3. březen 2022

Obsah dílu

Aktuální dění na Ukrajině — Další sankce vůči Rusku — Evropská solidarita s uprchlíky z Ukrajiny — Ruské útoky na Ukrajině — Druhé kolo jednání o příměří — Mrtví a zajatí vojáci — Srovnání míst před invazí a po ní — Nový život uprostřed tvrdých bojů — Pomoc Medevacu na místě — Krach ruské ekonimky — VW a Škoda končí výrobu v Rusku i export do země — Svoboda médií v Rusku — Sankce a život běžných Rusů — Opatření v souvislosti s invazí — Závěry schůzky prezidenta s premiérem — Cesta uprchlíků do bezpečí — Cesta uprchlíků do bezpečí — Odliv obyvatel okupované státu — Polská solidarita s ukrajinskými běženci — Mimořádná ochrana běženců z okupované země — Ubytování uprchlíků z Ukrajiny — Jednotřídky pro ukrajinské děti — Zdravotní péče o ukrajinské běžence — Historická maxima cen paliv — Odliv ukrajinských pracovníků z českých firem — Obvinění kvůli podpoře ruské agrese na Ukrajině — Tlak Francouzů na vlivné Rusy — Úřady zabavily jachty dvěma ruským miliardářům — Hollywood a festivaly končí s Ruskem — Opoziční stížnost na pandemický zákon — Vývoj počtu nakažených — Kauzy Andreje Babiše a Bohuslava Svobody — Francie před volbami — Ideální podmínky ve skiareálech — První žena v čele Univerzity Karlovy — Beztrestnost pro lidi, kteří by chtěli bojovat na Ukrajině

Části dílu

00:49
Aktuální dění na Ukrajině
  První ukrajinské město padlo do rukou Moskvy. Přístav Cherson na jihu země ovládly ruské jednotky. Těžké boje s proruskými separatisty svádějí Ukrajinci o Mariupol. Ten je bez dodávek vody i elektřiny.
  02:03
  Další sankce vůči Rusku
   Spojené státy chystají uvalit ekonomické sankce na ruské oligarchy a jejich rodiny. Oznámit by je měl ještě dnes prezident Joe Biden.
   02:39
   Evropská solidarita s uprchlíky z Ukrajiny
    Počet lidí, kteří v uplynulém týdnu prchli z Ukrajiny, už podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky překročil milion. Další statisíce se přesouvají v rámci země – dál od bojů, na západ.
    03:21
    Ruské útoky na Ukrajině
     Ruské útoky na Ukrajině.
     06:45
     Druhé kolo jednání o příměří
      Živý vstup zpravodaje Václava Černohorského.
      09:21
      Mrtví a zajatí vojáci
       Rusko až po týdnu poprvé oznámilo, o kolik vojáků zatím přišlo. Podle Moskvy jich zahynulo na 500, údaj ale nelze ověřit. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mluví až o 9 tisících zabitých Rusech. Kyjev své ztráty neuvádí.
       11:40
       Srovnání míst před invazí a po ní
        Některá místa na Ukrajině změnil ruský vpád k nepoznání. Zvlášť utrpěl Charkov – na snímku tamní náměstí Svobody před a po invazi.
        12:38
        Nový život uprostřed tvrdých bojů
         Poplachy před ostřelováním znějí obcemi na severu, východě a jihovýchodě země i v hlavním městě Kyjevě. Ve válce musí dál fungovat porodnice. Na Ukrajině se každý týden narodí v průměru přes pět a půl tisíce dětí.
         14:11
         Pomoc Medevacu na místě
          Po třicetihodinové cestě dorazili do střední části Ukrajiny také čeští zdravotníci. Ve třech sanitkách dovezli zdravotnický materiál, techniku a léky. Na místě pak začali školit místní zdravotnický personál, laiky i mediky, které čeká nasazení na frontě.
          14:46
          Krach ruské ekonimky
           Ratingové agentury Fitch a Moody's snížily hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska o šest stupňů, do neinvestiční kategorie. Roste totiž riziko, že mezinárodní sankce uvalené na zemi kvůli invazi na Ukrajinu by mohly podkopat schopnost a ochotu Moskvy splácet dluh.
           15:10
           VW a Škoda končí výrobu v Rusku i export do země
            Mladoboleslavská Škoda Auto i její mateřský německý koncern Volkswagen zastaví až do odvolání výrobu aut v Rusku. Koncern tak reaguje na invazi ruských vojsk na Ukrajinu. Automobilka zastaví veškeré obchodní aktivity v Rusku, včetně exportu aut do země.
            15:51
            Svoboda médií v Rusku
             Živý vstup zpravodaje Karla Rožánka.
             17:41
             Sankce a život běžných Rusů
              A jak pociťují sankce řadoví Rusové? Obejít se budou muset bez dalších produktů – nově oznámily odchod ze země třeba Staropramen nebo Apple.
              19:07
              Opatření v souvislosti s invazí
               Od půlnoci začne v Česku platit nouzový stav. Část sněmovní opozice jeho zavedení podporuje. Podle hnutí ANO díky mimořádnému režimu bude možné zajistit personální zázemí pro zvládnutí uprchlické vlny z Ukrajiny.
               20:31
               Závěry schůzky prezidenta s premiérem
                Živý vstup redaktora Michala Šnajdra.
                24:02
                Cesta uprchlíků do bezpečí
                 Za týden už z Ukrajiny na západ odešlo podle dat OSN přes milion uprchlíků. Na této fotografii žena se zavazadly dobíhá vlak ze Lvova.
                 24:52
                 Cesta uprchlíků do bezpečí
                  Živý vstup moderátora Michala Kubala.
                  26:39
                  Odliv obyvatel okupované státu
                   Živý vstup zpravodaje Jakuba Szántó ze Lvova.
                   30:54
                   Polská solidarita s ukrajinskými běženci
                    Největší nápor uprchlíků z Ukrajiny zvládá Polsko. Denně jich přes tamní hraniční přechody proudí na sto tisíc. Řada z nich má v sousední zemi rodiny a příbuzné.
                    33:38
                    Mimořádná ochrana běženců z okupované země
                     Živý vstup zpravodaje Lukáše Dolanského z Bruselu.
                     35:13
                     Ubytování uprchlíků z Ukrajiny
                      Další uprchlíci z Ukrajiny přicházejí i do Česka. Jen za středu se cizinecké policii ohlásilo téměř jedenáct tisíc lidí. Od začátku ruské invaze už si registraci vyřídilo skoro 25 tisíc Ukrajinců.
                      37:07
                      Jednotřídky pro ukrajinské děti
                       Pro děti uprchlíků z Ukrajiny vznikne po celém Česku síť škol. V jednotřídkách je budou učit pedagogové z Ukrajiny v jejich rodném jazyce.
                       37:39
                       Zdravotní péče o ukrajinské běžence
                        Sdružení praktiků, kardiologů i pneumologů vyzvala své lékaře, aby ošetřili zdarma všechny ukrajinské uprchlíky. I ty bez zdravotního pojištění.
                        40:21
                        Historická maxima cen paliv
                         Kvůli válce rychle rostou ceny uhlí i pšenice. Pohonné hmoty v Česku už jsou nejdražší v historii. Řidiči už litr naturalu 95 průměrně natankují za 39 korun a 36 haléřů.
                         42:11
                         Odliv ukrajinských pracovníků z českých firem
                          K dodržování sankcí uvalených na Rusko dnes vyzvala české firmy i Hospodářská komora, invazi odsoudila a vyjádřila podporu Ukrajině. Upozornila také mimo jiné i na odliv ukrajinských pracovníků z firem kvůli konfliktu. Podle průzkumu Hospodářské komory zatím odešlo zhruba 15 procent ukrajinských pracovníků.
                          43:02
                          Obvinění kvůli podpoře ruské agrese na Ukrajině
                           Národní centrála proti organizovanému zločinu zadržela a obvinila jednoho člověka kvůli veřejnému schvalování ruské agrese vůči Ukrajině. Podle policistů mu za příspěvky na internetu hrozí až tři roky vězení.
                           43:24
                           Tlak Francouzů na vlivné Rusy
                            Francie se musí odpoutat od energetické závislosti na Rusku, prohlásil prezident Macron. Do nové etapy musí podle něj vstoupit také celá evropská obrana. Šéf Elysejského paláce svolal na příští týden evropské státníky k jednání o společném postupu.
                            44:47
                            Úřady zabavily jachty dvěma ruským miliardářům
                             Další dopad sankcí na ruské miliardáře blízké Kremlu – úřady v Německu a ve Francii zabavily luxusní lodě Ališeru Usmanovi a Igoru Sečinovi. Obě zrovna procházejí opravami. Podílník ve firmách Metalloinvest nebo Xiaomi Usmanov má svou megajachtu za 600 milionů dolarů v hamburských docích.
                             45:15
                             Hollywood a festivaly končí s Ruskem
                              Světová kulturní sféra pokračuje v omezování kontaktů s Ruskem. Hollywoodské společnosti v ruských kinech nebudou uvádět nové snímky. Filmové i literární festivaly zase ruší účast ruských hostů.
                              47:08
                              Opoziční stížnost na pandemický zákon
                               Opoziční hnutí ANO a SPD plánují do konce týdne společně podat návrh na zrušení části pandemického zákona k Ústavnímu soudu. Kritizují například projednání novely ve stavu legislativní nouze.
                               47:26
                               Vývoj počtu nakažených
                                Testy včera v Česku potvrdily necelých 9 tisíc nových případů koronaviru. V pracovním dni nejmíň od 10. ledna.
                                47:46
                                Kauzy Andreje Babiše a Bohuslava Svobody
                                 Poslanci vydali bývalého premiéra Andreje Babiše k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. O vydání hlasovala sněmovna už potřetí – Babiš během stíhání opakovaně získal novou imunitu díky znovuzvolení poslancem.
                                 49:38
                                 Francie před volbami
                                  500 podpisů starostů a volených zástupců už získali všichni významní kandidáti na prezidentský úřad ve Francii. Včetně zástupců krajní pravice Erica Zemmoura a Marine Le Penové.
                                  50:14
                                  Ideální podmínky ve skiareálech
                                   Na Šumavě je více sněhu než loni touto dobou. Sněhové podmínky tak přejí lyžařským areálům. Třeba na Zadově zatím zažívají jednu z nejlepších sezon v historii střediska.
                                   50:57
                                   První žena v čele Univerzity Karlovy
                                    První rektorka v historii Karlovy Univerzity. Do funkce dnes byla slavnostně uvedena profesorka Milena Králíčková.
                                    52:30
                                    Beztrestnost pro lidi, kteří by chtěli bojovat na Ukrajině
                                     Přehrát celé video
                                     Stopáž54 minut
                                     Další díl
                                     4. březen 2022

                                     Přehled dílů

                                     Stopáž54 minut

                                     21. březen

                                     Headlines — Změny v penzích — Valorizace důchodů — Jednání lídrů koalice — Prezident na návštěvě Německa — Jednání Petra Pavla s Olafem Scholzem — Velké zásoby plynu — Přípravy na příští zimu — Plány úspor a další podpora — Rekordní zisky ČEZ — Japonský premiér na Ukrajině — Budoucnost aut s spalovacím motorem — Ceny Czech Grand Design — Čínský prezident v Moskvě — ÚS o vyhlášce obce Loket na Sokolovsku — Pátrání po majetku ruských oligarchů — Loni ubylo narozených dětí — Migrace obyvatel — Hlavní příčiny úmrtí — Oprava kroměřížských památek — Trest pro Patrika Tušla — Předpověď počasí pro zemědělce — Bourání domu, kde zavraždili Kuciaka s partnerkou — Spor o důchodovou reformu ve Francii — Soud v kauze zřícení mostu ve Vilémově — Astronomům vadí ružice Starlink — Spor o stavbu hobbymarketu v Brně — Připomínka odbojáře Václava Morávka — Aukce Kokoshkova obrazu

                                     21. 3. 2023 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     21. březen

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     21. 3. 2023 na ČT24
                                     Stopáž54 minut

                                     20. březen

                                     Headlines — Čínský prezident v Moksvě — Sbližování Ruska a Číny — Návštěva SI v Moskvě — Čínsko-ruské vztahy — Vojenské dodávky Ukrajině — Změny v penzijním systému — Akcie bank — Stavební povolení na část D35 — Deratizace na sídlištích v Liberci — Plyn zlevňuje — Nová minisérie ČT Volha — Doplnění Ústavního soudu — Špatně zajištěné auto — Nová zelená úsporám Light — Žádosti o dotace — Vyšetřování Vratislava Mynáře — Na Ukrajině padl druhý český dobrovolník — Boje na Ukrajině — Zapojení českých občanů do války na Ukrajině — Dobrovolníci pomáhají na Ukrajině — Soud v kauze vynášení informací z trestních kauz — Nedostatek míst ve školách — Pomoc po zemětřesení v Turecku a Sýrii — Jednání o nedůvěře francouzské vládě — Omezení na brněnském okruhu — Akademici zvažují stávku — Dvacet let od invaze do Iráku — Rusko zmrazilo aktiva Volkswagenu — Nové vedení obce Hrčava — Přibývá drobných chovatelů drůbeže — Oteplování planety — Podrobnější zkoumání plic — Vynález zipu

                                     20. 3. 2023 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     20. březen

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     20. 3. 2023 na ČT24
                                     Stopáž50 minut

                                     19. březen

                                     Headlines — Vládní úspory — Návrhy úsporných opatření — Sjednocení DPH u piva — Přesun alkoholu do vyšší sazby DPH? — Sazby DPH v ČR — Zraněný dobrovolník na Donbasu — Putinova návštěva Mariupolu — Vladimir Putin v Mariupolu — Poplatky za platební terminál — Ochrana Istanbulu před zemětřesením — Výsledky kosovsko-srbských jednání — Poprvé vystavený rukopis Švejka — Dopad normy Euro 7 na výrobce — Kumulace politických funkcí — Co bude s Credit Suisse — Energetická závislost čerstvě samostatného Česka na Rusku — Zásahy horské služby a letecké záchranné služby — Likvidace požáru v Banské Štiavnici — Jarní práce na zahradě — Nákupy zahradnických potřeb — Ceny ovocných keřů a substrátů — Přpravy chat a chalup na sezonu — Výročí spojenecké invaze do Iráku — Evropské dotace na zeleň — Aukční rekord nepadl — Závěr lyžařské sezony — Útěk šimapnzů v hodonínské zoo — Přihlášky na střední školy a gymnázia — České drony pro Ukrajinu — Nepomucká pouť

                                     19. 3. 2023 na ČT1
                                     Stopáž50 minut

                                     19. březen

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     19. 3. 2023 na ČT24

                                     Události na sociálních sítích

                                     Napište nám