54 minut

10. listopad 2021

Obsah dílu

Headlines — Vedení sněmovny — Dlouhé jednání sněmovny — Program jednání — ANO ve sněmovně — Vydání Andreje Babiše — Návštěvy u Miloše Zemana — Zemřel Miroslav Žbirka — Spor o migranty — Pokuta pro Google — Padělání covidových certifikátů — Očkovaný personál nemocnic — Kampaň na očkování — Pekarová Adamová předsedkyní sněmovny — Výslechy okolí Miloše Zemana — Polská pokuta za Turów — Vyšší platy — Rozsudek nad antisemity — Křetínský a West Ham — Nákup nových vakcín — Tresty pro řidiče — Nejvyšší inflace od krize — Další zdražování — Vývoj inflace — Svatomartinské husy — Zemřel Miroslav Žbirka — Změna programu — Odmítnuté vyznamenání — Rok od války o Náhorní Karabach — Vyšetřování vtrhnutí do Kapitolu — Posprejovaný Karlův most — Nelegální pracovníci — Průzkum krypty v Kadani — Czech Space Week — 3. dávka očkování — Pomoc lidem bez domova — Most se posunuil,nahradí ho nový — Obchod s Izraelem — Nové výstavy v Národní galerii — Dary pro papeže

Části dílu

00:00
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:38
  Vedení sněmovny
   Poslanci vybírají vedení dolní komory. Jedinou kandidátkou na předsedkyni je Markéta Pekarová Adamová. Sněmovna se v podvečer usnesla, že kandidát hnutí ANO Karel Havlíček se o post ucházet nemůže.
   01:23
   Dlouhé jednání sněmovny
    Jednání sněmovny začalo po desáté hodině dopoledne. Přesto se poslanci k bodu "volba předsedy" dostali až po třech hodinách.
    04:27
    Program jednání
     Živý vstup Izabely Niepřejové.
     05:18
     ANO ve sněmovně
      Rozhovor s Alenou Schillerovou.
      07:31
      Vydání Andreje Babiše
       Policie předsedu vlády stíhá kvůli dotačnímu podvodu a poškozování zájmů Evropské unie. Bez ohledu na stanovisko hnutí ANO je už teď velmi pravděpodobné, že sněmovna Babiše ke stíhání vydá.
       08:57
       Návštěvy u Miloše Zemana
        Prezident Miloš Zeman začne od pondělí přijímat v omezeném režimu návštěvy - z akutního lůžka v Ústřední vojenské nemocnici se přesune na lůžko standardní.
        09:18
        Zemřel Miroslav Žbirka
         Zemřel zpěvák a hudební skladatel Miroslav Žbirka - bylo mu šedesát devět let. V poslední době měl zdravotní potíže - konkrétně opakovaný zápal plic.
         10:02
         Spor o migranty
          Německá kancléřka vyzvala ruského prezidenta, aby konal v otázce krize na polsko-běloruské hranici. Podle Angely Merkelové Lukašenkův režim migranty využívá k politickým cílům.
          13:11
          Pokuta pro Google
           První velké vítězství pro Evropskou komisi ve snaze regulovat velké technologické firmy. Evropský soud potvrdil pokutu pro společnost Google v přepočtu téměř jednašedesát miliard korun.
           13:34
           Padělání covidových certifikátů
            Živý vstup Veroniky Gecové.
            15:24
            Očkovaný personál nemocnic
             Vláda dnes kvůli rostoucím počtům nakažených rozhodla o zpřísnění opatření. Avizovala, že další přijdou v pátek. Podle odborníků ze skupiny Meses ale nejsou dostatečná.
             17:52
             Kampaň na očkování
              Fotografie, na kterých jsou zachyceni skuteční pacienti z covidových oddělení, mají přesvědčit neočkované k tomu, aby si nechali dát vakcínu. Kampaň se v českých médiích a na internetu začala objevovat na začátku tohoto týdne.
              20:10
              Pekarová Adamová předsedkyní sněmovny
               Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová byla zvolena předsedkyní poslanecké sněmovny. Získala 102 hlasy ze 122 odevzdaných.
               20:52
               Výslechy okolí Miloše Zemana
                Policie začala s výslechy lidí z nejbližšího okruhu prezidenta Miloše Zemana. Prověřuje, jestli se někdo před jeho hospitalizací nedopustil trestného činu neposkytnutí pomoci. V úterý už kvůli tomu vypovídal ředitel ochranky hlavy státu Martin Baláž a dnes šéf protokolu Vladimír Kruliš.
                21:31
                Polská pokuta za Turów
                 Evropská komise vyzvala Polsko, aby uhradilo pokutu za to, že neukončilo těžbu v hnědouhelném dole Turów u českých hranic. Varšava platit odmítá a proti české žalobě se brání.
                 21:56
                 Vyšší platy
                  Vláda dnes schválila zvýšení platů většiny zaměstnanců veřejné sféry v průměru o 1 400 korun měsíčně. Tisícovku z této částky dostanou lidé do tarifů, dalších 400 korun pak půjde na odměny.
                  23:35
                  Rozsudek nad antisemity
                   Doživotní vězení a osmnáct let za mřížemi. Tresty, které žádá francouzský prokurátor pro dva mladíky, kteří před třemi lety zavraždili pětaosmdesátiletou ženu židovského původu.
                   25:15
                   Křetínský a West Ham
                    Podnikatel Daniel Křetínský koupil čtvrtinový podíl ve fotbalovém klubu West Ham United. V představenstvu aktuálně třetího celku anglické Premier League zasedne majitel fotbalové Sparty společně s finančním ředitelem EPH Pavlem Horským.
                    25:39
                    Nákup nových vakcín
                     Evropská komise schválila smlouvu na nákup vakcín od farmaceutické firmy Valneva. Celkově osmý kontrakt umožní členským zemím unie příští rok získat 60 milionů dávek.
                     26:03
                     Tresty pro řidiče
                      Brněnský krajský soud dnes potvrdil trest dvěma řidičům, kteří nedali přednost chodcům. Jednoho z nich poslal do vězení na rok, druhého na dva a půl roku - oba s podmíněným odkladem.
                      28:19
                      Nejvyšší inflace od krize
                       Nejvýraznější zdražování za posledních 13 let. Češi v říjnu zaplatili za zboží a služby skoro o šest procent víc než před rokem. Podepisuje se to na účtech domácností i výrobních firem.
                       28:58
                       Další zdražování
                        Další zdražování se může týkat třeba nájmů, pojištění nebo záloh na energie. Nejvyšší položku na účtech Čechů přitom už v říjnu tvořily právě výdaje na chod domácnosti.
                        31:29
                        Vývoj inflace
                         Ještě začátkem roku bylo tempo zdražování poměrně mírné a odpovídalo inflačnímu cíli České národní banky, tedy dvěma procentům. Od přelomu jara a léta ale produkty a služby začaly prudce zdražovat.
                         32:09
                         Svatomartinské husy
                          Lidem se prodraží taky oblíbená svatomartinská husa. Řada chovatelů oproti loňsku zvýšila ceny o desítky korun za kilogram. Někteří zákazníci z pohraničí se proto pro husí maso vydávají do Polska, kde je levnější.
                          33:47
                          Zemřel Miroslav Žbirka
                           Ve věku 69 let tuto středu zemřel známý slovenský zpěvák Miroslav Žbirka. Informaci, která se objevila na jeho facebookovém profilu, s odvoláním na manželku potvrdil Žbirkův manažer Rado Messa pro deník SME.
                           36:31
                           Změna programu
                            Česká televize si připomene život a tvorbu Mekyho Žbirky zítra na prvním programu ve 20:10 dokumentem Šimona Šafránka “Meky”
                            36:46
                            Odmítnuté vyznamenání
                             Psychiatr Jan Cimický oznámil, že nepřevezme státní vyznamenání. Několik žen ho obvinilo ze sexuálního obtěžování a napadení. Psychiatr to odmítá a chce se bránit u soudu - kvůli lékařskému tajemství ale ne veřejně. Hrad rozhodnutí Cimického respektuje.
                             37:15
                             Rok od války o Náhorní Karabach
                              Arménie si připomíná rok od konce prohrané šestitýdenní války s Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. 11. listopadu 2020 Rusko zprostředkovalo podpis příměří mezi oběma znepřátelenými stranami.
                              39:26
                              Vyšetřování vtrhnutí do Kapitolu
                               Komise amerického Kongresu může využít při vyšetřování útoku na Kapitol z 6. ledna záznamy z Bílého domu. Rozhodl o tom soud. Má jít například o telefonáty nebo videohovory z doby okolo vpádu Trumpových příznivců do sídla Kongresu.
                               39:48
                               Posprejovaný Karlův most
                                Na Karlově mostě se znovu objevil nasprejovaný nápis. Fotky fialové barvy na zábradlí lidé sdílejí na sociálních sítích. Policie potvrdila, že se případem zabývá. Naposledy památku poničila dvojice mladistvých v červenci.
                                40:13
                                Nelegální pracovníci
                                 Počet nelegálních pracovníků z ciziny podle kontrol celní správy roste. Jen na západě Čech kvůli tomu prověřují firmy každý týden. Některé přitom porušují zákon opakovaně.
                                 42:11
                                 Průzkum krypty v Kadani
                                  V podzemí nedávno zrestaurovaného kostela františkánského kláštera našli vědci lidské ostatky a rozlámaná prkna z rakví. Ty tam zřejmě nechali zloději, kteří se dovnitř vloupali v minulém století.
                                  42:50
                                  Czech Space Week
                                   Nová česká vesmírná družice nebo základna na Měsíci – projekty, které představil čtvrtý ročník festival, který má ukázat, že Česko má v oblasti kosmických aktivit co nabídnout.
                                   44:49
                                   3. dávka očkování
                                    Ve Francii se budou muset všichni lidé od pětašedesáti let prokázat třetí dávkou očkování, aby jim platil covidový pas. Opatření se zavádí od poloviny prosince.
                                    45:23
                                    Pomoc lidem bez domova
                                     Lidé bez domova plní noclehárny i denní centra. Rozjely se proto zimní programy, které jim umožní přečkat noc v teple, získat jídlo i základní ošetření.
                                     47:21
                                     Most se posunuil,nahradí ho nový
                                      55 let starý jednokolejný železniční most přes Labe stavbaři posunuli o 18 metrů na dočasnou pozici.Uvolnil místo pro stavbu nové dvoukolejné ocelové konstrukce dlouhé 162 metry.
                                      47:56
                                      Obchod s Izraelem
                                       Do Izraele přijela delegace hospodářského výboru senátu. Tempo růstu ekonomické výměny sice zpomalila pandemie, teď se ale vazby obnovují.
                                       49:47
                                       Nové výstavy v Národní galerii
                                        Národní galerie otevírá dva nové výstavní projekty. V mezaninu prezentuje své práce devět současných zahraničních umělců. Všichni se svými díly snažili odpovědět na otázku, jak naše vztahy ovlivňují digitální technologie.
                                        50:18
                                        Dary pro papeže
                                         Pocta pro umělce a řemeslníky z Česka. Konkrétně pro skláře z Kunratic u Cvikova a tkalce z Rýmařova. Vyrobili dary pro papeže Františka, které mu při zítřejší soukromé audienci předají čeští a moravští biskupové.
                                         Přehrát celé video
                                         Stopáž54 minut
                                         Další díl
                                         11. listopad 2021

                                         Přehled dílů

                                         Stopáž54 minut

                                         15. srpen

                                         15. 8. 2022 na ČT1
                                         Stopáž54 minut

                                         15. srpen

                                         Ve znakovém jazyce

                                         15. 8. 2022 na ČT24
                                         Stopáž50 minut

                                         14. srpen

                                         Headlines — Podpora stavebního spoření — Snížení státní podpory stavebního spoření — Stavební spoření v Česku — Potravinová pomoc pro Afriku — Situace v Záporožské elektrárně — Válka na Ukrajině rozděluje rodiny — Příspěvek 5000 Kč na dítě — Rushdieho odpojili od ventilátoru — Německo sužuje mimořádné sucho — Na Tchaj-wan dorazila pětičlenná delegace amerického Kongresu — Úspory energie ve firmách — Film o bratrech Mašínových — Nejméně nevyřízených případů u soudů — Hasiči kontrolují České Švýcarsko — Výhledy české ekonomiky — Obce nechtějí těžbu v lomu Zárubka — Povodně 2002 a Gastonův příběh — Pád letadla v Chebu — Vytápění na nižší teploty — Průměrné teploty v topném období — Snaha snížit spotřeby energie v Evropě — Vytápění domovů dříve a dnes — Při požáru v egyptském kostele zemřelo nejméně 41 lidí — Jerevanem otřásla exploze — Oprava silnice od Českých Budějovic na Dolní Dvořiště — Dostali zdarma,prodávají až za 160 milionů — Útok na autobus v Jeruzalémě — Černý odběr elektrické energie — Rallye veteránů — Hrdinové leží vedle zrádců

                                         14. 8. 2022 na ČT1
                                         Stopáž50 minut

                                         14. srpen

                                         Ve znakovém jazyce

                                         14. 8. 2022 na ČT24
                                         Stopáž50 minut

                                         13. srpen

                                         Headlines — Návrat obyvatel Hřenska — Evakuovaní obyvatelé se vrací domů — USA zvažují označení Ruska za teroristický stát — Vývoj války na Ukrajině — ANO chce odvolání Rakušana — Kritika církve v Česku — Útok na Salmana Rushdieho — Tradiční Chodské slavnosti v plném proudu — Zdanění mimořádných zisků firem i bank — Vývoj kolem vyšetřování exprezidenta USA Donalda Trumpa — Duhový průvod se vydal na pochod Prahou — Vracení léků do lékáren — Zákazy odběrů povrchových vod — Hřensko pod kontrolou — Požár v Českém Švýcarsku — Nová trasa na Pravčickou bránu — Sněmovna reprezentantů schvália klimatický balík — Příspěvek na zaměstnávání handicapovaných — Brno si připomíná vítězství nad Švédy — Zákaz pití alkoholu na veřejnosti — Obnova českých lesů — Dětem věznů pomáhá Andělský kemp — Mezinárodní folklorní festival v Šumperku — Hudební festival Sziget

                                         13. 8. 2022 na ČT1
                                         Stopáž50 minut

                                         13. srpen

                                         Ve znakovém jazyce

                                         13. 8. 2022 na ČT24

                                         Události na sociálních sítích

                                         Napište nám