54 minut

27. květen

Část: Sčítání cvrčků

Obsah dílu

80 let od útoku na R. Heydricha — Oslavy hrdinského činu Kubiše a Gabčíka — Shromáždění a výstava v Národním muzeu — Boje o Severodoněck — Ruský postup na Ukrajině — Život Rusů na hranici války — Česká spolupráce s Británií a Slovenskem — Podpora drobných farmářů — Dvojí ceny pohonných hmot v Maďarsku — Hlasy proti Si Ťin-pchingovi — Útlum těžby uhlí v zemích G7 — Homolkovi na divadelních prknech — Rozpočet Finančního analytického úřadu — Ekonomika a inflace — Padělky na Hatích — Kurzy bezpečné jízdy pro motocyklisty — Připomínkové akce k výročí atentátu na Heydricha — Klíčové okamžiky atentátu — Hrdinové Operace Anthropoid — Vyšetřování útoku v texaské škole — Zadržení nelegálních migrantů — Slovensko a ruský plyn — Rozsáhlé cvičení NATO v Polsku končí — Zahájení lázeňské sezony v Teplicích — Obnovení přímých letů do USA — Lodní výtah na Orlíku v ostrém provozu — Zemřel Andrew Fletcher z Depeche Mode — Sčítání cvrčků — Přehlídka malých letounů — Sníh na českých hřebenech — Fotograf filmových hvězd z Cannes — Výstava obrazů buddhistických mnichů

Části dílu

00:44
80 let od útoku na R. Heydricha
  Osmdesáté výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha si dnes lidé připomínali na pietních akcích v Praze i jiných městech. Před hodinou začalo slavnostní shromáždění v historické budově Národního muzea, kde se zároveň otevřela výstava o operaci Anthropoid.
  01:30
  Oslavy hrdinského činu Kubiše a Gabčíka
   Česko si připomnělo jeden z nejvýznamnějších a nejodvážnějších činů historie – atentát na Reinharda Heydricha. Před 80 lety na třetího muže nacistické třetí říše zaútočili parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík.
   04:33
   Shromáždění a výstava v Národním muzeu
    Živý vstup redaktorky Štěpánky Martanové.
    06:30
    Boje o Severodoněck
     Ruské okupační síly na východě Ukrajiny pomalu postupují. Během včerejška obsadily několik vesnic a dokončují obležení strategického města Severodoněck.
     09:24
     Ruský postup na Ukrajině
      Živý vstup zpravodaje Václava Černohorského z Charkova.
      11:22
      Život Rusů na hranici války
       Moskva obviňuje ukrajinskou armádu z ostřelování ruského pohraničí v bělgorodské oblasti. Podle jejího gubernátora dva lidé zemřeli a několik dalších bylo vážně zraněno.
       13:32
       Česká spolupráce s Británií a Slovenskem
        Dnešní pietní akce využili čeští ministři zahraničí a obrany k debatám se svými protějšky z Británie a Slovenska. Jan Lipavský s šéfkou britské diplomacie Liz Trussovou podepsali memorandum o zahraničně politické a bezpečnostní spolupráci.
        15:08
        Podpora drobných farmářů
         Vláda se definitivně dohodla na výši dotací, kterými chce zvýhodnit malé zemědělce. Takzvanou redistributivní platbu, kterou pošle všem podnikům na prvních 150 hektarů půdy, ponechává na 23 procentech.
         17:23
         Dvojí ceny pohonných hmot v Maďarsku
          Dražší benzín pro cizince v Maďarsku. Za pohonné hmoty musí zaplatit tržní cenu. Maďaři dál tankují za ceny stanovené vládou. Litr 95oktanového benzínu je tak vyjde v přepočtu na 30 korun, cizince na 42 korun.
          17:44
          Hlasy proti Si Ťin-pchingovi
           Čínský vládce Si Ťin-pching má politické problémy. Přibývá informací, podle nichž v komunistické straně sílí nesouhlas s jeho politikou. Ve své éře omezil kolektivní vedení a soustředil pod sebe většinu moci.
           19:51
           Útlum těžby uhlí v zemích G7
            Nejrozvinutější státy světa se chtějí vzdát uhlí při výrobě energie. Dohodli se na tom ministři zemí G7 na jednání v Berlíně. Do poloviny příštího desetiletí také chtějí vyrábět elektřinu téměř bez emisí skleníkových plynů.
            20:28
            Homolkovi na divadelních prknech
             Svérázná rodina Homolkových v pražském Švandově divadle. Představení Ecce Homo Homolka vzniklo podle proslulého filmu československé nové vlny režiséra Jaroslava Papouška.
             23:18
             Rozpočet Finančního analytického úřadu
              Ministerstvo financí počítá s navýšením rozpočtu Finančního analytického úřadu. Peníze navíc mají sloužit především k zajištění dalších analytiků.
              25:19
              Ekonomika a inflace
               Česká ekonomika letos přibrzdí. Poroste nejspíš jen o jedno a půl procenta. Vyplývá to z odhadů různých institucí, které porovnalo ministerstvo financí. Spotřebitelské ceny letos podle této predikce průměrně porostou dokonce o víc než 13 procent.
               25:41
               Padělky na Hatích
                Přes sto pytlů oblečení, kabelek a dalšího zboží zabavila Česká obchodní inspekce při zátahu v Hatích na Znojemsku. Dohromady spolu s policií shromáždila za jeden den bezmála 6 tisíc kusů padělků za víc než 27 a půl milionu korun.
                26:03
                Kurzy bezpečné jízdy pro motocyklisty
                 Novinky ve výuce autoškol zaměřené na mladé řidiče a motorkáře. Vysvětlit jim rizika jízdy pomáhá i speciální aplikace. Ročně v Česku zemře kolem osmdesáti motocyklistů.
                 28:29
                 Připomínkové akce k výročí atentátu na Heydricha
                  Vracíme se k největšímu činu domácího protinacistického odboje v Evropě. Operace Anthropoid posílila pozice československé exilové vlády a i díky ní západní mocnosti odstoupily od mnichovské smlouvy.
                  29:20
                  Klíčové okamžiky atentátu
                   Už zmíněná – hojně sledovaná – rekonstrukce se zaměřila na stěžejní prvek: Heydrichovu cestu ze zámku v Panenských Břežanech a na jeho osudové setkání s československými parašutisty.
                   32:03
                   Hrdinové Operace Anthropoid
                    Josef Gabčík a Jan Kubiš. Za druhé světové války příslušníci československé zahraniční armády ve Velké Británii. Právě tady byly parašutisté speciálně vycvičeni, aby v rámci Operace Anthropoid provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
                    36:43
                    Vyšetřování útoku v texaské škole
                     Policie před zásahem na základní škole v Texasu dlouho vyčkávala, než zasáhla proti útočníkovi. Vyplývá to z vyšetřování úřadů.
                     37:10
                     Zadržení nelegálních migrantů
                      Osmdesát pět běženců z Blízkého východu zadrželi policisti jen během posledního týdne ve Zlínském kraji. Někteří z nich žádají o mezinárodní ochranu v jiných státech Evropské unie.
                      39:02
                      Slovensko a ruský plyn
                       Slovensko snižuje svou energetickou závislost na Moskvě. Ruský plyn mají do konce příštího roku nahradit až ze dvou třetin dodávky z Norska a nákupy zkapalněného zemního plynu.
                       39:26
                       Rozsáhlé cvičení NATO v Polsku končí
                        V Polsku po měsíci končí mezinárodní vojenské cvičení Defender Europe. To bylo spolu se souběžnými akcemi v Litvě a Estonsku největším svého druhu.
                        41:42
                        Zahájení lázeňské sezony v Teplicích
                         V Teplicích dnes zahajují lázeňskou sezonu. Každý rok akci navštíví tisíce lidí. Jedná se o největší festival svého druhu v regionu. Právě se tam díváme živě. Během víkendu se na čtyřech scénách vystřídá na 25 hudebníků a kapel.
                         42:15
                         Obnovení přímých letů do USA
                          V Česku během dvou let skončily na čtyři stovky cestovních kanceláří. To je zhruba třetina z jejich celkového počtu před covidovou pandemií. Zájem o cesty do zahraničí teď opět prudce roste.
                          43:38
                          Lodní výtah na Orlíku v ostrém provozu
                           Odstřelování skály blízko hráze orlické přehrady. Vodohospodáři tam hloubí koryto pro doplňkový bezpečnostní přeliv. Tato rekonstrukce vodního díla také zkrátí sezonu pro převážení lodí, které teď transportuje nový lodní výtah.
                           45:52
                           Zemřel Andrew Fletcher z Depeche Mode
                            Zemřel Andrew Fletcher - klávesista a zakladatel hudební skupiny Depeche Mode. Bylo mu 60 let. Skupina to oznámila na sociálních sítích. Hudebník působil v kapele celou její čtyřicetiletou historii a byl u všech jejích alb i koncertních turné.
                            46:18
                            Sčítání cvrčků
                             Skoro každý ho někdy slyšel, ale málokdo ho viděl. Cvrček polní, kterého Česká společnost entomologická vyhlásila hmyzem roku 2022. V posledních letech se mu totiž v Česku daří a šíří se i do oblastí, kde dříve nebyl – do výše položených částí republiky.
                             47:07
                             Přehlídka malých letounů
                              Živý vstup redaktora Vlastimila Weinera.
                              48:40
                              Sníh na českých hřebenech
                               Poslední sníh v Česku roztaje přibližně o 14 dní dřív než loni, tedy na přelomu června a července. Odhadují to správci Krkonošského národního parku i přesto, že meteorologové očekávají v příštích týdnech teplotně i srážkově průměrné počasí.
                               49:27
                               Fotograf filmových hvězd z Cannes
                                V jihofrancouzském Cannes se zítra večer rozhodne o tom, kdo si odnese prestižní Zlatou palmu, o kterou soutěží 21 snímků. Filmový festival je také velkou společenskou akcí s početnou účastí hereckých osobností.
                                51:46
                                Výstava obrazů buddhistických mnichů
                                 Národní galerie po pandemii otevřela veřejnosti Salmovský palác u Pražského hradu. Vystavuje v něm japonské zenové malby a kaligrafie z období sedmnáctého až dvacátého století.
                                 Přehrát celé video
                                 Stopáž50 minut
                                 Další díl
                                 28. květen

                                 Přehled dílů

                                 Stopáž54 minut

                                 18. srpen

                                 Headlines — Spory o další opatření kvůli vysoké inflaci — Pomoc s platbami za bydlení — Růst spotřebitelských cen v červenci — Ničivé útoky v Charkově — Návrat k vyučování uprostřed války — Spolupráce v obraně — Ochrana národních parků před požáry — Miloš Zeman v ÚVN — Okolnosti domovní prohlídky — Snížení DPH z plynu v Německu — Stopy Járy Cimrmana — Spory o ministra vnitra — Vývoj počtu nakažených — Přistání paraglidistů na stromech — Pošťáci na kolech — Vyschlé studny i potoky — Sucho a horko v Česku — Jednánízástupců tzv. Slavkovského formátu — Přibývá obětí středečního útoku na mešitu v Kábulu — Odhalení nelegální výrobny cigaret — Pieta v Hodoníně — Perný rok pro vinaře — Oběti bouře na Korsice — Změny ve fungování Správy železnic — Nová léčba pro pacienty s leukémii — Závěrečný koncert Hudební akademie Terezín — Skandál finské premiérky — Čínské zájmy na Blízkém východě — Věstonická Venuše k vidění v Brně — Speciální prázdninový kemp — Polární záře nad Českem

                                 18. 8. 2022 na ČT1
                                 Stopáž54 minut

                                 18. srpen

                                 Ve znakovém jazyce

                                 18. 8. 2022 na ČT24
                                 Stopáž54 minut

                                 17. srpen

                                 Headlines — Petr Mlejnek zůstává v čele civilní rozvědky — Kauza Dozimetr a role Petra Mlejnka — Základní priority státního rozpočtu — Energetický úsporný tarif — Útoky na Krymu — Napětí mezi Srbskem a Kosovem — Úklid v soutěskách řeky Kamenice — Technické problémy registru silničních vozidel — Protiinflační balík zákonů v USA — Obnovení diplomatických vztahů — Nová řada Případů 1. oddělení — Rezignace Moniky Šimůnkové — Zemědělské dotace — Požár Slunečních lázní — Kontroly farmářských trhů — Úsporný tarif pro domácnosti — Příspěvky kvůli drahým energiím — Opatření ke snížení spotřeby energií — Vytápění bytů a domů — Velmi vysoké teploty v Česku — Novela zákona o zaměstnávání učitelů — Odsouzení výroku Mahmúda Abbáse — Vývoj počtu nakažených — Sdílení intimních fotek a videí — Druhé kolo projektu Milostivé léto — Zřícená porcelánka v Jakubově — Problémy se spojením do Berlína a Hamburku — Výstup z ISS — Podezřelé zakázky fotbalové asociace — Extrémní počasí v Evropě — Zkouška mostu — Přístup škol k nadaným dětem

                                 17. 8. 2022 na ČT1
                                 Stopáž54 minut

                                 17. srpen

                                 Ve znakovém jazyce

                                 17. 8. 2022 na ČT24
                                 Stopáž54 minut

                                 16. srpen

                                 Headlines — Jednání vlády — Schůze ministrů v Liblici — Výdaje státu na úsporný tarif — Vládní schůze o energetice — Výbuchy na anektovaném Krymu — Série výbuchů na Krymu — Trest pro ruského zpěváka — Boje u Záporožské elektrárny — Tropické teploty v Česku — Požár v Českém Švýcarsku — Masivní úhyn ryb v Odře — Vyšetřování Rudyho Giuliana — Proměna okolí pražské Vltavy — Kapacita pro skladování plynu — Jaderné elektrárny v Německu — Školení policistů — Žádosti o příspěvky — Vývoj počtu nakažených — Nebezpečné skoky do vody — Ceny výrobců dál rostou — Ceny v zemědělství — Ceny zemědělských výrobců — Prázdné potravinové banky — Rozhodování o střídavé péči — Vládní krize na Slovensku — Útočník z Trevíru — Technické problémy na burze — Lávka v Hradci Králové dál zdražuje — Konec plastů na jedno použití — 20 let od povodní — Nová jaderná testovací střediska — Nehoda nákladního vlaku v Chebu — Přestavba brownfieldů v Praze — Nehody v obydlených oblastech — Finanční gramotnost Čechů — Hrad na prodej — Přehlídka českého filmu v Izraeli — Znojmo žije divadlem

                                 16. 8. 2022 na ČT1
                                 Stopáž54 minut

                                 16. srpen

                                 Ve znakovém jazyce

                                 16. 8. 2022 na ČT24

                                 Události na sociálních sítích

                                 Napište nám