Události

5. leden

54 minut

5. leden

Obsah dílu

Změna opatření kvůli omikronu — Zkrácení povinných karantén — Celkový počet nákaz v ČR od začátku pandemie — Část senátorů proti povinnému očkování — Macronovy plány s neočkovanými — Borell na Ukrajině — Pokles hladin rozvodněných toků — Změna v povinném očkování — Vláda o platech politiků a soudců — Nepokoje v Kazachstánu — Pochybnosti kolem darů pro STAN — Baletní inscenace pro srdcaře — Vláda o programovém prohlášení — Chov drůbeže v roce 2021 – úbytek klecových chovů — Emoce kolem výjimky pro tenistu — Policejní honička v Ostravě — Zdarma i za poplatek po jedné dálnici — Příspěvek na bydlení pro část rodin — Příspěvek na bydlení pro část rodin — Změny dodavatelů elektřiny a plynu — Drahé energie od dodavatele poslední instance — Kongres ODS — Čtvrté dávky vakcíny v Izraeli — Sestřelení dronů v Iráku — Změny v exekucích — Před soud kvůli posprejování Karlova mostu — Nové pravomoci strážců parku — Kauza Mynář a Švejdar — Nezájem o Hanácká kasárna v Olomouci — Nízká nezaměstnanost a nadbytek volných míst — Tragédie ve Filadelfii — Pohřeb Karla Šiktance — Ordinace pro chudé — Aktivace slunečního štítu Webbova teleskopu — Pes zachránil majitele po autonehodě — Premiéry ve Státní opeře

Části dílu

00:40
Změna opatření kvůli omikronu
  Úpravy protiepidemických opatření kvůli nakažlivější variantě omikron. Vláda rozhodla o zkrácení karantén a izolací na pět dní.
  01:20
  Zkrácení povinných karantén
   Právě příští týden v úterý začnou platit kratší karantény a izolace, ale ne zpětně, jen pro nové případy. Teď v nich lidé tráví obvykle dva týdny.
   04:29
   Celkový počet nákaz v ČR od začátku pandemie
    Česko překonalo hranici dvou a půl milionu odhalených případů koronaviru od začátku pandemie. S covidem zemřelo přes 36 tisí lidí.
    05:13
    Část senátorů proti povinnému očkování
     Do konce ledna má být jasné, jak se změní vyhláška o povinném očkování proti covidu-19. Ta ho od března nařizuje starším lidem a vybraným profesím jako jsou policisti, zdravotníci nebo hasiči.
     07:45
     Macronovy plány s neočkovanými
      Živý vstup zpravodaje Jana Šmída z Paříže.
      09:39
      Borell na Ukrajině
       Šéf unijní diplomacie Josep Borrell navštívil na Ukrajině frontovou linii v blízkosti pozic proruských separatistů. A to v době, kdy Rusko soustřeďuje desetitisíce vojáků u ukrajinských hranic.
       10:29
       Pokles hladin rozvodněných toků
        Živý vstup redaktorky Věry Hofmanové.
        13:07
        Změna v povinném očkování
         Hostem Událostí je ministr zdravotnictví Vlastimil Válek /TOP 09/.
         16:17
         Vláda o platech politiků a soudců
          Platy politiků, soudců a státních zástupců by se letos zvyšovat neměly. Vláda schválila jejich zmrazení, pro je i většina poslanců a senátorů. Novela podle Mariana Jurečky vyhoví i starším rozhodnutím Ústavního soudu.
          16:43
          Nepokoje v Kazachstánu
           Kazachstánem otřásají masové protesty. Vyvolal je růst cen pohonných hmot, konkrétně LPG. Tisíce lidí zaútočily na vládní budovy, na mnoha místech se střetly s policisty, nejmíň 190 lidí je zraněných. Prezident Tokajev kvůli chaosu vyhlásil v Nur-Sultanu a Almaty výjimečný stav.
           18:56
           Pochybnosti kolem darů pro STAN
            Poslanci se příští týden ve čtvrtek mimořádně sejdou kvůli darům, které dostalo vládní hnutí STAN. Schůzi svolala předsedkyně sněmovny Pekarová Adamová na žádosti opozičních klubů SPD a ANO – chtějí vysvětlit původ peněz ze zahraničí.
            19:17
            Baletní inscenace pro srdcaře
             Taneční drama inspirované skutečným příběhem. Věnováno všem, kteří své srdce darovali, když již sami nemohli dál. Inscenaci nastudoval baletní soubor Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni.
             22:10
             Vláda o programovém prohlášení
              Živý vstup redaktorky Izabely Niepřejové.
              24:01
              Chov drůbeže v roce 2021 – úbytek klecových chovů
               Vloni v Česku skončil každý sedmý klecový chov slepic. Podle drůbežářské unie se přeměnily do alternativní podoby, některé ale jen formálním odstraněním dvířek.
               24:26
               Emoce kolem výjimky pro tenistu
                Velké emoce kolem jednoho z nejlepších tenistů planety. Pobouření mezi Australany vyvolala výjimka z povinného očkování proti covidu pro Novaka Djokoviče. Srbský hráč se díky ní může zúčastnit prestižního turnaje v Melbourne.
                26:33
                Policejní honička v Ostravě
                 Začala krátce po půlnoci 29. prosince. Vůz BMW zrychlil, když kolem něj projížděla hlídka. Řidič nezastavil, naopak šlápl na plyn. Zasněženými ulicemi jel i 130 kilometrů v hodině, také v protisměru.
                 26:58
                 Zdarma i za poplatek po jedné dálnici
                  Polovina obchvatu jen s dálniční známkou, druhá zdarma - s paradoxní situací se musejí vyrovnat řidiči i obyvatelé Otrokovic na Zlínsku. Starší část dálnice D55, která má odvést tranzit z centra města, má z poplatku výjimku.
                  29:11
                  Příspěvek na bydlení pro část rodin
                   Rodinám s nižšími příjmy má s vysokými cenami elektřiny a plynu pomoct štědřejší příspěvek na bydlení. Dnes ho schválila vláda.
                   29:47
                   Příspěvek na bydlení pro část rodin
                    Vláda chce vyšší příspěvek na bydlení projednat zrychleně. Sěmovnou a Senátem by tak mohl projít během ledna. Lidé si o něj budou moci žádat i zpětně - od začátku letošního roku.
                    32:36
                    Změny dodavatelů elektřiny a plynu
                     Dodavatele energií loni změnil rekordní počet lidí. V případě elektřiny to bylo přes 700 tisíc zákazníků - v porovnání s předchozím rokem je to o čtvrt milionu víc. Pokud jde o plyn – tady se změna týkala necelých 400 tisíc lidí.
                     33:13
                     Drahé energie od dodavatele poslední instance
                      V režimu dodavatele poslední instance zůstávají desítky tisíc odběratelů. Jsou mezi nimi firmy i domácnosti. Podle samotných dodavatelů energií je to pro ně ale nevýhodné.
                      35:31
                      Kongres ODS
                       Vládní občanští demokraté odloží kongres, na kterém měli volit předsednictvo strany. Konat se měl za necelé dva týdny – 15. ledna. Širší vedení ale teď termín odsunulo kvůli koronavirové epidemii.
                       35:50
                       Čtvrté dávky vakcíny v Izraeli
                        Už přes 100 tisíc Izraelců ve věku nad 60 let se nechalo očkovat nebo je registrovaných na čtvrtou dávku vakcíny proti koronaviru.
                        37:57
                        Sestřelení dronů v Iráku
                         Irácká protivzdušná obrana západně od Bagdádu sestřelila dva bezpilotní letouny s výbušninou. K incidentu došlo nedaleko letecké základny, na které působí američtí vojáci. Podobný útok irácká armáda zmařila už v pondělí poblíž mezinárodního letiště.
                         38:24
                         Změny v exekucích
                          Šance dostat se rychleji z bludného kruhu se s novým rokem otevřela lidem v exekuci. Splátky jdou nejdřív na úhradu původního dluhu - na úroky a pokuty až potom. Těsně před účinností novely ale Hospodářské noviny upozornily, že ostatní změny - jako zákaz zabavování věcí seniorům - se vztahují jen na nová řízení.
                          40:55
                          Před soud kvůli posprejování Karlova mostu
                           Dva nezletilí půjdou na začátku února kvůli posprejování Karlova mostu před soud. Státní zástupce obžaloval sedmnáctiletého chlapce a o rok mladší dívku z poškození cizí věci. K nápisům tyrkysovou barvou se přiznali vloni v létě.
                           41:18
                           Nové pravomoci strážců parku
                            Strážci národních parků mají od nového roku víc pravomocí. Nově mohou třeba zastavovat auta nebo lodě na řekách. Jenže podle vedoucích strážních služeb chybí prováděcí předpis. A třeba i uniformy.
                            43:17
                            Kauza Mynář a Švejdar
                             Sněmovní bezpečnostní výbor bude řešit, jestli trestně stíhaný hradní kancléř Vratislav Mynář tlačil na policejního prezidenta Jana Švejdara, nebo ne. Potvrdil to předseda výboru Pavel Žáček.
                             43:55
                             Nezájem o Hanácká kasárna v Olomouci
                              Ani na třetí pokus se nepodařilo prodat Hanácká kasárna v Olomouci. O největší nemovitost na Moravě, kterou kdy stát nabízel v aukci, neprojevil nikdo zájem. Vyvolávací cena přesahovala čtvrt miliardy. Stavba je od roku 2014 prázdná. Stát ji teď nabídne Univerzitě Palackého, která by ji mohla využívat společně s krajem a městem.
                              44:42
                              Nízká nezaměstnanost a nadbytek volných míst
                               Lidí bez práce bude v Česku letos dál ubývat. Míra nezaměstnanosti by se mohla blížit ke třem procentům a bude tak opět jedna z nejnižších v rámci celé Evropské unie.
                               47:27
                               Tragédie ve Filadelfii
                                Nejmíň 13 lidí zemřelo při požáru domu v americké Filadelfii – mezi oběťmi je sedm dětí. Dva zranění zůstávají v kritickém stavu. Podle hasičů v budově selhaly detektory kouře. Hořet začalo ráno tamního času ve druhém patře tříposchoďového domu, plameny se podařilo dostat pod kontrolu až po 50 minutách.
                                47:50
                                Pohřeb Karla Šiktance
                                 Dnes se rodina a blízcí přátelé rozloučili v břevnovském klášteře s jedním z nejvýznamnějších českých básníků 20. století, s Karlem Šiktancem. Ten zemřel 26. prosince ve věku 93 let. Byl nositelem nejvýznamnějších básnických ocenění včetně Magnesie Litery za básnickou sbírku Zimoviště.
                                 48:16
                                 Ordinace pro chudé
                                  Armáda spásy v Praze otevřela ordinaci pro chudé. Určena je lidem bez domova, osamělým seniorům nebo samoživitelkám z azylových domů. Zároveň sem budou odesílat pacienty zdravotnická zařízení, která na ně nejsou připravena.
                                  50:20
                                  Aktivace slunečního štítu Webbova teleskopu
                                   Důležitý milník k plnému zprovoznění vesmírného teleskopu Jamese Webba. Inženýrům se na dálku podařilo rozvinout všech pět vrstev komplikovaného slunečního štítu a také částečně složit zrcadlo.
                                   50:41
                                   Pes zachránil majitele po autonehodě
                                    Noc, namrzlé silnice na americkém severovýchodě, a velké štěstí řidiče, který tam havaroval. Měl s sebou psa. Jak se ukázalo, záchranáře - amatéra. Roční fena ovčáka od místa nehody utekla, ale přivedla ke svému pánovi na místo nehody pomoc.
                                    52:28
                                    Premiéry ve Státní opeře
                                     Tradiční představení jako je Carmen, Prodaná nevěsta nebo Káťa Kabanová a na druhé straně měně hrané tituly od skladatelů Franze Schekera a Erwina Schulhoffa. To jsou plány Opery Národního divadla na následující sezonu.
                                     Přehrát celé video
                                     Stopáž54 minut
                                     Další díl
                                     6. leden

                                     Přehled dílů

                                     Stopáž54 minut

                                     25. květen

                                     Headlines — Střelba na americké škole — Střelba ve škole a držení zbraní — Debaty o držení zbraní v USA — Příspěvek rodinám kvůli růstu cen — Průměrné zvyšování důchodů v r. 2022 — Hádky o platy ve státní sféře — Válka na Ukrajině — Ruská taktika v bojích na Ukrajině — Odchod před válkou do Ruska — Eurokomise o sankcích a ropě — Zemědělské dotace — Prodaná nevěsta v režii Alice Nellis — Budování dalšího stanového města — Příspěvky pro země pomáhající uprchlíkům — Opičí neštovice v Česku — ČEZ výrazně zdražuje — Kontrola pomůcek u jezů k záchraně života — Střelba v Texasu — Přípravy na útok a motiv pachatele — Případy střelby ve školách — Studenti z Česka na amerických školách — Bezpečnost na školách v USA — Schůzka předsedů Senátu a sněmovny — Covidové večírky v Downing Street — Pokuta za vyhrožování exministru Vojtěchovi — Energetické novinky schválené vládou — Plány na nové armádní centrum — Turecký ministr v Izraeli — Den pohřešovaných dětí — Odložená rekonstrukce mostu — Česká družice s Hurvínkem — Škody po páteční bouři v lesích — Péče o zdraví lidí bez domova — Osud vysílače v Topolné — České ne(úspěchy) ve filmových Cannes

                                     25. 5. 2022 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     25. květen

                                     Ve znakovém jazyce

                                     25. 5. 2022 na ČT24
                                     Stopáž54 minut

                                     24. květen

                                     Ruská invaze — Tři měsíce války na Ukrajině — Válka na Ukrajině — České zbraně pro Ukrajinu — Platy státních zaměstnanců — Odvolání ředitelky Cermatu — Navalnyj o Putinovi — Déšť a vítr v Česku — Důvěra v českou ekonomiku — Nový seriál o Čtyřlístku — Plné uprchlické kapacity v Praze — Tým poradců prezidenta — Zdražování nemovitostí v ČR — Návrat vody do šumavské krajiny — Riziko opičích neštovic — Hlášený výskyt opičích neštovic — Ocenění vojáků v aktivní záloze — Povinné přimíchávání biosložky — Útlak Ujgurů v čínském Sin-ťiangu — Peníze od pojišťoven — Cesta nadměrného nákladu — Osm let vězení pro Dušana Kováčika — Vstup do ozbrojených sil Ukrajiny — Málo řidičů — Platby za odpad na horách — Koncert obětem heydrichiády — Nový zákon o dostupném bydlení — Nový vodní kanál — Senioři čtou pohádky dětem — Konec jedné éry v New Yorku — Vzácný hrob na Chomutovsku — Shakespearovské slavnosti

                                     24. 5. 2022 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     24. květen

                                     Ve znakovém jazyce

                                     24. 5. 2022 na ČT24
                                     Stopáž54 minut

                                     23. květen

                                     Válka na Ukrajině — Doživotí za vraždu civilisty — Obrana severodoněcké oblasti — Utečenci z Mariupolu v Česku — České raketomety v bojích na Ukrajině — Ukrajinské děti v českých školách — Kompenzace rodinám za inflaci — Mzdy v Česku — Bidenův vzkaz Číně — Polsko vypovědělo smlovu o plynovodech — Prodej zdevastované historické budovy — Stíhání exministra vnitra Františka Kincla — Výprava do Stínadel — České sankce vůči Rusům — Ruské firmy v Česku — Bouřky a déšť v části Česka — Čekání na zákrok — Zdražování půjček na bydlení — Průměrné úrokové sazby u hypoték a repo sazba — Uskromnění při stavbě domu — Velké cvičení finské armády — Opičí neštovice v dalších zemích Evropy — ŘSD a kyberútok — Další noc na nadráží — Růst nákladů u sportovišť — Lounsko po bouřkách — Čech vítězem mezinárodní fotografické soutěže — 50 let Želivky — Majáles v Českých Budějovicích — Kauza údajně ztracených dětí — Starbucks odchází z Ruska — Pomoc navzdory vlastnímu handicapu — Kolaps dopravy v Havířově — Nejkrásnější knihy roku

                                     23. 5. 2022 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     23. květen

                                     Ve znakovém jazyce

                                     23. 5. 2022 na ČT24

                                     Události na sociálních sítích

                                     Napište nám