54 minut

26. září

Obsah dílu

Vývoz obilí z Ukrajiny přes Evropu — Nízké výkupní ceny obilí — Vývoz ukrajinského obilí — Volby na Slovensku — Jednání o uprchlících s předsekyní Evropské komise — Kůrovcová kalamita na Broumouvsku — Petr Kott na svobodě — Prezidentova návštěva na jižní Moravě — Německé kontroly na hranicích — Prevence násilí mezi dětmi — Výzva Evropské komise k potírání dezinformací — Protesty kvůli financování kultury — Dlouhá debata ve sněmovně — Počty podnikatelů v Česku — Razie na ministerstvu průmyslu — Odhalení gangu pašeráků konopí — Úspěšná sbírka pro nemocného Martina — Dotace na opravu starých domů — Oprav dům po babičce — Státní dotace pro sport — Výzva senátorů k udělení státních poct skupině bratří Mašínů — Čínsko-filipínský spor — Boje o Náhorní Karabach — Hromadná nevolnost žákyň zdravotnické školy v Plzni — Dostavba D3 u Tábora — Pokuta pro řetězec Globus — Dražba nepojízdných aut v Prostějově — Tání ledu u Antarktidy — Otevření případu Vidkun — Česká škola v Paříži — Uber taxislužbou letiště — Samoobslužný prodej květin v kvítkomatu — Století českých zednářů

Části dílu

00:40
Vývoz obilí z Ukrajiny přes Evropu
  Nadbytek obilí v Evropě snižuje jeho výkupní ceny, i kvůli dovozům z Ukrajiny. Na první pohled dobrá zpráva v době nebývale drahých potravin. Zemědělci si ale stěžují, že při prodeji sklizně nezískají zpět ani výrobní náklady.
  01:25
  Nízké výkupní ceny obilí
   Obvyklé námořní cesty pro vývoz ukrajinských komodit teď blokuje ruská agrese. Plné sklady obilí mají po žních i čeští pěstitelé. Mnozí ho prodávat nechtějí a čekají na lepší výkupní ceny. Některé podniky odbyt vůbec nesehnaly .
   04:41
   Vývoz ukrajinského obilí
    Letos v září Ukrajinci zatím vyvezli o polovinu míň obilí než před rokem. Vyplývá to z dat ukrajinského ministerstva zemědělství. Podle expertů za to může hlavně situace v Černém moři a ruské útoky na ukrajinské přístavy na Dunaji v Oděské oblasti.
    05:45
    Volby na Slovensku
     Volební kampaň na Slovensku vrcholí. Zbývá poslední den do tzv. moratoria. Od čtvrtka už nelze vést kampaň ani zveřejňovat průzkumy. Favority zůstávají Směr Roberta Fica a Progresivní Slovensko.
     08:33
     Jednání o uprchlících s předsekyní Evropské komise
      Česko by mohlo získat víc peněz na pomoc ukrajinským uprchlíkům. Evropská komise chce navýšit částku pro země, které běžencům po vypuknutí ruské agrese pomohly, o zhruba 366 miliard korun. V Praze to po jednání s premiérem Petrem Fialou prohlásila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
      09:43
      Kůrovcová kalamita na Broumouvsku
       Lesníci na Broumovsku bojují s dalším náporem kůrovce. Kalamita tam pokračuje už třetím rokem a letošní suché léto ji ještě podpořilo. Smrky teď v tamních lesích kácí dřevorubci i harvestory. Z nepřístupných skalních lokalit je přibližuje vrtulník.
       11:53
       Petr Kott na svobodě
        Petr Kott, odsouzený za korupci spolu s Davidem Rathem a Kateřinou Kottovou, je venku z vězení. Kott si odpykal polovinu osmiletého trestu. U soudu dnes řekl, že je mu hanba a že se poučil. Soudce upozornil na jeho příkladné chování a výkon povolání lékaře i za mřížemi.
        12:31
        Prezidentova návštěva na jižní Moravě
         Živý vstup redaktorky Veroniky Červinkové.
         14:37
         Německé kontroly na hranicích
          Německo připravuje stálé kontroly na hranici s Českem. Podle spolkové ministryně vnitra Nancy Faeserové doplní nová opatření proti převaděčům a nelegálním běžencům stávající hlídky. Němečtí policisté budou moct chránit hranice po celé délce společně se zahraničními kolegy, a to i na území sousedního státu.
          15:05
          Prevence násilí mezi dětmi
           Přibývá násilí mezi dětmi a mladistvými. Nejde jen o drobné šarvátky. Třeba policisté na Děčínsku za jeden měsíc řeší dva případy, kdy oběti skončily v nemocnici. Školy proto začínají s novými programy prevence.
           17:18
           Výzva Evropské komise k potírání dezinformací
            Evropská komise vyzvala internetové giganty jako Google, Facebook nebo Tiktok, aby důsledněji potíraly dezinformace zejména v menších státech. Obává se ovlivnění voleb kremelskou propagandou - včetně těch na Slovensku, které se uskuteční v sobotu.
            18:10
            Protesty kvůli financování kultury
             "Hraju forte!" - slogan iniciativy Nenechme kulturu utichnout. Právě jejím prostřednictvím vyjadřují své protesty odborové a profesní svazy umělců. Podle nich je nedostatečná finanční podpora státu.
             20:52
             Dlouhá debata ve sněmovně
              Živý vstup redaktorky Elišky Záleské.
              22:54
              Počty podnikatelů v Česku
               V srpnu se zastavil letošní úbytek podnikatelů - poprvé jich víc vzniklo, než skončilo. Už tak ustoupil jejich hromadný zánik způsobený povinným zaváděním datových schránek. Celkem od ledna do konce srpna zmizelo 260 tisíc převážně neaktivních živností.
               23:21
               Razie na ministerstvu průmyslu
                Živý vstup redaktorky Jevhenijy Vachničenko.
                24:26
                Odhalení gangu pašeráků konopí
                 Detektivové a celníci z Česka a Polska společně rozkryli mezinárodní organizovanou skupinu, která pašovala marihuanu po Evropě. Skupina nejméně deseti Poláků za poslední tři roky rozvezla přes jeden a čtvrt tuny konopí.
                 24:57
                 Úspěšná sbírka pro nemocného Martina
                  Rekordní suma pro nemocného chlapce - na léčbu dvouletého Martina se vzácným genetickým onemocněním lidé darovali přes 120 milionů. Na zhruba tolik totiž vyjde speciální terapie, kterou pojišťovna nehradí.
                  28:47
                  Dotace na opravu starých domů
                   Majitelé rodinných domů můžou opět žádat o dotace na úpravy, které jim sníží spotřebu energií. Nová zelená úsporám ode dneška přichází i s jednou novinkou.
                   31:37
                   Oprav dům po babičce
                    Oprav dům po babičce rozšiřuje nabídku dotací z Nové zelené úsporám - stát je teď - po letní pauze - začal znovu rozdělovat. Domácnosti můžou získat až milion korun na zateplení - a k tomu další bonusy.
                    35:07
                    Státní dotace pro sport
                     Státní dotace na sport mají být příští rok stejné jako letos. A to necelých sedm miliard korun. Sumu potvrdil premiér. Původně se mluvilo o nižší částce - zhruba pěti miliardách pro Národní sportovní agenturu.
                     36:14
                     Výzva senátorů k udělení státních poct skupině bratří Mašínů
                      Senátoři zesilují výzvu prezidentovi, aby vyznamenal členy odbojové skupiny bratří Mašínů. Po formálně schváleném návrhu teď přidali i petici. Petr Pavel už před svým zvolením řekl, že by měl s vyznamenáním Mašínů problém.
                      39:10
                      Čínsko-filipínský spor
                       Peking varoval Manilu před vyvoláváním problémů. Čínské úřady tak reagovaly na prohlášení Filipín, že pobřežní stráž odstranila plovoucí bariéru ve sporné části Jihočínského moře. Peking ji tam instaloval v neděli.
                       39:37
                       Boje o Náhorní Karabach
                        Už téměř pětina ze sto dvaceti tisíc etnických Arménů opustila území Náhorního Karabachu. Z oblasti začali prchat minulý týden poté, co Ázerbájdžán spustil vojenskou operaci s cílem získat region poprvé od rozpadu Sovětského svazu pod kontrolu.
                        42:10
                        Hromadná nevolnost žákyň zdravotnické školy v Plzni
                         Desítky studentek s příznaky otravy ošetřili záchranáři v areálu plzeňské střední zdravotnické školy. 22 lidí skončilo v nemocnici, nikdo ale není v přímém ohrožení života. Příčinou nevolnosti mohl být podle vyšetřovatelů únik neznámé látky.
                         42:31
                         Dostavba D3 u Tábora
                          Ředitelství silnic a dálnic vybírá firmu, která dostaví dálnici D3 u Tábora. Právě tam se včera stala vážná nehoda dvou kamionů. Úsek se státu nepodařilo doposud dokončit kvůli sporům o vyvlastnění majetku, který k dálnici přiléhá.
                          44:31
                          Pokuta pro řetězec Globus
                           Pokuta ve výši až dvě a půl miliardy korun hrozí obchodnímu řetězci Globus - antimonopolní úřad ho podezírá z dlouhodobé diskriminace dodavatelů.
                           44:51
                           Dražba nepojízdných aut v Prostějově
                            Nejmíň tisíc korun za vrak, který měsíce překážel v ulicích Prostějova - tamní radnice uspořádala první veřejnou dražbu aut bez technické kontroly, ke kterým se jejich původní majitelé nehlásí. Do aukce se dostalo šest vozů. Prodaly se všechny.
                            46:57
                            Tání ledu u Antarktidy
                             Mořského ledu u Antarktidy je nejméně v historii měření. Jeho ztráta ohrožuje celý kontinent. Maximální rozloha ledové pokrývky je letos poprvé menší než 17 milionů kilometrů čtverečních. Experti upozorňují, že by mohlo jít o začátek dlouhodobého trendu.
                             47:22
                             Otevření případu Vidkun
                              Olomoucký krajský soud dnes znovu otevřel případ Vidkun, kauzu mu vrátil odvolací soud. V jedné z největších korupčních afér v Olomouckém kraji už jednou dostali podmíněné tresty podnikatel Ivan Kyselý, někdejší hejtman Jiří Rozbořil a bývalý náměstek policejního ředitele Karel Kadlec.
                              48:13
                              Česká škola v Paříži
                               Pařížská česká škola bez hranic slaví dvacet let. Chodí do ní vícejazyčné děti vyrůstající ve Francii, které se v ní neučí jen samotný jazyk, ale také české reálie. Před deseti lety podepsala s ministerstvem školství smlouvu, která ji opravňuje hodnotit své žáky a vydávat osvědčení platné i v České republice.
                               49:53
                               Uber taxislužbou letiště
                                Taxislužbu na pražském letišti Václava Havla ode dneška zajišťuje společnost Uber - smlouvu má na pět let. Podle podmínek tendru musí cestující nově znát cenu za svezení předem - zároveň se nesmí změnit ani v případě čekání v koloně nebo při změny trasy.
                                50:19
                                Samoobslužný prodej květin v kvítkomatu
                                 Skříň, ve které není oblečení, ale kytice. Květiny z neobvyklého stánku si mohou lidé koupit v Opavě. Takzvaný kvítkomat provozuje nezisková organizace Kapradí. Výtěžek pak podporuje ekologické pěstování rostlin a další aktivity spolku.
                                 52:22
                                 Století českých zednářů
                                  Svobodné zednářství očima svobodných zednářů. Výstava chce přiblížit historii i současnost a ukázat autentické zednářské předměty. K vidění bude od zítřka na pražské Novoměstské radnici.
                                  Přehrát celé video
                                  Stopáž54 minut
                                  Další díl
                                  27. září

                                  Přehled dílů

                                  Stopáž50 minut

                                  9. prosinec

                                  Headlines — Zádušní mše za Karla Schwarzenberga — Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem — Životníky milníky Karla Schwarzenberga — Rozloučení s Karlem Schwarzenbergem — Odkaz Karla Schwarzenberga — Koncert Karel žije dál — Karel Schwarzenberg ve fotografiích — Boje v Izraeli — Ukrajina k ruským volbám na okupovaných územích — Úspory na provozu stát — Rušení úřednických míst — Počet úřednických míst v Česku — Zemřel Ladislav Županič — Pravidla pro regulaci umělé inteligence — Odložené vyetřování na Hradě — Rozdělení majetku v Česku — Požár bytu v Adamově — Rizikové výlety na horské hřebeny — Změny na železnici — Novinky na železnici — Vlakové spojení po Česku — Ledovka v části Česka — Požár nemocnice u Říma — Německo v rozpočtovém provizoriu — Betlémské světlo pro Česko — Záchrana života pomocí Impelly — Analýza Gorgosaura — Podvodné a rizikové e-shopy — Opravený kostel v Přešticích na Plzeňsku — Dokument o umělci Jeffu Koonsovi

                                  9. 12. 2023 na ČT1
                                  Stopáž50 minut

                                  9. prosinec

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  9. 12. 2023 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  8. prosinec

                                  Headlines — Končí protest, který omezil provoz nemocnic — Podpis dohody o platech lékařů — Veřejné zdravotní pojištění — Rušení elitní prokuratury — Zásah cílů v Gaze — Nezaměstnanost v listopadu: 3,5 % — Požár v České Švýcarsku — Nebezpečí ledovky — Vladimir Putin bude kandidovat — Kontroly na hranicích — James Bond v pohybu v Křižíkově pavilonu — Investiční plány radnic — Bankroty vyhlášené v listopadu 2023 — Nákupy luxusního zboží — Rostoucí aktivita agentů Hamásu — Výstraha před smogem — Vánoční stromky s nedokonalostmi — Polská vláda — Druhý soudní proces Huntera Bidena — Rusové a Bělorusové na OH — Problémy s dopravou kvůli německé stávce — Loučení s Karlem Schwarzenbergem — Hrobka Schwarzenbergů v Třeboni — Nebezpečné rozmrazování aut — Pilotní projekt sociálních pracovníků u soudu — Voliéra zničená náporem sněhu — Rekonstrukce Gočárova hotelu — Poválečná tvorba Marka Chagalla

                                  8. 12. 2023 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  8. prosinec

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  8. 12. 2023 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  7. prosinec

                                  Český průmysl v říjnu posílil — Vývoj českého průmyslu — Export českých firem — Nejvyšší ústavní činitelé se shodli na podpoře Ukrajiny — Dva měsíce války v Izraeli — Izraelská operace v Pásmu Gazy — Dohoda o růstu platů — Chov slepic v klecích — Prezident na plénu České konference rektorů — Summit EU-Čína — Stávka na německé železnici — Baroko v Bavorsku a Čechách — Zavedení korespondenční volby — Zápaly plic u dětí — Vývoj ekonomiky — Policie řeší případ postřeleného vlka v Krkonoších — Mráz střídá obleva — Aplikace na pomoc s Alzeimerovou chorobou — Počet pacientů s demencí v ČR — Odlehčovací služby pomáhají rodinám — Pomoc Ukrajině a Izraeli — Ukrajinský Mykolajiv bez pitné vody — Smogová situace v ČR — Zasněžené fotovoltaické panely — Zrušení úřadu speciální prokuratury — Zrekonstruovaná stanice Praha-Vysočany — Kontroly covid certifikátů — Aleš Svoboda do vesmíru nepoletí — Cena vody — Trest za pěstování konopí — Loučení se zesnulým Karlem Schwarzenbergem — Unikátní most s chytrou technologií — Ve vězení kvůli drogám — Přeprava zboží po Labi — Nová kniha o New Yorku od Lukáše Novotného — Začala chanuka

                                  7. 12. 2023 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  7. prosinec

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  7. 12. 2023 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  6. prosinec

                                  Češi i nadále méně utrácejí — Propad tržeb — Vývoj inflace — Vánoční odměny pro zaměstnance — Válka na Ukrajině — Obvinění z válačných zločinů — Výjezdní zasedání vlády — Podvody na internetových bazarech — Výsluhy pro zdravotníky — Izraelská armáda postupuje v Chán Júnisu — Boris Johnson o covidu — Perinbaba a dva světy — Změny ve slovenské justici — Český knižní trh v r. 2022 — Svoboda slova vs. propagace válečných zločinů — Rekordně teplý podzim — Cestování vlakem za silných mrazů — Loučení s Karlem Schwarzenbergem — Poslední rozloučení se státními poctami — Pohřeb Karla Schwarzenberga — Verdikt nad Karlem "Charliem" Soukupem — Ruční výroba skla na seznamu UNESCO — Kevin McCarthy odchází z Kongresu — Zničené provizorní dopravní značení — Prezident na Broumovsku — Summit EU-Čína — Osobnost roku dle Time — 35 let od návratu raketoplánu Discovery — Přestavba královopolského nádraží — Robotické centrum na léčbu urologických obtíží — Led na Lipně — Město plné betlémů

                                  6. 12. 2023 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  6. prosinec

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  6. 12. 2023 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  5. prosinec

                                  Napětí mezi odbory a vládou — Odbory znovu připraveny stávkovat — Růst regulované složky energií — Americká pomoc Ukrajině — Přebytek hospodaření od ledna do září 2023 — Prasklé potrubí kvůli mrazu — Ministři vnitra EU o migraci — Tvrdé boje na jihu Pásma Gazy — Žádost o odškodnění za neoprávněné odsouzení — Pohledávky vůči Sberbank — Adventní koncert na Pražském hradě — Zásady kodexu chování poslanců — Ekonomická předpověď pro r. 2024 — Obvinění bývalého špiona Manuela Rochy — Soud o ČKD Praha DIZ — Rekordně teplý podzim — Mikulášská nadílka na jihu Čech — Čerti s tradicí — Úrazy kvůli namrzlým chodníkům — Sníh na střechách — ÚS o diskriminaci dítěte — Prezident v Královéhradeckém kraji — Změny u parkování v centru Prahy — Další mrtví po erupci sopky na Sumatře — Krize na realitním trhu v Hongkongu — Prodej poštovní centrály — Výroba dronů pro NATO v Česku — Hrozba srážky české družice — Srovnání znalostí žáků — Rozvoj mobility v obcích — Oprava hráze v mrazech — Nový ředitel Památníku národního písemnictví a Muzea literatury — Pták roku 2024 — Mezinárodní den dobrovolníků — Mikuláš pro Ukrajinu

                                  5. 12. 2023 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  5. prosinec

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  5. 12. 2023 na ČT24

                                  Události na sociálních sítích

                                  Napište nám