54 minut

19. prosinec 2022

Obsah dílu

Headlines — Celoevropský strop na cenu plynu — Podmínky aktivace cenového stropu — Tzv. zastropování energií — Obchodování s emisními povolenkami — Výpovědi znalců v kauze Čapí hnízdo — Ruské útoky na kritickou infrastrukturu — Obavy z ruských úderů z Běloruska — Slovensko dostalo první tank Leopard — Prezidentské volby — Hospodaření VZP — Kritika vlády kvůli minimální mzdě — Předvánoční týden v obchodech — Odložení případu vyhořelého srubu kancléře Vratislava Mynáře — Nehody a kolony kvůli počasí — Komplikace kvůli počasí — Den s Petrem Pavlem — Priority prezidentského kandidáta — Vizitka Petra Pavla — Petr Pavel pohledem podporovatelů — Komplikace kvůli počasí — Vládní krize na Slovensku — Převržená loď thajského námořnictva — Epidemie respiračních chorob — NSS o respirátorech v dopravě — Tresty za obchod s nosorožčími rohy — Hlasování o řediteli Twitteru — Rekordní částka ze sbírky Adventních konertů ČT — Kladrubské vánoční čtyřspřeží — Ochrana biologické rozmanitosti — Šíření covidu-19 v Číně — Automatické prodejny na jihu Čech — Akce Kámen v komiksovém svědectví — Svátek světel – Chanuka

Části dílu

00:05
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:45
  Celoevropský strop na cenu plynu
   Týdny vyjednávání o stropu ceny pro ruský plyn jsou u konce. Evropská unie našla shodu na způsobu, jak zabránit prudkému nárůstu ceny suroviny na burze. Státy téměř jednomyslně podpořily zavedení limitu ve výši 180 eur, tedy přibližně 4400 korun za megawatthodinu.
   01:44
   Podmínky aktivace cenového stropu
    Živý vstup zpravodaje Petra Obrovského.
    05:26
    Tzv. zastropování energií
     Pro účty tuzemských domácností je rozhodující hlavně strop schválený kabinetem Petra Fialy. Začne platit za necelé 2 týdny. Megawatthodina elektřiny nebude stát víc než 6 tisíc korun plus distribuční poplatky.
     06:35
     Obchodování s emisními povolenkami
      Energetiky se dotknou i změny, které unie připravuje pro systém emisního obchodování. České předsednictví uzavřelo po několika měsících debatu o jeho revizi. Nově se má vztahovat například i na silniční dopravu a vytápění budov, včetně domácností.
      09:25
      Výpovědi znalců v kauze Čapí hnízdo
       Po téměř dvouměsíční pauze stanul expremiér Andrej Babiš znovu před soudem v kauze Čapí hnízdo. Na pořadu byly výslechy znalců.
       12:10
       Ruské útoky na kritickou infrastrukturu
        V noci na dnešek a brzy ráno Rusko spustilo jeden z nejmasivnějších útoků dronů od začátku války. Mířilo hlavně na energetickou síť v Kyjevě. Problémy s dodávkami proudu jsou ale i na dalších místech. Ukrajinská protivzdušná obrana desítky strojů sestřelila.
        14:45
        Obavy z ruských úderů z Běloruska
         Živý vstup zpravodajky Barbory Maxové.
         18:49
         Slovensko dostalo první tank Leopard
          Slovenská republika převzala první německý tank Leopard 2A4. Předat ho přijela přímo ministryně obrany Christine Lambrechtová. Stroj je součástí obchodu, kdy Slovensko dodá na Ukrajinu 30 bojových vozidel pěchoty a výměnou mu Německo předá 15 tanků Leopard 2.
          19:13
          Prezidentské volby
           Jak by skončily prezidentské volby, kdyby se konaly v první polovině prosince? Průzkum agentur Data Collect a Kantar pro Českou televizi zjišťoval i podporu ve druhém kole.
           20:19
           Hospodaření VZP
            Letošní hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny skončí ve ztrátě, ale menší než vedení čekalo. Schodek zřejmě nepřekročí jednu miliardu korun, původní odhad byl šest miliard.
            21:21
            Kritika vlády kvůli minimální mzdě
             Odbory kritizují vládu, že zatím nerozhodla o navýšení minimální mzdy pro příští rok. Dál trvají na přidání o dva tisíce. Nesouhlasí ani s plánem resortu práce nezvedat šest z osmi stupňů takzvané zaručené mzdy.
             22:12
             Předvánoční týden v obchodech
              O desítky procent teď obchodníkům rostou tržby. Podle většiny obchodníků letos lidé častěji, než v minulých letech vánoční nákupy odkládají - čekali totiž na slevy.
              24:01
              Odložení případu vyhořelého srubu kancléře Vratislava Mynáře
               Srub kancléře Vratislava Mynáře v Osvětimanech někdo zapálil úmyslně, kdo je pachatel ale policie nezjistila. Případ proto, podle zjištění Radiožurnálu, odložila. Objekt s restaurací a bytem vzplál 29. března. Shořelo veškeré vybavení. Kancléř škodu vyčíslil na 25 milionů korun.
               24:23
               Nehody a kolony kvůli počasí
                Dopravu na Vysočině dnes ráno zkomplikoval silný vítr a sněhové jazyky. Nejhorší byla situace na Havlíčkobrodsku a Jihlavsku. I v souvislosti s počasím řešili policisté 23 nehod.
                27:46
                Komplikace kvůli počasí
                 Živý vstup redaktora Václava Matouška.
                 28:11
                 Den s Petrem Pavlem
                  Poslední týden před Vánocemi a poslední tři kandidáti na prezidenta, které v Událostech představíme. Dnes to bude Petr Pavel.
                  31:23
                  Priority prezidentského kandidáta
                   Hostem Událostí je kandidát na prezidenta Petr Pavel.
                   33:05
                   Vizitka Petra Pavla
                    Petr Pavel vyrostl v rodině vojenského důstojníka. Kromě vysoké vojenské školy ve Vyškově absolvoval i kurz vojenského zpravodajství v Brně. Má za sebou i studia ve Velké Británii a USA.
                    34:11
                    Petr Pavel pohledem podporovatelů
                     Teď ještě Petr Pavel očima blízkých. Natáčeli jsme s jeho manželkou Evou a režisérem a scénáristou Václavem Marhoulem, který s ním mimo jiné moderoval řadu debat.
                     36:28
                     Komplikace kvůli počasí
                      Živý vstup redaktora Václava Matouška.
                      38:11
                      Vládní krize na Slovensku
                       Slovenská vláda hledá v parlamentu novou většinu. Někteří ministři by mohli skončit – včetně Igora Matoviče, jehož spor se stranou SaS k pádu kabinetu vedl. Ve hře jsou stále i předčasné volby.
                       40:35
                       Převržená loď thajského námořnictva
                        V Thajském zálivu se v silném vlnobití převrhla korveta tamního námořnictva s více než stovkou členů posádky. 75 z nich se podařilo z vody zachránit. Po třicítce zbývajících se stále pátrá.
                        40:55
                        Epidemie respiračních chorob
                         Živý vstup redaktorky Petry Musilové.
                         42:53
                         NSS o respirátorech v dopravě
                          Povinné nošení respirátorů v hromadné dopravě bylo v souladu se zákonem. O přiměřené proticovidové opatření se podle Nejvyššího správního soudu jednalo i letos na jaře.
                          43:09
                          Tresty za obchod s nosorožčími rohy
                           Podmínečné tresty a pokuty za nelegální obchod s nosorožčími rohy. Městský soud potrestal skupinu, která podle verdiktu obchodovala s trofejemi v celkové hodnotě bezmála sto milionů korun.
                           44:57
                           Hlasování o řediteli Twitteru
                            Většina uživatelů sociální sítě Twitter si nepřeje, aby její nový majitel Elon Musk byl zároveň ředitelem. Přes 17 milionů lidí se vyjádřilo v hlasování, které sám Musk v neděli inicioval a přislíbil, že se jeho výsledkem bude řídit.
                            45:18
                            Rekordní částka ze sbírky Adventních konertů ČT
                             Rekordní částku vynesly letošní adventní koncerty České televize – diváci pomohli víc než dvaceti miliony korun. Rovným dílem si je rozdělí Denní centrum Žirafa v Karlových Varech, dětský hospic Dům pro Julii v Brně, Centrum pro rodinu a sociální péči v Hodoníně a Parent Project.
                             45:36
                             Kladrubské vánoční čtyřspřeží
                              Čtyřspřeží starokladrubáků a unikátní saně v krajině chráněné seznamem UNESCO – podívaná, která je k vidění jen výjimečně. Čerstvého sněhu využili v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem.
                              47:03
                              Ochrana biologické rozmanitosti
                               Dohoda o biologické rozmanitosti. Delegáti konference OSN ze skoro dvou stovek zemí dospěli k závazku chránit biodiverzitu aspoň u 30-ti procent suchozemských a mořských oblastí.
                               47:43
                               Šíření covidu-19 v Číně
                                Čína hlásí od 7. prosince první dvě oběti covidu, obě v hlavním městě. A přibývá nových případů nákazy - bezmála dva tisíce za den. Vláda přestala do statistik zahrnovat nakažené bez příznaků, i tak panují pochybnosti, že úřady přiznávají reálná čísla.
                                49:41
                                Automatické prodejny na jihu Čech
                                 V jižních Čechách otevřeli další automatickou prodejnu potravin. Je bez obsluhy, a tak si lidé v Lipně nad Vltavou můžou nakoupit 24 hodin denně. Potřebují k tomu jen chytrý telefon a bankovní identitu. Obchodníci si od toho slibuji častější nákupy, které by na řadě míst pomohly obchody udržet.
                                 50:31
                                 Akce Kámen v komiksovém svědectví
                                  Po komunistickém převratu v únoru 1948 chtěla řada lidí opustit Československo. Část z nich se stala obětí léčky, kterou připravila Státní bezpečnost. Historii takzvané Akce Kámen připomíná nový komiks.
                                  52:45
                                  Svátek světel – Chanuka
                                   Včerejším setměním začal osmidenní židovský svátek Chanuka. Období, které je známé taky jako Svátek světel, připomíná opětovné vysvěcení jeruzalémského chrámu v roce 165 př. n. l. a události, které ho doprovázely, včetně tzv. olejového zázraku.
                                   Přehrát celé video
                                   Stopáž54 minut
                                   Další díl
                                   20. prosinec 2022

                                   Přehled dílů

                                   Stopáž54 minut

                                   7. prosinec

                                   Český průmysl v říjnu posílil — Vývoj českého průmyslu — Export českých firem — Nejvyšší ústavní činitelé se shodli na podpoře Ukrajiny — Dva měsíce války v Izraeli — Izraelská operace v Pásmu Gazy — Dohoda o růstu platů — Chov slepic v klecích — Prezident na plénu České konference rektorů — Summit EU-Čína — Stávka na německé železnici — Baroko v Bavorsku a Čechách — Zavedení korespondenční volby — Zápaly plic u dětí — Vývoj ekonomiky — Policie řeší případ postřeleného vlka v Krkonoších — Mráz střídá obleva — Aplikace na pomoc s Alzeimerovou chorobou — Počet pacientů s demencí v ČR — Odlehčovací služby pomáhají rodinám — Pomoc Ukrajině a Izraeli — Ukrajinský Mykolajiv bez pitné vody — Smogová situace v ČR — Zasněžené fotovoltaické panely — Zrušení úřadu speciální prokuratury — Zrekonstruovaná stanice Praha-Vysočany — Aleš Svoboda do vesmíru nepoletí — Trest za pěstování konopí — Loučení se zesnulým Karlem Schwarzenbergem — Unikátní most s chytrou technologií — Ve vězení kvůli drogám — Přeprava zboží po Labi — Nová kniha o New Yorku od Lukáše Novotného — Začala chanuka

                                   7. 12. 2023 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   7. prosinec

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   7. 12. 2023 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   6. prosinec

                                   Češi i nadále méně utrácejí — Propad tržeb — Vývoj inflace — Vánoční odměny pro zaměstnance — Válka na Ukrajině — Obvinění z válačných zločinů — Výjezdní zasedání vlády — Podvody na internetových bazarech — Výsluhy pro zdravotníky — Izraelská armáda postupuje v Chán Júnisu — Boris Johnson o covidu — Perinbaba a dva světy — Změny ve slovenské justici — Český knižní trh v r. 2022 — Svoboda slova vs. propagace válečných zločinů — Rekordně teplý podzim — Cestování vlakem za silných mrazů — Loučení s Karlem Schwarzenbergem — Poslední rozloučení se státními poctami — Pohřeb Karla Schwarzenberga — Verdikt nad Karlem "Charliem" Soukupem — Ruční výroba skla na seznamu UNESCO — Kevin McCarthy odchází z Kongresu — Zničené provizorní dopravní značení — Prezident na Broumovsku — Summit EU-Čína — Osobnost roku dle Time — 35 let od návratu raketoplánu Discovery — Přestavba královopolského nádraží — Robotické centrum na léčbu urologických obtíží — Led na Lipně — Město plné betlémů

                                   6. 12. 2023 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   6. prosinec

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   6. 12. 2023 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   5. prosinec

                                   Napětí mezi odbory a vládou — Odbory znovu připraveny stávkovat — Růst regulované složky energií — Americká pomoc Ukrajině — Přebytek hospodaření od ledna do září 2023 — Prasklé potrubí kvůli mrazu — Ministři vnitra EU o migraci — Tvrdé boje na jihu Pásma Gazy — Žádost o odškodnění za neoprávněné odsouzení — Pohledávky vůči Sberbank — Adventní koncert na Pražském hradě — Zásady kodexu chování poslanců — Ekonomická předpověď pro r. 2024 — Obvinění bývalého špiona Manuela Rochy — Soud o ČKD Praha DIZ — Rekordně teplý podzim — Mikulášská nadílka na jihu Čech — Čerti s tradicí — Úrazy kvůli namrzlým chodníkům — Sníh na střechách — ÚS o diskriminaci dítěte — Prezident v Královéhradeckém kraji — Změny u parkování v centru Prahy — Další mrtví po erupci sopky na Sumatře — Krize na realitním trhu v Hongkongu — Prodej poštovní centrály — Výroba dronů pro NATO v Česku — Hrozba srážky české družice — Srovnání znalostí žáků — Rozvoj mobility v obcích — Oprava hráze v mrazech — Nový ředitel Památníku národního písemnictví a Muzea literatury — Pták roku 2024 — Mezinárodní den dobrovolníků — Mikuláš pro Ukrajinu

                                   5. 12. 2023 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   5. prosinec

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   5. 12. 2023 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   4. prosinec

                                   Jednání tripartity — Sporná témata na tripartitě — Závěry jednání tripartity — Plány pro pracovníky ve školství — Růst průměrné hrubé mzdy — Růst mezd prakticky — Izrael rozšiřuje pozemní operaci — Ústavní činitelé — Silný mráz v Česku — Žabovřesky a Královo Pole bez tepla a teplé vody — Zapadaná trať v jižních Čechách — Jednání šéfů vlád Česka a Rakouska — Premiéra Bitvy o Hernániho v Dejvickém divadle — Dohoda o růstu výdělků ve zdravotnictví — Obvinění v kauze Xixoio — Názor na výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech — Odsouzený dezinformátor zpátky v Česku — Růst cen potravin — Slevy v prodejnách potravin — Prodejny v Česku — Nákupy v Polsku a v Německu — Prodloužení kontrol na německých hranicích — Vyšetřování útoku v Paříži — Referendum ve Venezuele o Guyaně — Podpora firem za covidu — Žádost o důchody i online — Řidičské průkazy v mobilu a na zkoušku — Děkan Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy rezignoval — Předvánoční kontroly ČOI — Obnova válkou zničených obcí na Ukrajině — Zrušené lety — Kladrubští koně na sněhu — Rekonstrukce pyramid v kutnohorské kostnici

                                   4. 12. 2023 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   4. prosinec

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   4. 12. 2023 na ČT24
                                   Stopáž50 minut

                                   3. prosinec

                                   Navýšení minimální mzdy — Debaty o růstu minimální mzdy — Jednání tripartity — Bojové operace v Gaze — Sněžení na východě Česka — Odklízení sněhu ze střech — Dozvuky kalamity na jihu Čech — Výstraha před silným mrazem — Válečné zločiny na Ukrajině — Nemovitosti bez jasného majitele — Srážka vlaků v České Třebové — 60 let od premiéry Zahradní slavnosti — Zájem o elektrická auta v Německu — Dotace na bezemisní auta — Útok v centru Paříže — Příspěvek na penzijní spoření — Změny v penzijním spoření — Další změny — Český rekord v otužování — První adventní neděle — Rozsvícený dům v Libišanech — Plánované útraty Čechů za Vánoce — Dárky z druhé ruky — Přípravy na pohřeb Karla Schwarzenberga — Dohoda s lékaři — Blokáda kamionů z Ukrajiny — Nárůst počtu sebevražd v USA — Důchody pro disidenty a komunisty — Zátěžová zkouška mostu — Léčba zraněného bojovníka od Bachmutu — Let s Aerem 145 — Poslední klapka snímku Konec světa

                                   3. 12. 2023 na ČT1
                                   Stopáž50 minut

                                   3. prosinec

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   3. 12. 2023 na ČT24

                                   Události na sociálních sítích

                                   Napište nám