54 minut

9. červen

Obsah dílu

Headlines — Sněmovna schválila v prvním čtení zpomalení valorizace penzí — Noční jednání o penzích — Hospodaření systému důchodového pojištění — Změny penzijního systému — Boje na Ukrajině — Zničení Kachovské přehrady — Pomoc Ukrajině — Olomoucký vrchní státní zástupce rezignoval — Pošta nekoupí První novinovou společnost — Migrační reforma — Mimořádná schůze kvůli migrační politice — Kontroly na hranicích — Snímky Andrese Serrana v DOXu — Nehoda autobusu v Litvínově — Čína hrozí kvůli tchajwanské návštěvě — Příjmy z emisních povolenek — Cena emisní povolenky — Obvinění Donalda Trumpa — Vykolejený vlak na Kutnohorsku — Nelegální prodej pyrotechniky ve Hřensku — Značení turistických tras — Klub českých turistů — Dovolená v karavanu — Nová identita pro děti bez jména — Útok ve Francii — Nové policejní radary v Českém Krumlově — Čínská převýchova mladých v Hong Kongu — Vytopené domy na Opavsku — Pomoc s dluhy vůči institucím — Požáry v Kanadě — Rekonstrukce zámku v Litomyšli — Nová lávka v Ostravě — Zločiny nacismu v Oradour sur Glane — Prenatální operace vícerčat

Části dílu

00:04
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:44
  Sněmovna schválila v prvním čtení zpomalení valorizace penzí
   První krok k důchodové reformě. Úvodním kolem jednání sněmovny prošla vládní novela, která zpomaluje pravidelné valorizace penzí - a ty mimořádné nahrazuje dočasným příspěvkem.
   01:40
   Noční jednání o penzích
    K závěru prvního čtení se poslanci dostali krátce před půl druhou ráno - po zhruba pětihodinové debatě o samotném návrhu. Původně se ale očekávalo, že projednávání přes noc zabere víc času a bude pokračovat až do pátku.
    03:04
    Hospodaření systému důchodového pojištění
     A teď proč vlastně ta zmiňovaná novela. Koncem dubna, ze kdy jsou poslední data, atakoval deficit letošního důchodového účtu 28 miliard.
     04:37
     Změny penzijního systému
      Ministerstvo práce a sociálních věcí zároveň připravuje další části důchodové reformy. Hlavní parametry představilo společně s konsolidačním balíčkem v polovině května.
      06:17
      Boje na Ukrajině
       Rusko hlásí těžké boje z fronty na jižní Ukrajině. Podle jeho ministerstva obrany invazní vojska zničila dvacítku tanků Leopard západní výroby.
       08:43
       Zničení Kachovské přehrady
        Živý vstup zpravodaje Jana Šilhana z Umaně.
        10:48
        Pomoc Ukrajině
         Na Ukrajinu vyrazily hasičské konvoje se humanitární a materiální pomocí pro Chersonskou a Záporožskou oblast, které postihla záplavová vlna ze zničené přehrady Kachovka. Ze skladů hmotných rezerv stát na mimořádnou pomoc - poskytl materiál za 10 milionů korun.
         11:55
         Olomoucký vrchní státní zástupce rezignoval
          Živý vstup redaktorky Anny Hovorkové.
          13:24
          Pošta nekoupí První novinovou společnost
           Česká pošta nesmí koupit největšího distributora tisku v zemi - První novinovou společnost. Rozhodl o tom nepravomocně antimonopolní úřad. Spojení by podle něj narušilo hospodářskou soutěž. Možné sloučení úřad posuzoval skoro dva roky.
           14:07
           Migrační reforma
            Státy Evropské unie se shodly na podobě klíčových částí migrační reformy. Ta počítá s pomocí přetíženým zemím na vnější hranici, například Itálii. Přerozdělování migrantů nebude povinné, země ale budou muset přispět jinak - poslat finanční příspěvek 20 tisíc eur na osobu nebo třeba policejní hlídky.
            15:18
            Mimořádná schůze kvůli migrační politice
             Kvůli úpravě migračních pravidel se ve středu odpoledne mimořádně sejde sněmovna. Schůzi iniciovalo hnutí ANO. Jeho předseda Andrej Babiš uvedl, že schválená úprava je v rozporu s českými zájmy. Podobný názor má i šéf hnutí SPD Tomio Okamura.
             15:41
             Kontroly na hranicích
              S teplým počasím znovu přibývá ilegálních migrantů zachycených na hranici mezi Českem a Slovenskem. Jen v Jihomoravském kraji odhalily namátkové policejní kontroly za uplynulý týden přes pět desítek lidí z blízkého východu - zhruba stejně jako za celý květen. Hlídky zadržely i sedm převaděčů.
              17:15
              Snímky Andrese Serrana v DOXu
               Společenská tabu, která rozdělují Spojené státy. DOX zahajuje výstavu Infamous Beauty světoznámého amerického fotografa Andrese Serrana. Jeho kontroverzní snímek spustil v devadesátých letech jednu z kulturních válek v USA.
               19:37
               Nehoda autobusu v Litvínově
                Živý vstup redaktora Milana Dandy.
                20:38
                Čína hrozí kvůli tchajwanské návštěvě
                 Zástupci evropských zemí by se podle Pekingu neměli setkávat s oficiálními tchajwanskými činiteli. Čína Evropu před podporou nezávislosti ostrova varovala krátce před tím, než na starý kontinent zavítá tchajwanský ministr zahraničí. Příští týden promluví v Praze na bezpečnostní konferenci.
                 21:03
                 Příjmy z emisních povolenek
                  Víc peněz na proměnu české energetiky. Ministerstvo životního prostředí připravilo novelu zákona o emisním obchodování. Veškeré výnosy z prodeje povolenek mají jít podle ní na opatření spojená s útlumem uhlí a s ochranou klimatu.
                  23:03
                  Cena emisní povolenky
                   Cena emisní povolenky se pohybuje poslední rok mezi 65 a 100 eury. Dlouho se ale držela pod deseti a podle kritiků nemotivovala k přechodu na čistší energii. Nárůst přišel předloni a s ním výtky, že prodražuje fungování domácností i firem.
                   23:33
                   Obvinění Donalda Trumpa
                    Právník Donalda Trumpa oznámil, že ministerstvo spravedlnosti obvinilo bývalého amerického prezidenta z neoprávněného nakládání s tajnými dokumenty. Stal se první hlavou Spojených států, která čelí obvinění ze spáchání federálních zločinů a které za to hrozí vězení.
                    25:58
                    Vykolejený vlak na Kutnohorsku
                     Škodu za dva milióny korun způsobila nehoda nákladního vlaku na Kutnohorsku. Vykolejily při ní čtyři vagóny a poškodily železniční infrastrukturu. Na trati je kvůli tomu celý den omezený provoz. Jezdí se pouze po jedné koleji. Některé vlaky z Prahy do Brna jsou vedeny po trase prvního koridoru, přes Pardubice.
                     26:34
                     Nelegální prodej pyrotechniky ve Hřensku
                      Nelegálně prodávanou pyrotechniku našli inspektoři odpoledne ve stáncích v Hřensku. Na rozsáhlé kontrolní akci se podíleli i desítky policistů nebo hasičů. Reagovali tak na poslední požár v Českém Švýcarsku, kde před třemi týdny turista zapálil kus lesa petardou.
                      28:41
                      Značení turistických tras
                       Přes 44 tisíc kilometrů značených turistických tras v Česku. A jen o něco míň cyklotras. Jejich obnova a rozšíření stála jen loni skoro 17 milionů korun.
                       31:30
                       Klub českých turistů
                        Klub českých turistů vznikl před 135 lety. Zpočátku měl jen něco přes dvě-stě členů. A jejich prvním počinem byla výprava na Světovou výstavu do Paříže.
                        33:40
                        Dovolená v karavanu
                         Stále oblíbenější je v Česku cestování za turistickými cíli v karavanech. V poslední době začaly kraje na budování míst, kde mohou parkovat, dávat dotace. Před pěti lety bylo v Česku 12 karavanových stání, teď je to už trojásobek - a přibývají další.
                         35:52
                         Nová identita pro děti bez jména
                          Zcela výjimečný případ dnes rozhodoval Okresní soud v Náchodě. Dvěma dětem úředně přidělil křestní jména. Dívky ve věku 4 a 2 a půl roku dosud žily beze jmen, bez rodných listů, bez rodných čísel, bez dokladů.
                          37:47
                          Útok ve Francii
                           Francouzský prezident Emmanuel Macron navštívil trojici zraněných dětí ze včerejšího útoku ve městě Annecy. Jednatřicetiletý Syřan při něm pobodal celkem 6 lidí, z toho čtyři mladistvé.
                           38:14
                           Nové policejní radary v Českém Krumlově
                            Český Krumlov po osmi měsících znovu zavede úsekové měření rychlosti. Město ho chce spustit do konce června - těsně před začátkem hlavní turistické sezóny. Radary budou měřit rychlost řidičů ve třech vybraných úsecích.
                            40:07
                            Čínská převýchova mladých v Hong Kongu
                             Hongkongské věznice se snaží přimět mladé aktivisty k loajalitě vůči Číně. Lidé mladší 21 let zatčení za účast na protestech v roce 2019 podstupují ve vězení deradikalizační program, jehož cílem je potlačit politické ideály a přiznat se k extrémním názorům.
                             42:47
                             Vytopené domy na Opavsku
                              Živý vstup redaktorky Petry Klimkové.
                              43:53
                              Pomoc s dluhy vůči institucím
                               Další možnost pro lidi v exekuci, jak snížit své dluhy. Od prvního července do konce listopadu se budou moct zbavit úroků a penále k neuhrazeným daním nebo sociálnímu pojištění. Jen v případě, že splatí původní dlužnou částku. Návrhy zákonů tento týden podepsal prezident.
                               45:55
                               Požáry v Kanadě
                                Kouř ze stovek lesních požárů v Kanadě dorazil přes Grónsko na Island a do Norska. Podle expertů ho ale nebude v ovzduší tolik, aby ohrožoval zdraví – méně škodlivin je už nad severovýchodem Spojených států.
                                46:24
                                Rekonstrukce zámku v Litomyšli
                                 Jedna z momentálně nejrozsáhlejších rekonstrukcí historických památek. V Litomyšli řemeslníci za více než půl miliardy opravují renesanční zámek zapsaný na seznamu UNESCO. Byl v havarijním stavu.
                                 48:15
                                 Nová lávka v Ostravě
                                  Ostrava má novou významnou lávku pro cyklisty a pěší. Navrhl ji architekt Josef Pleskot. Stavba překlenula pravý a levý břeh řeky Ostravice a stala se důležitým spojením mezi areálem Národní kulturní památky Dolních Vítkovic a centrem města. +
                                  49:04
                                  Zločiny nacismu v Oradour sur Glane
                                   Francouzská vesnice Oradour sur Glane měla podobný osud jako naše Lidice. 10. června 1944 ji obklíčilo německé komando a během několika hodin vyvraždilo 643 lidí. Na místě tragédie je dnes památník a samotná vesnice zůstala tak, jak ji před devětasedmdesáti lety nacisté opustili.
                                   51:21
                                   Prenatální operace vícerčat
                                    Zázrak v děloze - tak popisují rodiče jednovaječných vícerčat zákrok, který jejich dětem zachránil život. Lékaři ho provádějí během těhotenství. A řeší jím problémy spojené se společnou placentou. V pražském Ústavu pro matku a dítě jich každý rok provedou zhruba čtyřicet.
                                    Přehrát celé video
                                    Stopáž50 minut
                                    Další díl
                                    10. červen

                                    Přehled dílů

                                    Stopáž54 minut

                                    3. říjen

                                    3. 10. 2023 na ČT1
                                    Stopáž54 minut

                                    3. říjen

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    3. 10. 2023 na ČT24
                                    Stopáž54 minut

                                    2. říjen

                                    Headlines — Nový zákoník práce — Přehled změn — Přesčasy pro lékaře — Fico bude jednat o vládě — Předvolání ruského velvyslance na Slovensku — Hospodaření státu — Ministři zahraničí EU v Kyjevě — Tragédie v mexickém kostele — Nadzemní val u dolu Turów — Nobelova cena za mRNA vakcíny — Výstava Milana Knížáka — Problémová zakázka na metro — Jaderná elektrárna Dukovany — Strom roku — Nouzové přistání horkovzdušeného balonu — Dodávky nových vrtulníků — Sleva na pečující manželku nebo manžel — Problémy se zubní pohotovostí — Lidé bez zubaře — Stomatologická péče — Evakuace gymnázia v Kroměříži — Přejmenování Koněnovy ulice v Praze — Spor o nájemné na letišti v Líních — Vysokorychlostní vlak v Indonésii — Konference SingularityU v Praze — Prodej zámku Štiřín — Cyklus koncertů Hybatelé rezonance — Civilní spor o Trumpovo podnikání — Změna územního plánu v Pardubicích — Istanbulská úmluva — Renovace elektrárny na orlické přehradě — Mural připomíná historii Šternberka

                                    2. 10. 2023 na ČT1
                                    Stopáž54 minut

                                    2. říjen

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    2. 10. 2023 na ČT24
                                    Stopáž50 minut

                                    1. říjen

                                    Headlines — Výsledky slovenských parlamentních voleb — Výsledky slovenských voleb — Robert Fico vítězem voleb — Volby na Slovensku — České reakce na slovenské volby — Volby v přímém přenosu — Valorizace důchodů — Sněmovna o rozpočtových úsporách — Ceny enenergií — Stavebnictví v útlumu — Paralýza federálních úřadů — Ceny Thálie znají své laureáty — Demonstrace v Polsku — Kurz české koruny — Požár ve španělském nočním klubu — Úbytek poštovních schránek — Dražší české pivo — Ceny piva — Zákazníci v kavárnách a bistrech — Pavel Simon kandidátem na soudce ÚS — Recyklace budovy z roku 1971 — Odklánění ruského majetku — Nový název ulice Koněvova — Nobelovy ceny 2023 — Výstava Prezidentské okamžiky — První říjen - den seniorů — Obnovená tvrz Tichá u Dolního Dvořiště

                                    1. 10. 2023 na ČT1
                                    Stopáž50 minut

                                    1. říjen

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    1. 10. 2023 na ČT24
                                    Stopáž50 minut

                                    30. září

                                    Headlines — Volby na Slovensku — Předčasné volby — Slováci odevzádvají své hlasy — Souboj Fico vs. Šimečka — Ve volebních štábech favoritů — Co vedlo k předčasným volbám — Rozdělování penež pro kraje — Peníze pro kraje — Válka na Ukrajině — Zavřená dálnice D10 — Mimořádné otevření Kalovratského paláce — Bleskové záplavy v New Yorku — Počet úmrtí při nehodách — Požár rodinného domu v Perlovicích na Prachaticku — Podzimní sklizeň brambor — 12 let ČT s Petrem Dvořákem — Divácky úspěšná ČT — Česká televize a iVysílání — ČT během pandemie covidu — Charita ČT — Omezení zahraničních cest — Dočasná platební neschopnost — Rusům zdražily dovolené — Prodloužený víkend na horách — Vila Rudolfa Jedličky — 30. ročník Cen Thálie

                                    30. 9. 2023 na ČT1
                                    Stopáž50 minut

                                    30. září

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    30. 9. 2023 na ČT24
                                    Stopáž54 minut

                                    29. září

                                    Headlines — Česká ekonomika v recesi — Domácnosti šetří, firmy méně vyvážejí — Předpověď ekonomického vývoje — Parlamentní volby na Slovensku — Předvolební průzkumy — Témata předvolební kampaně — Přívětivější okamžiky politické kampaně — Vlak z Prahy na volby — Otevření posledního úseku S3 — Putin jednal se členem Wagnerovců — Stěhování z fronty do bezpečnějších regionů — Soud o přebalu Reflexu s Tomiem Okamurou — Výročí podpisu Mnichovské dohody — Okolnosti a následky Mnichovské dohody — Stát koupil přepravce plynu Net4Gas — Spor o přesčasy lékařů — Švédsko proti gangům — Zranění po pádu atrakce v Příbrami — Rekordně teplý podzim — Start sezóny respiračních chorob — Ordinace plné nemocných děti — Respirační onemocnění v ČR — Celková výše dluhů — Novela vodního zákona — Vyšetřování požáru na území Českého Švýcarska — Čínská eskalace napětí vůči Západu — Vypouštění přehrady — Tragické úrazy na horských stezkách — Povodně v New Yorku — Gočárovy mlýny — Krize čínské realitní společnosti Evergrande — Péče o umírající doma — Policie obvinila žháře — Přehlídka české architektury

                                    29. 9. 2023 na ČT1
                                    Stopáž54 minut

                                    29. září

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    29. 9. 2023 na ČT24

                                    Události na sociálních sítích

                                    Napište nám