Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Šíření koronaviru ve školách

Výsledky dosavadního testování ve školách: podle ministerstva zdravotnictví přineslo očekávaná čísla a nákaza je pod kontrolou. Testy v nich tak dál teď pokračovat nebudou. Podle Adama Vojtěcha by se obnovovaly jen lokálně.

Testování na školách

Z víc než tří milionů testů provedených na začátku září ve školách vyšlo pozitivně 438. Rozhodnout o dalším testování celých škol mohou v případě potřeby hygienici.

Počet nakažených

Včera laboratoře v Česku potvrdily 553 nových pozitivních testů. To je o 29 míň než předchozí úterý. Jde ale taky o druhou nejvyšší hodnotu od konce května.

Volby v pandemickém stavu

Říjnové volby do sněmovny proběhnou v pandemickém stavu. Definitivně tak platí, že budou k dispozici zvláštní způsoby hlasování, stejně jako během loňských krajských voleb.

Papež v Šaštíně

Mší pod širým nebem pro 50 tisíc lidí ukončil papež František návštěvu Slovenska. Na národním poutním místě v Šaštíně uctil Pannu Marii Sedmibolestnou – patronku země, kterou si Slováci právě dnes připomínají.

Výbuch v Koryčanech

Dva mrtví hasiči a další čtyři lidé zranění po výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku. Družstvo dobrovolných hasičů vyjelo po poledni k nahlášenému úniku plynu. Během zásahu ale došlo k explozi.

Vyšetřování výbuchu

Živý vstup Barbory Blažkové.

Schválené novely

Dolní komora dnes potvrdila další normy, které ještě před volbami poslanci chtějí poslat do Senátu. Jde zejména o zákony, nad kterými panuje široká shoda.

Další severokorejský test

Severní Korea vypálila dvě balistické střely. Podle Japonska dopadly do moře v blízkosti jeho výlučné ekonomické zóny. KLDR už o víkendu otestovala novou raketu dlouhého doletu – poprvé po půl roce.

Zpráva o stavu EU

Evropská unie úspěšně zvládla první fázi očkování proti covidu-19. Nesmí ale polevit. V každoročním poselství o stavu sedmadvacítky to prohlásila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Brožura s premiérem

VZP zřejmě vydá brožuru o onkologické prevenci, ve které je i článek s fotografií premiéra, až po volbách do sněmovny. ČT to řekla mluvčí pojišťovny.

Referendum v Kalifornii

Demokratický guvernér Gavin Newsom zůstane v čele Kalifornie až do příštích regulérních voleb. V referendu odmítli voliči pokus republikánů o jeho odvolání.

Nová řada StarDance

Za měsíc se na obrazovkách České televize objeví nová řada soutěže StarDance. I pojedenácté se v ní představí páry sestavené z tanečních profesionálů a známých tváří.

Prezidenti v nemocnici

Zdravotní stav prezidenta není vážný – tvrdí to premiér Babiš. Podle něj byla hospitalizace Miloše Zemana plánovaná a po několika dnech bude z nemocnice propuštěn. V pátek by měl z nemocnice odejít i exprezident Václav Klaus.

Novely k podpisu

Motoristé budou muset od příštího léta objíždět cyklisty ve vzdálenosti jeden a půl metru. Sněmovna schválila senátní verzi, která zároveň snižuje pokutu za nedodržení pravidla na maximálně dva tisíce korun. K podpisu na Hrad míří i úprava, která omezuje reklamní telefonáty.

Záchrana horolezců

Úspěšná záchrana dvou českých horolezců s jejich místním kolegou v Pákistánu. Trojici uvázlou od pátku na hoře Rakapoši převezl z výšky 6300 metrů armádní vrtulník do města Gilgit.

Zdražování v domovech pro seniory

Až o pětinu by se mohly od příštího roku zvýšit platby za stravování v domovech pro seniory a dalších pobytových zařízeních. Změnu schválila sněmovna, teď ji posoudí Senát.

Mše v Šaštíně

Vrcholem papežovy mise na Slovensku byla dopolední mše v Šaštíně u českých hranic. Trvala hodinu a půl a zúčastnilo se jí přes 50 tisíc lidí.

Čeští poutníci

Vyvrcholení návštěvy papeže Františka na Slovensku se dnes v Šaštíně účastnily taky skupiny poutníků z Česka. Navzdory geografické blízkosti jich bylo méně, než se čekalo, nejspíš je odradila povinná registrace a dokončené očkování.

České stopy

Bohoslužba papeže omezila dopravu kolem Šaštína, a to i v Česku. Od 11 do 13 hodin zůstal pro kamiony zavřen hraniční přechod Břeclav-Brodské ve směru na Slovensko.

Papežové v Česku

Předchůdci papeže Františka navštívili v minulosti několikrát i Českou republiku. Jan Pavel II. tu byl třikrát během sedmi let. Benedikt XIV. pak jako první papež zavítal i do brněnské diecéze.

Předvolební debata

Živý vstup Světlany Witowské.

Zdražování hypoték

Hypotéky už půl roku zdražují. Průměrná úroková sazba v srpnu stoupla skoro o desetinu bodu na 2,32 procenta. Podle analytiků má tento trend pokračovat.

Vlaková výluka

Pět hodin byl kvůli nehodě vlaku u Poříčan na Kolínsku neprůjezdný hlavní koridor mezi Prahou a Brnem. Lokální spoje nejezdily vůbec, dálkové vlaky odkloněné přes Nymburk nabíraly i víc než hodinová zpoždění.

Rok od smíření

Rok od přelomu v blízkovýchodní diplomacii. V Bílém domě podepsaly mírové dohody Izrael, Spojené arabské emiráty a Bahrajn. Byl to vrchol snahy tehdejšího amerického prezidenta Trumpa o sblížení židovského státu a sunnitských monarchií Perského zálivu.

Počet minipivovarů

Počty minipivovarů v Česku nezměnily ani koronavirové zákazy. Zůstává jich kolem pěti set. Některé sice v minulých měsících omezily činnost, jiné ale vznikly.

Přikrmování kaprů

Rybáři na jihu Čech musí teď během září častěji přikrmovat ryby. Ty jsou totiž po chladném a deštivém jaru menší než obvykle.

Povinné očkování ve Francii

Aspoň jednu dávku vakcíny proti koronaviru musí mít ode dneška zdravotníci, zaměstnanci pečovatelských ústavů i hasiči nebo záchranáři ve Francii. Jinak jim hrozí pozastavení pracovní smlouvy.

Oceněný neuropatolog

Propaguje kritické myšlení a vědecký přístup – i proto dostal neuropatolog a spisovatel František Koukolík Cenu předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

Zámek na prodej

Před 27 lety koupil pražský právník Pavel Liška ruinu zámku ve Vyklanticích na Pelhřimovsku. Celou tu dobu se věnoval jeho postupným opravám. Teď se rozhodl památku prodat za 16 milionů korun.

Obchod se Saúdy

Česká vláda chce posílit obchodní vztahy se Saúdskou Arábií. Ty v posledních čtyřech letech poklesly, vloni obrat představoval necelou půlmiliardu dolarů. Na vině jsou jak výkyvy na trhu s ropou, tak i dopady pandemie.

Domažlicím chybějí strážníci

Městské policii v Domažlicích chybí téměř třetina strážníků. Od října kvůli tomu dočasně zruší ve všední dny noční hlídky.

Závěr zlínského festivalu

Živý vstup Luboše Dostála.

Přehrát vše
Stopáž54 minut
Rok výroby 2021
 P ST AD HD