27. březen

Obsah dílu

Headlines — Platby za státní pojištěnce — Platby za státní pojištěnce — Veřejné zdravotní pojištění — Napětí v Izraeli — Razie kvůli azbestu v Milovicích — Jednání ministra Lipavského s generálním tajemníkem NATO — Maďarsko pro rozšíření NATO o Finsko — Platy vysokoškolských vyučujících — Zabezpečení Záporožské elektrárny — Vězení pro Tomáše Čermáka — Nové album Depeche Mode — ANO ztratilo v Ostravě většinu — Stávka v Německu — Aktuální zpráva o situaci v Izraeli — Ukrajinští uprchlíci v Česku — Změny při povolování staveb — Poslední rozloučení s Emilem Bočkem — Pokuty za přetížené kamiony — Aprílové počasí v Česku — Komplikace kvůli zimě — Střídání teplého a studeného počasí — Jarní mráz ničí kvetoucí stromy — Bezpečnostní kontrola prezidentova úřadu — Nehoda nákladního auta — Česká delegace na Tchaj-wanu — Tornádo v Mississippi — Výslechy v kauze sportovních dotací — Podání daňových přiznání datovou schránkou — Demonstrant s logem Wagnerovců — NKÚ: Nedostatečná ochrana obyvatelstva — Oprava dálnice u Prahy — Spolupráce Českého rozhlasu s ukrajinskou veřejnoprávní vysílací společností — Ministr Hladík v NP České Švýcarsko — Nový skotský premiér — Operace pacientky se vzácnou nemocí — Grand festival smíchu

Části dílu

00:03
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:42
  Platby za státní pojištěnce
   Platby zdravotního pojištění - i ty patří k rozpočtovým výdajům, které se příští rok zvednou víc, než se čekalo. Samozřejmě kvůli inflaci. Stát je hradí například za děti nebo důchodce.
   01:14
   Platby za státní pojištěnce
    Vláda tak bude muset příští rok vyhradit pro zdravotnictví asi o 7 miliard víc, než původně zamýšlela. A to navzdory zadlužení. Ministr Stanjura chce do budoucna automatické zvyšování těchto státních úhrad zpomalit.
    04:13
    Veřejné zdravotní pojištění
     Vloni systém veřejného zdravotního pojištění rozdělil na péči přes 430 miliard korun. Podle ministerstva financí na účtech pojišťoven přibylo 5 miliard korun - celkem tak rezervy činí 57 miliard. Letos se ale podle odhadů o něco sníží.
     05:05
     Napětí v Izraeli
      Politická a společenská krize se mísí v Izraeli. Protivládní demonstrace ještě zesílily potom, co premiér Netanjahu odvolal ministra obrany, který nesouhlasil s chystanou justiční reformou. Odbory vyhlásily generální stávku.
      07:54
      Razie kvůli azbestu v Milovicích
       Živý vstup redaktorky Karolíny Nové.
       11:17
       Jednání ministra Lipavského s generálním tajemníkem NATO
        Rusko by mělo dodržovat mezinárodní závazky a nešířit jaderné zbraně do Běloruska. Po jednání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský.
        12:27
        Maďarsko pro rozšíření NATO o Finsko
         Maďarský parlament ratifikoval přistoupení Finska do Severoatlantické aliance. Proti hlasovalo jen šest poslanců. Dále budou jednat o přistoupení Švédska.
         12:57
         Platy vysokoškolských vyučujících
          Na 13 fakult společenskovědních oborů napříč republikou na zítřek plánuje protesty – vadí jim nízké mzdy vyučujících. Vysokoškolský odborový svaz vyhlásil symbolickou stávkovou pohotovost.
          15:24
          Zabezpečení Záporožské elektrárny
           Živý vstup zpravodaje Jana Šilhana.
           16:42
           Vězení pro Tomáše Čermáka
            Na 5,5 roku do vězení dnes poslal Krajský soud v Plzni Tomáše Čermáka, který loni v únoru na sociálních sítích podle vyšetřovatelů Národní centrály proti organizovanému zločinu podporoval terorismus, když vyzýval lidi, aby udělali všechno proto - včetně násilí - aby nebyl přijat pandemický zákon.
            17:07
            Nové album Depeche Mode
             Nové album nachystali britští Depeche Mode. Poprvé u jeho vydání chyběl zakládající člen Andrew Fletcher, který vloni zemřel. Částečně i proto je hlavním tématem nových písní nevyhnutelnost smrti, což připomíná už název Memento Mori.
             19:45
             ANO ztratilo v Ostravě většinu
              Koalice v Ostravě složená z ANO, Spolu a Pirátů ztratila většinu v zastupitelstvu. Nejsilnější uskupení, kterým je právě hnutí Andreje Babiše, opustili další 2 členové.
              20:44
              Stávka v Německu
               Německo znehybnila jedna z největších stávek za poslední roky. Odbory, které zastupují 2 a půl milionu zaměstanců ve službách a dopravě, žádají vyšší platy.
               22:40
               Aktuální zpráva o situaci v Izraeli
                Aktuálně se vracíme k dění v Izraeli. Premiér Benjamin Netanjahu před malou chvílí oznámil, že odloží kontroverzní plánovanou reformu justice o několik týdnů.
                23:06
                Ukrajinští uprchlíci v Česku
                 Počet víz dočasné ochrany, vydaných ukrajinským uprchlíkům, překročil půl milionu. Nová data zveřejnilo Ministerstvo vnitra. Rezort ale odhaduje, že na území Česka zůstaly jen zhruba dvě třetiny evidovaných běženců.
                 23:25
                 Změny při povolování staveb
                  Novela stavebního zákona podle profesních svazů částečně urychlí povolování staveb. Čekají, že to pomůže zklidnit situaci ve stavebnictví. Obor čelí řadě problémů – ať už nedostatku pracovníků nebo některých materiálů. A taky vysokým cenám.
                  25:51
                  Poslední rozloučení s Emilem Bočkem
                   Poslední rozloučení s Emilem Bočkem bude v úterý 4. dubna v Brně. Poslední žijící český stíhací pilot britského Královského letectva zemřel v sobotu, měsíc po 100. narozeninách.
                   26:16
                   Pokuty za přetížené kamiony
                    Přes 5 milionů korun vybrali loni celníci na pokutách za přetížená auta. Domácí řidiče sankcionují přímo na místě - od cizinců vybírají kauce.
                    28:30
                    Aprílové počasí v Česku
                     Počasí opravdu aprílové. Po minulém týdnu, kdy teploty atakovaly 18 stupňů , se od západu citelně ochladilo. Na mnoha místech začalo už v neděli chumelit.
                     29:08
                     Komplikace kvůli zimě
                      Nejvíc sněhu napadlo na horách - třeba v Krkonoších přibylo kolem 10 centimetrů nové sněhové pokrývky.
                      31:46
                      Střídání teplého a studeného počasí
                       Živý vstup meteoroložky Aleny Zárybnické.
                       34:13
                       Jarní mráz ničí kvetoucí stromy
                        Na jarní mrazy se chystají taky sadaři. Teploty pod nulou ohrožují především stromy, které aktuálně kvetou. Tedy mandloně, meruňky a nakvétající broskvoně. Jednou z pomocí můžou být parafínové svíce.
                        36:42
                        Bezpečnostní kontrola prezidentova úřadu
                         Živý vstup redaktora Martina Šnajdra.
                         38:08
                         Nehoda nákladního auta
                          Tragická nehoda nákladního auta na Příbramsku – řidič ze zatím neznámých příčin prorazil po deváté ráno svodidla na mostě u obce Svatý Jan a zřítil se do Vltavy. Zůstal zaklíněný v kabině vozu v 6metrové hloubce.
                          38:29
                          Česká delegace na Tchaj-wanu
                           Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová se shodla z prezidentkou Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen, že obě země mají přes čínský odpor prohlubovat vzájemné kontakty.
                           41:15
                           Tornádo v Mississippi
                            Americký prezident Joe Biden vyhlásil stav katastrofy pro stát Mississippi. V sobotu tam tornádo zabilo 26 lidí. Rozhodnutí umožní směřovat do postižených okresů federální pomoc.
                            41:59
                            Výslechy v kauze sportovních dotací
                             Výslechem tří svědků pokračoval soud v kauze sportovních dotací. Mezi obviněnými jsou bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta i někdejší náměstkyně ministerstva Simona Kratochvílová.
                             43:11
                             Podání daňových přiznání datovou schránkou
                              Na podání daňového přiznání v papírové podobě zbývá čas už jen do pátku. Elektronicky to bude možné až do 2. května - a lidí, kteří se online formě nevyhnou, je letos výrazně víc než dřív.
                              44:58
                              Demonstrant s logem Wagnerovců
                               Obvodní soud pro Prahu 1 bude řešit případ muže, který měl na sobě logo ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny a písmeno Z symbolizující agresi vůči Ukrajině.
                               45:24
                               NKÚ: Nedostatečná ochrana obyvatelstva
                                Nejvyšší kontrolní úřad upozornil na zásadní nedostatky systému ochrany obyvatelstva. Podle něj lidé nejsou dostatečně informováni, chybějí masky i úkryty.
                                45:48
                                Oprava dálnice u Prahy
                                 Silničáři za dva týdny výrazně omezí provoz na dálniční estakádě přes Vltavu. Součást Pražského okruhu je v provozu 13 let a už se objevily problémy se závěry dilatačních spár.
                                 47:44
                                 Spolupráce Českého rozhlasu s ukrajinskou veřejnoprávní vysílací společností
                                  Český rozhlas uzavřel dohodu o spolupráci s ukrajinskou veřejnoprávní vysílací společností. Dohoda zahrnuje třeba vzájemnou výměnu především literárních a hudebních pořadů, rozhlasových her nebo archivních záznamů.
                                  48:22
                                  Ministr Hladík v NP České Švýcarsko
                                   Národní park České Švýcarsko je připravený na první turistickou sezonu po největším lesním požáru v historii Česka. Správa parku přesto stále pracuje na odklizení a vytěžení popálených stromů.
                                   49:04
                                   Nový skotský premiér
                                    Skotská národní strana do svého čela zvolila Humzu Yousafa. 37letý praktikující muslim nahradí odcházející Nicolu Sturgeonovou nejen v čele strany, ale i skotské vlády.
                                    49:27
                                    Operace pacientky se vzácnou nemocí
                                     Závrať, zhoršený sluch, vysoké C v hlavě - typické projevy Méniérovy choroby. Ta postihuje vnitřní ucho. Zmíněné příznaky pomáhají tlumit léky - jenomže zhruba u desetiny pacientů nezabírají. V některých případech může ulevit operace.
                                     51:48
                                     Grand festival smíchu
                                      Festival divadelních komedií dnes začíná ve VČD v Pardubicích.
                                      Přehrát celé video
                                      Stopáž54 minut
                                      Další díl
                                      28. březen

                                      Přehled dílů

                                      Stopáž54 minut

                                      31. květen

                                      Headlines — Senát schválil kandidáty na ústavní soudce — Budoucí ústavní soudci — Role Ústavního soudu — Schvalování ústavních soudců — Výměna ústavních soudců — Schvalování nových ústavních soudců — Skončila konference Globsec — Návrh zákona o dluhovém stropu — Zájem o dovoz jídla zůstává vysoký — Nový šéf Hospodářské komory — Psychiatrická nemocnice v Kroměříži v personální krizi. — Ostřelování Bělgorodské oblasti — Neúspěšný pokus KLDR o vyslání špionážní družice do vesmíru — Premiéra Amberville v Divadle v Dlouhé — Výdaje na obranu — Přírodu na Sněžce opět chrání sítě — V zoo Ostrava se poprvé rozmnožily krajty zelené — Péče o nevyléčitelně nemocné — Zásah policie a stráže při incidentu u soudu — Příznivci Peterkové přerušili soudní jednání — Pořádková pokuta — Soud potvrdil exposlanci Volnému dvouletou podmínku — Českého vojenského lékaře v Koreji obžalovali — Provoz největšího překladiště zásilek v Česku — Sněmovna podpořila novelu liniového zákona — V Británii klesá počet Evropanů — Berlín Rusku nařídil uzavřít čtyři konzuláty — Odškodnění za nepřítomnost otce u porodu — Oprava obchodního domu Breda v Opavě — V Trutnově začal Cirk-UFF — Nový lék na nemoc motýlích křídel — Pštros plachý na Olomoucku — Dvouletá podmínka pro vedoucího dětského tábora — Dopady války na ukrajinský hotel

                                      31. 5. 2023 na ČT1
                                      Stopáž54 minut

                                      31. květen

                                      Znakový jazyk a skryté titulky

                                      31. 5. 2023 na ČT24
                                      Stopáž54 minut

                                      30. květen

                                      Headlines — Ekonomika stagnuje — Očekávaný vývoj české ekonomiky — Hrubý domácí produkt — Vývoj HDP v 1. čtvrtletí 2023 — Exploze v Kyjevě a Moskvě — Ukrajina je připravena na protiofenzivu — Ubývá venkovských prodejen — Česko prohrálo spor o nájem za ruské pozemky — Muž viněný ze smrti dítěte v Mostě jde do vazby — Ceny plynu dál padají — Střet jednotek KFOR a Srbů na severu Kosova — Poslanec Bašta je v nemocnici — Fotovoltaických elektráren v Česku přibývá — Soud potvrdil Peterkové podmínku — O hlavní cenu karlovarského festivalu se utkají i dvě české novinky — Německo bojuje s ilegální migrací — Výbor doporučil schválit kandidáty do ÚS — Požár autobusu na Lounsku — Účinnější léčba roztroušené sklerózy — Oprava pražského orloje — Staroměstský orloj — Návrat turistů do centra Prahy — Na jezeře Lago Maggiore zemřeli příslušníci italských tajných služeb — Opravy silnic na jihu Moravy — Moskva vydala zatykač na amerického senátora — Zvýšení rodičovského příspěvku — Kulturní dům Slavie v Českých Budějovicích projde opravou — Odbory zřídily stávkový výbor — Týmy duševního zdraví pro školáky — Předražené služby podomních zámečníků — Opravený Sněmovní sál opět září zlatem — K čínské vesmírné stanici odstartovala loď — Oprava sousoší husitů v lese u Bořitova — Koncert Iron Maiden v Praze

                                      30. 5. 2023 na ČT1
                                      Stopáž54 minut

                                      30. květen

                                      Znakový jazyk a skryté titulky

                                      30. 5. 2023 na ČT24
                                      Stopáž54 minut

                                      29. květen

                                      Headlines — Končí lhůta pro připomínky k vládnímu balíčku — Reakce na úsporný balíček — Vládní úsporný balíček — Připomínky k úspornému balíčku — Ukrajina má za sebou další sérii útoků — Ztráty ukrajinské armády — Japonsko pohrozilo KLDR sestřelením jakékoliv její rakety — Kompenzace za covid splnily svůj účel — Zlínský soud začal projednávat vynášení informací z Celní správy lihové mafii — Brno chce být vytápěné z Dukovan — Erdogan obhájil mandát — Zvýšení dluhového stropu USA — Kvalita vody v rybníku Rosnička — Obchvat Nové Paky — Nejkrásnější české knihy roku — Bezpečnostní konference Globsec v Bratislavě — BIS varuje před ruskými tajnými službami — Nehoda na D2 — Dražba autovraků v Českých Budějovicích — Posun důchodového věku nad 65 let — Výpočet věku odchodu do důchodu — Počet pracujících na jeden starobní důchod — Silný ročník 1974 — TOP5 ve finanční gramotnosti — Bezpečně k vodě — Předčasné parlamentní volby ve Španělsku — Napětí na severu Kosova — Modernizace železniční trati v Kladně — Likvidace obchodů u nádraží v Brně — Úřady vyšetřují podivně zářící barvu vody v Benátkách — Maturitní zkouška z českého jazyka — Závady po rekonstrukci Mlýnské kolonády — Další úspěch českého fotografa Horálka — Cenu Olgy Havlové obdržel architekt Filip Pšenčík

                                      29. 5. 2023 na ČT1
                                      Stopáž54 minut

                                      29. květen

                                      Znakový jazyk a skryté titulky

                                      29. 5. 2023 na ČT24

                                      Události na sociálních sítích

                                      Napište nám