49 minut

16. duben 2023

Obsah dílu

Headlines — Debaty o změně DPH — Dohady o sazbách DPH — Výnos DPH — Program protestní akce — Volební model ČT — EU o ukrajinském obilí — Pravoslavné Velikonoce na Ukrajině — Textilkám chybí švadleny — Čtyři mrtví v Olšovci — Násilné střety v Súdánu — Střelba na oslavě narozenin v USA — Hudební ceny Anděl — Důležité zákony ve sněmovně — Postoj ke schodku státního rozpočtu — 17 zajištěných fanoušků při derby Sparty a Slavie — Zvednutá hladina řek — Opatření proti šíření infekcí — Dodávky léků do Česku — Opatření proti plýtvání léky — Možnost zapojení do klinických studií — Hygienické normy ve školách — Požár v Dubaji — Pravoslavné Velikonoce — Zpožděná oprava vagonů komplikuje spoje — Případ soudce Ivana Elischera — Převoz historického mostu — Zahájení pstruhové sezony — Z paparazziho fotografem památek

Části dílu

00:16
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:57
  Debaty o změně DPH
   Koaliční debaty o dani z přidané hodnoty. Ministr financí preferuje zjednodušení systému a dvě sazby, podobně jako TOP 09. Lidovci a Starostové se kloní k zachování tří tarifů.
   01:50
   Dohady o sazbách DPH
    Jednání o úsporném balíčku budou příští týden pokračovat. Zapojit se do nich plánuje i prezident. Možné změny v DPH kritizují některé svazy a nesouhlasí s nimi ani sněmovní opozice. Ta o nich chce mluvit na mimořádné sněmovní schůzi.
    05:13
    Výnos DPH
     Na dani z přidané hodnoty státní rozpočet získává pětinu všech svých příjmů. Loni mu vynesla rekordních 345 miliard. Další miliardy pak přináší samosprávám. Žádný jiný odvod kromě sociálního pojištění takový zisk negeneruje.
     08:50
     Program protestní akce
      Živý vstup redaktora Ondřeje Pražáka.
      09:47
      Volební model ČT
       Kdyby se na přelomu března a dubna konaly volby do sněmovny, vyhrálo by podle průzkumu firmy Kantar pro Českou televizi hnutí ANO. Hlas by mu dalo 29 a půl procenta respondentů. Druhá by skončila ODS - 20 procent.
       10:33
       EU o ukrajinském obilí
        Jednostranný postup unijních států v otázce obchodu je podle Evropské komise nepřijatelný. Reagovala tak na postup Polska a Maďarska. Oba státy zavedly zákaz na dovoz ukrajinského obilí a dalších zemědělských produktů.
        10:53
        Pravoslavné Velikonoce na Ukrajině
         Ukrajinské ztráty ve víc než rok trvající válce jsou zásadně nižší, než ty ruské, uvedl ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Poznamenal, že padlo míň ukrajinských vojáků, než kolik bylo obětí nedávného zemětřesení v Turecku. To si vyžádalo přes 50 tisíc životů.
         13:12
         Textilkám chybí švadleny
          Nedostatek švadlen a krejčích trápí české textilky. Některé firmy, které vyrábějí v Česku, teď dočasně využívají Ukrajinky, které sem utekly před válkou.
          15:24
          Čtyři mrtví v Olšovci
           Kriminalisté vyšetřují smrt čtyř lidí v Olšovci na Přerovsku. Zemřeli v sobotu pozdě večer. Předběžně jde o trojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu, podle místních zřejmě o rodinnou tragédii. Ze smutečního hlášení obecního rozhlasu vyplynulo, že při ní zemřel 77letý obyvatel obce, a další tři lidi, kteří tam nežili.
           15:53
           Násilné střety v Súdánu
            Druhým dnem pokračují v Súdánu boje mezi armádou a vlivnými polovojenskými Jednotkami rychlé podpory. O život při násilných střetech přišlo už 56 lidí. Dalších téměř 600 jich utrpělo zranění. Milice hlásí, že obsadily letiště, prezidentský palác nebo státní televizi.
            18:19
            Střelba na oslavě narozenin v USA
             Čtyři lidé zemřeli při střelbě v městě Dadeville v americkém státu Alabama. Nejméně dalších 20 utrpělo zranění. Útok se podle médií odehrál v tamním tanečním studiu, kde teenageři pořádali narozeninovou oslavu.
             18:39
             Hudební ceny Anděl
              Ceny Anděl vstoupily do Kristových let. Už po třiatřicáté se včera večer udělovaly sošky pro nejlepší domácí hudebníky. Vůbec poprvé se ale na pódiu v pozici předávajícího objevil český prezident.
              21:29
              Důležité zákony ve sněmovně
               Pozítří se znovu sejdou poslanci. Program počítá s desítkami zákonů, včetně novely o pedagogických pracovnících nebo návrhu, který mění volbu radních veřejnoprávních médií.
               24:06
               Postoj ke schodku státního rozpočtu
                Většina respondentů se v průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi vyslovila pro snížení rozpočtového schodku. A to i za cenu toho, že se lidé uskromní. Za přiměřený současné situaci považuje letošní skoro tří set miliardový deficit 15 procent oslovených.
                24:30
                17 zajištěných fanoušků při derby Sparty a Slavie
                 Vyhrocená atmosféra včerejšího fotbalového derby Sparty se Slavii – policie zajistila 17 lidí, většinu už před zápasem na pražské Letné. A to převážně kvůli neuposlechnutí výzvy nebo podezření z výtržnictví.
                 24:55
                 Zvednutá hladina řek
                  Českou republikou se prohnala voda. Někde zvedala řeky až na druhý povodňový stupeň, jako třeba Moravskou Dyji na Jindřichohradecku. Zvýšenou hladinu má i Lužnice a dolní Nežárka v jižních Čechách. 1. povodňový stupeň platí stále na Labi v Děčíně.
                  28:17
                  Opatření proti šíření infekcí
                   V lékárnách stále chybí penicilin a ještě zhruba měsíc zřejmě chybět bude. Uvedl to ministr zdravotnictví s tím, že dodávky se stabilizují v polovině května.
                   30:18
                   Dodávky léků do Česku
                    V Česku je registrováno skoro 56 tisíc variant léků. Držitelé registrací musí oznamovat Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv datum přerušení, obnovení nebo ukončení dodávek.
                    31:08
                    Opatření proti plýtvání léky
                     Vydávání léků po kusech. Systém, který funguje v Kanadě nebo Spojených státech. Ministerstvo zdravotnictví připravuje analýzu, jestli by se tímto způsobem mohly léky dostávat k zákazníkům i v Česku. Resort od toho očekává, že by se mohlo snížit plýtvání medikamenty a částečně vyřešit jejich nedostatek na trhu.
                     33:29
                     Možnost zapojení do klinických studií
                      Dostat se k inovativním lékům, dřív než se objeví na trhu. To umožňuje vstup do klinické studie.
                      35:36
                      Hygienické normy ve školách
                       Ministerstvo zdravotnictví pracuje na úpravách hygienických norem pro školy. Současná pravidla podle obcí komplikují hledání nových prostor pro žáky.
                       37:58
                       Požár v Dubaji
                        Nejméně 16 lidí zemřelo při požáru obytného domu v Dubaji. Devět dalších utrpělo zranění. Podle tamních médií se už podařilo oheň v pětipatrové budově uhasit.
                        38:23
                        Pravoslavné Velikonoce
                         Pravoslavní věřící slaví Velikonoce i v Česku. Například v chrámu svatého Václava v Brně noční bohoslužbou, při které si lidé zapálili svíčky jako symbol světla a zpěvem oslavovali Ježíšovo vzkříšení z mrtvých.
                         39:18
                         Zpožděná oprava vagonů komplikuje spoje
                          České dráhy mají akutní nedostatek vagonů. Vozy si musí dokonce půjčovat z Polska, Německa nebo Slovenska. České vagony totiž prochází pravidelnou revizí, jenže se na koleje nevrací ve lhůtách, které byly domluvené.
                          41:07
                          Případ soudce Ivana Elischera
                           Případ soudce pražského vrchního soudu Ivana Elischera se vrací na začátek. Olomoucká vrchní instance zrušila verdikt, který zástupce justice potrestal devíti lety vězení za korupci, nadržování a zneužití pravomoci.
                           42:02
                           Převoz historického mostu
                            Jízda historického mostu Prahou – správa železnic ráno převezla sto třicet let starý železniční most z pražských Holešovic k Masarykovo nádraží. Konstrukci její pracovníci včera demontovali.
                            43:05
                            Zahájení pstruhové sezony
                             Tisíce rybářů v Česku hned ráno vyrazily k vodě. Začala totiž pstruhová sezóna. Hladiny řek jsou, ale vysoko a tak obsadili hlavně břehy nádrží. Po zimě tím skončila doba hájení.
                             45:15
                             Z paparazziho fotografem památek
                              Od požáru katedrály Notre Dame uplynuly přesně čtyři roky. Její rekonstrukce pokračuje, otevřít veřejnosti by se měla v roce 2024. Minulou i současnou podobu chrámu zachycuje výstava jednoho z nejrenomovanějších francouzských fotografů.
                              Přehrát celé video
                              Stopáž54 minut
                              Další díl
                              17. duben 2023

                              Přehled dílů

                              Stopáž54 minut

                              22. únor

                              22. 2. 2024 na ČT1
                              Stopáž54 minut

                              22. únor

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              22. 2. 2024 na ČT24
                              Stopáž54 minut

                              21. únor

                              Realitní trh — Rostoucí ceny nemovitostí — Ceny nemovitostí — Dostupnost bydlení — Unijní sankce proti Rusku — Předvolávání ruských velvyslanců — Jednání o reformě penzí — Jednání o důchodové reformě — Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny — Šet let od vraždy Kuciaka a Kušnírové — Růst německé ekonomiky — Česká studentská filharmonie pod vedením Hrůši — Německo nabízí Česku tanky — Vyšetřování korupce v Krajské zdravotní — Vyšetřování pádu domu v Kolíně — Opravy kostela sv. Jakuba v Brně — Léčba malého Martina — Kampaň proti domácímu násilí — Šíření černého kašle — Příznaky černého kašle — Chřipková epidemie — Soudní spory bývalých klientů H-Systemu — Přihlášky na střední školy — Soud o vydání Assange — Stávka čínských dělníků — Změna majitelů Smartwings — Retrogaming ve Vsetíně — Problémy ostravské huti Liberty — Angolský prezident v Praze — Izraelský parlament proti vzniku Palestiny — Spalovna komunálního odpadu na Táborsku — Rekultivace lomu ČSA — Divadelní hra o Davidu Beckhamovi — 35 let od posledního odsouzení V. Havla — Lyžařské zájezdy bez sněhu

                              21. 2. 2024 na ČT1
                              Stopáž54 minut

                              21. únor

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              21. 2. 2024 na ČT24
                              Stopáž55 minut

                              20. únor

                              Velitelské shromáždění — Priority české armády — Výdaje ČR na obranu — Boje na Ukrajině — Nákup munice pro Ukrajinu — Von der Leyenová chce opět do čela Evropské komise — Okolnosti smrti Alexeje Navalného — Podávání přihlášek na střední školy — Financování regionálního školství — Zásah v Krajské zdravotní — Výtvarné ztvárnění sportu — Zkrácené úvazky pro důchodce — Hlasování maďarského parlamentu o členství Švédska v NATO — Dvě stě let o pojmenování prvního dinosaura — Posouzení lanovky z Podbaby do Troji — Výbuch v Horšovském Týně — Testování Neuralinku — Pomoc lidem se závislostmi — Posilování armády — Situace v Evropě — Nové klidové lokality na Šumavě — Soud o vydání Julia Assange — Protest zemědělců v Polsku — Trest pro Jaroslava Popelku — Jednání Rady bezpečnosti o situaci v Gaze — Přísnější pravidla pro demonstrace v Británii — Zabezpečení svahu u Brandýsa nad Orlicí — Sršeň asijská — Archeologický výzkum na východě Čech — Zaměstnávání lidí z Ukrajiny — Nevhodné podmínky na ubytovnách — Tahiti proti olympijské soutěži

                              20. 2. 2024 na ČT1
                              Stopáž55 minut

                              20. únor

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              20. 2. 2024 na ČT24
                              Stopáž55 minut

                              19. únor

                              Protest zemědělců v Praze — Požadavky protestujících zemědělců — Důvody k protestu — Další chystané protesty — Okolnosti smrti Alexeje Navalného — Ministři zahraničí EU jednali v Bruselu — Hořící halda v Ostravě — Policejní vyšetřování v Krajské zdravotní — Ceny BAFTA — Situace v Pásmu Gazy — Dva roky protiruských sankcí — Renovace nádraží ve Františkových Lázních — Nečas neuspěl s dovoláním — Model umělé inteligence generující videa — Čínský lunární Nový rok — Pobyt rodičů s dětmi v nemocnicích — Pocta Jaromíru Jágrovi v Pittsburghu — Vyřazení dresu s číslem 68 — Projev Jágra v Pittsburghu — Dlouholetí vrcholoví sportovci — Dlouholetí čeští sportovci — Boje o Avdijivku — Boje na Ukrajině — Policie pátrá po podvodnících — Zájem o rekvalifikační kurzy — Budoucí sestava Evropské komise — Začátek semestru na Filozofické fakultě v Praze — Uzavřená Eiffelova věž — Sanace skály v Brandýse nad Orlicí — Poslední hodiny k podání přihlášky na SŠ — Situace v Liberty Ostrava — Úbytek návštěvníků hor — Sto let od narození Františka Vláčila

                              19. 2. 2024 na ČT1
                              Stopáž55 minut

                              19. únor

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              19. 2. 2024 na ČT24
                              Stopáž49 minut

                              18. únor

                              Letošní růst mezd — Komu porostou výdělky — Vývoj růstu mezd — Vojenská pomoc Ukrajině — Druhá nemocnice v Pásmu Gazy mimo provoz — Pondělní protest zemědělců v Praze — Ministr zemědělství po protestech — Pojištění bydlení a úhrady škod — Zatýkání v Rusku na pietních akcích za Navalného — Smog v Katovicích — Nový animovaný film podle Goldlamovy povídky — Debata o předčasných důchodech pro náročné profese — Vývoj kurzu české měny — Operovaný chlapec zpět v Česku — Požár autobusu s hokejisty — Předčasné teplo škodí zemědělské úrodě — Přetížené urgentní přijmy kvůli odkladným výkonům — Pohotovosti v ČR — Vytíženost pohotovostí a záchranné služby — Kritika ministra Beka od krajů — Pomoc Hřensku bez turistů — Potyčka Eritrejců v Haagu — Turecké snahy o návrácení památky — Mistrovství světa v biatlonu — Propalestinská demonstrace v Praze — Debata o zjednodušení administrativy pro lidi i firmy — Výstava orchidejí v Českých Budějovicích — Záchrana pokusných psů

                              18. 2. 2024 na ČT1
                              Stopáž49 minut

                              18. únor

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              18. 2. 2024 na ČT24

                              Události na sociálních sítích

                              Napište nám