50 minut

26. červen

Obsah dílu

Headlines — Útok na Kyjev — Ruské ostřelování Kyjeva — Boje na Ukrajině a summit G7 — Snížení daně na pohonné hmoty — Dopad kauzy Dozimetr na vládu — Protesty proti zákazu potratů v USA — Zdravotní péče o uprchlíky — Průměrná mzda — 40 let kapely Visací zámek — Zdanění energetických firem — Zdanění energetických firem — Růst platů a mezd — Polákům chybí uhlí — Výstrahy před vysokými teplotami a požáry — Poslední volby do národních rad — Mrtví v klubu v JAR — Sklizeň ovocných stromů — Dražší péče o chrup — Dostupnost zubařů — V Česku chybí zubaři — Připomínky obětí komunismu — Vyšetřování útoku na Kapitol — Soudní spory se státem — Nález mumifikovaného mláděte mamuta — Vodáci na Vltavě — Opera z Brna — Knížky z bazarů — Dopravní komplikace při cestě na Slovensko — Závěr festivalu Glastonbury

Části dílu

00:16
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:40
  Útok na Kyjev
   Nejméně čtyři rakety dnes brzy ráno dopadly nedaleko centra ukrajinskéhé metropole Kyjeva. Zasáhly devítipatrovou obytnou budovu. Na místě zemřel nejmíň jeden člověk, z trosek se podařilo vyprostit zraněnou sedmiletou dívku.
   01:48
   Ruské ostřelování Kyjeva
    Moskva potvrdila použití vysoce přesných střel proti výcvikovým centrům ukrajinské armády v oblasti Černihivu, Žitomyru a Lvova.
    04:30
    Boje na Ukrajině a summit G7
     Živé vstupy zpravodajů Jana Šilhana z Kyjeva a Martina Jonáše z Elmau.
     08:11
     Snížení daně na pohonné hmoty
      Snížení spotřební daně z nafty by mohlo být podle ministra financí trvalé. Zbyněk Stanjura to řekl v polední diskusi České televize. Kabinet daň snížil od začátku června o korunu a 50 haléřů – původně na čtyři měsíce.
      09:17
      Dopad kauzy Dozimetr na vládu
       Premiér Petr Fiala bude zítra v podvečer jednat s prezidentem Milošem Zemanem o novém ministru školství. Už odpoledne se má také sejít s kandidátem na tento post – poslancem a právníkem Vladimírem Balašem.
       12:05
       Protesty proti zákazu potratů v USA
        Tisíce lidí napříč Spojenými státy dál protestují proti verdiktu Nejvyššího soudu, který po 50 letech zrušil ústavní právo na potrat. Na některých místech se protestující střetli s policií.
        12:26
        Zdravotní péče o uprchlíky
         Ukrajinští uprchlíci zatím v Česku čerpali zdravotní péči v řádech stovek milionů korun. Vyplývá to z dosavadních dat pojišťoven.
         14:53
         Průměrná mzda
          Průměrný výdělek je v Česku vyšší než ve většině ostatních zemí střední a východní Evropy.
          15:37
          40 let kapely Visací zámek
           Punková kapela Visací zámek slaví čtyřicet let své existence – po celou dobu hraje ve stejném složení. Včerejší výroční koncert odehráli na pražském Strahově – místě, kde za podpory vysoké školy ČVUT vznikli.
           18:12
           Zdanění energetických firem
            Většina stran vládní koalice připouští podle zjištění České televize zavedení speciální daně pro energetické firmy, které vyrábějí elektřinu z uhlí a jádra.
            19:05
            Zdanění energetických firem
             Piráti si od nové daně slibují získat do rozpočtu 10 až 20 miliard ročně – podle toho, které firmy by ji přesně musely platit. Premiér Petr Fiala vyzval energetické společnosti, aby se o své vysoké zisky se zbytkem společnosti podělily.
             21:59
             Růst platů a mezd
              Vláda počítá pro příští rok se zvýšením platů ve veřejném sektoru. Přidání ale nedosáhne výše inflace. Takové dorovnání by ministr financí považoval za chybu. Platy v tomto sektoru podle něj rostly v minulých letech výrazněji než mzdy v soukromé sféře.
              22:37
              Polákům chybí uhlí
               Polsko se potýká s nedostatkem uhlí. Příčinou je útlum těžby v minulých letech a zákaz dovozu suroviny z Ruska a Běloruska. Na trhu chybí asi 20 milionů tun. Vláda navíc zastropovala ceny.
               24:53
               Výstrahy před vysokými teplotami a požáry
                Nový týden začne v Česku vlnou veder. Výstraha před vysokými teplotami platí napříč republikou od jedenácti dopoledne do osmi večer.
                25:15
                Poslední volby do národních rad
                 Před třiceti lety se v Československu naposledy střídaly vlády. Vítězové voleb Václav Klaus a Vladimír Mečiar se stali premiéry národních vlád. A nový slovenský premiér ihned mluvil o přesunu dalších pravomocí z federace na jednotlivé republiky.
                 27:23
                 Mrtví v klubu v JAR
                  Jihoafrické úřady vyšetřují smrt nejméně 22 mladých lidí. Našly je v oblíbeném nočním podniku v pobřežním městě East London. Policie zatím detaily nezveřejnila. Spekuluje se, že lidé se mohli v klubu ušlapat po vypuknutí davové paniky.
                  27:43
                  Sklizeň ovocných stromů
                   Podle prvního odhadu letošní sklizně budou mít ovocnáři nadprůměrnou úrodu. Hodně je jablek i třešní.
                   29:41
                   Dražší péče o chrup
                    Vyšší ceny u zubařů. V posledním půlroce zdražily hlavně protetické výrobky – tedy zubní korunky, můstky nebo snímací nástroje.
                    32:20
                    Dostupnost zubařů
                     Vedle rostoucích cen se pacienti mohou potýkat ještě s jednou potíží – nedostupností zubních lékařů.
                     33:00
                     V Česku chybí zubaři
                      Jak už zaznělo, v některých regionech je velmi obtížné sehnat zubaře. Ministr zdravotnictví by chtěl proto více zapojit i dentální hygienisty nebo třeba studenty.
                      35:07
                      Připomínky obětí komunismu
                       Na několika místech v Praze dnes lidé uctili památku obětí komunistického režimu. Piety proběhly u čestného pohřebiště politických vězňů na Ďáblickém hřbitově nebo na Vyšehradě u baziliky sv. Petra a Pavla. Tam připomněli i odkaz Milady Horákové, popravené komunistickým režimem před 72 lety.
                       35:57
                       Vyšetřování útoku na Kapitol
                        Bývalý americký prezident Donald Trump podle svědků na konci svého mandátu tlačil na ministerstvo spravedlnosti, aby podpořilo jeho výroky o volebních podvodech. Před vyšetřovacím výborem Sněmovny reprezentantů zaznělo, že chtěl po úřednících, aby výsledky hlasování ovlivnili v jeho prospěch.
                        38:13
                        Soudní spory se státem
                         Nezákonné trestní stíhání, průtahy v řízeních nebo rozhodnutí vydaná v rozporu se zákonem – to jsou nejčastější příčiny, kvůli kterým se lidé nebo firmy soudí se státem. Za posledních pět let takových sporů přibylo až šestinásobně.
                         41:20
                         Nález mumifikovaného mláděte mamuta
                          Skvěle zachovalé mumifikované mládě mamuta srstnatého se podařilo objevit v tajícím permafrostu v severozápadní Kanadě.
                          41:44
                          Vodáci na Vltavě
                           Slunečné počasí a dostatečně plná řeka. Vodáci teď na horní Vltavě najdou výborné podmínky a o víkendu jich tak hodně přijelo. Zaplnili kempy i půjčovny lodí.
                           43:54
                           Opera z Brna
                            Světová premiéra nové opery Miloše Štědroně Magnum mysterium neboli velká záhada. Právě teď ji uvádí brněnské divadlo Co.labs, kam se díváme v přímém přenosu.
                            44:23
                            Knížky z bazarů
                             Drahé energie, pohonné hmoty a hlavně papír navyšují ceny v knihkupectvích. Některé nově vydávané tituly jsou až o deset procent dražší. Část zákazníků proto hledá levnější varianty – třeba z knižních bazarů.
                             46:17
                             Dopravní komplikace při cestě na Slovensko
                              Od zítřka pojedou řidiči z Brna ve směru na Slovensko déle a komplikovaněji. Na silnici první třídy číslo 50 začne uzavírka mezi Bučovicemi a Křižanovicemi na Vyškovsku.
                              46:58
                              Závěr festivalu Glastonbury
                               O víkendu vyvrcholil nejslavnější světový festival populární a rockové hudby – britské Glastonbury. Jeho hlavními hvězdami byli mimo jiné Paul McCartney a zpěvačka Billie Eilish – umělci, které dělí několik generací.
                               Přehrát celé video
                               Stopáž54 minut
                               Další díl
                               27. červen

                               Přehled dílů

                               Stopáž54 minut

                               17. srpen

                               Headlines — Petr Mlejnek zůstává v čele civilní rozvědky — Kauza Dozimetr a role Petra Mlejnka — Základní priority státního rozpočtu — Energetický úsporný tarif — Útoky na Krymu — Napětí mezi Srbskem a Kosovem — Úklid v soutěskách řeky Kamenice — Technické problémy registru silničních vozidel — Protiinflační balík zákonů v USA — Obnovení diplomatických vztahů — Nová řada Případů 1. oddělení — Rezignace Moniky Šimůnkové — Zemědělské dotace — Požár Slunečních lázní — Kontroly farmářských trhů — Úsporný tarif pro domácnosti — Příspěvky kvůli drahým energiím — Opatření ke snížení spotřeby energií — Vytápění bytů a domů — Velmi vysoké teploty v Česku — Novela zákona o zaměstnávání učitelů — Odsouzení výroku Mahmúda Abbáse — Vývoj počtu nakažených — Sdílení intimních fotek a videí — Druhé kolo projektu Milostivé léto — Zřícená porcelánka v Jakubově — Problémy se spojením do Berlína a Hamburku — Výstup z ISS — Podezřelé zakázky fotbalové asociace — Extrémní počasí v Evropě — Zkouška mostu — Přístup škol k nadaným dětem

                               17. 8. 2022 na ČT1
                               Stopáž54 minut

                               17. srpen

                               Ve znakovém jazyce

                               17. 8. 2022 na ČT24
                               Stopáž54 minut

                               16. srpen

                               Headlines — Jednání vlády — Schůze ministrů v Liblici — Výdaje státu na úsporný tarif — Vládní schůze o energetice — Výbuchy na anektovaném Krymu — Série výbuchů na Krymu — Trest pro ruského zpěváka — Boje u Záporožské elektrárny — Tropické teploty v Česku — Požár v Českém Švýcarsku — Masivní úhyn ryb v Odře — Vyšetřování Rudyho Giuliana — Proměna okolí pražské Vltavy — Kapacita pro skladování plynu — Jaderné elektrárny v Německu — Školení policistů — Žádosti o příspěvky — Vývoj počtu nakažených — Nebezpečné skoky do vody — Ceny výrobců dál rostou — Ceny v zemědělství — Ceny zemědělských výrobců — Prázdné potravinové banky — Rozhodování o střídavé péči — Vládní krize na Slovensku — Útočník z Trevíru — Technické problémy na burze — Lávka v Hradci Králové dál zdražuje — Konec plastů na jedno použití — 20 let od povodní — Nová jaderná testovací střediska — Nehoda nákladního vlaku v Chebu — Přestavba brownfieldů v Praze — Nehody v obydlených oblastech — Finanční gramotnost Čechů — Hrad na prodej — Přehlídka českého filmu v Izraeli — Znojmo žije divadlem

                               16. 8. 2022 na ČT1
                               Stopáž54 minut

                               16. srpen

                               Ve znakovém jazyce

                               16. 8. 2022 na ČT24
                               Stopáž54 minut

                               15. srpen

                               Headlines — Podzim s covidem — Očkování proti covidu-19 — Vývoj počtu nakažených — Covid-19: doporučení před podzimem — Ztotožnění mrtvých bojovníků — Obavy z útoků na elektrárnu — Kongresmani USA na Tchaj-wanu — Konec žní a růst cen pečiva — Aktéři kauzy Dozimetr zůstávají ve vazbě — Rok pod vládou Talibanu — Další vězení pro Su Ťij — Snímek o hokejových vzorech z Nagana — Víc peněz na obranu — Zájem o stavební spoření — Dopravní kontroly za pomoci vrtulníku — Záchytný plot poničený požárem — Pětitisícový příspěvek na dítě — Příspěvek pro rodiny zasažené inflací — Vládní pomoc proti zdražování v roce 2022 — Jak jednorázový příspěvek pomůže samoživitelům — Nové dotace na vodu — Írán o útoku na Salmana Rushdieho — Chyby ve veřejných zakázkách od MMR — Vyšetřování pádu historického letounu — Silné bouřky v části Česka — Roman Janoušek chce z vězení — Zemřel vědec Mojmír Petráň — Rozsáhlé požáry v západní Evropě — 20 let od vytopení chemičky v Neratovicich — 77 let od návratu letců z RAF — Izrael znovu před volbami — Zřícení mostu v Norsku — Zavírání prodejen na venkově — Historie Brna

                               15. 8. 2022 na ČT1
                               Stopáž54 minut

                               15. srpen

                               Ve znakovém jazyce

                               15. 8. 2022 na ČT24

                               Události na sociálních sítích

                               Napište nám