7. prosinec 2022

Obsah dílu

Headlines — Platy u bezpečnostních sborů — Platy ve veřejné sféře — Platy zaměstnanců bezpečnostních sborů — Růst výdělků ve veřejné správě — Razie proti německým extremistům — Okolnosti zadržení skupiny — Průmysl a stavebnictví — Obrana Ukrajinců před ruskými útoky — Osobnost roku podle časopisu Time — Jezinky a bezinky na Studio dva — Kontroly slovenského pomezí — Úrokové sazby u hypoték — Maďarsko zrušilo kvůli neodstatku paliv cenový strop — Výsledek voleb v Georgii: křeslo v Senátu obhájili demokraté — Opilá řidička vezla děti — Dlouhodobý nedostatek zubařů — Den s Jaroslavem Baštou — Priority prezidentského kandidáta — Profil kandidáta Jaroslava Bašty — Jaroslav Bašta pohledem blízkých — Pokračování soudu v kauze tzv. politických trafik — Nový předseda Rady ČT — Kontroverzní dokument o Harrym a Meghan — Čína ruší covidová opatření — 22 let pro Rusa Ivana Safronova — Řád čestné legie pro předsedky AV Evu Zažímalovou — Rychlovlak TGV v Česku — Měření zplodin z komínů a výfuků — Oprava zámku v Litomyšli — Povolební emoce kolem Chrámové hory — Odstřel skal u Milína — Rekonstrukce tváře po nádoru

Části dílu

01:11
Headlines
  Přehled zpráv.
  01:15
  Platy u bezpečnostních sborů
   Základní platy policistů, hasičů a vojáků vzrostou od ledna o desetinu. Začínajícím členům prvně zmíněného sboru přidá stát 17 procent. Nastupovat tak měli minimálně za 30 tisíc hrubého měsíčně.
   01:35
   Platy ve veřejné sféře
    Vláda plánuje zvyšovat platy příslušníků bezpečnostních složek i v dalších letech. Růst základních platů policistů, hasičů či vojáků o 10 procent podporuje i sněmovní opozice.
    04:32
    Platy zaměstnanců bezpečnostních sborů
     Celkem stát za platy zaměstnanců bezpečnostních sborů příští rok vyplatí téměř 56 miliard korun. To je o téměř 5 miliard vyšší částka než letos. Třeba oproti roku 2018 vláda na platy policistů, hasičů a vojáků pošle v roce 2023 o 12 miliard navíc.
     05:26
     Růst výdělků ve veřejné správě
      Hostem Událostí je Vít Samek, místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Samek.
      07:47
      Razie proti německým extremistům
       Největší protiteroristická akce v poválečných dějinách Německa. Policie a tajné služby zatkly během rozsáhlé razie v celé spolkové republice 25 lidí.
       10:11
       Okolnosti zadržení skupiny
        Živý vstup zpravodaje Pavla Poláka z Německa.
        11:35
        Průmysl a stavebnictví
         Stavebnictví v Česku se v říjnu vrátilo k růstu. Meziročně si polepšilo hlavně pozemní stavitelství - tedy výstavba domů a bytů. Úřady ale vydaly o 6,5 % méně stavebních povolení než ve stejném měsíci loňského roku.
         14:01
         Obrana Ukrajinců před ruskými útoky
          Živý vstup zpravodaje Jana Šilhana z Charkova.
          17:53
          Osobnost roku podle časopisu Time
           Osobností letošního roku je podle ankety časopisu Time ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Redakce ocenila jeho roli během ruské invaze do země a především jeho rozhodnutí zůstat v tehdy obléhaném Kyjevě.
           18:14
           Jezinky a bezinky na Studio dva
            Herečky Iva Janžurová a Eva Holubová se spolu sešli ve slavné divadelní komedii Jezinky a bezinky. Příběh dvou milých starších dam, které skrývají tajemství za svou neodolatelnou pohostinnost, připravila v pražském divadle Studio dva Sabina Remundová.
            20:43
            Kontroly slovenského pomezí
             O dalších 14 dnů vláda prodloužila kontroly na hranicích se Slovenskem. Ministr vnitra Vít Rakušan ale žádal delší termín, kontroly chtěl zachovat až do 12 ledna příštího roku. Prozatím tak budou do 27. prosince.
             23:12
             Úrokové sazby u hypoték
              Hypotéky stagnují. Průměrná úroková sazba už neroste tak rychle. Na začátku prosince skončila na hodnotě 6 celých a 34 setin procenta. Je to ale zhruba o 2 a půl procentního bodu víc než před rokem.
              23:32
              Maďarsko zrušilo kvůli neodstatku paliv cenový strop
               Maďarská vláda zrušila strop na ceny benzínu a nafty. Oficiálně na žádost domácí společnosti MOL, která situaci na trhu kvůli nedostatku pohonných hmot označila za kritickou.
               25:39
               Výsledek voleb v Georgii: křeslo v Senátu obhájili demokraté
                Demokraté prezidenta Bidena dokázali posílit svoji většinu v americkém Senátu. Ve 2. kole v klíčovém státě Georgie obhájil senátní křeslo kazatel Raphael Warnock. Porážku naopak zažili Republikáni a zvlášť exprezident Donald Trump.
                26:22
                Opilá řidička vezla děti
                 Přes dvě a půl promile alkoholu nadýchala řidička v Hronově na Náchodsku - v autě přitom vezla své děti ze školy a školky. Hlídce tvrdila, že je střízlivá.
                 26:41
                 Dlouhodobý nedostatek zubařů
                  Napínané hodiny u telefonu strávili lidi ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. Snažili se registrovat u nové zubní lékařky, která tam začne ordinovat příští měsíc. V odlehlé vesnici u hranice se Slovenskem chybí stomatolog už 2 roky. Lékaři v okolí nové pacienty nepřijímají.
                  29:07
                  Den s Jaroslavem Baštou
                   Kampaň před volbou prezidenta vstupuje do horké fáze – zbývá něco přes měsíc, a my v Událostech přinášíme vizitky jednotlivých kandidátů.
                   32:14
                   Priority prezidentského kandidáta
                    Jaroslav Bašta je v tuto chvíli na cestě z Pardubice na Kavčí Hory, kde bude hostem pořadu Hyde Park. Proto se s ním nemůžeme spojit živě. Odpověď na tři stejné otázky, které pokládáme všem kandidátům, s ním ale předtočila Štěpánka Martanová.
                    33:30
                    Profil kandidáta Jaroslava Bašty
                     Jaroslav Bašta se narodil v Plzni. Studoval středověkou archeologii na Univerzitě Karlově. V roce 1970 ho zatkla policie, vyloučili ho ze školy a dostal dva a půl roku vězení za podvracení republiky.
                     34:48
                     Jaroslav Bašta pohledem blízkých
                      A tady už pohled na Jaroslava Baštu prostřednictvím jeho podporovatelů a známých.
                      36:53
                      Pokračování soudu v kauze tzv. politických trafik
                       Exministr financí Miroslav Kalousek i současný šéf resortu Zbyněk Stanjura svědčili u soudu s bývalým premiérem Petrem Nečasem. Oba soudem odmítli, že by jmenovali do státních firem takzvané rebely z ODS Tluchoře, Fuksu a Šnajdra výměnou za jejich odchod ze sněmovny.
                       37:55
                       Nový předseda Rady ČT
                        Radě ČT bude od 16. prosince nově předsedat Karel Novák. Bývalý šéfredaktor veřejnoprávního televizního zpravodajství nahradí Pavla Matochu, který post na dnešním jednání neobhájil. Za jeho vedení kontrolní orgán kromě jiného prohrál soudní spor s odvolanými členy dozorčí komise.
                        38:20
                        Kontroverzní dokument o Harrym a Meghan
                         Británie s napětím očekává zítřejší premiéru prvních tří dílů kontroverzního dokumentu o princi Harrym a jeho manželce Meghan. Společnost Netflix oběma zaplatila devadesát milionů liber - a za to jí poskytli detaily ze svého osobního života.
                         40:49
                         Čína ruší covidová opatření
                          Čína částečně uvolnila přísné proticovidové restrikce. Lidé bez symptomů nebo jen s lehkými příznaky nákazy mohou izolaci nově trávit doma. K cestování a přístupu na většinu veřejných míst už nebude potřeba negativní test na koronavirus.
                          41:08
                          22 let pro Rusa Ivana Safronova
                           Bývalý ruský novinář Ivan Safronov stráví ve vězení 22 let, zářijový verdikt potvrdil odvolávací soud v Moskvě. Úřady někdejšího žurnalistu obvinily z údajné vlastizrady a spolupráci s českou rozvědkou. Podle FSB měl dodávat informace o dodávkách ruských zbraní do postsovětských států.
                           41:35
                           Řád čestné legie pro předsedky AV Evu Zažímalovou
                            Předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová obdržela nejvyšší francouzské státní vyznamenání - Řád čestné legie. Francouzský velvyslanec při předání insignií vyzdvihl její vědeckou práci, při které se věnovala biochemii rostlin, její působení v čele Akademie a taky spolupráci s francouzskými vědeckými a společenskými institucemi.
                            42:12
                            Rychlovlak TGV v Česku
                             Jeden z nejrychlejších vlaků na světě je v Česku. Přijel francouzský TGV nejnovější generace. Výrobce ho bude do poloviny příštího roku testovat na zkušebním okruhu Českých drah v Cerhenicích u středočeské Velimi.
                             44:02
                             Měření zplodin z komínů a výfuků
                              Začalo experimentální měření škodlivin v Huštěnovicích na Uherskohradišťsku. Cílem je zjistit, jak se na kvalitě ovzduší projevila nejen hustá doprava, ale i vytápění rodinných domů. Zvlášť teď, když lidé kvůli drahým energiím na palivech šetří.
                              45:45
                              Oprava zámku v Litomyšli
                               Památkáři musí znovu vybrat firmu, která za více než půl miliardy opraví zámek v Litomyšli. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Teď hrozí, že Národní památkový ústav přijde o evropskou dotaci. Čtvrtmiliardy korun totiž musejí použít do konce příštího roku.
                               46:12
                               Povolební emoce kolem Chrámové hory
                                Blížící se nástup nové vlády vyvolává v Izraeli napětí ohledně toho, jak se promění vztahy mezi Židy a Palestinci. Jde mimo jiné o svatá místa v Jeruzalémě. Izraelská radikální pravice slibovala rozšíření práv na židovské modlitby na Chrámové hoře, což ostře odmítají muslimové.
                                48:13
                                Odstřel skal u Milína
                                 Desítky odstřelů skal provedou v následujících měsících stavbaři u středočeského Milína. Vytvoří tak prostor pro D4 - vůbec první dálnici v Česku budovanou formou PPP projektu. Stát bude za její provoz 25 let platit soukromé firmě.
                                 50:54
                                 Rekonstrukce tváře po nádoru
                                  Před čtyřmi lety vyvolal mimořádnou vlnu solidarity příběh mladé ženy, která přišla o část tváře kvůli nádoru. Díky veřejné sbírce získala miliony na unikátní operaci v zahraničí. V Česku zatím speciální tým pro rekonstrukci obličeje není.
                                  Přehrát celé video
                                  Stopáž54 minut
                                  Další díl
                                  8. prosinec 2022

                                  Přehled dílů

                                  Stopáž50 minut

                                  29. leden

                                  Headlines — První kroky zvoleného prezidenta — Další plány nově zvoleného prezidenta — Výběr spolupracovníků Petra Pavla — Příběh z volebního štábu Petra Pavla — Analýza výsledků voleb — Voličské hlasy v prezidentských volbách — Výsledky voleb v regionech — Volební výsledky v Praze — Nejlepší fotografie z volebního dne — Volební zisky Pavla na Litoměřicku — Politická budoucnost Andreje Babiše — Další plány hnutí ANO — Sázky na prezidentské volby — Reakce na volby ze zahraničí — Výrazné symboly kampaně — Boje na Ukrajině — Těžké boje o Bachmut — Politická jednání Petra Pavla — Příznivci Petra Pavla — Příprava inaugurace nové hlavy státu — Poslední dny prezidentsví Miloše Zemana — Poštovní známka s novým prezidentem — Útoky na vojenské objekty v Íránu — Kvalita ovzduší na venkově — Varování před silným větrem — Kauza otravy řeky Bečvy před soudem — Vypjatá předvolební kampaň

                                  29. 1. 2023 na ČT1
                                  Stopáž50 minut

                                  29. leden

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  29. 1. 2023 na ČT24
                                  Stopáž50 minut

                                  28. leden

                                  Headlines — Petr Pavel je vítězem prezidentských voleb — Prohlášení Petra Pavla po volbách — Atmosféra rozhodujícího dne voleb — Rozhovor s nově zvoleným prezidentem — Volby provázela vysoká účast — Den Petra Pavla — Nálada ve volebním štábu Andreje Babiše — Den Andreje Babiše — Reakce současného prezidenta Miloše Zemana — Reakce premiéra Fialy na výsledky voleb — Reakce politické scény na prezidentské volby — Rozhovor s nově zvoleným prezidentem v ČT — Sčítání hlasů — Atmosféra během voleb v Černoučku — Nejlepší fotky dne — Profil nové první dámy — Volební den Petra Pavla — Plány nové hlavy státu — Rozbor výsledků prezidentských voleb — V Poniklé na Semilsku byla v 1.kole remíza — Reakce na volby ze zahraničí — Reakce ze Slovenska a Bruselu — Plány prezidenta Pavla — Další plány Andreje Babiše

                                  28. 1. 2023 na ČT1
                                  Stopáž50 minut

                                  28. leden

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  28. 1. 2023 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  27. leden

                                  Headlines — Začalo druhé kolo prezidentských voleb — Lidé vybírají mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem — Hlas odevzdali Pavel i Babiš — Zájem voličů o volby — Zájem v obcích s nízkou a vysokou účastí v 1. kole — Podporovatelé obou kandidátů — Zajímavá čísla k 1. kolu voleb — Příběhy prvovoličů — Práce ve volební komisi — Zájem o volby ve Špindlerově mlýně — Volby v zahraničí — Příběhy českých voličů napříč planetou — Organizace voleb — Vzkazy prezidentských kandidátů — Válka na Ukrajině — Škody po čtvrtečních raketových útocích — BIS prověřuje únik tajných informací — Průměrný starobní důchod — Mezinárodní den památky holocaustu — Investice do JE Dukovany — Jak se daří hospodám a restauracím — Šíření ptačí chřipky — Japonská obranná strategie — Útok Izralců na výrobnu raket v Pásmu Gazy — Vědci míří na Antarktidu — Obvinění policistů z vraždy muže v Memphisu — Nástup vojáků po návratu z mise v Mali — Obnova vyhořelé chaty Tesák — Škvoreckého Smiřický v Divadle na Vinohradech

                                  27. 1. 2023 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  27. leden

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  27. 1. 2023 na ČT24

                                  Události na sociálních sítích

                                  Napište nám