54 minut

5. červen

Obsah dílu

Headlines — Mzdy v Česku — Průměrná mzda — Nárůst mezd podle oborů — Ideální zaměstnání — Zahájení — Soud EU o Polsku — Střet vlaku s nákladním autem — Nehoda vlaku na Zlínsku — Financování dezinformačních webů — Aktivity Ruského centra v Praze — Letoun nad Washingtonem a sonický třesk — Zdražení dálničních známek na Slovensku — Proměny grafického designu — Noví členové Ústavního soudu — Zájem Gruzie o vstup do EU — Dopadení agresivního cyklisty — Omilostnění díky vědě — Soudce Valehrach mimo funkci — Rozbité silnice kvůli přetížným kamionům — Plány na ochranu životního prostředí — Průměrná roční teplota v ČR — Výsadba stromů na polích — Soud britských celebrit s bulvárním deníkem — Staroměstský jez po opravách — Volby do Evropského parlamentu za rok — Program pro vězně-otce — Kandidatura Mika Pence na prezidenta USA — Odkup opuštěného staveniště — Státní podpora zaměstnaneckých benefitů — Dopravní komplikace v Plzni kvůli opravě mostu — Zahraniční lékaři v českých ordinacích — Děti vyrazili k Baltu — Pomoc nadšenců u oslav vylodění

Části dílu

00:03
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:40
  Mzdy v Česku
   Čeští zaměstnanci si kvůli vysoké inflaci si stále ze svých platů mohou pořídit méně zboží a služeb, než loni touto dobou - reálný výdělek v prvním čtvrtletí letošního roku klesl o téměř sedm procent.
   01:28
   Průměrná mzda
    Nejvyšší průměrná mzda zůstala v Praze, kde dosáhla téměř 53 tisíc korun. Následují Středočeský a Jihomoravský kraj, kde si lidé vydělají v průměru přes 40 tisíc korun. Naopak nejmenší výplaty mají pracovníci v Olomouckém, Pardubickém a taky Karlovarském kraji - tam průměrná mzda dosahuje asi 35 tisíc korun.
    02:33
    Nárůst mezd podle oborů
     A mzdy se navyšují velmi odlišně také dle jednotlivých odvětví - zatímco průmysl hlásí nárůst o více než 10 procent, třeba ve vzdělávání nebo zdravotnictví je to výrazně méně. Nejvíce si vydělají lidé pracující ve výrobě elektřiny nebo v IT sektoru.
     04:40
     Ideální zaměstnání
      A statistici dnes zveřejnili také data o tom, jak se odlišují jednotlivé kariéry v souvislosti s jejich životními náklady - nejlépe se mají zaměstnanci technologických společností, bank nebo pojišťoven sídlících v Praze
      05:37
      Zahájení
       Živý vstup zpravodaje Andrease Papadopulose.
       10:07
       Soud EU o Polsku
        Systém kázeňských postihů soudců v Polsku porušil unijní právo - rozhodl Soudní dvůr EU. Vyhověl tak žalobě Evropské komise. Podle ní mohla disciplinární komora sloužit k politickému ovlivňování justice. Varšava ji mezitím nahradila jiným orgánem.
        10:54
        Střet vlaku s nákladním autem
         Jedno těžké a 8 lehkých zranění: výsledek ranní srážky nákladního auta s osobním vlakem u Dobrotic na Kroměřížsku. Tamní přejezd je bez závor i zvukové signalizace.
         12:30
         Nehoda vlaku na Zlínsku
          Živý vstup redaktora Josefa Kvasničky.
          13:27
          Financování dezinformačních webů
           Konspirační a dezinformační weby by už neměly dosáhnout na veřejné peníze. To si slibuje Ministerstvo pro místní rozvoj od nové metodiky pro mediální zakázky. Podle ní by se inzerce veřejných institucí neměla zobrazovat na dezinformačních webových stránkách.
           14:01
           Aktivity Ruského centra v Praze
            České úřady se zabývají činností Ruského kulturního centra v Praze. Takzvaný Ruský dům provozuje moskevská státní agentura Rossotrudničestvo. Ta je na evropském sankčním seznamu. Pražské centrum teď funguje v omezeném režimu.
            16:29
            Letoun nad Washingtonem a sonický třesk
             Dvě americké stíhačky F-16 musely pronásledovat malé letadlo, které narušilo vzdušní prostor Washingtonu. Pilot na znamení vojenských letounů nereagoval a stroj se nakonec zřítil ve Virginii. Na jeho palubě zahynuli čtyři lidé.
             16:51
             Zdražení dálničních známek na Slovensku
              Slovensko zdražovalo dálniční známky nejvíc v celé Unii. Oproti loňsku o pětinu. Za desetidenní zaplatí řidiči o dvě eura navíc - celkem v přepočtu asi 280 korun. U roční známky se cena zvýšila o deset eur - na současných v přepočtu 1400 korun.
              17:41
              Proměny grafického designu
               Jak se proměňoval český grafický design a jak formoval národní identitu? Oslavou kreativity tuzemských autorů má být chystaný dokumentární cyklus, který vzniká v těchto dnech v koprodukci České televize.
               20:03
               Noví členové Ústavního soudu
                Ústavní soud má ode dneška tři nové členy. Dnes odpoledne je jmenoval prezident Petr Pavel. Tady jsou jejich vizitky. Josef Baxa působí v justici od osmdesátých let, mezi roky 1998 až 2002 ale pracoval jako náměstek na Ministerstvu spravedlnosti. Pak odešel na Nejvyšší správní soud. Ten 15 let taky vedl.
                23:06
                Zájem Gruzie o vstup do EU
                 Předsedové poslaneckých sněmoven Česka, Slovenska a Rakouska přiletěli do Tbilisi podpořit Gruzii na cestě do Evropské unie.
                 24:25
                 Dopadení agresivního cyklisty
                  Policie díky svědkovi dopadla muže, který před téměř rokem v Praze zlomil čelist kolemjdoucímu. Při incidentu z loňského července se agresivní cyklista jedoucí po chodníku nesmířil s tím, že mu stojí v cestě muž se psem.
                  24:44
                  Omilostnění díky vědě
                   Mluvilo se o ní jako o největší sériové vražedkyni Austrálie. Po dvaceti letech ve vězení za zabití svých čtyř dětí je ale Kathleen Folbiggová na svobodě. Milost přinesly nové důkazy. Genetický výzkum ukázal, že děti mohly zemřít přirozeně.
                   27:00
                   Soudce Valehrach mimo funkci
                    Kárný senát Nejvyššího správního soudu zbavil funkce soudce Martina Valehracha - kvůli neodůvodněný průtahům. Soudce Obvodního soudu pro Prahu 8 čelil v posledních letech kárné žalobě už potřetí.
                    27:21
                    Rozbité silnice kvůli přetížným kamionům
                     Utržené krajnice, díry na silnicích, rozpadající se mosty. Na vině jsou hlavně přetížené kamiony, které vozí kůrovcové dřevo. Jen na Vysočině vyčíslili silničáři škody na dvě stě padesát milionů korun.
                     29:22
                     Plány na ochranu životního prostředí
                      Čistší ovzduší, nižší emise skleníkových plynů, ale přibylo třeba odpadu, který navíc dál končí ve velkém na skládkách. To je vývoj za posledních 30 let v Česku.
                      31:18
                      Průměrná roční teplota v ČR
                       Změny klimatu se dotýkají i Česka. V 60. letech byla průměrná roční teplota v tuzemsku kolem 7 stupňů, teď je to o dva víc. Projevuje se to i tím, že ubývá mrazivých dnů nebo dřív přichází jaro.
                       35:01
                       Výsadba stromů na polích
                        Víc stromů v krajině. To je plán ministerstva zemědělství. Podpoří tzv. agrolestnictví - tedy výsadbu stromů na zemědělské půdě - na polích i pastvinách. Pro příští 4 roky na to připravil přes 127 milionů korun.
                        37:14
                        Soud britských celebrit s bulvárním deníkem
                         V Londýně začal ostře sledovaný soud, ve kterém stovka osobností a celebrit žaluje bulvární deník Daily Mirror. Podle žaloby měli novináři běžně odposlouchávat jejich telefony, aby získali citlivé informace. Deník nařčení odmítá. Mezi žalujícími je také člen královské rodiny, princ Harry.
                         37:50
                         Staroměstský jez po opravách
                          Po dvou letech skončila rekonstrukce památkově chráněného Staroměstského jezu v Praze. Kromě opravy bylo cílem vrátit ho do původní podoby ze 13.
                          39:32
                          Volby do Evropského parlamentu za rok
                           Za rok Česko rozhodne o nových europoslancích. Dlouholetý člen unijního parlamentu za ODS Jan Zahradil dnes oznámil, že už nebude kandidovat. V čele klubu europoslanců ho teď vystřídá Veronika Vrecionová. ODS teď debatuje s TOP 09 a Lidovci o možnostech případné společné kandidátky. Jasno má být do září.
                           40:56
                           Program pro vězně-otce
                            Posílit vztah s vlastním dítětem a tím taky zabránit recidivě - hlavní cíle programu pro odsouzené otce teď testují čtyři věznice v Česku. Součástí jsou lekce zaměřené na výchovu, násilí v rodině, ale i zvládání emocí.
                            42:46
                            Kandidatura Mika Pence na prezidenta USA
                             Do volebního souboje o Bílý dům vstupuje bývalý viceprezident Mike Pence. U federální volební komise podal veškeré potřebné dokumenty. V republikánských primárkách se utká s floridským guvernérem Ronem DeSantisem nebo bývalým prezidentem Donaldem Trumpem.
                             43:10
                             Odkup opuštěného staveniště
                              Živý vstup redaktorky Petry Musilové.
                              45:02
                              Státní podpora zaměstnaneckých benefitů
                               Příspěvky na sport nebo na kroužky pro děti zaměstnanců se můžou firmám prodražit i o desítky procent. Vláda totiž v rámci úspor plánuje zrušit daňové zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů.
                               47:13
                               Dopravní komplikace v Plzni kvůli opravě mostu
                                Dopravní komplikace v Plzni. Začala oprava mostu Milénia, který je nejvytíženější ve městě. Denně po něm projede asi 26 tisíc aut. Řidiči tak musí volit objízdné trasy okolními ulicemi. Ráno se v centru západočeské metropole tvořily menší kolony.
                                48:17
                                Zahraniční lékaři v českých ordinacích
                                 Maďarsko, Rumunsko nebo Turecko. To jsou podle České stomatologické komory státy, které se zaměřily na studium stomatologie a do budoucna chtějí posílat více zubařů ze svých škol dál do Evropy.
                                 50:17
                                 Děti vyrazili k Baltu
                                  Na cestu k Baltu se na kolech vydalo dvanáct dětí z různých koutů Česka. Vyjeli dnes z Hrádku nad Nisou - v doprovodu svých učitelů. Šest set kilometrovou trasu chtějí zvládnout za pět dnů.
                                  50:48
                                  Pomoc nadšenců u oslav vylodění
                                   Do Normandie se sjíždějí turisté a vojenští nadšenci na zítřejší oslavy 79. výročí vylodění spojenců. Každý rok se jich účastní tisíce lidí. Akce se neobejdou bez pomoci místních dobrovolníků, kteří návštěvníkům pomáhají přiblížit historii druhé světové války, ale i tu starší.
                                   Přehrát celé video
                                   Stopáž54 minut
                                   Další díl
                                   6. červen

                                   Přehled dílů

                                   Stopáž54 minut

                                   2. říjen

                                   Headlines — Nový zákoník práce — Přehled změn — Přesčasy pro lékaře — Fico bude jednat o vládě — Předvolání ruského velvyslance na Slovensku — Hospodaření státu — Ministři zahraničí EU v Kyjevě — Tragédie v mexickém kostele — Nadzemní val u dolu Turów — Nobelova cena za mRNA vakcíny — Výstava Milana Knížáka — Problémová zakázka na metro — Jaderná elektrárna Dukovany — Strom roku — Nouzové přistání horkovzdušeného balonu — Dodávky nových vrtulníků — Sleva na pečující manželku nebo manžel — Problémy se zubní pohotovostí — Lidé bez zubaře — Stomatologická péče — Evakuace gymnázia v Kroměříži — Přejmenování Koněnovy ulice v Praze — Spor o nájemné na letišti v Líních — Vysokorychlostní vlak v Indonésii — Konference SingularityU v Praze — Prodej zámku Štiřín — Cyklus koncertů Hybatelé rezonance — Civilní spor o Trumpovo podnikání — Změna územního plánu v Pardubicích — Istanbulská úmluva — Renovace elektrárny na orlické přehradě — Mural připomíná historii Šternberka

                                   2. 10. 2023 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   2. říjen

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   2. 10. 2023 na ČT24
                                   Stopáž50 minut

                                   1. říjen

                                   Headlines — Výsledky slovenských parlamentních voleb — Výsledky slovenských voleb — Robert Fico vítězem voleb — Volby na Slovensku — České reakce na slovenské volby — Volby v přímém přenosu — Valorizace důchodů — Sněmovna o rozpočtových úsporách — Ceny enenergií — Stavebnictví v útlumu — Paralýza federálních úřadů — Ceny Thálie znají své laureáty — Demonstrace v Polsku — Kurz české koruny — Požár ve španělském nočním klubu — Úbytek poštovních schránek — Dražší české pivo — Ceny piva — Zákazníci v kavárnách a bistrech — Pavel Simon kandidátem na soudce ÚS — Recyklace budovy z roku 1971 — Odklánění ruského majetku — Nový název ulice Koněvova — Nobelovy ceny 2023 — Výstava Prezidentské okamžiky — První říjen - den seniorů — Obnovená tvrz Tichá u Dolního Dvořiště

                                   1. 10. 2023 na ČT1
                                   Stopáž50 minut

                                   1. říjen

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   1. 10. 2023 na ČT24
                                   Stopáž50 minut

                                   30. září

                                   Headlines — Volby na Slovensku — Předčasné volby — Slováci odevzádvají své hlasy — Souboj Fico vs. Šimečka — Ve volebních štábech favoritů — Co vedlo k předčasným volbám — Rozdělování penež pro kraje — Peníze pro kraje — Válka na Ukrajině — Zavřená dálnice D10 — Mimořádné otevření Kalovratského paláce — Bleskové záplavy v New Yorku — Počet úmrtí při nehodách — Požár rodinného domu v Perlovicích na Prachaticku — Podzimní sklizeň brambor — 12 let ČT s Petrem Dvořákem — Divácky úspěšná ČT — Česká televize a iVysílání — ČT během pandemie covidu — Charita ČT — Omezení zahraničních cest — Dočasná platební neschopnost — Rusům zdražily dovolené — Prodloužený víkend na horách — Vila Rudolfa Jedličky — 30. ročník Cen Thálie

                                   30. 9. 2023 na ČT1
                                   Stopáž50 minut

                                   30. září

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   30. 9. 2023 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   29. září

                                   Headlines — Česká ekonomika v recesi — Domácnosti šetří, firmy méně vyvážejí — Předpověď ekonomického vývoje — Parlamentní volby na Slovensku — Předvolební průzkumy — Témata předvolební kampaně — Přívětivější okamžiky politické kampaně — Vlak z Prahy na volby — Otevření posledního úseku S3 — Putin jednal se členem Wagnerovců — Stěhování z fronty do bezpečnějších regionů — Soud o přebalu Reflexu s Tomiem Okamurou — Výročí podpisu Mnichovské dohody — Okolnosti a následky Mnichovské dohody — Stát koupil přepravce plynu Net4Gas — Spor o přesčasy lékařů — Švédsko proti gangům — Zranění po pádu atrakce v Příbrami — Rekordně teplý podzim — Start sezóny respiračních chorob — Ordinace plné nemocných děti — Respirační onemocnění v ČR — Celková výše dluhů — Novela vodního zákona — Vyšetřování požáru na území Českého Švýcarska — Čínská eskalace napětí vůči Západu — Vypouštění přehrady — Tragické úrazy na horských stezkách — Povodně v New Yorku — Gočárovy mlýny — Krize čínské realitní společnosti Evergrande — Péče o umírající doma — Policie obvinila žháře — Přehlídka české architektury

                                   29. 9. 2023 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   29. září

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   29. 9. 2023 na ČT24
                                   Stopáž50 minut

                                   28. září

                                   Headlines — Vláda schválila rozpočet — Vládní úspory — Návrh státního rozpočtu na r. 2024 — Útok střelce v Rotterdamu — Jens Stoltenberg v Kyjevě — Sváteční den se zavřenými obchody — Na nákupy k sousedům — Noční střelba v Bratislavě — Migrační reforma — Kontroly na hranicích — Den české státnosti — Stříbrné medaile od Senátu — Televizní debata před volbami — Spory o dovoz ukrajinského obilí — Průměrné ceny pohonných hmot — Problémy se spánkem — Dovolené o prodloužených víkendech — Zářijové dovolené v zahraničí — Počasí na konci září — Přípravy na předávání státních vyznamenání — Pořár v Českém Švýcarsku — Náhorní Karabach — Smrtelná nehoda Petra Kellnera — Armádní soutěž Svatováclavský pohár — Tání švýcarských ledovců — Zemřel sir Michael Gambon — Pomoc s obnovou i úklidem hor — Čekání na Václava

                                   28. 9. 2023 na ČT1
                                   Stopáž50 minut

                                   28. září

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   28. 9. 2023 na ČT24

                                   Události na sociálních sítích

                                   Napište nám