50 minut

28. květen

Obsah dílu

Headlines — Růst penzí po valorizaci — Valorizace současných a budoucích důchodů — Hospodaření systému důchodového pojištění — Zpomalující růst cen — Volby v Turecku — Průběžné výsledky voleb v Turecku — Dluhový strop USA — Zájem o bydlení v dojezdu měst — Smrt dítěte v Mostu — Drony nad Kyjevem — Konec sjezdu sudetských Němců — Vzpomínky na rok 1989 v projektu DAMU 33 — Financování sociálních služeb — Nebezpečí požárů kvůli suchu — První stávka odborů po revoluci — Útoky na mobilní telefony — Nehody na Karlovarsku — Boj zahrádkářů proti slimákům — Skokové zdražení s koncem fixaxi cen energií — Roční platby za energie — Snížení cen energií — Program sněmovny v příštím týdnu — Změny prezidentských voleb — Hlavní plavební sezona na přehradách — Pokuta za nešetrnou těžbu — Vítězové festivalu v Cannes — Útoky na protiimigrační politiky ve Francii — Dražba obrazu Toyen — Poprvé k moři, na kole a pomáhat — Jízda králů ve Vlčnově — Romský festival Khamoro

Části dílu

00:03
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:42
  Růst penzí po valorizaci
   S příštím týdnem se znovu zvýší důchody. V průměru to podle ministra práce má být o 770 korun na víc než 20 tisíc korun měsíčně. Důvodem je rychlé tempo zdražování.
   01:33
   Valorizace současných a budoucích důchodů
    Ústavní instance ve věci zatím nerozhodla. Kabinet už taky schválil návrh, který valorizace upravuje i do budoucnu.
    04:19
    Hospodaření systému důchodového pojištění
     Proč vlastně ta zmiňovaná omezení: důchodový účet se propadá. Koncem dubna atakoval deficit 28 miliard. Bezmála 3 milionům penzistů vyplatil stát 228 miliard korun.
     05:04
     Zpomalující růst cen
      Zdražování by mohlo brzdit pomaleji, než se čekalo. Před riziky mzdově inflační spirály dnes v Otázkách Václava Moravce varoval člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub. Rychlé zvedání výdělků podporuje růst cen.
      05:59
      Volby v Turecku
       Finále prezidentských voleb v Turecku. Lidi rozhodují o hlavě státu na příštích 5 let. Té současné - Recepu Tajípu Erdoganovi, který zemi vládne 20 let - se za opozici postavil Kemal Kiliçdaroglu.
       08:31
       Průběžné výsledky voleb v Turecku
        Živý vstup zpravodaje Václava Černohorského.
        09:28
        Dluhový strop USA
         Američtí demokraté a republikáni na dosah dohody o odvrácení platební neschopnosti země. Prezident Joe Biden a opoziční šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy dolaďují kompromis ohledně zvýšení stropu pro zadlužení Spojených států.
         09:53
         Zájem o bydlení v dojezdu měst
          Zájem lidí o bydlení v okolí velkých měst se v posledním roce podle prodejců zvedl asi o třetinu. Kvůli drahým nemovitostem i hypotékám jsou nabídky v metropolích míň dostupné. Třeba místo Prahy tak raději volí Beroun, Kladno nebo Mělník.
          11:56
          Smrt dítěte v Mostu
           Tříleté dítě, které včera zemřelo v Mostě na bodnořezné zranění, se podle policie stalo obětí roztržky dospělých. Kriminalisti dál pátrali na místě po stopách a důkazech. Už včera večer kvůli tomu zadrželi dva muže. Probíhají výslechy. Zatím ale policie nikoho neobvinila.
           12:42
           Drony nad Kyjevem
            Rusko v noci zaútočilo na Kyjev - nálety s pomocí dronů byly podle ukrajinských představitelů nejintenzivnější od začátku války. Jeden člověk při nich zahynul.
            15:24
            Konec sjezdu sudetských Němců
             O společné práci na míru mluvil na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně ministr školství Mikuláš Bek. Sudetské Němce pozdravil jako milé krajany a stal se třetím úřadujícím členem české vlády, který se každoročního setkání zúčastnil.
             15:47
             Vzpomínky na rok 1989 v projektu DAMU 33
              Poprvé od sametové revoluce se setkali tehdejší studenti posledního ročníku činohry se svými pedagogy. Vzpomínali na rok 1989 i práci ve stávkovém výboru. Všechno zdokumentoval projekt DAMU 33.
              18:10
              Financování sociálních služeb
               Domovy pro seniory a další nestátní zařízení sociálních služeb si stěžují na nedostatek peněz. Chybí jim na mzdy i na nutné opravy. Některé organizace už omezily provoz.
               20:20
               Nebezpečí požárů kvůli suchu
                Meteorologové rozšířili území, kde platí varování kvůli nedostatku vody v půdě i pokračujícímu slunnému počasí beze srážek. Týká se už větší části Čech. Lidi by tam v přírodě neměli rozdělávat oheň ani odhazovat nedopalky.
                20:34
                První stávka odborů po revoluci
                 Před třiceti lety odbory sáhly k první stávce v samostatném Česku. Železničáři ve dvou stovkách stanic na hodinu zastavili provoz. Žádali vyšší výdělky. Výstražná stávka v době vyjednávání o kolektivní smlouvě byla ale podle vlády i vedení drah nezákonná.
                 22:28
                 Útoky na mobilní telefony
                  Roste podíl kybernetické kriminality. Policie už letos zařadila do této kategorie každý desátý trestný čin. Momentálně třeba nový škodlivý kód napadá mobilní telefony s operačním systémem Android. A připravuje jejich majitele o peníze.
                  24:37
                  Nehody na Karlovarsku
                   Tragická noc na karlovarských silnicích – při dvou nehodách zemřelo 5 lidí, to je stejně jako za první čtyři měsíce roku. Nejdřív se v 9 večer střetla auta u Dolního Žandova na Chebsku, zraněním podlehli dva lidí, další dva skončili v nemocnici.
                   24:56
                   Boj zahrádkářů proti slimákům
                    Počasí přeje slimákům. Kvůli mírné zimě a deštivému jaru se přemnožili. Farmáři i zahradníci proti nim bojují různě. Někteří aplikací speciálních granulí, další si k tomu pořídili třeba indické bežce - kachny, jejichž hlavní potravou jsou právě tito plži.
                    27:15
                    Skokové zdražení s koncem fixaxi cen energií
                     Desítkám až stovkám tisíc lidí hrozí od příštího roku skokové zdražení elektřiny a plynu. Jde o ty, kteří si loni zafixovali tehdy rekordní ceny energií na víc let.
                     30:57
                     Roční platby za energie
                      Teď příklady z praxe. Pokud si lidé loni v létě zafixovali plyn u největšího tuzemského dodavatele na dva roky, zaplatí za rok při spotřebě 20 megawatthodin skoro 85 tisíc korun. Teď je chrání vládní strop - ten částku snižuje na 70 tisíc.
                      31:44
                      Snížení cen energií
                       Dodavatelé začali zlevňovat letos. Třeba Pražská plynárenská v uplynulém týdnu oznámila další plánovaný pokles cen elektřiny i plynu. I tak ale stovky tisíc lidí pořád platí vládou stanovený strop.
                       34:12
                       Program sněmovny v příštím týdnu
                        Sněmovna příští týden rozhodne o pravidlech pro veřejné zakázky. Senát chce vyššími limity rozšířit okruh státních nákupů, na které se vztahuje volnější režim.
                        35:44
                        Změny prezidentských voleb
                         Ministerstvo vnitra připravuje i úpravu prezidentských voleb. Pracovní skupina teď probere návrhy, které reagují na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.
                         37:58
                         Hlavní plavební sezona na přehradách
                          Na přehradách začíná hlavní plavební sezona. Třeba na Orlíku zatím převezl výtah přes hráz zhruba dvakrát méně lodí než loni. Podle vodohospodářů za to může vysoký průtok v řece kvůli častým dešťům.
                          38:45
                          Pokuta za nešetrnou těžbu
                           Jeden a půl milionová pokuta za nešetrnou těžbu dřeva v rezervaci. Od šumavského národního parku ji dostaly Městské lesy v Kašperských Horách. V chráněné oblasti vznikly vloni v létě při vyvážení dřeva až metr hluboké koleje.
                           40:12
                           Vítězové festivalu v Cannes
                            Hlavní cenu z festivalu v Cannes si teprve potřetí v historii odnesla žena. Zlatou palmu získal francouzský film Anatomie pádu režisérky Justine Trietové. Jde o thriller vyprávěný z pohledu obžalované, která stojí před soudem po záhadné smrti manžela.
                            40:34
                            Útoky na protiimigrační politiky ve Francii
                             Ve Francii sílí útoky na volené zástupce, kteří zřizují ve svých městech centra pro migranty. Ve městě Saint Brevin na západě země kvůli tomu rezignoval starosta poté, co mu takoví odpůrci zapálili dům. Muž necítil od vlády dostatečnou podporu a nedostal ani zvláštní ochranu.
                             42:31
                             Dražba obrazu Toyen
                              Na víc než dvojnásobek se při dnešní pražské aukci umění vyšplhala prodejní cena obrazu malířky Toyen.
                              43:30
                              Poprvé k moři, na kole a pomáhat
                               Samy nemají lehký osud, přesto chtějí pomáhat. A taky poprvé vidět moře. Čtyři děti z Hrádku nad Nisou pocházejí z problematických rodin. A tak se rozhodli, že k moři dojedou společně na kolech.
                               45:24
                               Jízda králů ve Vlčnově
                                Vlčnovem na Uherskohradišťsku projela Jízda králů. Jedinečný folklorní zvyk je od roku 2011 zapsaný na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. J
                                46:15
                                Romský festival Khamoro
                                 Začíná mezinárodní romský festival Khamoro. Do třetího června nabídne koncerty českých i zahraničních hudebníků, divadelní a taneční představení nebo výstavu fotografií v Novoměstské radnici.
                                 Přehrát celé video
                                 Stopáž54 minut
                                 Další díl
                                 29. květen

                                 Přehled dílů

                                 Stopáž54 minut

                                 27. září

                                 Headlines — Nákup letounů F-35 — Nové stíhačky pro českou armádu — Letouny F-35 zblízka — Vláda o rozpočtu — Sněmovna o vládním balíků úspor — Hospodaření státních rozpočtů — Kontroly na hranicích s Německem — KLDR vyhostila amerického vojáka — Smartwings ruší lety z malých letišť — Útok hackerů na Univerzitu obrany — Soud: Trump podváděl při podnikání — Konec slovenské kampaně — Zahájení sezóny České filharmonie — Nekvalitní údržba některých silnic a dálnic — Protesty pracovníků automobilek za vyšší mzdy — Dlouhé čekání na kominíka — Útok sršňů na děti v Brně — Genová terapie pro Martina díky sbírce — Úrokové sazby beze změny — Dopad vyšší úrokové sazby — Vývoj základní úrokové sazby ČNB — Změny v penzijním připojištění? — Požár v Českém Švýcarsku — Výzva opozice k odvolání ministra Rakušana — Závěr prezidentovy návštěvy na jižní Moravě — Tragický požár na ŕácké svatbě — Migrace do Francie z Itálie — Obvinění za vybízení k terorismu — Návrat ruských kosmonautů z ISS — Případ hromadné nevolnosti studentů v plzeňské škole — Témata polských voleb — 3D model včelího hnízda — Oddlužení v projektu Milostivé léto — Přípravy na Svatováclavskou pouť

                                 27. 9. 2023 na ČT1
                                 Stopáž54 minut

                                 27. září

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 27. 9. 2023 na ČT24
                                 Stopáž54 minut

                                 26. září

                                 Headlines — Vývoz obilí z Ukrajiny přes Evropu — Nízké výkupní ceny obilí — Vývoz ukrajinského obilí — Volby na Slovensku — Jednání o uprchlících s předsekyní Evropské komise — Kůrovcová kalamita na Broumouvsku — Petr Kott na svobodě — Prezidentova návštěva na jižní Moravě — Německé kontroly na hranicích — Prevence násilí mezi dětmi — Výzva Evropské komise k potírání dezinformací — Protesty kvůli financování kultury — Dlouhá debata ve sněmovně — Počty podnikatelů v Česku — Razie na ministerstvu průmyslu — Odhalení gangu pašeráků konopí — Úspěšná sbírka pro nemocného Martina — Dotace na opravu starých domů — Oprav dům po babičce — Státní dotace pro sport — Výzva senátorů k udělení státních poct skupině bratří Mašínů — Čínsko-filipínský spor — Boje o Náhorní Karabach — Hromadná nevolnost žákyň zdravotnické školy v Plzni — Dostavba D3 u Tábora — Pokuta pro řetězec Globus — Dražba nepojízdných aut v Prostějově — Tání ledu u Antarktidy — Otevření případu Vidkun — Česká škola v Paříži — Uber taxislužbou letiště — Samoobslužný prodej květin v kvítkomatu — Století českých zednářů

                                 26. 9. 2023 na ČT1
                                 Stopáž54 minut

                                 26. září

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 26. 9. 2023 na ČT24
                                 Stopáž54 minut

                                 25. září

                                 Headlines — Tripartita o rozpočtu a minimální mzdě — Jednání vlády, odborů a firem o rozpočtu — Debata o růstu minimální mzdy — Návrhy na zvýšení minimální mzdy — Emisní norma Euro 7 — Eurokomisař pro obchod v Číně — Předčasný odchod do důchodu — Jízdné Českých drah — Priority vrchního státního žalobce Dragouna — Nová technika pro Ukrajinu — Ukrajinské ženy v mužských profesích — Obžaloba za požár ve Vejprtech — Digitalizace historicky cenných knih — Šíření ruské propagandy a dezinformací — Nová zelená úsporám dílčí i celkové renovace — Důvěra v českou ekonomiku — Požár velkoskladu na Nymmbursku — Výměna chlopně bez celkové anestezie — Ceny elektřiny a plynu — Úspory výměnou zdrojů energie — Vývoj cen elektřiny — Poradny pomůžou s levnějšími energiemi — Přípravy tepláren na zahájení sezony — Kauza šifrovaného telefonu ministra Rakušana — Prodej sídla České pošty — Otevření dalšího úseku mezi Plzní a Přešticemi — Ukončení stávky v Hollywoodu — Mrtví po střetu v Kosovu — Kontroly proti nelegální migraci — Nalezená hrobka Sakkáře — Změna pro vinaře vlivem zmšny klimaty — Petice proti psí vyhlášce v Břeclavi — Podzimní výlovy rybníků — Zdrogovaný muž vytrhal kabely v brněnské nemocnici — Velkoformátové promítání světových děl — Benefiční koncert v Pardubicách na nový hospic

                                 25. 9. 2023 na ČT1
                                 Stopáž54 minut

                                 25. září

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 25. 9. 2023 na ČT24
                                 Stopáž50 minut

                                 24. září

                                 Headlines — Zlevňování energií — Ceny tepla — Platby za energie — Drony ve válce na Ukrajině — Situace v Náhorním Karabachu — Změny v systému státního zastupitelství — Škoda Auto míří na vietnamský trh — Pražské fotbalové derby — Předvolební kampaň v Polsku — Sankce proti ruským oligarchům — Situace ve zdravotnictví — Výstava Mariny Abramovičové — Ceny pohonných hmot v Polsku — Vzorky z planetky se vrátily na Zemi — Výstava psů — Krádeže na polích — Pravidla pro mentory a mladé řidiče — Do autoškoly v 15 letech — Pravidla pro 17leté řidiče — Růst otcovské — Incident v Kosovu — Elektromobilita ve Velké Británii — Jednání o státním rozpočtu na příští rok — Digitalizace obcí — Nehoda na D5 — Jericho na seznamu UNESCO — Připomínky Bitvy na Bílé Hoře — Dopravní uzavírky v Olomouci — Sbírka na pomoc dvouletému Martinovi — Výstava Nová vlast Československo

                                 24. 9. 2023 na ČT1
                                 Stopáž50 minut

                                 24. září

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 24. 9. 2023 na ČT24
                                 Stopáž50 minut

                                 23. září

                                 Headlines — Změny zdravotní pojišťovny — Benefity u zdravotních pojišťoven — Počet pojišťenců — Páteční útoku v Sevastopolu — Příslib nových raket pro Ukrajinu — Automatizované obchody — Poplatek za předčasné splacení hypotéky — Vazba za pobodání školačky — Migrace v Německu — Situace v Náhorním Karabachu — Připomínka mobilizace ze září 1938 — 80 let opery Brundibár — Památník Karla Čapka — Návrat prezidenta z USA — Den za obnovu lesa — Zalesňování Ještědu — Vážná nehoda na Českolipsku — Špačci škodí vinařům — Solární panely vadí památkářům — Pravidla podle NPÚ — Obvinění amerického senátora z korupce — Týden do voleb na Slovensku — Obchvat Havlíčkova Brodu — Peníze na výuku češtiny uprchlíků — Zdanění tichého vína — Papež František v Marseille — Nové autobusy v pražské MHD — Podvodná nabídka na Facebooku — Oprava žďárského divadla — Průzkum Macochy

                                 23. 9. 2023 na ČT1
                                 Stopáž50 minut

                                 23. září

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 23. 9. 2023 na ČT24

                                 Události na sociálních sítích

                                 Napište nám