29. září 2022

Obsah dílu

Headlines — Anexe okupovaných oblastí — Ruská anexe okupovaných oblastí — Ukrajinská reakce na anexi — Poškození plynovodů Nord Stream — Kompenzace za dodávky zbraní na Ukrajinu — Jednání ČNB o sazbách — Vývoj základní úrokové sazby — Navýšení letošního rozpočtu — Opatření proti nelegální migraci — Provoz na slovenském pomezí — Kontroly na hranicích — 2. kolo senátních voleb — Povolební vyjednávání o koalicích — Požár luxusního auta — Potíže zemědělců kvůli dešti — Postup ČNB proti inflaci — Změny v rodinných výdajích — Obáváte se znehodnocení svých úspor — Jak zhodnotit úspory — Výslechy v kauze Čapí hnízdo — Řádění hurikánu na Floridě — Ceny energií v Německu — Příčina úmrtí královny Alžběty II. — Opravy Barrandovského mostu — Personální obměna na velitelství armádních sil — Hotely a restaurace na prodej — Protesty ve Francii — Zemřel Coolio — Spor Libanonu a Izraele o plynová ložiska — Lipavský v Kosovu — Buko Alice Nellis v kinech — Festival paměti národa

Části dílu

00:08
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:46
  Anexe okupovaných oblastí
   Další anexe ukrajinského území Ruskem. Kreml potvrdil, že při páteční ceremonii před oběma komorami parlamentu prezident Putin podepíše dokument o připojení čtyř ukrajinských oblastí k Ruské federaci.
   02:01
   Ruská anexe okupovaných oblastí
    Ukrajinský prezident Zelenskyj na zítřek svolává mimořádnou schůzku ukrajinské bezpečnostní rady. Oznámil to na svém facebooku. Mezinárodně stále izolovanější Rusko v předvečer anexe části Ukrajiny oznámilo, že zkoumá možnosti schůzky s americkými vyjednavači k přelomové dohodě o kontrole jaderných zbraní.
    04:50
    Ukrajinská reakce na anexi
     V ukrajinském Záporoží je Václav Černohorský, ve Washingtonu Bohumil Vostal.
     08:28
     Poškození plynovodů Nord Stream
      Švédsko odhalilo další, už čtvrté poškození plynovodů Nord Stream 1 a 2. Ty se staly podle všeho terčem útoků za použití výbušnin. Z akce se navzájem viní Rusko a západní státy.
      11:18
      Kompenzace za dodávky zbraní na Ukrajinu
       Česko dostane od Spojených států v přepočtu dvě celé sedm desetin miliardy korun jako částečnou kompenzaci za dodávky zbraní na Ukrajinu. Česko je využije mimo jiné na modernizaci armády a kybernetickou bezpečnost.
       11:41
       Jednání ČNB o sazbách
        Česká národní banka ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Po jednání bankovní rady to oznámil guvernér Aleš Michl. A zdůraznil, že na vyšších úrovních zůstanou delší dobu. Naopak by se podle něj na příštím jednání mohly sazby znovu zvyšovat.
        14:06
        Vývoj základní úrokové sazby
         Sazbu začala centrální banka zvedat loni v červnu – o čtvrt procentního bodu na půl procenta. Pak následoval rok razantního zvyšování až na současných 7 procent.
         14:54
         Navýšení letošního rozpočtu
          Schodek letošního státního rozpočtu by mohl vzrůst ještě víc, než se předpokládalo. Nejspíš až na 375 miliard korun. Původní záměr vlády navýšit deficit na 330 miliard atakují změny, které dnes navrhli koaliční zákonodárci.
          18:13
          Opatření proti nelegální migraci
           Obnovení kontrol na hranicích se Slovenskem. Jinudy než přes oficiální přechody lidé ode dneška nesmějí projít. Řidiče začali policisté a celníci zastavovat hned od půlnoci. Během prvních sedmi hodin odhalili 198 nelegálních migrantů a taky 9 převaděčů.
           20:57
           Provoz na slovenském pomezí
            Živý vstup redaktorky Anety Beránkové.
            22:15
            Kontroly na hranicích
             Nejvíc vytížené přechody kontrolují desítky policistů – a to už od půlnoci. Na většině míst ale bez vážných problémů. Slovensko považuje rozhodnutí za unáhlené.
             24:56
             2. kolo senátních voleb
              Zítra startuje druhé kolo senátních voleb. Vybírat zákonodárce na příštích šest let budou lidé ve 24 obvodech – ve třech jméno senátora přineslo už první kolo minulý týden.
              25:35
              Povolební vyjednávání o koalicích
               Živý vstup redaktorek Andrey Grubnerové z Prahy a Kateřiny Švédové z Brna.
               27:56
               Požár luxusního auta
                Lamborghini na odpis – shořelo v noci v pražských Vysočanech přímo před autosalonem. Požár zachvátil zadní část vozu s motorem. Proč luxusní auto vzplanulo zjišťují hasiči i policie, nevylučují úmyslné zapálení.
                28:12
                Potíže zemědělců kvůli dešti
                 Jedno z nejdeštivějších a nejchladnějších za posledních 20 let. Takové je letošní září podle klimatologů. Na některých místech už spadlo dvakrát více vody, než je dlouhodobý normál. Práci to komplikuje hlavně zemědělcům.
                 30:00
                 Postup ČNB proti inflaci
                  Zpátky k rozhodnutí centrální banky. Ta ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Podle guvernéra Aleše Michla zůstane na takto relativně vysoké úrovni delší dobu.
                  30:50
                  Změny v rodinných výdajích
                   Zdražování pociťuje 94 procent Čechů – víc než třetina velmi silně. Ukázal to průzkum agentury Median. Čtrnáct procent lidí uvedlo, že nevychází se svými příjmy. Češi nejvíc vnímají růst cen u potravin, pohonných hmot a energií.
                   33:33
                   Obáváte se znehodnocení svých úspor
                    Podle průzkumu agentury Median se 90 procent lidí bojí znehodnocení svých úspor. Pro 40 procent je to aktuálně dokonce obava zásadní. Malý nebo žádný strach má jen 6 procent populace.
                    34:14
                    Jak zhodnotit úspory
                     Ekonomičtí odborníci ale upozorňují, že peníze na bankovních účtech by měly sloužit spíš jako finanční rezerva. Pro dlouhodobé investování doporučují akciové a dluhopisové nástroje. Zároveň ale varují, že některé investice můžou být vysoce rizikové.
                     37:07
                     Výslechy v kauze Čapí hnízdo
                      Další výslechy svědků u soudu v kauze Čapí hnízdo. Podle Jana Bareše, který působil jako technický zástupce investora na stavbě farmy, se žádost o spornou dotaci začala chystat už pod Agrofertem.
                      38:33
                      Řádění hurikánu na Floridě
                       Hurikán Ian udeřil na Floridu a způsobil přes noc katastrofální škody. 2 a půl milionu obyvatel se ocitlo bez elektřiny. Jeden z nejsilnějších hurikánů za poslední roky postupně zeslábl na tropickou bouři.
                       40:57
                       Ceny energií v Německu
                        Německo pomůže stabilizovat ceny energií zvláštním hospodářským fondem v objemu až 200 miliard eur, tedy téměř 5 bilionů korun, oznámil kancléř Olaf Scholz.
                        41:18
                        Příčina úmrtí královny Alžběty II.
                         Britská královna Alžběta II. zemřela na komplikace spojené s vysokým věkem. Vyplývá to ze zveřejněného úmrtního listu, který podepsala její dcera, princezna Anna.
                         41:37
                         Opravy Barrandovského mostu
                          Živý vstup redaktorky Karolíny Nové.
                          43:01
                          Personální obměna na velitelství armádních sil
                           Personální změny na velitelstvích armádních sil – ty pozemní od nového roku povede Roman Náhončík, který tak vystřídá Ladislava Junga. Velení těch vzdušných bude mít na starosti místo Petra Mikulenky Petr Čepelka.
                           43:46
                           Hotely a restaurace na prodej
                            V Česku je na prodej nezvykle mnoho restaurací a penzionů. Lidé, kteří v oboru podnikali i desítky let, se teď podle realitních agentů cítí unavení. Těžko hledají personál, řeší prudké zdražování.
                            45:45
                            Protesty ve Francii
                             Na dvou stovkách míst po celé Francii vyšli lidé do ulic na protest proti penzijní reformě. Nesouhlasí s politikou prezidenta Emanuela Macrona. Ten chce mimo jiné prodloužit věk odchodu do důchodu na 65 let.
                             46:17
                             Zemřel Coolio
                              Zemřel Coolio – hip hopová ikona 90. let. Bylo mu 59 let. Podle manažera mohl mít infarkt, byl nalezen bezvládný v bytě kamaráda. Coolia proslavil hit Gangsta's Paradise, za který získal i cenu Grammy. Příští rok měl koncertovat v Praze.
                              46:56
                              Spor Libanonu a Izraele o plynová ložiska
                               Izrael a Libanon jsou patrně v závěrečné fázi jednání o rozdělení podmořských ložisek zemního plynu. Šlo by o průlom, protože oba státy jinak neudržují oficiální diplomatické styky. Libanon by těžbu plynu mohl využít na překonání ekonomické krize.
                               49:26
                               Lipavský v Kosovu
                                Obyvatelé Kosova by podle českého ministra zahraničí Jana Lipavského brzy mohli cestovat do Evropské unie bez víz. Zůstat by pak mohli maximálně 90 dní. Šéf české diplomacie míní, že s uvolňováním víz se pokročí ještě do konce letošního roku.
                                51:50
                                Buko Alice Nellis v kinech
                                 Režisérka Alice Nellis natočila nový film – Buko. Temná, lehce absurdní komedie o životních změnách, strachu i sebepoznání je právě v kinech. Do hlavní role Nellis obsadila Annu Cónovou a taky rodinného koně. Film vznikl v koprodukci ČT.
                                 51:51
                                 Festival paměti národa
                                  Festival Paměti národa nabízí v nejbližších třech dnech hudební, divadelní i výstavní program. A také debaty či projekce snímků o obdobích totalit. Sledujeme slavnostní zahájení. Koná se na pražském Strahovském stadionu.
                                  Přehrát celé video
                                  Stopáž54 minut
                                  Další díl
                                  30. září 2022

                                  Přehled dílů

                                  Stopáž54 minut

                                  7. únor

                                  Headlines — Zemětřesení v Turecku a Sýrii — Komplikace při záchranných akcích — Situace ve městě Iskenderun — Češi v Turecku po zemětřesení — Maloobchodní tržby — Vývoj bojů na Ukrajině — Válka na Ukrajině — Rok od schůzky Macrona s Putinem — Stížnosti na prezidentské volby — Ovocnáři likvidují sady — Prezident Zeman na Slovensku — Stavba nových úseků dálnice D6 — Zločinů v kyberprostoru přibývá — Politická budoucnost Andreje Babiše — Marek Baláž končí ve funkci — Zájem o domovy pro seniory — Pomoc českých záchranářů v Turecku — Záběry z dronů ukazují zkázu v Turecku — Pomoc dobrovolníků po zemětřesení — Sbírky na pomoc lidem v Turecku a Sýrii — Nepotřebné nemovitosti státu — Zaměstnanci v Nexenu dostanou přidáno — Soud potvrdil osvobození Janouška — Schůze Poslanecké sněmovny — Objem majetku v podílových fondech — Doučování na ZŠ a SŠ po pandemii covidu — Francouzi protestují proti důchodové reformě — Čapkova Matka v Izraeli — USA vyzvedly z moře část trosek sestřeleného balonu — Meteorologové varují před silným mrazem — Česko na Eurovision Song Contest

                                  7. 2. 2023 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  7. únor

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  7. 2. 2023 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  6. únor

                                  Headlines — Zemětřesení v Turecku a Sýrii — Češi v postižené části Turecka — Následky ničivého zemětřesení — Pomoc českých hasičů — Průmysl v Česku se vrátil na předcovidovou úroveň — Vývoj průmyslové produkce v Česku — Válka na Ukrajině — Ukrajinský ministr obrany zůstává ve funkci — Zeman nebude jmenovat předsedu Ústavního soudu — Ceny Grammy ovládla Beyoncé — Prezident Zeman na návštěvě Slovenska — Ruské majetky v Česku — Zemřel bývalý československý premiér Lubomír Štrougal — Silné mrazy v Česku — Záchranných akcí na horách přibývá — Zájem o pobyt na horách — Útok na koleje na Moldavu — Fiala na návštěvě MZV — Izraelští vojáci v uprchlickém táboře u Jericha zabili pět ozbrojenců — Ilegálních cest z Mexika do USA ubývá — Spotřeba elektřiny v roce 2022 — Obce a města šetří energie — Trest pro pražského soudce Kydalku — Oprava náhrobků poškozených tornádem — Soudní proces s prodemokratickými aktivisty — Stávka zaměstnanců Nexen Tire u Žatce — Čína kritizuje USA za sestřelení balonu — Výcvik záchranných psů — Zemětřesení v Turecku a Sýrii zaznamenaly české stanice — Vlna stávek v Británii pokračuje — Veteránský autosalon v Paříži

                                  6. 2. 2023 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  6. únor

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  6. 2. 2023 na ČT24
                                  Stopáž50 minut

                                  5. únor

                                  Headlines — Škrty v důchodech — Debaty o omezení výchovného — Průměrný důchod — Obavy z ruské ofenzívy — Boje na východě Ukrajiny — Příběh architekty uprchlé z Ukrajiny — Spor o jmenování předsedy Ústavního soudu — Schůzka prezidenta Zemana s premiérem — Extremismus v Česku — Sestřelení podezřelého balonu — Laviny v zahraničí — Zdražování mobilních operátorů — Íránské milosti — Péče o tanečníky Národního divadla — Inaugurace bez vojenské přehlídky — Protesty proti izraelské vládě — Úspory energií na ministerstvech — Nehoda trolejbusu v Ostravě — Varování před mrazy — Tři roky odbahňování zámeckého rybníka — Trendy v nakupování — Nejčastější zboží v akci — Samoobslužné prodejny — Zákaz dovozu ropných produktů — Papežova mše v Súdánu — Kolony v Bedřichově — RegioJet skončí na Smíchovském nádraží — Pátrání po vrahovi na útěku — Prevence syndormu diabetické nohy — Vysunutí lávky přes chebské nádraží — Výročí úmrtí legendárního komika — Ceny české filmové kritiky

                                  5. 2. 2023 na ČT1
                                  Stopáž50 minut

                                  5. únor

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  5. 2. 2023 na ČT24

                                  Události na sociálních sítích

                                  Napište nám