49 minut

28. září 2021

Obsah dílu

Vládní spor o výši minimální mzdy — Dohady nad minimální mzdou — Pracovníci s minimální mzdou — Kdo sestaví německou vládu — Čína o dostavbě Dukovan — Svatováclavská pouť do Staré Boleslavi — Program Svatováclavských slavností — Senát ocenil osobnosti — Ptačí chřipka na Příbramsku — Automatizace kvůli nedostatku pracovníků — Vývoj počtu nakažených — Britská panika kvůli palivům — Výbuch v domě v Göteborgu — Umění za zdmi ghetta — První peníze z fondu obnovy — Současná sněmovna zasedne i po volbách — Češi starší 100 let — Krádež vozu dobrovolných hasičů — Den otevřených dveří na ministerstvech — Rušno na železnici — 90 let zoo v Praze — Historie zoo v Česku a Československu — Cena emisních povolenek — Zpráva o stavu Slovenska — Úklid Beskyd — Doklad pro řízení traktoru — Výzva hasičů k revizi komínů — Vědecké ceny Neuron — Zemřel Earl Ingram — Peníze na opravu sokoloven — Premiéra snímku Přes hranici

Části dílu

00:41
Vládní spor o výši minimální mzdy
  Spory ve vládě znovu odkládají rozhodnutí o růstu minimální mzdy. Dotyční pracovníci tak zatím neví, kolik budou příští rok brát, a firmy nedokážou odhadnout své náklady.
  01:31
  Dohady nad minimální mzdou
   Teď minimální mzda přesahuje 15 tisíc korun. O kolik vzroste, má být podle premiéra jasné do konce října. Pravicová opozice by ji za současné situace nezvyšovala.
   04:06
   Pracovníci s minimální mzdou
    Minimální mzdu dostávají hlavně nekvalifikovaní pracovníci. Aktuálně ji pobírá zhruba 140 tisíc lidí, což jsou skoro 4 procenta všech zaměstnanců.
    04:55
    Kdo sestaví německou vládu
     Týden, kdy se začíná utvářet německá vládní koalice. Vzhledem k těsnému výsledku u dvou nejsilnějších stran budou rozhodující postoje Zelených a liberální FDP – ze třetího a čtvrtého místa.
     07:19
     Čína o dostavbě Dukovan
      Čína chce, aby Česko přehodnotilo rozhodnutí vyloučit její firmy ze soutěže na výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Podle Pekingu by se Praha měla vrátil k pravidlům fungování volného trhu.
      07:42
      Svatováclavská pouť do Staré Boleslavi
       Lidé si připomínají národního světce a patrona svatého Václava. Na dnešek také připadá den České státnosti. Tradičním vrcholem oslav bývá mše pod širým nebem na náměstí ve Staré Boleslavi, která ale letos nebyla.
       11:21
       Program Svatováclavských slavností
        Živý vstup redaktorky Moniky Novákové.
        12:23
        Senát ocenil osobnosti
         Den české státnosti je také termínem pro udílení stříbrných medailí předsedy Senátu. Miloš Vystrčil jimi dnes vyznamenal například ředitele BIS Michala Koudelku, architektku Evu Jiřičnou, zakladatele divadla Semafor Jiřího Suchého nebo in memoriam ředitelku Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Milenu Černou.
         13:09
         Ptačí chřipka na Příbramsku
          Po čtyřech měsících se v Česku znovu prokázala ptačí chřipka. Testy nákazu potvrdily v Trhových Dušníkách na Příbramsku. V malochovu uhynulo pět hus. Veterináři utratili i 16 slepic a 11 kachen.
          13:36
          Automatizace kvůli nedostatku pracovníků
           Na českém trhu práce chybějí desítky tisíc zaměstnanců. Poptávka po lidech, ale taky po produktech a službách navíc neustále roste. Některé firmy investují do nových technologií, které dokážou nahradit lidskou sílu.
           15:41
           Vývoj počtu nakažených
            Včera laboratoře v Česku potvrdily 672 nových pozitivních testů na koronavirus, zhruba o dvě stě víc než předchozí pondělí. Jde taky o nejvyšší přírůstek od konce května.
            16:25
            Britská panika kvůli palivům
             Britové pokračují v panickém vykupování benzínu a nafty. I přes výzvu ministra dopravy, aby si na čerpacích stanicích netankovali do plastových lahví.
             18:10
             Výbuch v domě v Göteborgu
              Nejmíň 16 zraněných po výbuchu v obytném domě ve švédském Göteborgu. Policie vyšetřuje, zda explozi, která poškodila několik bytů, nezpůsobilo výbušné zařízení. Následný požár se rozšířil do sousedních budov.
              18:33
              Umění za zdmi ghetta
               Italští a čeští filmaři dotáčejí koprodukční snímek Terezín. Děj z druhé světové války zachycuje osudy reálných i fiktivních umělců, kteří díky tvorbě přežívali v nelehkých podmínkách ghetta.
               21:14
               První peníze z fondu obnovy
                Evropská komise odeslala Česku v přepočtu víc než 23 miliard korun jako první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z koronavirové krize.
                21:49
                Současná sněmovna zasedne i po volbách
                 Sněmovna v současném složení by se mohla sejít a rozhodovat i po volbách, kdy už budou zvolení noví členové dolní komory.
                 24:03
                 Češi starší 100 let
                  V Česku přibývá stoletých a starších lidí. V červnu jich správa sociálního zabezpečení evidovala 713. Jednoznačně mezi nimi převažují ženy. Mužů, kterým je víc než 100, tu v červnu žilo 110.
                  24:24
                  Krádež vozu dobrovolných hasičů
                   Relativně malá škoda, ale obrovská ztráta. Dobrovolným hasičům z Cepu na Třeboňsku zmizelo přímo z garáže zásahové auto. Bez něj zdejší sbor k zásahům vyjíždět nemůže.
                   26:17
                   Den otevřených dveří na ministerstvech
                    Komentované prohlídky, výstavy a další program nabídl Den otevřených dveří v některých vládních budovách. Třeba návštěvníci ministerstva financí viděli ukázku práce psů celní správy, v sídle rezortu kultury zase historický vůz Aero 50.
                    26:40
                    Rušno na železnici
                     Do změny jízdních řádů zbývá necelých jedenáct týdnů. Na některé železniční linky vyjedou nová vozidla, jiné změní provozovatele. Dopravci teď proto řeší rozsáhlé přesuny strojů.
                     28:43
                     90 let zoo v Praze
                      Devadesát let pražské zoologické zahrady – návštěvníkům se otevřela 28. září 1931. Za dobu svého fungování stála u záchrany desítek ohrožených druhů zvířat. Její chovatelé patří mezi nejrespekovanější odborníky na Světě.
                      32:01
                      Historie zoo v Česku a Československu
                       Zoo v metropoli je až třetí nejstarší na území dnešního Česka. Tou vůbec první byla už v roce 1904 zoologická zahrada v Liberci. Později otevřeli zahradu ještě v Plzni.
                       35:24
                       Cena emisních povolenek
                        Premiér se po schůzce s prezidentem vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Andrej Babiš chce, aby o takovém postupu příští týden jednala Evropská unie.
                        35:46
                        Zpráva o stavu Slovenska
                         Slovensko jako zraněný stát, který potřebuje stabilitu. Prezidentka Zuzana Čaputová zhodnotila vývoj své země za poslední rok. Ve zprávě o stavu republiky varovala před prohlubujícím se rozdělením společnosti.
                         37:59
                         Úklid Beskyd
                          Tisíce dobrovolníků uklízely Beskydy. Po nucené rok a půl dlouhé pauze se tam vrátila akce s názvem „Poděkuj horám“. Rukavice, pytle na odpadky a podrobné mapy, lidé získali na devíti stanovištích.
                          38:58
                          Doklad pro řízení traktoru
                           K řízení traktoru bude nově stačit řidičský průkaz na kamion. Umožní to novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou včera podepsal prezident.
                           40:50
                           Výzva hasičů k revizi komínů
                            Se začátkem topné sezony vyzývají hasiči k vyčištění a revizi komínů. Jejich zanedbaná údržba zavinila od loňského září do konce května skoro 14 set požárů. O 240 víc než rok před tím.
                            41:10
                            Vědecké ceny Neuron
                             Výzkum nádorových onemocnění nebo vývoj nových typů léčby. I takové projekty získaly letošní vědecké Ceny Neuron. Celkem jich organizátoři předávají 13.
                             43:21
                             Zemřel Earl Ingram
                              Zemřel Earl Ingram – americký veterán, který v květnu 1945 osvobozoval Plzeň. Bylo mu 99 let. Po sametové revoluci se do města pravidelně vracel na Slavnosti svobody – kvůli koronavirové pandemii vynechal až poslední dva roky.
                              43:45
                              Peníze na opravu sokoloven
                               Sokolovny. Za první republiky byly prakticky v každém městě a vesnici. Teď jsou v průměru 100 let staré a tomu odpovídá jejich technický stav. Na opravu sokolské jednoty hledají peníze jen obtížně.
                               45:48
                               Premiéra snímku Přes hranici
                                V Paříži bude mít zítra premiéru film Přes hranici francouzské režisérky, která spolupracovala s dílnou českých animátorů. Snímek na pozadí útěku dvou hlavních postav rozehrává téma migrace.
                                Přehrát celé video
                                Stopáž54 minut
                                Další díl
                                29. září 2021

                                Přehled dílů

                                Stopáž55 minut

                                15. dubna

                                Premiéra Fialu čeká jednání v Bílém domě — Ekonomická spolupráce USA a ČR — Schůzka Bidena s Fialou — Dar pro prezidenta Bidena — Odbory chystají protesty proti vládě — Rozdíly v příjmech mezi ženami a muži — Rezignace libereckého náměstka — Inscenace Štíři z února — Následky íránského útoku na Izrael — Dopady útoku — Tenisový svaz má vrátit dotace — Přípravy nového ročníku StarDance — Šíření černého kašle — Výhrady Evropské komise ke krokům slovenské vlády — Péče o lidi s poruchou autistického spektra — Plán na stavbu kasina v Chráštanech — Občané chtějí referendum o kasinu — Hazard v Česku — Soud s americkým exprezidentem Trumpem — Stížnosti na dristribuci léků — Výuka autoškoly ve virtuální realitě — Oprava historické kašny v Táboře — Vloupání do domů — Lužní lesy pod ochranou CHKO — Rvačka v gruzínském parlamentu — Pět let od požáru katedrály Notre-Dame — Koncert Collegia 1704

                                15. 4. 2024 na ČT1
                                Stopáž55 minut

                                15. dubna

                                Znakový jazyk a skryté titulky

                                15. 4. 2024 na ČT24
                                Stopáž49 minut

                                14. dubna

                                Krize na Blízkém východě — Íránský útok na Izrael — Eskalace napětí — Reakce z Blízkého východu a USA — Situace Čechů v Izraeli — Íránský útok odsoudili i čeští politici — Reakce premiéra Fialy — Petr Fiala na cestě do USA — Program cesty — Očekávání od návštěvy premiéra v USA — Fialova návštěva v Bílém domě — Vrácené peníze za léky — Ochranný limit na doplatky za léky — ANO a SPD — Volební model — Dva muže zranil na Slovensku medvěd — Nadprůměrně teplý víkend — Počasí a úspory na vytápění — Agresivita a fyzické napadání na ulicích — Agresivní chování — Výtržnictví — Agresivita v nemocnicích — Základní sleva na poplatníka — Útoky na Ukrajině — Mezinárodní legie na Ukrajině — Jarní potravinová sbírka — Candáti v Lipně bojují o přežití — Etický kodex ve sportu — Muzeum ve Studenci na Třebíčsku — Digitalizované sbírky Národní knihovny

                                14. 4. 2024 na ČT1
                                Stopáž49 minut

                                14. dubna

                                Znakový jazyk a skryté titulky

                                14. 4. 2024 na ČT24
                                Stopáž50 minut

                                13. dubna

                                Vedení ODS — Kongres ODS — Vizitka ODS — Strategie ODS — Reakce na zvolení Petra Fialy — Celostátní konference SPD — Ohlasy na znovuzvolení Tomia Okamury — Vizitka SPD — Důvěra v politickou reprezentaci — Ruské posílení pozic na Ukrajině — Následky útoků na ukrajinské elektrárny — Omezení na D10 kvůli bourání mostu — Zájem o prémiová paliva — Biden o napětí mezi Íránek a Izraelem — Útok v australském obchodním centru — Kompenzace za slevy na jízdném — Mimořádná aktivita klíšťat — Zabezpečení kol proti krádežím — Potravinová sbírka — Ročníky potravinové sbírky — Nákupy dárců a co ve zásobách chybí — Sňatky párů stejného pohlaví — Opravy u dálnice D46 — Očekávání Rusů — Soud s Donaldem Trumpem — Inaugurace olomouckého arcibiskupa — Tragický pád lanovky v Turecku — Vyschlé studny na Táborsku — Česká stopa v genové terapii — Odemykání Vltavy v Českém Krumlově — Příběh Casanovy na jevišti divadla Rokoko

                                13. 4. 2024 na ČT1
                                Stopáž50 minut

                                13. dubna

                                Znakový jazyk a skryté titulky

                                13. 4. 2024 na ČT24
                                Stopáž54 minut

                                12. dubna

                                Sněmovna schválila růst příspěvků na péči — Výše příspěvků — Počet lidí pobírajících příspěvek na péči — Izrael se připravuje na odvetu Íránu — Další ruské útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu — Kauza Čapí hnízdo se vrací k soudu — Pátrání po ozbrojených útočnících — Oživení hypotečního trhu — Stavební spoření — Debaty o potratech v Polsku — Působení proruské manipulační sítě — Česká vážná hudba na Britských ostrovech — Jednání ministra Jurečky s odbory — Počet zadržených tranzitních migrantů — Sázení brambor a cibule — Nehody na železnici — Nebezpečná jízda v protisměru — Nové mládě gorily v pražské zoo — Gorily patří spolu i se šimpanzi mezi nejbližší příbuzné člověku — Ohrožená zvířata a rostliny — Obvinění Petra Syrovátky — Začaly přijímací zkoušky — Povodně v Rusku — Tchajwanská civilní obrana — Odpad míří do lesa — ČKD Blansko Holding v insolvenci — V Česku chybí dárci krve — Nehoda autobusu — Průzkum věznice v Uherském Hradišti — Dětští uprchlíci z Ukrajiny bez doprovodu — Otevření památníku v Letech — Výtvarník Pavel Čech v Topičově salonu — Výročí Karla Kryla

                                12. 4. 2024 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                12. dubna

                                Znakový jazyk a skryté titulky

                                12. 4. 2024 na ČT24
                                Stopáž54 minut

                                11. dubna

                                Pronájem gripenů — Pronájem švédských gripenů — Gripeny ve světě — Summit Trojmoří — Výzva k odvolání Peipera — Obchodní centra střídají nákupní parky — Propojení sociální a zdravotní péče — Vazba pro dva obviněné — Průměrné ceny pohonných hmot — Česko a ropa z Ruska — Revize trhů s elektřinou a plynem — Trest smrti pro vietnamskou realitní magnátku — Nejlépe opravené památky loňského roku — Hádky poslanců během mimořádné schůze — Hrozba další miliardové arbitráže — Zemřel O. J. Simpson — Podvodné výzvy k přeplatkům na dani — Hospodaření České pošty — Pobočková síť — Pošta hledá zaměstnance — Zájem o mobilní poštu — Shody na úpravě korespondenční volby — Jednání vlád Slovenska a Ukrajiny — Fresky v Pompejích — Trest za shození turisty z hradeb — Modernější zázemí pro pražskou říční policii — Fond pro oběti komunistického režimu — Problémy s pitnou vodou v Malém Hradisku — Pád laviny v rakouském Ötztalu — Rizikový úsek u Karlových Varů — Speciální hasební deky — Miloš Vystrčil v Zambii — 80. výročí vylodění spojenců v Normandii — Speciální zdicí robot — Výstava Knihy do rukou lidu — Filmový festival Jeden svět

                                11. 4. 2024 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                11. dubna

                                Znakový jazyk a skryté titulky

                                11. 4. 2024 na ČT24

                                Události na sociálních sítích

                                Napište nám