5. únor

Obsah dílu

Škrty v důchodech — Debaty o omezení výchovného — Průměrný důchod — Obavy z ruské ofenzívy — Boje na východě Ukrajiny — Příběh architekty uprchlé z Ukrajiny — Spor o jmenování předsedy Ústavního soudu — Schůzka prezidenta Zemana s premiérem — Extremismus v Česku — Sestřelení podezřelého balonu — Laviny v zahraničí — Zdražování mobilních operátorů — Íránské milosti — Péče o tanečníky Národního divadla — Inaugurace bez vojenské přehlídky — Protesty proti izraelské vládě — Úspory energií na ministerstvech — Nehoda trolejbusu v Ostravě — Varování před mrazy — Tři roky odbahňování zámeckého rybníka — Trendy v nakupování — Nejčastější zboží v akci — Samoobslužné prodejny — Zákaz dovozu ropných produktů — Papežova mše v Súdánu — Kolony v Bedřichově — RegioJet skončí na Smíchovském nádraží — Pátrání po vrahovi na útěku — Prevence syndormu diabetické nohy — Vysunutí lávky přes chebské nádraží — Výročí úmrtí legendárního komika — Ceny české filmové kritiky

Části dílu

00:40
Škrty v důchodech
  Důchody by od příštího roku už nemusely růst tak rychle teď. Změnu připravuje vláda. Penzijní účet je hluboko v mínusu. Jen letos si stát musí na důchody půjčit přes 80 miliard korun.
  01:24
  Debaty o omezení výchovného
   Část vládních stran by chtěla ušetřit miliardy korun i na výchovném. Tedy příspěvku lidem v penzi 500 korun za každé dítě, o které během života pečovali. Od ledna ho dostávají většinou ženy. ODS a TOP 09 chtějí výplatu omezit třeba výší příjmu. Proti jsou lidovci a výhrady mají i Starostové a Piráti.
   04:54
   Průměrný důchod
    Zatím vysoká inflace průměrný důchod rychle zvyšuje. Letos v lednu už se přiblížil částce 19 a půl tisíce korun. Oproti prosinci se zvedl bezmála o 14 set. Další mimořádná valorizace je v plánu v létě - a to o průměrných 7 stovek.
    05:39
    Obavy z ruské ofenzívy
     Kyjev očekává, že v únoru Moskva podnikne na Ukrajinu mohutný útok. Její jednotky jsou ale podle ministra obrany připravené ho odrazit, i když některé dodávky západní techniky nedorazí včas. Spekuluje se o 24. únoru, tedy dni prvního výročí začátku války.
     06:39
     Boje na východě Ukrajiny
      Živý vstup zpravodaje Andrease Papadopulose.
      08:39
      Příběh architekty uprchlé z Ukrajiny
       Válka na Ukrajině trvá už skoro rok. Česká televize celou dobu přináší i příběhy těch, kdo kvůli ruské agresi přišli o domov. Mezi stovky tisíc uprchlíků patří i Anna Voďanická. S dětmi opustila svou vlast a vzdala se místa úspěšné architekty.
       10:36
       Spor o jmenování předsedy Ústavního soudu
        Nový prezident Petr Pavel musí podle Pavla Rychetského ignorovat případné jmenování předsedy Ústavního soudu Milošem Zemanem. Současný šéf nejvyšší instance to řekl v Otázkách Václava Moravce. Končící hlava státu uvedla, že ustanovení nového předsedy zvažuje.
        11:28
        Schůzka prezidenta Zemana s premiérem
         Živý vstup redaktorky Zuzany Smieškové.
         13:06
         Extremismus v Česku
          Demokratické základy Česka mohou podle Ministerstva vnitra ohrozit lidé nespokojení se směřováním státu. Resort to uvádí ve zprávě o projevech extremismu za loňské druhé pololetí. Dodává, že početnou skupinu obyvatel silně ovlivňují konspirační teorie a je manipulovatelným cílem extremistických politiků, případně cizí moci, včetně kremelské propagandy.
          13:47
          Sestřelení podezřelého balonu
           Letectvo Spojených států sestřelilo záhadný výškový balon, který se týden vznášel nad jeho územím. Washington ho považuje za čínské špionážní zařízení a i s ohledem k jeho rozměrům čekal, dokud nedoletí nad moře.
           15:59
           Laviny v zahraničí
            Pět lidí zemřelo pod lavinami v rakouském Tyrolsku. Kromě čtyř turistů také řidič sněžného pluhu. Na západě země dál platí čtvrtý z pěti stupňů lavinového nebezpečí. Kvůli němu záchranáři několikrát přerušili pátrání. Jen v sobotu se v Tyrolsku utrhlo třicet lavin, deset z nich kvůli lidem.
            16:27
            Zdražování mobilních operátorů
             Operátor Vodafone od konce února zdraží paušální mobilní tarify. Po T-Mobilu a O2 je tak posledním z velkých hráčů, který se rozhodl zvýšit ceny některých produktů. Krok vysvětluje rostoucími náklady.
             18:41
             Íránské milosti
              Milost desítkám tisíc vězňů udělil íránský vůdce Alí Chameneí u příležitosti blížícího se výročí islámské revoluce. Podle íránských médií jsou mezi nimi i lidé uvěznění během masivních protestů, které propukly loni v září po smrti dvaadvacetileté Mahsy Amíníové, kterou zatkla mravnostní policie.
              19:07
              Péče o tanečníky Národního divadla
               Tanečníci jako vrcholoví sportovci. Srovnání podle sólistů Baletu Národního divadla platí kvůli velké fyzické zátěži, extrémním výkonům i častým zraněním. Proto teď první scéna otevřela vlastní rehabilitační a fyzioterapeutické centrum.
               21:48
               Inaugurace bez vojenské přehlídky
                Součástí inaugurace nově zvoleného prezidenta nebude vojenská přehlídka - uvedla to budoucí kancléřka Jana Vohralíková. Lidem chce během slavnostního aktu zpřístupnit třetí nádvoří, kde budou velkoplošné obrazovky.
                22:11
                Protesty proti izraelské vládě
                 Na sto tisíc lidí v sobotu večer demonstrovalo proti izraelské vládě. Protesty se konají každý týden už od začátku ledna. Lidem vadí plány stávající koalice, vedené Benjaminem Netanjahuem, na reformu soudnictví.
                 23:31
                 Úspory energií na ministerstvech
                  Úsporný energetický režim ve vládních i parlamentních objektech. Už pět měsíců méně topí a svítí. Spotřebu snížily až o desítky procent. Teď se úřady zaměří i na výměnu oken nebo kotlů.
                  25:51
                  Nehoda trolejbusu v Ostravě
                   Pět zraněných včetně řidiče po nehodě trolejbusu v Ostravě – šofér vyjel mimo silnici a naboural do pouliční lampy.
                   26:10
                   Varování před mrazy
                    Varování před silným mrazem. Na Českomoravské vrchovině, severu a východě země podle meteorologů klesnou teploty až pod minus 12 stupňů Celsia. A to minimálně do středečního dopoledne.
                    26:30
                    Tři roky odbahňování zámeckého rybníka
                     Sto tisíc krychlových metrů bahna - tolik museli zahradníci vylovit ze zámeckého rybníka v Lednici, aby vypadal tak, jak ho před dvěma sty lety postavili. Za měsíc začnou nádrž napouštět. Tříletá práce na odbahnění a zpevnění břehů vyšla na 140 milionů korun.
                     28:38
                     Trendy v nakupování
                      Prodejcům potravin loni tržby rostly. Podle dat z pokladních systémů největších řetězců šly nahoru asi o sedm procent. Důvodem bylo hlavně výrazné zdražení.
                      30:46
                      Nejčastější zboží v akci
                       A teď k tomu co se v akcích prodává nejčastěji. Pokud jde o potraviny, data z pokladních systémů ukázala, že nejvíc se ve slevách na odbyt máslo. Následují nápoje - alkoholické i nealkoholické.
                       31:29
                       Samoobslužné prodejny
                        Kromě akcí se snaží prodejci přilákat zákazníky taky moderními technologiemi - v tuzemsku proto investují třeba do samoobslužných pokladen, skenerů nebo automatických prodejen.
                        34:54
                        Zákaz dovozu ropných produktů
                         Ode dneška platí zákaz dovozu ruských ropných produktů do Evropské unie. Týká se nafty, benzínu, leteckého paliva nebo topných olejů. Do zbytku světa pak mají tyto komodity mířit s uměle sníženou cenou.
                         37:17
                         Papežova mše v Súdánu
                          Na sedmdesát tisíc lidí se zúčastnilo mše, kterou v hlavním městě Jižního Súdánu Jubě vedl papež František. Pontifik vyzval obyvatele nejmladšího státu na světě, aby se vyvarovali nenávisti a usilovali o mír.
                          37:46
                          Kolony v Bedřichově
                           Slunečné počasí a dobré sněhové podmínky. Ale taky plná parkoviště a fronty. Na hory vyrazily tisíce lidí. Kromě víkendových turistů jsou navíc v lyžařských střediscích i návštěvníci, kteří přijeli na prázdniny.
                           38:18
                           RegioJet skončí na Smíchovském nádraží
                            Pražské Smíchovské nádraží se zřejmě v létě výrazně zmenší. Správa železnic počítá, že zruší jeho západní část, kde vznikne obytná čtvrť. Teď místo slouží hlavně jako zázemí pro soukromého dopravce RegioJet, který bude muset hledat nové prostory.
                            40:53
                            Pátrání po vrahovi na útěku
                             Policie pátrá po vrahovi na útěku – 42letý 190 cm vysoký štíhlý muž měl v jednom z hotelů v centru Prahy v sobotu zabít ženu. Z místa odjel Škodou Scala s libereckou registrační značkou.
                             41:19
                             Prevence syndormu diabetické nohy
                              Patří mezi hlavní příčiny hospitalizace lidí s cukrovkou. Se syndromem diabetické nohy se v Česku léčí 70 tisíc pacientů. Může vést až k amputaci nebo úmrtí. Zásadní roli hraje prevence.
                              43:36
                              Vysunutí lávky přes chebské nádraží
                               Náročná noční práce na stavbě lávky přes chebské nádraží. Vyrobit a nasunout betonové díly nad trakčním vedením je totiž možné jen v době, kdy nejezdí vlaky. Lávku měla původně postavit firma Raeder a Falge, jenže ta loni na podzim skončila v insolvenci.
                               44:17
                               Výročí úmrtí legendárního komika
                                Louis de Funes, jeden z největších francouzských herců. Od jeho smrti uplynuly v těchto dnech čtyři desítky let. Na sklonku života se uchýlil na zámek v malé vesnici na Loiře, kde na něj stále vzpomínají. A potvrzují, že v soukromí byl úplně jiný, než ve svých filmech.
                                46:36
                                Ceny české filmové kritiky
                                 Arvéd je - podle filmových kritiků - nejlepším snímkem loňského roku. Drama o historicky reálné postavě okultisty a udavače Jiřího Arvéda Smíchovského bylo zároveň nejúspěšnějším dílem - na Cenách české filmové kritiky proměnilo tři nominace ze čtyř.
                                 Přehrát celé video
                                 Stopáž54 minut
                                 Další díl
                                 6. únor

                                 Přehled dílů

                                 Stopáž50 minut

                                 1. duben

                                 Headlines — Jednání politiků o omezení vlastních platů — Základní platy ústavních činitelů — Rusko předsedá RB OSN — Útěky před válkou — Dražší české pivo — Rekonstrukce dálnice D1 mezi Vyškovem a Kroměříží — Praní špinavých peněz v Moldavsku — Po třech dnech opustil papež František nemocnici v Římě — Slabé tornádo se objevilo v okolí Letovic na Blanensku — Musoleum Davida Černého — Hospodaření obcí a krajů — Hospodaření veřejných rozpočtů — Vlna tornád ve Spojených státech — Počet úmrtí při nehodách — Požár rodinného domu v Olomouci-Chválkovicích — Otevírání památek v Česku — V Česku stále chybí některé léky — Množství léků vrácených do lékáren — Problémy se závislostí na lécích — Rekordní tání ledovců v Rakousku — Napětí uprostřed Tchajwanského průlivu — Ukliďme Česko — Příběhy zavražděných odbojářů z věznice na Cejlu — Referendum o větrných elektrárnách — Teorie Velkého třesku — Knihovna Milana Kundery — Referendum o elektrických koloběžkách v Paříži — Otevření Frantovy budovy — Nízká hladina Orlické přehrady

                                 1. 4. 2023 na ČT1
                                 Stopáž50 minut

                                 1. duben

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 1. 4. 2023 na ČT24
                                 Stopáž54 minut

                                 31. březen

                                 Headlines — Změny v důchodech — Hospodaření systému důchodového pojištění — Penzijní reforma — Stávkové výbory ve školství — Obvinění Donalda Trumpa z falšování účetnictví — Reakce na obvinění exprezidenta Trumpa — Kondice české ekonomiky — Finsko se stane 31. členem NATO — Podpora Ukrajiny — Rok od osvobození města Buča — Dodávky léků — Reklamy v totalitním Československu — Speciální zákon o civilní rozvědce — Plošné izolace kvůli covidu — Celková výše dluhů — David Svoboda skončí v Komisi sportovců — Otevření soutěsek v Hřensku — Seznam zrušených poboček pošty — Kde se ruší pobočky České pošty — Návrh na zrušení poboček v krajích — Ivo Vondrák ve školském výboru — Tchajwanská prezidentka v USA — Propuštění papeže z nemocnice — Trest za požár liberecké Severochemy — Turecko před volbami — Bouřky v Česku — Požár v tanečním klubu v centru Prahy — Registrace ukrajinských uprchlíků — Vladimír Kruliš nastupuje do ČNB — Provizorní tábořiště lidí bez domova — Opravova silnici mezi Břeclaví a Moravskou Novou Vsí — Příběh pilota Garyho Powerse — Noc s Andersenem

                                 31. 3. 2023 na ČT1
                                 Stopáž54 minut

                                 31. březen

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 31. 3. 2023 na ČT24
                                 Stopáž54 minut

                                 30. březen

                                 Vládní spor o úpravy rodičovského příspěvku — Nová Strategie rodinné politiky — Počet narozených dětí v Česku — Vývoj české ekonomiky — Přípravy na protiofenzivu — Zadržení novináře z Wall Street Journal — Prezident Pavel v Senátu — Vyšetřování kauzy Dozimetr — Vyjednávání o nové koalici v Ostravě — Odškodné za nezákonné stíhání — Josef Mánes ve Valdštejnské jízdárně — Přistoupení Finska k Severoatlantické alianci — Karel III. v Německu — Průměrné ceny pohonných hmot — Památky před otevřením — Varování před silnými bouřkami — Tragické nehody motorkářů — Léčba pacientů s mnohočetným myelomem — Rakovina v ČR — Středisko dětské paliativní péče — Peníze pro obce a kraje — Pronásledování aktivisty Olega Orlova — Nehoda vlaku v USA — Zastání Miroslava Ševčíka — Kritická místa na železnici — Jednání Senátu — Obecní budovy zničené tornádem — Zdražování letních dovolených — Vraníci se vrátili — Děčínská společnost napojená na Rusko — Údržba přírodních lezeckých stezek na Děčínsku — Cenzura ve školních knihovnách v USA — Festival Česká taneční platforma

                                 30. 3. 2023 na ČT1
                                 Stopáž54 minut

                                 30. březen

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 30. 3. 2023 na ČT24

                                 Události na sociálních sítích

                                 Napište nám