Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Poslední schůze

Začala poslední řádná schůze sněmovny před říjnovými volbami. Stovky bodů už poslanci schválit nestihnou. Prioritu dostaly zákony vrácené Senátem.

Vratky ze Senátu

Během odpoledne se dolní komora vypořádala hned se čtyřmi vratkami ze Senátu. A taky se dohodli na tom, že v pátek chtějí debatovat o uznávání protilátek na covid-19.

Co se nestihne

Víc než 500 bodů už současní poslanci projednat nestihnou. Mezi nimi třeba 5% digitální daň z internetové reklamy pro velké korporace.

Zákony o energetice

Dolní komora naopak projedná 2 zákony, které určují podobu české energetiky v příštích letech. Oba jí vrátil Senát.

Papež na východě Slovenska

Papež František dnes navštívil dvě města na východním Slovensku. Zatímco v Prešově předsedal řeckokatolické liturgii, v Košicích strávil desítky minut ve vyloučené lokalitě na sídlišti Luník IX a pobyt zakončil setkáním s mládeží.

Prezidenti v nemocnici

Prezidenta Miloše Zemana dopoledne přijala k hospitalizaci Ústřední vojenská nemocnice. Tam je i bývalý prezident Václav Klaus.

Počet nakažených

Stav koronaviru v Česku: včera laboratoře potvrdily skoro 500 pozitivních testů. Proti minulému pondělí o čtvrtinu víc.

Uzavřené třídy a školy

Hygienici kvůli covidu uzavřeli první velkou školu. Nejmíň deset následujících dní se budou distančně učit děti ze Základní školy Chmelnice v Praze.

Jak bude fungovat Erasmus

Ministr školství Robert Plaga spolu se zástupci Domu zahraniční spolupráce představil nové období evropského programu Erasmus. Na sedmiletý projekt Evropská unie vyčlenila 26 miliard eur.

Smírčí řízení ČR s Evropskou komisí

Evropská komise zahájila smírčí řízení s Českou republikou. Týká se druhého auditu ke střetu zájmů Andreje Babiše a zkoumá vyplácení zemědělských dotací koncernu Agrofert.

Popraskaná D1

Živý vstup Kristiny Kolovrátkové.

Franchetti ve vazbě

Pražský městský soud dnes poslal zadrženého Rusa Alexandra Frančettiho do předběžné vazby. Muž v ní bude čekat na to, jak dopadne jeho vydávací řízení na Ukrajinu.

Polská LGBT politika

Pět polských regionů může přijít o část peněz z unijních fondů. Evropské komisi vadí usnesení proti ideologii LGBT, která jejich zastupitelé v minulosti přijali. Brusel je považuje za diskriminační a žádá jejich stažení.

Putin v izolaci

Ruský prezident Vladimir Putin je v izolaci kvůli koronaviru. Uchýlil se do ní sám poté, co se objevilo několik případů nákazy v jeho bezprostředním okolí.

Rittstein v Trafo Gallery

Jeden z českých nejaktivnějších výtvarníků Michael Rittstein teď představuje nové práce z posledních čtyř let v pražské Trafo Gallery.

Pandemická pohotovost

Sněmovna nezrušila pandemickou pohotovost. V říjnových volbách tak budou moct lidi v izolaci nebo karanténě využít zvláštní způsoby hlasování – třeba z auta.

Nevyužité cestovní vouchery

Dnes vypršela lhůta, kdy měly cestovní kanceláře uhradit klientům nevyužité vouchery. Z necelé miliardy zbývá podle ministerstva pro místní rozvoj zaplatit ještě asi 20 milionů.

Záchrana horolezců

Dva čeští horolezci se svým pákistánským kolegou zahájili sestup k záchrannému vrtulníku. Ten by výpravu v nouzi mohl vyzvednout zhruba ve výšce šesti tisíc metrů. Trojice v pátek uvázla na hoře Rakapoši a podle tamních médií ji sužují omrzliny a horská nemoc.

Bonus pro zubaře

Nový dotační program má na jih Čech přivést chybějící praktické a zubní lékaře. Vedení kraje každému z nich nabídne jako motivaci 600 tisíc korun.

Zátah proti pytlákům

12 lidí obvinili policisti kvůli nelegálním odstřelům chráněných zvířat. Při domovních prohlídkách našli víc než 200 exemplářů vzácných živočichů – rysů, medvědů, vlků nebo tetřevů.

Testy do ordinací

Antigenní testy v ordinacích všech praktiků. Doteď je lidem nabízeli jen někde. Nově ministerstvo zdravotnictví doporučuje, aby se to stalo standardem.

S covidem k praktikům

Ministerstvo se na testech dohodlo se Sdružením praktických lékařů. Covid-19 se postupně přesouvá do kategorie onemocnění, se kterými se lidé potýkají běžně.

Výsledky testů

Jen během včerejška zdravotníci na odběrových místech provedli 65 tisíc testů. Dvě třetiny připadaly na ty antigenní. Dělají se zejména preventivně.

Očkování proti chřipce

Ordinace se také chystají na očkování proti chřipce. Praktičtí lékaři teď dostávají vakcíny a začali objednávat první zájemce.

Předvolební debata

Živý vstup Jakuba Železného.

Hurikán u Texasu

Hurikán Nicholas dorazil k pobřeží amerického Texasu. Mezitím zeslábl na tropickou bouři – i tak ale může podle meteorologů přinést skoro 50 centimetrů srážek a silný vítr.

Ocenění Rakušanů

Rakouští záchranáři převzali české medaile. Za zásluhy a především rychlou pomoc lidem z jižní Moravy, kudy se v červnu prohnalo tornádo.

Nejvyšší soud o kauze Kuciak

Osvobození údajných objednavatelů vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka bylo předčasné. V písemné verzi rozsudku to uvedl odvolací senát Nejvyššího soudu.

Kalifornské referendum

Lidi v Kalifornii v referendu rozhodují o odvolání demokratického guvernéra Gavina Newsoma. Nahradit ho uprostřed mandátu chtějí desítky protikandidátů, víc než polovina z nich jsou republikáni.

Český alkohol v Afghánistánu

Český alkohol na záběrech Talibanu. Ten zveřejnil video z údajné razie v domě bývalého afghánského ministra zahraničí Salahudína Rabbaního. Ten tvrdí, že nejde o jeho dům – ale sídlo české ambasády.

Nový most

Po novém železničním mostě přes Labe v Čelákovicích můžou po dnešku znovu projíždět vlaky. Zatím ve zkušebním provozu a jen po jedné koleji. Jde o důležitý úsek frekventované trati mezi Prahou a Lysou nad Labem.

Novinky ve zdravotním pojištění

Poslanci schválili taky novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Hlavní změnu přináší pro pacienty se vzácnými nemocemi. Měli by mít snazší přístup k nové a nákladné léčbě.

Fotografická soutěž

Nejkrásnější fotografie mikroskopického světa za uplynulý rok ocenila porota soutěže Nikon Small World. Vítězný snímek ukazuje části listu dubu virginského.

Archeologický nález piva

Možná nejstarší pivo v Evropě objevili archeologové na Pardubicku. Prokázaly to speciální analýzy zbytků nápoje, který obsahovala tři tisíce let stará nádoba, nalezená u obce Kladina.

Nehoda s policisty

Srážka osobního a policejního auta. To jelo se zapnutými majáky k zásahu. Při nehodě u Krupé na Rakovnicku se zranilo pět lidí včetně dítěte. Posádku osobního vozu převezly do nemocnic vrtulníky.

Dodávky uhlí

Domácnosti se už chystají na topnou sezonu. Například uhlí ale teď vyjde zákazníky dráž než v první půlce roku. Kvůli náporu objednávek si taky na zboží počkají déle.

Vypouštění koní

Šest divokých koní obývá novou přírodní rezervaci – Meandry Lužnice na Třeboňsku. Ode dneška mají k dispozici pastvu o rozloze 24 hektarů.

Návrat štítu

Česko získalo zpátky mimořádné umělecké dílo – renesanční štít ze sbírky rodiny d'Este původně vystavený na Konopišti. Tam ho za 2. světové války uloupili nacisti.

Pomoc handicapovaným

V Česku každoročně ochrne a zůstane na vozíku na 180 lidí. S návratem do běžného života pacientům s poškozením míchy už sedmadvacet let pomáhá Centrum paraple.

Přehrát vše
Stopáž54 minut
Rok výroby 2021
 P ST AD HD