54 minut

20. června 2023

Obsah dílu

Jmenování ministra zemědělství — Výměna ministra zemědělství — Opozice o Markovi Výborném — Piráti o ministru Blažkovi — Kauza ministra spravedlnosti — Zuzana Čaputová nebude příští slovenskou prezidentkou — Evropská pomoc Ukrajině — Tisíce za předčasné splacení hypotéky — Úroda ovoce v ČR — Tropické teploty a bouřky — Bývalý hradní kancléř a šperky — Nové centrum psychiatrické péče — Europoslankyně Charanzová končí v ANO — Přípravy na MFF Karlovy Vary — Bezpečnostní konference na Hradě — Bezpečnostní konference na Hradě — Zisk bank v ČR — Ransomwarové útoky — Riskantní chování u tratí — Pátrání po zmizelé ponorce — Cesta do mořských hlubin — Záchranné operace na moři — Exrtémní turistické zážitky — Spotřební daň na alkohol — Útok v Brodeaux — Pomoc oblastem v USA zasažených klimatickými změnami — Děti jako cíl kyberkriminality — Případy trýznivého pytlačení — Investice Philip Morris — Uzákoněné stejnopohlavní sňatky v Estonsku — Český kosmický projekt Slavia — Plánované změny u příspěvků na péči — Dopad války na Česko — Rekonstrukce přehrady Jezeří — Tradice pečení kvasového chleba

Části dílu

00:43
Jmenování ministra zemědělství
  Další krok k novému ministrovi zemědělství. Kandidát na tento post - předseda lidoveckého poslaneckého klubu Marek Výborný - se dnes sešel s prezidentem. Petr Pavel pak potvrdil, že je připravený ho jmenovat.
  01:39
  Výměna ministra zemědělství
   Někdejší předseda lidovců Marek Výborný by měl na postu ministra zemědělství nahradit Zdeňka Nekulu. Ten podle svých slov v poslední době necítil podporu ze strany vedení KDU-ČSL.
   02:14
   Opozice o Markovi Výborném
    Premiér Petr Fiala už dřív uvedl, že kandidát lidovců je zkušený politik, který by byl pro vládu velkou posilou. Zástupci opozičního hnutí ANO nominaci zpochybňují.
    02:45
    Piráti o ministru Blažkovi
     Koalice teď ale řeší i dalšího ministra - konkrétně ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Piráti se totiž usnesli, že jeho další setrvání ve funkci ohrožuje důvěryhodnost vlády a také důvěru ve spravedlnost.
     05:31
     Kauza ministra spravedlnosti
      54letý advokát Pavel Blažek má úzké vazby na Brno, kde žije od narození. Do ODS vstoupil před pět a dvaceti lety. Ministrem spravedlnosti už byl i v minulosti - ve vládě Petra Nečase. Poslancem je deset let.
      06:29
      Zuzana Čaputová nebude příští slovenskou prezidentkou
       Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová nebude obhajovat post hlavy státu. Rozhodnutí vysvětlila nedostatkem sil na dalších pět let v úřadu, přijala ho podle svých slov i s ohledem na rodinu.
       09:03
       Evropská pomoc Ukrajině
        Evropská komise poskytne Ukrajině dalších v přepočtu 1,2 bilionu korun. Brusel to oznámil jen den před londýnskou konferencí o obnově země, která už rok čelí ruské agresi. Ta podle Světové banky způsobila Kyjevu škodu v přepočtu za víc než 9 bilionů korun.
        09:45
        Tisíce za předčasné splacení hypotéky
         Vyšší poplatky za předčasné splacení hypotéky - vláda schválila novelu zákona o spotřebitelském úvěru. Nově by zájemci, kteří půjčku na bydlení v době fixace chtějí splatit dříve, mohli hradit až dvě procenta ze zbývající částky.
         12:34
         Úroda ovoce v ČR
          Úroda ovoce v Česku bude letos podprůměrná. Sklizeň podle odhadů oproti loňsku klesne o čtvrtinu na 125 tisíc tun. To je nejmíň za posledních šest let. Důvodem jsou třeba jarní mrazy, které poškodily hlavně meruňky.
          12:55
          Tropické teploty a bouřky
           Živý vstup redaktora Martina Svatoně.
           16:14
           Bývalý hradní kancléř a šperky
            Bývalý kancléř Vratislav Mynář vybral z hradního skladu darů šperky a další cenné zboží za zhruba půl milionu korun. Podle serveru Seznam Zprávy ale neexistují doklady, kde tyto předměty následně skončily. Evidence příjemců je jen u cenností věnovaných přímo prezidentem.
            16:42
            Nové centrum psychiatrické péče
             Nejmodernější technologie i terapie nabídne nově otevřené Centrum duševní rehabilitace v Berouně. Psychiatrická klinika za skoro miliardu a čtvrt korun pojme v plném provozu dvě stovky pacientů. Kompletní péči poskytne dospělým i dětem. Podle specialistů je unikátní i v evropském měřítku.
             18:50
             Europoslankyně Charanzová končí v ANO
              Spolupráci s hnutím ANO ukončí další výrazná tvář - místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová. Hospodářským novinám řekla, že příští rok už v jeho barvách nebude kandidovat ve volbách nových europoslanců.
              19:16
              Přípravy na MFF Karlovy Vary
               Americká herečka Robin Wrightová převezme v Karlových Varech Cenu prezidenta festivalu, kterým je Jiří Bartoška. On sám na dnešní tiskovou konferenci nepřišel. Po prodělané viróze se léčí v pražské motolské nemocnici. Pořadatelé ale věří, že se přehlídky zúčastní.
               21:54
               Bezpečnostní konference na Hradě
                Společenství demokratických zemí nemá podle prezidenta Petra Pavla důvod obávat se ruských hrozeb. Podle něj je hodnotově i vojensky silnější. Řekl to na dnešní bezpečnostní konferenci na Pražském hradě. Válka na Ukrajině byla jejím ústředním tématem.
                23:03
                Bezpečnostní konference na Hradě
                 Živý vstup redaktorky Štěpánky Martanové.
                 24:45
                 Zisk bank v ČR
                  Zisky bank a spořitelen v Česku klesly. Od ledna do března dohromady vydělaly přes 21 miliard korun. Loni stejnou dobou skoro o 2 a půl miliardy víc. Na poklesu se podle analytiků projevily menší úrokové výnosy i daňová přirážka za nadměrný zisk, takzvaná windfall tax.
                  25:09
                  Ransomwarové útoky
                   Varování před zvýšenou aktivitou zločineckých skupin na internetu.
                   25:37
                   Riskantní chování u tratí
                    Přecházení kolejí tam, kde je to zakázané, nebo lezení na odstavené vagony. Hazard, kvůli kterému ročně umírají desítky lidí. Třeba v pátek v Letohradě po zásahu proudem jeden mladík zemřel a druhý skončil v nemocnici. Správa železnic teď spustila kampaň, ve které na nebezpeční upozorňuje.
                    28:14
                    Pátrání po zmizelé ponorce
                     V hlubokých vodách severního Atlantiku se už třetí den pohřešuje ponorka, která se spouštěla k Titaniku. Na palubě má pět lidí - kromě majitele a odborníka na průzkum nejslavnějšího vraku také tři platící turisty.
                     31:02
                     Cesta do mořských hlubin
                      Dna oceánů jsou poslední nezmapovaná místa na planetě – 80 procent je neprobádaných. K dispozici jsou jen odhady hloubek. Lidstvo tak má podle expertů přesnější a detailnější informace třeba o povrchu Marsu.
                      34:21
                      Záchranné operace na moři
                       Jedna z nejsledovanějších záchranných operací se rozběhla při potopení ruské jaderné ponorky Kursk. Šla ke dnu v srpnu 2000, nikdo z posádky nepřežil.
                       36:33
                       Exrtémní turistické zážitky
                        Extrémní zážitky přitahují stále více lidí. Takto vypadala fronta na zdolání nejvyšší hory světa Mt. Everest v roce 2019. Podobné fronty pod vrcholem se přitom tvoří každoročně. Díky cestovním agenturám a podpoře šerpů je Everest dostupnější než kdy dřív.
                        37:11
                        Spotřební daň na alkohol
                         Jeden Čech ročně podle statistiků vypije v průměru zhruba sedm litrů lihovin. Výrobci pokles zájmu přičítají rostoucí spotřební dani, která se propisuje do koncových cen. Po každém jejím zvýšení spotřeba podle Unie výrobců a dovozů lihovin klesla až o desetinu.
                         39:05
                         Útok v Brodeaux
                          Francii pobouřilo video brutálního útoku v Boerdaux. Jeho terčem se za bílého dne stala třiasedmdesátiletá žena s malou vnučkou. Muž se snažil vniknout do domu seniorky, kterou pak srazil k zemi a dítě odhodil.
                          39:26
                          Pomoc oblastem v USA zasažených klimatickými změnami
                           Série tornád na jihu Spojených států. Od minulého týdne za sebou nechala už minimálně pět mrtvých a desítky zraněných. Sta tisíce lidí jsou bez proudu. Jinde vlna veder způsobuje zase silné bouřky a záplavy.
                           41:53
                           Děti jako cíl kyberkriminality
                            Až 170 tisíc českých dětí se na internetu chová rizikově. Vyplynulo to z výzkumu agentury NMS Market Research. Každý druhý nezletilý přiznává, že má v online prostoru přátele, které osobně nezná, ale přesto s nimi komunikuje.
                            43:11
                            Případy trýznivého pytlačení
                             Ochranáři z Broumovska podali trestní oznámení kvůli upytlačené vlčici. V lese ji našla skupina motorkářů. Zvíře bylo chycené do oka zřejmě několik týdnů, než vysílením uhynulo. V rezervacích napříč Českem nejde o jediný případ.
                             44:55
                             Investice Philip Morris
                              Tabákový výrobce Philip Morris dnes oznámil, že investuje víc než miliardu korun do výrobního závodu v Kutné Hoře. Rozšíří se produkce náplní do bezdýmných produktů. Vedení firmy přitom nevylučuje, že by se s výrobou tradičních cigaret mohlo v Česku přestat do deseti let.
                              45:36
                              Uzákoněné stejnopohlavní sňatky v Estonsku
                               Estonsko jako vůbec první stát postsovětského prostoru uzákonilo sňatky stejnopohlavních párů. Možné to bude už od příštího roku. Tamní premiérka Kaja Kallasová označila hlasování v parlamentu za historické rozhodnutí.
                               46:01
                               Český kosmický projekt Slavia
                                Objevit bohatství, které skrývá Sluneční soustava. To je cílem nového českého kosmického projektu s názvem SLAVIA. Vědci teď úspěšně dokončili jeho přípravnou fázi. Mise by měla odstartovat v roce 2027. Do vesmíru vynese dvojici sond, které mají analyzovat meteory zanikající v atmosféře a také meziplanetární prach.
                                46:37
                                Plánované změny u příspěvků na péči
                                 Ministr práce chce od příštího roku zvýšit příspěvky na péči. Ty se teď vyplácejí ve čtyřech stupních podle závislosti. Lidem s nejtěžším handicapem, kterým na zaplacení potřebné asistence příspěvek nestačí, pak má ještě letos pomoci nový dotační titul.
                                 48:39
                                 Dopad války na Česko
                                  Problémy s plným začleňováním ukrajinských dětí mezi české vrstevníky. Výzkum Národního institutu SYRI zkoumal zkušenosti škol. Chybí učitelé češtiny coby cizího jazyka, psychologové i asistenti pedagogů, kteří by s integrací pomohli.
                                  49:22
                                  Rekonstrukce přehrady Jezeří
                                   Oprava více než sto let staré přehrady Jezeří v Krušných horách se komplikuje. Původně chtělo Povodí Ohře zaplatit většinu osmdesátimilionové investice z dotací. Evropská komise ale žádost v rámci Národního plánu obnovy zamítla.
                                   50:08
                                   Tradice pečení kvasového chleba
                                    Pečení chleba za pomoci kvasu - tradice, kterou lidstvo udržuje od starověku. Zájem o ni v posledních letech roste. Vzorky kvasů z celého světa uchovávají a zkoumají v takzvané kvasové knihovně na jihovýchodě Belgie.
                                    Přehrát celé video
                                    Stopáž54 minut
                                    Další díl
                                    20. června 2023

                                    Přehled dílů

                                    8329 dostupných
                                    Stopáž53 minut

                                    23. července

                                    Headlines — Propouštění v huti Liberty — Liberty bude propouštět — Politické reakce na propouštění v huti Liberty — Výrobní zaměření Liberty Ostrava — Propouštění v huti Liberty — Podpora Kamaly Harrisové — Po atentátu na Trumpa rezignovala šéfka Tajné služby USA — Rozpočet pro školství — Vývoj rozpočtu MŠMT v roce 2024 — Odbory zvažují stávkovou pohotovost — Češi ve vedení výborů EP — Maďarsko přes Ukrajinu stále nedostává ropu od Lukoilu — Srpnové jednání ministrů zahraničí bude v Bruselu — Průměrná délka civilního řízení — Rekonstrukce Nové scény Národního divadla — Zpronevěry advokátních úschov — Krádeže sdílených kol — Koruna je nejslabší od dubna — Zpožděný let ze Španělska — Lety nad Evropou se zpožďují — Přípravy na olympiádu vrcholí — Program olympijského festivalu Most — Olympijské festivaly — Breaking na olympijských hrách — Klimatická žaloba na Německo — Slovensko modernizuje vzdušné síly — Požár domu v Jičíně — Omezení provozu na Pražském okruhu — Krácení důchodů komunistických funkcionářů — Ochrana Ždánického lesa — Požár pneumatik v Lovosicích — Kauza kolem novinářky Kurmaševové — Palestinské frakce podepsaly dohodu v Pekingu — Novela zákona o specifických zdravotních službách — Oprava zámku v Horním Maršově

                                    23. 7. 2024 na ČT1
                                    Stopáž53 minut

                                    23. července

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    23. 7. 2024 na ČT24
                                    Stopáž54 minut

                                    22. července

                                    Joe Biden se vzdal kandidatury — Biden odstoupil z voleb — Reakce na Bidenovo odstoupení — Boj o Bílý dům — Biden odstoupil z voleb — Podpora Kamaly Harrisové — Atentát na Donalda Trumpa — Průběh letošní sklizně — Slovensko modernizuje armádu — Smetanovské árie v podání Pavla Černocha — Situace na východní frontě — Útoky na kritickou infrastrukturu na Ukrajině — Sněmovna schválila zákon o podpoře bydlení — Hasiči na Jablonecku zachránili vzácného papouška — Úhyn ryb na Dobříšsku — Dva roky od ničivého požáru v Českém Švýcarsku — Vojenské cvičení pro studenty — Dobrovolné vojenské cvičení pro středoškoláky — Armádě chybějí lidé — Návrat armády na letiště v Bochoři — Ceny odtahů v Praze — Kandidátky pro krajské volby — Omezení dodávek plynu z Německa — Izraelsko palestinský konflikt — Kauza dozorců z Rýnovic — Obvinění za znásilnění Češek v Německu — Jednání o novém kabinetu ve Francii — Ruský soud uznal Kurmaševovou vinnou — Hromadné žaloby — Oprava mostu přes Rudný potok — Ukrajinské knihkupectví v Praze — Záchranné centrum pro šelmy v Táboře — Hemofilik chce pokořit Mont Blanc

                                    22. 7. 2024 na ČT1
                                    Stopáž54 minut

                                    22. července

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    22. 7. 2024 na ČT24
                                    Stopáž49 minut

                                    21. července

                                    Poslední jednání vlády před prázdninami — Spor o reformu penzí — Harmonogram schůzí parlamentu a vlády — Donald Trump v Michiganu — Zlaté rezervy ČNB — Poplatek za předčasné splacení hypotéky — Dozvuky globálního výpadků systémů — Lékárny taky v provozu — Útok na Jemen — Branná povinnost pro charedim — Kdo bude český eurokomisař — Výstava děl Zdeňka Němečka — Požár haldy pneumatik a okolních budov — Tropické teploty v Česku — Přípravy ukrajinských olympioniků — Počet mýtných přestupků — Nákazy klíšťovou encefalitidou — Potravinová chudoba v Česku — Nejčastěji kupované potraviny s končící expirací — Jak uspořit a předcházet plýtvání — Bangladéšské kvóty pro zaměstnání — Nízká kapacita vlaků ve Středočeském kraji — Úklid po skončení festivalu Colours of Ostrava — Zákazníci závislí na dodávkách elektřiny — Přemnožení sumečka černého u Telče — Válečné hroby Čechů — Nocování v kasematech — Slabá úroda borůvek

                                    21. 7. 2024 na ČT1
                                    Stopáž49 minut

                                    21. července

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    21. 7. 2024 na ČT24
                                    Stopáž49 minut

                                    20. července

                                    Změny stavebního zákona — Spor o poplatek za novou studnu — Přihlášení do Portálu stavebníka — Administrativa kolem zahájení stavby — Dopady celosvětového výpadku systémů — Škody kvůli IT výpadku — Obnova systémů po globálním výpadku — Izraelská operace v Pásmu Gazy — Zpřísněné kontroly vlaků — Výstraha před bouřkami a horkem — Jak zvládnout horko v autě — Obavy z útoku na Duhovém Pridu v Bratislavě — Andrea Bocelli 30 let na scéně — Odklad jednání o české zelené dohodě — Systém eReceptů — Transport ostatků horolozce Milana Sedláčka — Pád mostu v Číně — Nižší zájem o dovolenou na jihu Čech — Vývoj cen energií — Změny dodavatele elektřiny — Výběr dodavatele energií — Sbírka pro Viléma na genovou terapii — Kampaň kandidátů na amerického prezidenta — Zelenina od studentů zahradnické školy — Násilnosti v Bangladéši — Závěr Colours of Ostrava — Gripeny na airshow ve Fairfordu — 80 let od atentátu na Htlera — Prohlídky skladu použitého jaderného paliva — České vrtulníky v Bulharsku — Proměny zeleně ve veřejném prostoru

                                    20. 7. 2024 na ČT1
                                    Stopáž49 minut

                                    20. července

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    20. 7. 2024 na ČT24
                                    Stopáž54 minut

                                    19. července

                                    Globální výpadek IT služeb — Problémy na letištích, v bankách i maloobchodech po celém světě — Výpadky IT systémů v ČR — Vadná aktualizace — Situace na pražském letišti — Oficiální kandidatura Donalda Trumpa — Od spolustraníků sklidil Trump bouřlivé ovace — Další fáze prezidentské kampaně — Stav prezidenta Bidena — Státní dluh — Nehoda mikrobusu — Nevystavené fotografie Josefa Sudka — Dostupnost léků — Zdanění tichého vína — Trest pro novináře deníku Wall Street Journal — Trest smrti pro Němce v Bělorusku — Exploze bezpilotního letounu — Týden do začátku olympijských her v Paříži — LOH Paříž — Nehody motorkářů — Nehody s účastí motocyklu — Úrazy na elektrických koloběžkách — Odboráři ostravské huti Liberty — Hygienická pravidla na trzích — Nebe nad Brnem jako astronomický snímek dne — Kvalita vody na koupalištích — Výzkum dřevěných ukrajinských kostelů — Stavba ostravského koncertního sálu — Odškodnění nezákonně sterilizovaných žen — Požár vzrostlého pole u Terezína na Hodonínsku — Colours of Ostrava všemi smysly — Stížnosti na obyvatele domu — Začaly Horňácké slavnosti — Z přírody mizí motýli

                                    19. 7. 2024 na ČT1
                                    Stopáž54 minut

                                    19. července

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    19. 7. 2024 na ČT24

                                    Události na sociálních sítích

                                    Napište nám