Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Jednání koalic a svolání sněmovny

Dvě zprávy dnes přineslo povolební jednání o nové vládě. Koalice jednají o vládním programu a prezident svolal zasedání nové sněmovny na 8. listopadu.

Jednání o vládě

Do 8. listopadu chce mít pětice stran v čele s pravděpodobným premiérem Petrem Fialou podepsanou koaliční smlouvu. O rozdělení postů ve sněmovně by politické strany mohly jednat příští týden.

Veřejné mínění

Skoro polovina obyvatel si myslí, že prezident by měl sestavením vlády pověřit vítěze voleb, který získal nejvíc hlasů. Bez ohledu na to, jestli jde o stranu nebo koalici.

Výzva Ivany Zemanové

V jaké kondici je prezident republiky, zůstává nejasné. Manželka hospitalizovaného Miloše Zemana odpoledne předstoupila spolu s dcerou Kateřinou před novináře a vyzvala média i veřejnost k trpělivosti.

Nejasnosti kolem zdraví prezidenta

Většina sněmovních stran ani dnešní oznámení Hradu nepovažuje za důkaz, že bude prezident v příštích týdnech schopný řádně vykonávat své pravomoci.

Zdravotní stav prezidenta

Rozhovor s Radkem Vondráčkem.

Útok v Norsku

Dán, který v Norsku vraždil lukem a šípy, byl konvertita k islámu a policie ho vloni podezírala, že se zradikalizoval. Včerejší útok, při kterém zahynulo nejmíň pět lidí, tak dál vyšetřuje i jako teroristický čin.

Požár na Tchajwanu

46 mrtvých a zhruba stejný počet zraněných po požáru výškové budovy na Tchajwanu. Svědci ve městě Kao-siung hovoří o explozi, po které dům zachvátily plameny.

Platnost testů

Kratší platnost testů na covid. Ministerstvo zdravotnictví vládě předloží návrh, podle kterého by se uznával výsledek antigenního testu jen jeden den, u PCR tři dny.

Počet nakažených

Sílící nákazu dokládají zdravotnické statistiky. Včera laboratoře odhalily bezmála 15 set nových pozitivních testů, skoro o polovinu víc než před týdnem.

Výuka během karantény

Přesně před rokem se kvůli pandemii covidu uzavřely školy a přešly na distanční výuku, první žáci se do nich vrátili až v polovině dubna. Teď je situace ve školách klidnější - hygienici posílají kvůli nákaze do karantény buď celé třídy, výjimečně i celé školy.

Osvobozený Tempel

Pražský vrchní soud pravomocně osvobodil Roberta Tempela viněného z dvojnásobné vraždy spáchané před dvaceti lety na Sokolovsku. Obžalovaný vinu od začátku odmítal, doživotní trest vězení v červenci zrušil Ústavní soud.

Signal festival

Živý vstup Anny Bahnerové.

Omluva za prezidentův výrok

Ministerstvo financí se musí omluvit za výrok prezidenta o Ferdinandu Peroutkovi. Rozhodl o tom Nejvyšší soud. Miloš Zeman známého novináře označil za autora článku Hitler je gentleman.

Drahý benzin i nafta

Ceny pohonných hmot už jsou nejvyšší skoro za 7 let. Litr Naturalu za poslední týden zdražil bezmála o 90 haléřů na 35,47. Nafta je o korunu čtyřicet levnější. Nejvíc platí řidiči v Praze, nejmíň v Jihočeském a Zlínském kraji.

Teplotní výkyvy v říjnu

Živý vstup Aleny Zárybnické.

Řešení krachu Bohemia Energy

Takzvaní dodavatelé poslední instance začali řešit převzetí klientů po skupině Bohemia Energy. Ta včera oznámila ukončení své činnosti.

Co čeká klienty

Dodavatelé energií poslední instance už včera vyzvali, aby klienti Bohemia Energy vyčkali a nevolali na už tak přetížené infolinky. Lidé mají totiž na uzavření nové smlouvy půl roku - do té doby mají dodávky energie zajištěné.

O Bohemia Energy

Skupina vznikla v roce 2005. Od té doby získala na českém trhu okolo devíti set tisíc klientů. Společnost ale působila i v zahraničí. Celkem tak obsluhovala víc než milion lidí.

Zaplacené zálohy

Lidé, kteří byli u Bohemia Energy mají půl roku na podepsání smlouvy s novým dodavatelem. Řada z nich teď řeší otázku, zda platit zálohy na energie u Bohemia Energy, nebo jejich platby zastavit.

Závěrečná řeč Miroslava Pelty

Bývalý předseda Fotbalové asociace Miroslav Pelta nesouhlasí s obžalobou v případu údajných manipulací se sportovními dotacemi. Zopakoval to ve své zhruba půlhodinové závěrečné řeči u pražského městského soudu.

Placené testy

Francie stupňuje tlak na neočkované. Od zítřka si musí lidé, kteří nedostali ani jednu dávku vakcíny, platit antigenní i PCR testy. Podobné opatření už od pondělí platí v sousedním Německu.

Babiš se odvolal

Andrej Babiš se odvolal proti čtvrtmilionové pokutě, kterou mu v září udělil černošický městský úřad. Deníku právo to řekl premiérův advokát. Úřad vidí porušení pravidel v tom, že Babiš je členem vlády a zároveň ovládá média.

Opravy kanálu

Zachránil plavení dříví ze Šumavy. Díky Želnavskému smyku dál proudilo dřevo na český nebo německý trh. Tahle odbočka Schwarzenberského kanálu ale od konce šedesátých let chátrala. Teď je znovu v původním stavu.

Neklid v Bejrútu

Nejméně 6 mrtvých a 30 zraněných si vyžádaly ozbrojené střety v centru Bejrútu. Terčem se stali účastníci demonstrace proíránských a šíitských hnutí Hizballáh a Amal.

Nonstop doky

Přístavy na americkém západním pobřeží budou od tohoto týdne pracovat v nepřetržitém provozu. Se zástupci přepravních společností se na tom dohodl prezident Joe Biden.

Čína reguluje podnikání

Regulační zásahy do čínské ekonomiky nemají obdoby. Peking usměrňuje soukromé firmy, které dosud byly výkladní skříní čínského kapitalismu. Opatření sahají od pokut po zrušení vstupu na burzu.

Ochočení rysi v přírodě

Národní parky v Česku se obávají migrace ochočených rysů ze severozápadního Polska. Ty tam vypustila do volné přírody Západopomořanská nezisková organizace. Padesát rysů ale pochází z umělých chovů v Německu.

Seniorský porkour

Projekt brněnské Masarykovy univerzity, který má naučit starší lidi zvládat překážky a především padat. Podle lékařů jsou totiž právě pády pro tuto věkovou skupinu velmi rizikové.

Krádež hodinek

V nákupním centru v Ostravě–Porubě si špatně zabezpečené vitríny v zavřeném obchodě všimli dva muži. Prostrčili ruce skrz mezery ve stahovací roletě a sebrali tři švýcarské hodinky celkem za padesát tisíc korun.

Virová archeologie

Žloutenkou se lidstvo potýká už nejméně deset tisíc let. Nový výzkum prokázal, že virus hepatitidy, který je zodpovědný za žloutenku, se prvně začal šířit už mezi původními Američany a v průběhu historie se měnil.

Velký knižní čtvrtek

Velký knižní čtvrtek dnes na pulty knihkupectví přinesl šestnáct novinek. Mezi nimi třeba románový debut režiséra Quentina Tarantina. Ale také nové knihy oceňovaných českých autorů Jaroslava Rudiše a Pavly Horákové, kteří se zabývali tématem soužití národů ve Střední Evropě.

20 let Paměti národa

Unikátní archiv si právě teď připomíná dvacet let existence koncertem a výstavou na pražském Strahově.

Přehrát vše
Stopáž54 minut
Rok výroby 2021
 P ST AD HD