54 minut

9. červen

Obsah dílu

Headlines — Sněmovna schválila v prvním čtení zpomalení valorizace penzí — Noční jednání o penzích — Hospodaření systému důchodového pojištění — Změny penzijního systému — Boje na Ukrajině — Zničení Kachovské přehrady — Pomoc Ukrajině — Olomoucký vrchní státní zástupce rezignoval — Pošta nekoupí První novinovou společnost — Migrační reforma — Mimořádná schůze kvůli migrační politice — Kontroly na hranicích — Snímky Andrese Serrana v DOXu — Nehoda autobusu v Litvínově — Čína hrozí kvůli tchajwanské návštěvě — Příjmy z emisních povolenek — Cena emisní povolenky — Obvinění Donalda Trumpa — Vykolejený vlak na Kutnohorsku — Nelegální prodej pyrotechniky ve Hřensku — Značení turistických tras — Klub českých turistů — Dovolená v karavanu — Nová identita pro děti bez jména — Útok ve Francii — Nové policejní radary v Českém Krumlově — Čínská převýchova mladých v Hong Kongu — Vytopené domy na Opavsku — Pomoc s dluhy vůči institucím — Požáry v Kanadě — Rekonstrukce zámku v Litomyšli — Nová lávka v Ostravě — Zločiny nacismu v Oradour sur Glane — Prenatální operace vícerčat

Části dílu

00:04
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:44
  Sněmovna schválila v prvním čtení zpomalení valorizace penzí
   První krok k důchodové reformě. Úvodním kolem jednání sněmovny prošla vládní novela, která zpomaluje pravidelné valorizace penzí - a ty mimořádné nahrazuje dočasným příspěvkem.
   01:40
   Noční jednání o penzích
    K závěru prvního čtení se poslanci dostali krátce před půl druhou ráno - po zhruba pětihodinové debatě o samotném návrhu. Původně se ale očekávalo, že projednávání přes noc zabere víc času a bude pokračovat až do pátku.
    03:04
    Hospodaření systému důchodového pojištění
     A teď proč vlastně ta zmiňovaná novela. Koncem dubna, ze kdy jsou poslední data, atakoval deficit letošního důchodového účtu 28 miliard.
     04:37
     Změny penzijního systému
      Ministerstvo práce a sociálních věcí zároveň připravuje další části důchodové reformy. Hlavní parametry představilo společně s konsolidačním balíčkem v polovině května.
      06:17
      Boje na Ukrajině
       Rusko hlásí těžké boje z fronty na jižní Ukrajině. Podle jeho ministerstva obrany invazní vojska zničila dvacítku tanků Leopard západní výroby.
       08:43
       Zničení Kachovské přehrady
        Živý vstup zpravodaje Jana Šilhana z Umaně.
        10:48
        Pomoc Ukrajině
         Na Ukrajinu vyrazily hasičské konvoje se humanitární a materiální pomocí pro Chersonskou a Záporožskou oblast, které postihla záplavová vlna ze zničené přehrady Kachovka. Ze skladů hmotných rezerv stát na mimořádnou pomoc - poskytl materiál za 10 milionů korun.
         11:55
         Olomoucký vrchní státní zástupce rezignoval
          Živý vstup redaktorky Anny Hovorkové.
          13:24
          Pošta nekoupí První novinovou společnost
           Česká pošta nesmí koupit největšího distributora tisku v zemi - První novinovou společnost. Rozhodl o tom nepravomocně antimonopolní úřad. Spojení by podle něj narušilo hospodářskou soutěž. Možné sloučení úřad posuzoval skoro dva roky.
           14:07
           Migrační reforma
            Státy Evropské unie se shodly na podobě klíčových částí migrační reformy. Ta počítá s pomocí přetíženým zemím na vnější hranici, například Itálii. Přerozdělování migrantů nebude povinné, země ale budou muset přispět jinak - poslat finanční příspěvek 20 tisíc eur na osobu nebo třeba policejní hlídky.
            15:18
            Mimořádná schůze kvůli migrační politice
             Kvůli úpravě migračních pravidel se ve středu odpoledne mimořádně sejde sněmovna. Schůzi iniciovalo hnutí ANO. Jeho předseda Andrej Babiš uvedl, že schválená úprava je v rozporu s českými zájmy. Podobný názor má i šéf hnutí SPD Tomio Okamura.
             15:41
             Kontroly na hranicích
              S teplým počasím znovu přibývá ilegálních migrantů zachycených na hranici mezi Českem a Slovenskem. Jen v Jihomoravském kraji odhalily namátkové policejní kontroly za uplynulý týden přes pět desítek lidí z blízkého východu - zhruba stejně jako za celý květen. Hlídky zadržely i sedm převaděčů.
              17:15
              Snímky Andrese Serrana v DOXu
               Společenská tabu, která rozdělují Spojené státy. DOX zahajuje výstavu Infamous Beauty světoznámého amerického fotografa Andrese Serrana. Jeho kontroverzní snímek spustil v devadesátých letech jednu z kulturních válek v USA.
               19:37
               Nehoda autobusu v Litvínově
                Živý vstup redaktora Milana Dandy.
                20:38
                Čína hrozí kvůli tchajwanské návštěvě
                 Zástupci evropských zemí by se podle Pekingu neměli setkávat s oficiálními tchajwanskými činiteli. Čína Evropu před podporou nezávislosti ostrova varovala krátce před tím, než na starý kontinent zavítá tchajwanský ministr zahraničí. Příští týden promluví v Praze na bezpečnostní konferenci.
                 21:03
                 Příjmy z emisních povolenek
                  Víc peněz na proměnu české energetiky. Ministerstvo životního prostředí připravilo novelu zákona o emisním obchodování. Veškeré výnosy z prodeje povolenek mají jít podle ní na opatření spojená s útlumem uhlí a s ochranou klimatu.
                  23:03
                  Cena emisní povolenky
                   Cena emisní povolenky se pohybuje poslední rok mezi 65 a 100 eury. Dlouho se ale držela pod deseti a podle kritiků nemotivovala k přechodu na čistší energii. Nárůst přišel předloni a s ním výtky, že prodražuje fungování domácností i firem.
                   23:33
                   Obvinění Donalda Trumpa
                    Právník Donalda Trumpa oznámil, že ministerstvo spravedlnosti obvinilo bývalého amerického prezidenta z neoprávněného nakládání s tajnými dokumenty. Stal se první hlavou Spojených států, která čelí obvinění ze spáchání federálních zločinů a které za to hrozí vězení.
                    25:58
                    Vykolejený vlak na Kutnohorsku
                     Škodu za dva milióny korun způsobila nehoda nákladního vlaku na Kutnohorsku. Vykolejily při ní čtyři vagóny a poškodily železniční infrastrukturu. Na trati je kvůli tomu celý den omezený provoz. Jezdí se pouze po jedné koleji. Některé vlaky z Prahy do Brna jsou vedeny po trase prvního koridoru, přes Pardubice.
                     26:34
                     Nelegální prodej pyrotechniky ve Hřensku
                      Nelegálně prodávanou pyrotechniku našli inspektoři odpoledne ve stáncích v Hřensku. Na rozsáhlé kontrolní akci se podíleli i desítky policistů nebo hasičů. Reagovali tak na poslední požár v Českém Švýcarsku, kde před třemi týdny turista zapálil kus lesa petardou.
                      28:41
                      Značení turistických tras
                       Přes 44 tisíc kilometrů značených turistických tras v Česku. A jen o něco míň cyklotras. Jejich obnova a rozšíření stála jen loni skoro 17 milionů korun.
                       31:30
                       Klub českých turistů
                        Klub českých turistů vznikl před 135 lety. Zpočátku měl jen něco přes dvě-stě členů. A jejich prvním počinem byla výprava na Světovou výstavu do Paříže.
                        33:40
                        Dovolená v karavanu
                         Stále oblíbenější je v Česku cestování za turistickými cíli v karavanech. V poslední době začaly kraje na budování míst, kde mohou parkovat, dávat dotace. Před pěti lety bylo v Česku 12 karavanových stání, teď je to už trojásobek - a přibývají další.
                         35:52
                         Nová identita pro děti bez jména
                          Zcela výjimečný případ dnes rozhodoval Okresní soud v Náchodě. Dvěma dětem úředně přidělil křestní jména. Dívky ve věku 4 a 2 a půl roku dosud žily beze jmen, bez rodných listů, bez rodných čísel, bez dokladů.
                          37:47
                          Útok ve Francii
                           Francouzský prezident Emmanuel Macron navštívil trojici zraněných dětí ze včerejšího útoku ve městě Annecy. Jednatřicetiletý Syřan při něm pobodal celkem 6 lidí, z toho čtyři mladistvé.
                           38:14
                           Nové policejní radary v Českém Krumlově
                            Český Krumlov po osmi měsících znovu zavede úsekové měření rychlosti. Město ho chce spustit do konce června - těsně před začátkem hlavní turistické sezóny. Radary budou měřit rychlost řidičů ve třech vybraných úsecích.
                            40:07
                            Čínská převýchova mladých v Hong Kongu
                             Hongkongské věznice se snaží přimět mladé aktivisty k loajalitě vůči Číně. Lidé mladší 21 let zatčení za účast na protestech v roce 2019 podstupují ve vězení deradikalizační program, jehož cílem je potlačit politické ideály a přiznat se k extrémním názorům.
                             42:47
                             Vytopené domy na Opavsku
                              Živý vstup redaktorky Petry Klimkové.
                              43:53
                              Pomoc s dluhy vůči institucím
                               Další možnost pro lidi v exekuci, jak snížit své dluhy. Od prvního července do konce listopadu se budou moct zbavit úroků a penále k neuhrazeným daním nebo sociálnímu pojištění. Jen v případě, že splatí původní dlužnou částku. Návrhy zákonů tento týden podepsal prezident.
                               45:55
                               Požáry v Kanadě
                                Kouř ze stovek lesních požárů v Kanadě dorazil přes Grónsko na Island a do Norska. Podle expertů ho ale nebude v ovzduší tolik, aby ohrožoval zdraví – méně škodlivin je už nad severovýchodem Spojených států.
                                46:24
                                Rekonstrukce zámku v Litomyšli
                                 Jedna z momentálně nejrozsáhlejších rekonstrukcí historických památek. V Litomyšli řemeslníci za více než půl miliardy opravují renesanční zámek zapsaný na seznamu UNESCO. Byl v havarijním stavu.
                                 48:15
                                 Nová lávka v Ostravě
                                  Ostrava má novou významnou lávku pro cyklisty a pěší. Navrhl ji architekt Josef Pleskot. Stavba překlenula pravý a levý břeh řeky Ostravice a stala se důležitým spojením mezi areálem Národní kulturní památky Dolních Vítkovic a centrem města. +
                                  49:04
                                  Zločiny nacismu v Oradour sur Glane
                                   Francouzská vesnice Oradour sur Glane měla podobný osud jako naše Lidice. 10. června 1944 ji obklíčilo německé komando a během několika hodin vyvraždilo 643 lidí. Na místě tragédie je dnes památník a samotná vesnice zůstala tak, jak ji před devětasedmdesáti lety nacisté opustili.
                                   51:21
                                   Prenatální operace vícerčat
                                    Zázrak v děloze - tak popisují rodiče jednovaječných vícerčat zákrok, který jejich dětem zachránil život. Lékaři ho provádějí během těhotenství. A řeší jím problémy spojené se společnou placentou. V pražském Ústavu pro matku a dítě jich každý rok provedou zhruba čtyřicet.
                                    Přehrát celé video
                                    Stopáž50 minut
                                    Další díl
                                    10. červen

                                    Přehled dílů

                                    Stopáž54 minut

                                    4. říjen

                                    Headlines — Obranná strategie ČR — Detaily z obranné strategie — Diplomatické vztahy s Ruskem — Obranná strategie a armáda — Cvičení pozemních vojsk — Petr Pavel v Evropském parlamentu — Kontroly na hranicích — Jednání o evropské migrační politice — Republikání odvolali svého předsedu dolné komory — Vývoz obilí z Ruska — Hospodaření zdravotních pojišťoven — 25. ročník Designbloku — Škrty v dotacích — Omezení návštěv nemocnici v Šumperku — Kauza Diversity Capital — Prodej Jindřišské věže — Nehoda autobusu v Benátkách — Noví velvyslanci ČR — Říjnové počasí — Namátkové kontroly na hranicích — Nelegální migrace přes Slovensko — Situace na hranici s Německem — Hlavní migrační trasy — Poplatky za obnovitelné zdroje elektřiny — Zrušení rozsudku komunistické justice — Vyšetřování korupce na Slovensku — Konference britské konzervativní strany — Konec kojeneských ústavů — Nové nájemní byty v Opočně — Nobelova cena za chemii — Vyšetřování nehody na trati u Strakonic — Nové učebnice dějepisu v Rusku — Nová deska Ondřeje Pivce

                                    4. 10. 2023 na ČT1
                                    Stopáž54 minut

                                    4. říjen

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    4. 10. 2023 na ČT24
                                    Stopáž54 minut

                                    3. říjen

                                    Headlines — Úspory ve výdajích státu — Škrtání ve státních dotacích — Další úspory — Kontroly na hranicích se Slovenskem — Kontroly zavádí i Polsko — Smrtelná nehoda na trati — Spory uvnitř Republikánské strany v USA — Přestřelka v obchodním centru v Bangkoku — Platy učitelů — Povolební jednání na Slovensku — Nobelova cena za fyziku — Nehoda na D2 — Premiéra filmu Úsvit — Zelenskyj navštívil vojáky na frontě — Nevyužité uranové doly na Ukrajině — Konec tiskové mluvčí prezidenta — Lepší dostupnost záchranné služby na jižní Moravě — Vytažení výletní lodě Máj z vody — Kurz koruny — Očkování proti chřipce a covidu — Abnormálně teplé počasí — Letní počasí — Srovnání teplot — Vliv na přířodní cykly — Předpověď na další dny — Rozšiřování letiště Václava Havla — Prezident Pavel v Bruggách — Končí Oktoberfest — Únik látky v kroměřížském gymnáziu — Trénink na požár v dálničním tunelu — Loutkařský festival v Ostravě — Studenti z Ruska a Běloruska v Česku — Zemřel Richard Salzmann — Ochrana přírodních památek — Provoz úzkokolejky v jižnéch Čechách — Nehoda sanitky v Brně — 104letá žena skočila padákem

                                    3. 10. 2023 na ČT1
                                    Stopáž54 minut

                                    3. říjen

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    3. 10. 2023 na ČT24
                                    Stopáž54 minut

                                    2. říjen

                                    Headlines — Nový zákoník práce — Přehled změn — Přesčasy pro lékaře — Fico bude jednat o vládě — Předvolání ruského velvyslance na Slovensku — Hospodaření státu — Ministři zahraničí EU v Kyjevě — Tragédie v mexickém kostele — Nadzemní val u dolu Turów — Nobelova cena za mRNA vakcíny — Výstava Milana Knížáka — Problémová zakázka na metro — Jaderná elektrárna Dukovany — Strom roku — Nouzové přistání horkovzdušeného balonu — Dodávky nových vrtulníků — Sleva na pečující manželku nebo manžel — Problémy se zubní pohotovostí — Lidé bez zubaře — Stomatologická péče — Evakuace gymnázia v Kroměříži — Přejmenování Koněnovy ulice v Praze — Spor o nájemné na letišti v Líních — Vysokorychlostní vlak v Indonésii — Konference SingularityU v Praze — Prodej zámku Štiřín — Cyklus koncertů Hybatelé rezonance — Civilní spor o Trumpovo podnikání — Změna územního plánu v Pardubicích — Istanbulská úmluva — Renovace elektrárny na orlické přehradě — Mural připomíná historii Šternberka

                                    2. 10. 2023 na ČT1
                                    Stopáž54 minut

                                    2. říjen

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    2. 10. 2023 na ČT24
                                    Stopáž50 minut

                                    1. říjen

                                    Headlines — Výsledky slovenských parlamentních voleb — Výsledky slovenských voleb — Robert Fico vítězem voleb — Volby na Slovensku — České reakce na slovenské volby — Volby v přímém přenosu — Valorizace důchodů — Sněmovna o rozpočtových úsporách — Ceny enenergií — Stavebnictví v útlumu — Paralýza federálních úřadů — Ceny Thálie znají své laureáty — Demonstrace v Polsku — Kurz české koruny — Požár ve španělském nočním klubu — Úbytek poštovních schránek — Dražší české pivo — Ceny piva — Zákazníci v kavárnách a bistrech — Pavel Simon kandidátem na soudce ÚS — Recyklace budovy z roku 1971 — Odklánění ruského majetku — Nový název ulice Koněvova — Nobelovy ceny 2023 — Výstava Prezidentské okamžiky — První říjen - den seniorů — Obnovená tvrz Tichá u Dolního Dvořiště

                                    1. 10. 2023 na ČT1
                                    Stopáž50 minut

                                    1. říjen

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    1. 10. 2023 na ČT24
                                    Stopáž50 minut

                                    30. září

                                    Headlines — Volby na Slovensku — Předčasné volby — Slováci odevzádvají své hlasy — Souboj Fico vs. Šimečka — Ve volebních štábech favoritů — Co vedlo k předčasným volbám — Rozdělování penež pro kraje — Peníze pro kraje — Válka na Ukrajině — Zavřená dálnice D10 — Mimořádné otevření Kalovratského paláce — Bleskové záplavy v New Yorku — Počet úmrtí při nehodách — Požár rodinného domu v Perlovicích na Prachaticku — Podzimní sklizeň brambor — 12 let ČT s Petrem Dvořákem — Divácky úspěšná ČT — Česká televize a iVysílání — ČT během pandemie covidu — Charita ČT — Omezení zahraničních cest — Dočasná platební neschopnost — Rusům zdražily dovolené — Prodloužený víkend na horách — Vila Rudolfa Jedličky — 30. ročník Cen Thálie

                                    30. 9. 2023 na ČT1
                                    Stopáž50 minut

                                    30. září

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    30. 9. 2023 na ČT24

                                    Události na sociálních sítích

                                    Napište nám