26. květen

Obsah dílu

Headlines — Úspory v rezortech — Opoziční reakce k úsporám na platech státních zaměstnanců — Dopady úsporných opatření na rozpočet — Úspory úřadů a ministerstev — Podpora investic — Útok na nemocnici v Dnipru — Tresty za dezerci dobrovolníků — Obvinění za požár národního parku — Okolnosti obvinění podezřelého ze žhářství — Jednání o kontrolách na hranicích — Ministr Lipavský v Bagdádu — Incident na palubě Asiana Airlines — Žádosti o dávky na poštách? — Händelův dům po rekonstrukci — Výmaz rodných čísel z dokladů — Prezidentova návštěva Vysočiny — Obžaloby za úmrtí turistek v Alpách — Nebezpečí požárů kvůli suchu — Dvě nehody na hradeckých křižovatkách — Náhrada za plyn do teplárny — Chybějící řidiči z profese — Nehody řidičů kamionů — Řidiči v ČR ze zemí mimo EU — Nedostatek řidičů autobusů — Premiérova omluva za vyměření důchodu — Kongresová turistika plní hotely — Záplavy v Kampánii — Americké uznání pro Česko — Program víkendové Aviatické pouti — Nález pozůstatků antické nádoby — Rekonstrukce Dicolandu Sylvie — Rehabilitace pomocí virtuální reality — Prodloužení trasy tramvají do Libuše — Obnova značení turistických stezek — Mizející prstence Saturnu — Dražba cenné sbírky historických aut — Festival Jablonecké tóny

Části dílu

00:01
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:40
  Úspory v rezortech
   Ministři začali ve svých resortech hledat úspory pro příští rok. Od koaličních lídrů dostali za úkol snížit provozní výdaje o 5 procent a objem platů o 2 procenta.
   01:25
   Opoziční reakce k úsporám na platech státních zaměstnanců
    Taky premiér říká, že státním zaměstnancům navzdory úsporám příjmy neklesnou. Koalice podle Petra Fialy rozhodla o zkrácení peněz na platy proto, aby přiměla jednotlivé úřady zefektivnit práci. Opoziční hnutí ANO tento krok podporuje, chce znát ale podrobnosti.
    02:26
    Dopady úsporných opatření na rozpočet
     Balíček opatření, kterému vláda říká ozdravný, má zmírnit hospodaření v mínusu. Schodky rozpočtů podle kabinetu v příštích dvou letech sníží celkem o 148 miliard. Zvýšení daní a odvodů má přinést 69 miliard. Za hlavní část kabinet považuje snížení výdajů o 78 miliard.
     03:10
     Úspory úřadů a ministerstev
      Jmenované úspory se vztahují i na úřady, které nespadají pod vládu - třeba Kancelář prezidenta republiky, Nejvyšší kontrolní úřad, kancelář ombudsmana nebo Ústavní soud. Některé ž předem varují, že budou muset buď platy zmrazit nebo dokonce mírně snížit.
      05:49
      Podpora investic
       Po konsolidačním balíčku a úpravě důchodů se plánuje koalice zaměřit na velké projekty, které mají podpořit ekonomiku. Premiér Petr Fiala pro ČTK řekl, že právě proto vzniká vládní výbor pro strategické investice. Konkrétně se zaměří na vysokorychlostní tratě, dostavbu jaderné elektrárny Dukovany nebo bytové projekty.
       06:37
       Útok na nemocnici v Dnipru
        Ruská armáda udeřila na nemocnici v Dnipru. Při ostřelování zemřel nejméně jeden člověk. Dalších 23 lidí utrpělo zranění, tři z nich jsou v kritickém stavu. Hospitalizované byly i dvě malé děti. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil útok za zločin proti lidskosti.
        07:01
        Tresty za dezerci dobrovolníků
         Deziluze, následná dezerce. Po zpřísnění trestů za neuposlechnutí rozkazu se někteří ukrajinští vojáci ocitají v právní válce. Náš štáb – Darja Stomatová a Ján Schurger – natočil na Ukrajině příběh jednoho z nich, který se teď snaží dokázat, že z armády nezběhl.
         10:08
         Obvinění za požár národního parku
          Padlo obvinění v případu nejrozsáhlejšího požáru v novodobé české historii. Podle policie vloni v červenci založil oheň v národním parku České Švýcarsko šest a třicetiletý muž. Soud ho vzal do vazby.
          13:02
          Okolnosti obvinění podezřelého ze žhářství
           Živý vstup redaktorky Barbory Lancové.
           14:06
           Jednání o kontrolách na hranicích
            Kontroly na vnitřní hranici schengenského prostoru jsou podle ministra vnitra Víta Rakušana krajním opatřením. Řekl to po setkání se spolkovou ministryní vnitra Nancy Faeserovou.
            14:59
            Ministr Lipavský v Bagdádu
             I dvě dekády po svržení režimu Saddáma Husajna je Irák nestabilní zemí, kterou poznamenávají politická, náboženská i geopolitická štěpení. A Bagdád je městem, plným vojenských hlídek a bezpečnostních bariér. V irácké metropoli ve čtvrtek pobýval český ministr zahraničních věcí.
             17:16
             Incident na palubě Asiana Airlines
              Jihokorejská policie zadržela muže, který otevřel dveře letadla několik minut před přistáním ve městě Tegu. Incident na palubě stroje společnosti Asiana Airlines vyvolal mezi cestujícími paniku.
              17:44
              Žádosti o dávky na poštách?
               Vyřizování žádostí o některé sociální dávky na České poště. Pilotní projekt by měl podle ministra práce stát spustit na přelomu roku. Marian Jurečka to řekl v rozhovoru pro pořad Týden v politice.
               18:16
               Händelův dům po rekonstrukci
                V Londýně se po rekonstrukci otevírá veřejnosti dům, kde přesně před třemi sty lety žil skladatel Georg Friedrich Händel. Hudba tohoto původem Němce je dodnes současní britské kultury.
                21:07
                Výmaz rodných čísel z dokladů
                 Rodná čísla ano či ne ? Jejich používání se má omezit. Z občanských průkazů podle zákona zmizí za rok a půl. Nahradí je indentifikátory, z nichž se nedají vyčíst osobní údaje.
                 23:52
                 Prezidentova návštěva Vysočiny
                  Zemědělství a ekologie, to bylo téma druhého dne návštěvy Petra Pavla na Vysočině. Prezident dnes se svou ženou přijel do Jemnice. Na náměstí ho vítaly stovky místních obyvatel. Navštívil taky dvě zemědělské farmy na Třebíčsku, kde se zaměřují na ekologické zemědělství.
                  24:25
                  Obžaloby za úmrtí turistek v Alpách
                   Případ dvou Češek, které zahynuly na zájezdu v Alpách, bude řešit soud. Odjely na organizovanou výpravu po rakouských feratách. Policie už obžalovala organizátora výpravy i jeho společníka. Oběma chyběly potřebné licence.
                   26:34
                   Nebezpečí požárů kvůli suchu
                    Půdní sucho a minimum očekávaných srážek – podle meteorologů kombinace, kvůli které hrozí až do odvolání požáry na severozápadě Česka. Lidé by v přírodě neměli rozdělávat oheň ani odhazovat cigaretové nedopalky.
                    26:52
                    Dvě nehody na hradeckých křižovatkách
                     Krátce po sobě řešila police v Hradci Králové dvě nehody v křižovatce. Při první nedala řidička přednost protijedoucímu autu při odbočování. Po hodině a půl pak jiný šofér nedbal na červenou.
                     27:14
                     Náhrada za plyn do teplárny
                      Cena plynu na evropských trzích dál klesá, je už nejnižší za poslední dva roky. Přesto brněnské teplárny připravují záložní variantu s cílem snížit závislost na ruském plynu. Jednou z alternativ by mohly být lehké topné oleje.
                      29:26
                      Chybějící řidiči z profese
                       Málo profesionálních řidičů v Česku. Víc než polovina z těch, co usedají za volant pracovně, je navíc v předdůchodovém nebo důchodovém věku.
                       29:56
                       Nehody řidičů kamionů
                        Kamionů na silnicích přibývá - a to s sebou přináší i komplikace v dopravě. Únava, stres a nervozita některých šóférů pak vede k řadě zbytečných nehod.
                        32:47
                        Řidiči v ČR ze zemí mimo EU
                         Co se týče profesionálních řidičů ze zemí mimo EU, tabulka ukazuje - kolik zaměstnaneckých karet jim české úřady vydaly v jednotlivých letech.
                         33:26
                         Nedostatek řidičů autobusů
                          500 řidičů autobusů aktuálně shánějí dopravní podniky v Česku. Jejich sdružení proto chce zjednodušit nabírání zaměstnanců. A sněmovna bude jednat o návrhu snížit věk řidičů autobusů na 18 let.
                          36:05
                          Premiérova omluva za vyměření důchodu
                           Premiér se omluvil lidem, kteří dlouho čekají na vyměření důchodů . V rozhovoru pro ČTK Petr Fiala řekl, že se vláda i ministr práce problémem zabývají. Na rozhodnutí o výši penzí má správa sociálního zabezpečení tři měsíce.
                           36:30
                           Kongresová turistika plní hotely
                            Praha je aktuálně 5-tou nejžádanější destinací světa pro pořádání kongresů. Akce tohoto druhu vytěžují hotely především mimo hlavní turistickou sezonu.
                            38:42
                            Záplavy v Kampánii
                             Nejméně jeden člověk zemřel při přívalových deštích v Kampánii na jihu Itálie. Desítky dalších museli zachraňovat hasiči. Záplavy zasáhly i severní regiony, kde minulý týden zahynulo 14 lidí.
                             39:04
                             Americké uznání pro Česko
                              Česká pomoc Ukrajině v obraně proti Rusku a taky podpora Tchajwanu vůči čínské hrozbě mají ve Washingtonu uznání od amerického Kongresu. Uvedla to po čtyřech dnech jednání ve Spojených státech předsedkyně Sněmovny Markéta Adamová Pekarová.
                              41:22
                              Program víkendové Aviatické pouti
                               Živý vstup redaktora Vlastimila Weinera.
                               43:10
                               Nález pozůstatků antické nádoby
                                Mimořádný nález zlomků antické nádoby – archeologové je odkryli v trase budoucí dálnice D35 na Jičínsku – konkrétně v okolí obce Milovice, v místě někdejšího keltského sídliště.
                                43:37
                                Rekonstrukce Dicolandu Sylvie
                                 Začala rekonstrukce Discolandu Sylvie v Praze 8. Místo, které v roce 1992 otevřel podnikatel Ivan Jonák, bylo symbolem devadesátých let. Scházeli se tam celebrity i členové pražského podsvětí.
                                 44:16
                                 Rehabilitace pomocí virtuální reality
                                  Lidem po operaci nádoru mozku pomáhá s léčbou virtuální realita. Jako nový způsob rehabilitace při problémech s rovnováhou ji pacientům nabízejí lékaři v pražské fakultní nemocnici Motol. Už během hospitalizace tak můžou trénovat na návrat do běžného života.
                                  47:41
                                  Prodloužení trasy tramvají do Libuše
                                   Pražské tramvaje budou nově jezdit z Modřan až do Libuše. Prodloužení tratě o 1 a třičtvrtě kilometru vyšlo na 300 milionů korun. Do dvou let ji chce dopravní podnik ještě protáhnout. Do budoucna by měli cestující v Libuši přestupovat přímo na metro D.
                                   48:05
                                   Obnova značení turistických stezek
                                    Klub českých turistů začal po kůrovcové kalamitě obnovovat poškozené trasy. Společně s dobrovolníky odstraňují popadané stromy a malují nové turistické značky. Zároveň vznikají i nové stezky, jako třeba v beskydských Bocanovicích.
                                    50:14
                                    Mizející prstence Saturnu
                                     Saturnu ubývají ledové prstence. Vychází to z dat, která nasbírala sonda Cassiny. Data také potvrdila, že jsou prstence výrazně mladší než planety Sluneční soustavy. Sedm z nich se podle expertů mohlo vytvářet ještě v době, kdy na zemi žili dinosauři.
                                     50:35
                                     Dražba cenné sbírky historických aut
                                      Unikátní dražba veteránů v Nizozemsku. Tamní sběratel během života nashromáždil přes dvě stovky vozů světoznámých značek - včetně jedné tatrovky. O své vášni ale téměř nikomu neřekl a sbírku držel v utajení.
                                      52:54
                                      Festival Jablonecké tóny
                                       Koncertem Čtyř tenorů začal pátý ročník letního hudebního festivalu Jablonecké tóny. Zahajovací vystoupení na letní scéně Eurocentra Jablonce nad Nisou sledujete živě.
                                       Přehrát celé video
                                       Stopáž50 minut
                                       Další díl
                                       27. květen

                                       Přehled dílů

                                       Stopáž54 minut

                                       31. květen

                                       Headlines — Senát schválil kandidáty na ústavní soudce — Budoucí ústavní soudci — Role Ústavního soudu — Schvalování ústavních soudců — Výměna ústavních soudců — Schvalování nových ústavních soudců — Skončila konference Globsec — Návrh zákona o dluhovém stropu — Zájem o dovoz jídla zůstává vysoký — Nový šéf Hospodářské komory — Psychiatrická nemocnice v Kroměříži v personální krizi. — Ostřelování Bělgorodské oblasti — Neúspěšný pokus KLDR o vyslání špionážní družice do vesmíru — Premiéra Amberville v Divadle v Dlouhé — Výdaje na obranu — Přírodu na Sněžce opět chrání sítě — V zoo Ostrava se poprvé rozmnožily krajty zelené — Péče o nevyléčitelně nemocné — Zásah policie a stráže při incidentu u soudu — Příznivci Peterkové přerušili soudní jednání — Pořádková pokuta — Soud potvrdil exposlanci Volnému dvouletou podmínku — Českého vojenského lékaře v Koreji obžalovali — Provoz největšího překladiště zásilek v Česku — Sněmovna podpořila novelu liniového zákona — V Británii klesá počet Evropanů — Berlín Rusku nařídil uzavřít čtyři konzuláty — Odškodnění za nepřítomnost otce u porodu — Oprava obchodního domu Breda v Opavě — V Trutnově začal Cirk-UFF — Nový lék na nemoc motýlích křídel — Pštros plachý na Olomoucku — Dvouletá podmínka pro vedoucího dětského tábora — Dopady války na ukrajinský hotel

                                       31. 5. 2023 na ČT1
                                       Stopáž54 minut

                                       31. květen

                                       Znakový jazyk a skryté titulky

                                       31. 5. 2023 na ČT24
                                       Stopáž54 minut

                                       30. květen

                                       Headlines — Ekonomika stagnuje — Očekávaný vývoj české ekonomiky — Hrubý domácí produkt — Vývoj HDP v 1. čtvrtletí 2023 — Exploze v Kyjevě a Moskvě — Ukrajina je připravena na protiofenzivu — Ubývá venkovských prodejen — Česko prohrálo spor o nájem za ruské pozemky — Muž viněný ze smrti dítěte v Mostě jde do vazby — Ceny plynu dál padají — Střet jednotek KFOR a Srbů na severu Kosova — Poslanec Bašta je v nemocnici — Fotovoltaických elektráren v Česku přibývá — Soud potvrdil Peterkové podmínku — O hlavní cenu karlovarského festivalu se utkají i dvě české novinky — Německo bojuje s ilegální migrací — Výbor doporučil schválit kandidáty do ÚS — Požár autobusu na Lounsku — Účinnější léčba roztroušené sklerózy — Oprava pražského orloje — Staroměstský orloj — Návrat turistů do centra Prahy — Na jezeře Lago Maggiore zemřeli příslušníci italských tajných služeb — Opravy silnic na jihu Moravy — Moskva vydala zatykač na amerického senátora — Zvýšení rodičovského příspěvku — Kulturní dům Slavie v Českých Budějovicích projde opravou — Odbory zřídily stávkový výbor — Týmy duševního zdraví pro školáky — Předražené služby podomních zámečníků — Opravený Sněmovní sál opět září zlatem — K čínské vesmírné stanici odstartovala loď — Oprava sousoší husitů v lese u Bořitova — Koncert Iron Maiden v Praze

                                       30. 5. 2023 na ČT1
                                       Stopáž54 minut

                                       30. květen

                                       Znakový jazyk a skryté titulky

                                       30. 5. 2023 na ČT24
                                       Stopáž54 minut

                                       29. květen

                                       Headlines — Končí lhůta pro připomínky k vládnímu balíčku — Reakce na úsporný balíček — Vládní úsporný balíček — Připomínky k úspornému balíčku — Ukrajina má za sebou další sérii útoků — Ztráty ukrajinské armády — Japonsko pohrozilo KLDR sestřelením jakékoliv její rakety — Kompenzace za covid splnily svůj účel — Zlínský soud začal projednávat vynášení informací z Celní správy lihové mafii — Brno chce být vytápěné z Dukovan — Erdogan obhájil mandát — Zvýšení dluhového stropu USA — Kvalita vody v rybníku Rosnička — Obchvat Nové Paky — Nejkrásnější české knihy roku — Bezpečnostní konference Globsec v Bratislavě — BIS varuje před ruskými tajnými službami — Nehoda na D2 — Dražba autovraků v Českých Budějovicích — Posun důchodového věku nad 65 let — Výpočet věku odchodu do důchodu — Počet pracujících na jeden starobní důchod — Silný ročník 1974 — TOP5 ve finanční gramotnosti — Bezpečně k vodě — Předčasné parlamentní volby ve Španělsku — Napětí na severu Kosova — Modernizace železniční trati v Kladně — Likvidace obchodů u nádraží v Brně — Úřady vyšetřují podivně zářící barvu vody v Benátkách — Maturitní zkouška z českého jazyka — Závady po rekonstrukci Mlýnské kolonády — Další úspěch českého fotografa Horálka — Cenu Olgy Havlové obdržel architekt Filip Pšenčík

                                       29. 5. 2023 na ČT1
                                       Stopáž54 minut

                                       29. květen

                                       Znakový jazyk a skryté titulky

                                       29. 5. 2023 na ČT24

                                       Události na sociálních sítích

                                       Napište nám