54 minut

31. leden

Část: Ocenění Pečovatel roku

Obsah dílu

Pomalejší růst české ekonomiky — Zpomalení růstu české ekonomiky — Meziroční vývoj české ekonomiky — Plány na zlevnění energií — Revize programového prohlášení vlády — Válka na Ukrajině — Žádost Ukrajiny o další techniku — Schůzky nově zvoleného prezidenta — Provoz prezidentské kanceláře — Čínská kritika kvůli Tchaj-wanu — Stížnosti na sázky na Andreje Babiše — Generální stávka ve Francii kvůli penzím — Pololetní hodnocení žáků a studentů — Soud projedná výrok Ladislava Vrabela — Dopravní komplikace kvůli počasí — Index vnímání korupce za r. 2022 — Uzavření restaurací mimo sezonu — Zpoždění ve výplatě dávek — Příspěvek na bydlení vyplacené dávky v r. 2022 — Přibývá zájemců o pomoc — Stávka zaměstnanců firmy Nexen — Rok veterinárního dozoru — Útok na pákistánskou mešitu — Výroční propad britské ekonomiky — Soud v kauze sportovních dotací — Vážné nehody kvůli mikrospánku — Zrušení části zákona o advokacii — Zahájení stavby památníku v Letech — Zásoby plynu v Evropě — Unikátní most přes řeku Moravu — Ocenění Pečovatel roku — Český zástupce v Eurovizi

Části dílu

00:42
Pomalejší růst české ekonomiky
  Česká ekonomika zpomaluje. Vloni rostla o dvě a půl procenta. Hlavně kvůli menší spotřebě domácností. V druhé polovině roku lidé naplno pocítili vysokou inflaci, včetně drahých energií.
  01:33
  Zpomalení růstu české ekonomiky
   Přesto všechno statistici oznámili lepší výsledek, než analytici nebo úřady čekali. Podle nich to ukazuje na odolnost tuzemského hospodářství v časech krize.
   03:35
   Meziroční vývoj české ekonomiky
    Loňský růst ekonomiky o dvě a půl procenta patří k těm pomalejším za poslední roky. Nejhůř na tom české hospodářství bylo v covidovém roce 2020. Taky letos instituce očekávají recesi - podle centrální banky HDP klesne o 7 desetin procenta.
    04:22
    Plány na zlevnění energií
     O drahých energiích i jejich nedostatku dnes jednal premiér s ministrem průmyslu. Petr Fiala uvedl, že se Česku daří snižovat svou závislost na plynu z Ruska. Aktuálně ho odebírá maximálně čtyři procenta.
     07:00
     Revize programového prohlášení vlády
      Živý vstup redaktora Jakuba Pacnera.
      08:51
      Válka na Ukrajině
       Kyjev očekává, že v první zásilce dostane až 140 západních tanků. Řekl to ministr zahraničí Kuleba, který počítá s americkými Abramsy, britskými Challengery, německými Leopardy a francouzskými Leklerky. V koalici, která tanky dodá, je podle něj už 12 zemí.
       11:24
       Žádost Ukrajiny o další techniku
        Živý vstup zpravodaje Andrease Papadopulose.
        13:41
        Schůzky nově zvoleného prezidenta
         Zvolený prezident Petr Pavel dnes absolvoval schůzky týkající se bezpečnosti země. S ministrem vnitra probrali odpoledne třeba stav české policie nebo připravenost Česka na krizové situace.
         16:46
         Provoz prezidentské kanceláře
          Se šéfem NKÚ plánuje nově zvolená hlava státu probrat i provoz prezidentské kanceláře. Petr Pavel by rád provedl audit a hloubkový úklid úřadu ve všech oblastech. Jak řekl v rozhovoru pro Reflex, tak realita, se kterou se zatím stále ještě v náznacích setkává, je výrazně horší, než si představoval.
          17:15
          Čínská kritika kvůli Tchaj-wanu
           Čína zuří kvůli telefonátu zvoleného prezidenta Petra Pavla s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Podle tamní mluvčí ministerstva zahraničí Pavel ustoupil od svého slova, že je třeba respektovat zásadu jedné Číny a ignoroval opakované výzvy Pekingu, který na něj apeloval.
           18:48
           Stížnosti na sázky na Andreje Babiše
            Andrej Babiš mohl během prezidentské kampaně porušit zákon o regulaci reklamy – konkrétně 6 dní starou výzvou na Twitteru, aby na něj lidé vsadili jako na vítěze voleb. Stížnosti budou řešit ministerstvu průmyslu podřízené živnostenské úřady.
            19:14
            Generální stávka ve Francii kvůli penzím
             Francii znovu ochromila generální stávka. Nejezdily vlaky, zavřené byly úřady i většina škol, stávkovali i zaměstnanci energetických společností. Do ulic vyšly stovky tisíc lidí celé zemi. Odbory zvyšují tlak na vládu, aby neměnila penzijní systém.
             21:57
             Pololetní hodnocení žáků a studentů
              Zhruba půl druhého milionu žáků základních a středních škol si přišlo pro svá pololetní vysvědčení. Mezi nimi taky víc než 40 tisíc dětí ukrajinských uprchlíků. Někde předávání poznamenala vysoká nemocnost.
              24:24
              Soud projedná výrok Ladislava Vrabela
               Výrok Ladislava Vrabela o atomovém útoku bude řešit soud – kvůli možnému šíření poplašné zprávy. Na on-line videu mluvil v listopadu o tom, že česká vláda chce ze stíhaček zaútočit na Ruskou federaci jadernými zbraněmi.
               24:49
               Dopravní komplikace kvůli počasí
                Živý vstup redaktorky Kateřiny Bibenové.
                27:16
                Index vnímání korupce za r. 2022
                 Česko si mírně polepšilo v žebříčku vnímání korupce. V celosvětovém pořadí se umístilo na 41. místě se šest a padesáti body. Meziročně se jedná o dvoubodový růst, výsledek ale dál zaostává za unijním průměrem.
                 27:37
                 Uzavření restaurací mimo sezonu
                  Vysoké účty za energie i nedostatek personálu - některé restaurace v turistických regionech v zimě zkracují otevírací dobu, nebo dokonce úplně zavírají. Třeba v Českém Krumlově v lednu výrazně ubylo turistů a hostů. Tržby podnikatelů ve městě klesly na zlomek toho, co v předcovidových letech.
                  29:30
                  Zpoždění ve výplatě dávek
                   Lidé žádající pomoc od státu si mohou počkat i několik měsíců. Vyplácení dávek se totiž na některých místech stále zpožďuje.
                   32:21
                   Příspěvek na bydlení vyplacené dávky v r. 2022
                    Příspěvků na bydlení vyplatil Úřad práce loni v prosinci téměř 230 tisíc. Na začátku roku to bylo kolem 140ti tisíc. Počet vyplacených dávek – jak je vidět – se meziměsíčně snižoval i zvyšoval.
                    33:22
                    Přibývá zájemců o pomoc
                     A roste i poptávka po dalších formách pomoci - jako jsou například balíčky s jídlem. Víc klientů mají například výdejny potravinových bank.
                     35:05
                     Stávka zaměstnanců firmy Nexen
                      Zaměstnanci jihokorejské továrny na výrobu pneumatik Nexen u Žatce vstoupili do stávky. Požadují uzavření kolektivní smlouvy a vyšší mzdy. Jednání už trvají tři roky a vedení firmy doteď změny odmítá.
                      36:11
                      Rok veterinárního dozoru
                       Veterinární správa označila loňský rok za obtížný. Po 4 letech se v Česku objevil africký mor prasat. Úřady řešily i 20 nových ohnisek ptačí chřipky nebo případy podezřelého zacházení se zvířaty.
                       38:17
                       Útok na pákistánskou mešitu
                        Už na sto vzrostl počet obětí pondělního útoku na mešitu v pákistánském městě Péšávar. Mezi mrtvými jsou převážně policisté. Jejich centrála se nachází v komplexu, kde došlo k výbuchu. Desítky lidí zůstávají v kritickém stavu v nemocnicích.
                        38:40
                        Výroční propad britské ekonomiky
                         Britská ekonomika jako jediná z těch předních světových letos poklesne. Oznámil to Mezinárodní měnový fond - a to přesně v den, kdy si Londýn připomíná tři roky odchodu z Evropské unie.
                         41:02
                         Soud v kauze sportovních dotací
                          Obžalovaný šéf České unie sportu Miroslav Jansta trvá na své nevinně v dotační kauze. Řekl to před pražským městským soudem. Ten ho předloni osvobodil, vyšší instance ale případ vrátila na začátek. Podle obžaloby spolu s bývalou náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou ovlivňoval rozdělování peněz. Taky ona vinu odmítá.
                          42:03
                          Vážné nehody kvůli mikrospánku
                           Nebezpečný mikrospánek za volantem. Přichází nečekaně. Byl taky příčinou vážné nehody v rodině Krečových. Na intagramovém účtu s názvem Thea a táta popisuje, jak těžké je vracet se zpět k běžnému životu.
                           44:31
                           Zrušení části zákona o advokacii
                            Ústavní soud zrušil část zákona o advokacii - konkrétně tu, která se týká právní pomoci - kdy advokátní komora smí přidělit právníka jen tomu, kdo si ho nemůže kvůli svým majetkovým poměrům dovolit. Právě to ale soud označil za protiústavní a odporující listině základních práv a svobod.
                            45:12
                            Zahájení stavby památníku v Letech
                             Stavba památníku holokaustu Romů a Sintů začne v Letech u Písku během několika dní. Hotový má být za necelý rok. Památník nahradí velkokapacitní vepřín, který v místech bývalého koncentračního tábora pro Romy vznikl za komunistického režimu.
                             47:23
                             Zásoby plynu v Evropě
                              V letošním roce může podle Mezinárodní agentury pro energetiku chybět Evropě až 30 miliard kubíků plynu.
                              49:55
                              Unikátní most přes řeku Moravu
                               Neobvyklý způsob jak překonat řeku Moravu - Jihomoravský kraj plánuje postavit nedaleko Vnorov na Hodonínsku takzvaný transbordér - to je systém, který používá vozík zavěšený na kladkách - vlastně se jedná o jednodušší obdobu otevřené lanovky.
                               50:32
                               Ocenění Pečovatel roku
                                Pomáhají dětem, nemocným, seniorům, ale i lidem v těžké životní situaci. Dnes si za to vybraní pracovníci v sociálních službách odnesli cenu Pečovatel roku. Nominovat je mohli sami klienti, jejich rodiny nebo třeba spolupracovníci. Porota ocenila pečovatele ve čtyřech kategoriích.
                                51:24
                                Český zástupce v Eurovizi
                                 Skladby o duševním zdraví a samotě, rap o předsudcích, ale také píseň o dobré náladě. Hudebníky z letošního národního kola Eurovize spojuje autenticita a osobní prožitek. O tom, kdo postoupí do dalšího kola, rozhodnou diváci do 6. února.
                                 Přehrát celé video
                                 Stopáž54 minut
                                 Další díl
                                 1. únor

                                 Přehled dílů

                                 Stopáž54 minut

                                 27. září

                                 Headlines — Nákup letounů F-35 — Nové stíhačky pro českou armádu — Letouny F-35 zblízka — Vláda o rozpočtu — Sněmovna o vládním balíků úspor — Hospodaření státních rozpočtů — Kontroly na hranicích s Německem — KLDR vyhostila amerického vojáka — Smartwings ruší lety z malých letišť — Útok hackerů na Univerzitu obrany — Soud: Trump podváděl při podnikání — Konec slovenské kampaně — Zahájení sezóny České filharmonie — Nekvalitní údržba některých silnic a dálnic — Protesty pracovníků automobilek za vyšší mzdy — Dlouhé čekání na kominíka — Útok sršňů na děti v Brně — Genová terapie pro Martina díky sbírce — Úrokové sazby beze změny — Dopad vyšší úrokové sazby — Vývoj základní úrokové sazby ČNB — Změny v penzijním připojištění? — Požár v Českém Švýcarsku — Výzva opozice k odvolání ministra Rakušana — Závěr prezidentovy návštěvy na jižní Moravě — Tragický požár na ŕácké svatbě — Migrace do Francie z Itálie — Obvinění za vybízení k terorismu — Návrat ruských kosmonautů z ISS — Případ hromadné nevolnosti studentů v plzeňské škole — Témata polských voleb — 3D model včelího hnízda — Oddlužení v projektu Milostivé léto — Přípravy na Svatováclavskou pouť

                                 27. 9. 2023 na ČT1
                                 Stopáž54 minut

                                 27. září

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 27. 9. 2023 na ČT24
                                 Stopáž54 minut

                                 26. září

                                 Headlines — Vývoz obilí z Ukrajiny přes Evropu — Nízké výkupní ceny obilí — Vývoz ukrajinského obilí — Volby na Slovensku — Jednání o uprchlících s předsekyní Evropské komise — Kůrovcová kalamita na Broumouvsku — Petr Kott na svobodě — Prezidentova návštěva na jižní Moravě — Německé kontroly na hranicích — Prevence násilí mezi dětmi — Výzva Evropské komise k potírání dezinformací — Protesty kvůli financování kultury — Dlouhá debata ve sněmovně — Počty podnikatelů v Česku — Razie na ministerstvu průmyslu — Odhalení gangu pašeráků konopí — Úspěšná sbírka pro nemocného Martina — Dotace na opravu starých domů — Oprav dům po babičce — Státní dotace pro sport — Výzva senátorů k udělení státních poct skupině bratří Mašínů — Čínsko-filipínský spor — Boje o Náhorní Karabach — Hromadná nevolnost žákyň zdravotnické školy v Plzni — Dostavba D3 u Tábora — Pokuta pro řetězec Globus — Dražba nepojízdných aut v Prostějově — Tání ledu u Antarktidy — Otevření případu Vidkun — Česká škola v Paříži — Uber taxislužbou letiště — Samoobslužný prodej květin v kvítkomatu — Století českých zednářů

                                 26. 9. 2023 na ČT1
                                 Stopáž54 minut

                                 26. září

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 26. 9. 2023 na ČT24
                                 Stopáž54 minut

                                 25. září

                                 Headlines — Tripartita o rozpočtu a minimální mzdě — Jednání vlády, odborů a firem o rozpočtu — Debata o růstu minimální mzdy — Návrhy na zvýšení minimální mzdy — Emisní norma Euro 7 — Eurokomisař pro obchod v Číně — Předčasný odchod do důchodu — Jízdné Českých drah — Priority vrchního státního žalobce Dragouna — Nová technika pro Ukrajinu — Ukrajinské ženy v mužských profesích — Obžaloba za požár ve Vejprtech — Digitalizace historicky cenných knih — Šíření ruské propagandy a dezinformací — Nová zelená úsporám dílčí i celkové renovace — Důvěra v českou ekonomiku — Požár velkoskladu na Nymmbursku — Výměna chlopně bez celkové anestezie — Ceny elektřiny a plynu — Úspory výměnou zdrojů energie — Vývoj cen elektřiny — Poradny pomůžou s levnějšími energiemi — Přípravy tepláren na zahájení sezony — Kauza šifrovaného telefonu ministra Rakušana — Prodej sídla České pošty — Otevření dalšího úseku mezi Plzní a Přešticemi — Ukončení stávky v Hollywoodu — Mrtví po střetu v Kosovu — Kontroly proti nelegální migraci — Nalezená hrobka Sakkáře — Změna pro vinaře vlivem zmšny klimaty — Petice proti psí vyhlášce v Břeclavi — Podzimní výlovy rybníků — Zdrogovaný muž vytrhal kabely v brněnské nemocnici — Velkoformátové promítání světových děl — Benefiční koncert v Pardubicách na nový hospic

                                 25. 9. 2023 na ČT1
                                 Stopáž54 minut

                                 25. září

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 25. 9. 2023 na ČT24
                                 Stopáž50 minut

                                 24. září

                                 Headlines — Zlevňování energií — Ceny tepla — Platby za energie — Drony ve válce na Ukrajině — Situace v Náhorním Karabachu — Změny v systému státního zastupitelství — Škoda Auto míří na vietnamský trh — Pražské fotbalové derby — Předvolební kampaň v Polsku — Sankce proti ruským oligarchům — Situace ve zdravotnictví — Výstava Mariny Abramovičové — Ceny pohonných hmot v Polsku — Vzorky z planetky se vrátily na Zemi — Výstava psů — Krádeže na polích — Pravidla pro mentory a mladé řidiče — Do autoškoly v 15 letech — Pravidla pro 17leté řidiče — Růst otcovské — Incident v Kosovu — Elektromobilita ve Velké Británii — Jednání o státním rozpočtu na příští rok — Digitalizace obcí — Nehoda na D5 — Jericho na seznamu UNESCO — Připomínky Bitvy na Bílé Hoře — Dopravní uzavírky v Olomouci — Sbírka na pomoc dvouletému Martinovi — Výstava Nová vlast Československo

                                 24. 9. 2023 na ČT1
                                 Stopáž50 minut

                                 24. září

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 24. 9. 2023 na ČT24
                                 Stopáž50 minut

                                 23. září

                                 Headlines — Změny zdravotní pojišťovny — Benefity u zdravotních pojišťoven — Počet pojišťenců — Páteční útoku v Sevastopolu — Příslib nových raket pro Ukrajinu — Automatizované obchody — Poplatek za předčasné splacení hypotéky — Vazba za pobodání školačky — Migrace v Německu — Situace v Náhorním Karabachu — Připomínka mobilizace ze září 1938 — 80 let opery Brundibár — Památník Karla Čapka — Návrat prezidenta z USA — Den za obnovu lesa — Zalesňování Ještědu — Vážná nehoda na Českolipsku — Špačci škodí vinařům — Solární panely vadí památkářům — Pravidla podle NPÚ — Obvinění amerického senátora z korupce — Týden do voleb na Slovensku — Obchvat Havlíčkova Brodu — Peníze na výuku češtiny uprchlíků — Zdanění tichého vína — Papež František v Marseille — Nové autobusy v pražské MHD — Podvodná nabídka na Facebooku — Oprava žďárského divadla — Průzkum Macochy

                                 23. 9. 2023 na ČT1
                                 Stopáž50 minut

                                 23. září

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 23. 9. 2023 na ČT24

                                 Události na sociálních sítích

                                 Napište nám