Nahrávám video

7. červenec

Obsah dílu

Rezignace Borise Johnsona — Tlaky na Johnsonovo odstoupení — Nástupce Borise Johnsona — Sněmovna o kauze kolem dopravního podniku — Dopad kauzy na vládu — Mimořádné jednání sněmovny — Program páteční schůze sněmovny — Boje na Ukrajině — Vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině — Nizozemské zásobníky pro ČR — Chorvatský premiér v Česku — Roman Janoušek žádá o propuštění z vězení — Velká premiéra v Karlových Varech — Kurz měnové politiky — Dohašování požáru v Kralupech nad Vltavou — Cena pohonných hmot — Polské ceny pohonných hmot — 25 let od ničivých povodní — Proměna povodní zdevastovaných Troubek — Postup bleskové povodně — Povodně v roce 1997 — Vzpomínky na povodně — Průmysl i stavebnictví roste — Lídři ANO do komunálních voleb — Soud o mostu v Janově — G20 s Ruskem o Ukrajině — Zelená úsporám — Bourání domů z nechvalně proslulé ulice — Uzavírka v Českých Budějovicích — Protesty nizozemských farmářů — Porušování pravidel národního parku — Festival romské kultury v Plzni — Zdravotní péče o ukrajinské uprchlíky — Rekordně teplý červen — Zlevněné vstupenky do hodonínských kulturních zařízení — Masters of Rock ve Vizovicích

Části dílu

00:40
Rezignace Borise Johnsona
  Britský premiér Boris Johnson rezignoval na funkci lídra konzervativní strany. Podlehl tlaku z řad spolupracovníků, kteří ho po vršících se etických skandálech odmítli dál podporovat.
  01:23
  Tlaky na Johnsonovo odstoupení
   Johnson ráno jmenoval náhradníky na ministerské posty uvolněné protestními rezignacemi. Sám chce v čele vlády setrvat do podzimu, dokud nástupce úřad nepřevezme.
   04:02
   Nástupce Borise Johnsona
    Živý vstup zpravodaje Lukáše Dolanského z Londýna.
    06:18
    Sněmovna o kauze kolem dopravního podniku
     Téměř tři hodiny poslanci debatovali na mimořádné schůzi, kterou opozice svolala mimo jiné kvůli zatčení bývalého pražského náměstka z hnutí STAN.
     07:07
     Dopad kauzy na vládu
      Pád celé vlády teď hnutí ANO vyvolat nechce, jak uvádí, kvůli českému předsednictví v Radě Evropské unie. Podle hnutí SPD by ale měla podat demisi celá vláda. Koalice naopak považuje za dostatečnou reakci výměnu ministra školství Gazdíka.
      10:36
      Mimořádné jednání sněmovny
       Živý vstup redaktorky Kláry Radilové.
       11:41
       Program páteční schůze sněmovny
        Poslanci se znovu sejdou zítra, kdy mají na programu další schůzi, tentokrát řádnou.
        12:19
        Boje na Ukrajině
         Ukrajina podle tamní generální prokurátorky vyšetřuje přes 21 tisíc obvinění z válečných zločinů, které mělo od začátku invaze spáchat Rusko. To mezitím dál útočí na města na východě země. Nejméně jeden člověk nepřežil útok na centrum Kramatorsku, rakety padaly i na nedaleký Slovjansk.
         13:25
         Vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině
          Živý vstup zpravodaje Jana Šilhana z Ukrajiny.
          17:24
          Nizozemské zásobníky pro ČR
           Pronajatá kapacita v nizozemských terminálech na zkapalněný plyn pokryje podle tamního velvyslance v Česku zhruba třetinu tuzemské spotřeby za rok. To odpovídá asi třem miliardám metrů krychlových plynu.
           17:49
           Chorvatský premiér v Česku
            Zkapalněný plyn by mohl do Česka v budoucnu proudit ve větším objemu taky z Chorvatska. Vybudování infrastruktury ale bude podle premiéra Petra Fialy vyžadovat čas.
            19:12
            Roman Janoušek žádá o propuštění z vězení
             Podnikatel Roman Janoušek žádá o podmínečné propuštění z výkonu trestu. Odpykává si 4,5 roku za to, že opilý srazil autem ženu. Kvůli zdraví byl několik let na svobodě, do vězení se vrátil až před rokem.
             19:33
             Velká premiéra v Karlových Varech
              Živý vstup redaktora Jiřího Svobody.
              23:50
              Kurz měnové politiky
               Dnes poprvé zasedla rada České národní banky v novém složení – pod vedením guvernéra Aleše Michla. A rozdělila kompetence mezi jednotlivé členy.
               25:52
               Dohašování požáru v Kralupech nad Vltavou
                Požár v Kralupech nad Vltavou dostali hasiči pod kontrolu po 40 hodinách – haldu plastového odpadu v průmyslovém areálu od rána už jen dohašují. Hromadu postupně rozhrnují a hledají případná skrytá ohniska.
                26:16
                Cena pohonných hmot
                 Pohonné hmoty během prvního prázdninového týdne nezdražily. Litr Naturalu 95 za posledních sedm dní zlevnil o dva haléře na průměrných 47 korun a 91 haléřů. Cena nafty klesla rychleji a blíží se 48 korunám.
                 26:38
                 Polské ceny pohonných hmot
                  Ceny pohonných hmot výrazně stouply po začátku ruské invaze. Zdražení se dotýká firem i jednotlivců, kteří teď plánují zahraniční dovolené.
                  28:39
                  25 let od ničivých povodní
                   Od začátku jedné z největších přírodních katastrof u nás uplynulo 25 let. Povodeň v roce 1997 zasáhla Moravu, Slezsko a část východních Čech.
                   29:29
                   Proměna povodní zdevastovaných Troubek
                    Povodeň zasáhla obec v noci ze 7. na 8. července. Evakuace začala až druhý den ráno. Josef Kvasnička v Troubkách natáčel před 25 lety.
                    32:13
                    Postup bleskové povodně
                     Chybějící protipovodňová ochrana, selhání varovného systému a nedostatek informací. Tři faktory, kvůli kterým měla povodeň v Troubkách tak tragické následky. Místní lidé o blížící se katastrofě nevěděli.
                     33:40
                     Povodně v roce 1997
                      To by znamenalo méně obětí. Jen v Troubkách – obci, která má dva tisíce obyvatel – zemřelo devět lidí. Nejmladšímu z nich bylo 24 let. Sto padesát domů se začalo hroutit během prvních hodin.
                      34:45
                      Vzpomínky na povodně
                       Povodeň v roce 1997 zasáhla celkem 558 měst a obcí. Zaplavila 34 okresů v 8 krajích. Vzpomínky jsou v paměti těch, kteří katastrofu prožili, stále velmi živé.
                       36:14
                       Průmysl i stavebnictví roste
                        Český průmysl po několika měsících propadu v květnu opět zaznamenal růst. Jeho produkce meziročně stoupla víc než o tři procenta. Podobný růst ukazují statistiky také u stavebnictví – to sice oproti předešlým měsícům mírně zpomalilo, začalo se ale stavět víc bytových domů.
                        38:39
                        Lídři ANO do komunálních voleb
                         Celorepublikový výbor hnutí ANO schválil kandidátní listiny do zářijových komunálních voleb. Ty se uskuteční 23. a 24. září. Členové ANO rozhodli o tom, že lídrem v Praze –⁠ a tedy i kandidátem na primátora –⁠ bude Patrik Nacher.
                         39:26
                         Soud o mostu v Janově
                          V italském Janově začal soud kvůli zřícení tamního mostu. Obžalobě čelí 59 osob včetně bývalých manažerů společnosti, která Morandiho most spravovala. Proces může podle médií trvat i několik let, vyslechnuto má být přes 170 svědků.
                          39:47
                          G20 s Ruskem o Ukrajině
                           Odvrácení potravinové krize v důsledku války na Ukrajině. To je hlavní téma zasedání ministrů zahraničí G-20, které začalo na indonéském Bali. Navzdory nesouhlasu některých zemí dostalo pozvání i Rusko.
                           41:50
                           Zelená úsporám
                            Stát by mohl podpořit i výměnu plynových kotlů za jiné vytápění. Ministerstvo životního prostředí o tom jedná s Evropskou komisí. Na nové plynové kotle už nepřispívá, aby Česko snížilo závislost na ruských palivech, dotace ale nenabízí ani na náhradu těch starších.
                            42:32
                            Bourání domů z nechvalně proslulé ulice
                             Začala demolice domů v Matiční ulici v Ústí nad Labem. Před 23 lety v nich bydleli většinou lidé označovaní jako nepřizpůsobiví. A právě kvůli nim v ulici nechalo město postavit zeď, aby je oddělila od ostatních obyvatel. Tento postup kritizovaly nevládní organizace napříč světem.
                             44:25
                             Uzavírka v Českých Budějovicích
                              Řidiče v Českých Budějovicích čekají od zítřka zásadní dopravní změny v centru města. Radnice upraví průjezd historickým jádrem, aby tím omezila tranzitní dopravu, alespoň o 40 procent.
                              45:03
                              Protesty nizozemských farmářů
                               Farmáři v Nizozemsku protestovali proti vládnímu plánu na snížení emisí dusíku nebo čpavku do konce dekády až o polovinu. Traktory zablokovali silnice i obchodní centra. Na několika místech proti nim zasahovala policie. Zemědělci tvrdí, že opatření je likvidační a donutí je zredukovat stáda hovězího až o třetinu.
                               45:28
                               Porušování pravidel národního parku
                                Společné hlídky strážců přírody na Šumavě a policistů. V letních měsících se na ně vydávají častěji. S větším množstvím turistů v národním parku se totiž zvyšuje i počet případů porušování pravidel.
                                47:19
                                Festival romské kultury v Plzni
                                 Festival romské kultury Ara Fest dnes začal v Plzni. A do tamního Divadla Dialog se právě díváme živě, konkrétně na představení Dajori/Maminka. Jde o nejnovější kus pražské skupiny Ara Art, která je jediným reprezentantem profesionálního romského divadla v České republice.
                                 47:46
                                 Zdravotní péče o ukrajinské uprchlíky
                                  Sehnat lékaře pro sebe a děti – pro ukrajinské uprchlíky to v některých krajích začíná být problém. Ministerstvo zdravotnictví sice podpořilo vznik takzvaných UA pointů v nemocnicích, ty ale neslouží jako klasické ordinace pro dlouhodobou péči.
                                  50:12
                                  Rekordně teplý červen
                                   Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v historii měření. V Evropě dokonce druhý nejteplejší. Ukázala to satelitní měření programu.
                                   50:33
                                   Zlevněné vstupenky do hodonínských kulturních zařízení
                                    Zlevněné vstupenky do muzeí a dalších vybraných zařízení. Město Hodonín se tak už třetí rok snaží přilákat turisty. Ti zaplatí jen polovinu vstupného, druhou doplatí město. Podmínkou je, že se turisté ubytují v jednom ze čtyř hodonínských penzionů a hotelů. Radnice tak chce oživit turistický ruch oslabený epidemií covidu-19 i následky loňského tornáda.
                                    51:13
                                    Masters of Rock ve Vizovicích
                                     Živý vstup redaktory Gabriely Netopilové Sluštíkové.
                                     Přehrát celé video
                                     Stopáž54 minut
                                     Další díl
                                     8. červenec

                                     Přehled dílů

                                     Stopáž50 minut

                                     25. září

                                     25. 9. 2022 na ČT1
                                     Stopáž50 minut

                                     25. září

                                     Ve znakovém jazyce

                                     25. 9. 2022 na ČT24
                                     Stopáž50 minut

                                     24. září

                                     Headlines — Výsledky voleb — Volby v největších městech — Volební výsledky ODS — Volební výsledky hnutí ANO — Sčítání hlasů v Praze — Volební souboj v Brně a Ostravě — Volební výsledky Pirátů — Volební výsledky KDU-ČSL — Výsledky v Českých Budějovicích a Olomouci — Volby v Plzni, Liberci a Pardubicích — Volební výsledky hnutí STAN — Volby v Ústí nad Labem a Hradci Králové — Volby v menších obcích — Volby do třetiny Senátu — Volební výsledky TOP 09 — Senátní duely v Táboře a Jihlavě — Senátní duely v Brně a Českém Krumlově — Volební výsledky SPD — Podezření na kupčení s hlasy — Válka na Ukrajině — Reakce ruské veřejnosti na mobilizaci — Předvolební kampaň v Itálii — Festival Serial Killer v Brně

                                     24. 9. 2022 na ČT1
                                     Stopáž50 minut

                                     24. září

                                     Ve znakovém jazyce

                                     24. 9. 2022 na ČT24
                                     Stopáž54 minut

                                     23. září

                                     Headlines — Začaly volby — Lidé vybírají obecní zastupitele a senátory — Průběh voleb v Brně a Ostravě — Volili předsedové stran a hnutí — Jak volit v komunálních volbách — Volby do třetiny Senátu — Hlas může odevzdat až 370 tisíc prvovoličů — Zajímavé volební místnosti — Volby v regionech — Počty voličů — Obce bez voleb — Organizace voleb — Volby do třetiny senátu a referenda — Referendum v Jemnici — Nezákonná referenda na Ukrajině — Protesty proti mobilizaci v Rusku — Vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině — Jednání o dalších sankcích proti Rusku — Propuštění Jaroslava Bartáka — Velký zájem o uhlí — Lepší vymahatelnost práv spotřebitelů — Předvolební kampaň v Itálii — Protesty v Íránu — Pašování vzácných rostlin a živočichů — Vývoj počítačových her v ČR — Samoobslužný výdej obědů ve škole — Žaloby firem Agrofertu k Evropskému soudu — Filmový festival Finále Plzeň — Oslavy narozenin Marty Kubišové

                                     23. 9. 2022 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     23. září

                                     Ve znakovém jazyce

                                     23. 9. 2022 na ČT24

                                     Události na sociálních sítích

                                     Napište nám