54 minut

14. září 2021

Obsah dílu

Poslední schůze — Vratky ze Senátu — Co se nestihne — Zákony o energetice — Papež na východě Slovenska — Prezidenti v nemocnici — Počet nakažených — Uzavřené třídy a školy — Jak bude fungovat Erasmus — Smírčí řízení ČR s Evropskou komisí — Popraskaná D1 — Franchetti ve vazbě — Polská LGBT politika — Putin v izolaci — Rittstein v Trafo Gallery — Pandemická pohotovost — Nevyužité cestovní vouchery — Záchrana horolezců — Bonus pro zubaře — Zátah proti pytlákům — Testy do ordinací — S covidem k praktikům — Výsledky testů — Očkování proti chřipce — Předvolební debata — Hurikán u Texasu — Ocenění Rakušanů — Nejvyšší soud o kauze Kuciak — Kalifornské referendum — Český alkohol v Afghánistánu — Nový most — Novinky ve zdravotním pojištění — Fotografická soutěž — Archeologický nález piva — Nehoda s policisty — Dodávky uhlí — Vypouštění koní — Návrat štítu — Pomoc handicapovaným

Části dílu

00:39
Poslední schůze
  Začala poslední řádná schůze sněmovny před říjnovými volbami. Stovky bodů už poslanci schválit nestihnou. Prioritu dostaly zákony vrácené Senátem.
  01:20
  Vratky ze Senátu
   Během odpoledne se dolní komora vypořádala hned se čtyřmi vratkami ze Senátu. A taky se dohodli na tom, že v pátek chtějí debatovat o uznávání protilátek na covid-19.
   04:11
   Co se nestihne
    Víc než 500 bodů už současní poslanci projednat nestihnou. Mezi nimi třeba 5% digitální daň z internetové reklamy pro velké korporace.
    05:04
    Zákony o energetice
     Dolní komora naopak projedná 2 zákony, které určují podobu české energetiky v příštích letech. Oba jí vrátil Senát.
     08:06
     Papež na východě Slovenska
      Papež František dnes navštívil dvě města na východním Slovensku. Zatímco v Prešově předsedal řeckokatolické liturgii, v Košicích strávil desítky minut ve vyloučené lokalitě na sídlišti Luník IX a pobyt zakončil setkáním s mládeží.
      10:47
      Prezidenti v nemocnici
       Prezidenta Miloše Zemana dopoledne přijala k hospitalizaci Ústřední vojenská nemocnice. Tam je i bývalý prezident Václav Klaus.
       11:43
       Počet nakažených
        Stav koronaviru v Česku: včera laboratoře potvrdily skoro 500 pozitivních testů. Proti minulému pondělí o čtvrtinu víc.
        12:15
        Uzavřené třídy a školy
         Hygienici kvůli covidu uzavřeli první velkou školu. Nejmíň deset následujících dní se budou distančně učit děti ze Základní školy Chmelnice v Praze.
         14:25
         Jak bude fungovat Erasmus
          Ministr školství Robert Plaga spolu se zástupci Domu zahraniční spolupráce představil nové období evropského programu Erasmus. Na sedmiletý projekt Evropská unie vyčlenila 26 miliard eur.
          15:07
          Smírčí řízení ČR s Evropskou komisí
           Evropská komise zahájila smírčí řízení s Českou republikou. Týká se druhého auditu ke střetu zájmů Andreje Babiše a zkoumá vyplácení zemědělských dotací koncernu Agrofert.
           15:40
           Popraskaná D1
            Živý vstup Kristiny Kolovrátkové.
            17:22
            Franchetti ve vazbě
             Pražský městský soud dnes poslal zadrženého Rusa Alexandra Frančettiho do předběžné vazby. Muž v ní bude čekat na to, jak dopadne jeho vydávací řízení na Ukrajinu.
             17:47
             Polská LGBT politika
              Pět polských regionů může přijít o část peněz z unijních fondů. Evropské komisi vadí usnesení proti ideologii LGBT, která jejich zastupitelé v minulosti přijali. Brusel je považuje za diskriminační a žádá jejich stažení.
              19:53
              Putin v izolaci
               Ruský prezident Vladimir Putin je v izolaci kvůli koronaviru. Uchýlil se do ní sám poté, co se objevilo několik případů nákazy v jeho bezprostředním okolí.
               20:12
               Rittstein v Trafo Gallery
                Jeden z českých nejaktivnějších výtvarníků Michael Rittstein teď představuje nové práce z posledních čtyř let v pražské Trafo Gallery.
                22:34
                Pandemická pohotovost
                 Sněmovna nezrušila pandemickou pohotovost. V říjnových volbách tak budou moct lidi v izolaci nebo karanténě využít zvláštní způsoby hlasování – třeba z auta.
                 23:40
                 Nevyužité cestovní vouchery
                  Dnes vypršela lhůta, kdy měly cestovní kanceláře uhradit klientům nevyužité vouchery. Z necelé miliardy zbývá podle ministerstva pro místní rozvoj zaplatit ještě asi 20 milionů.
                  25:57
                  Záchrana horolezců
                   Dva čeští horolezci se svým pákistánským kolegou zahájili sestup k záchrannému vrtulníku. Ten by výpravu v nouzi mohl vyzvednout zhruba ve výšce šesti tisíc metrů. Trojice v pátek uvázla na hoře Rakapoši a podle tamních médií ji sužují omrzliny a horská nemoc.
                   26:25
                   Bonus pro zubaře
                    Nový dotační program má na jih Čech přivést chybějící praktické a zubní lékaře. Vedení kraje každému z nich nabídne jako motivaci 600 tisíc korun.
                    26:47
                    Zátah proti pytlákům
                     12 lidí obvinili policisti kvůli nelegálním odstřelům chráněných zvířat. Při domovních prohlídkách našli víc než 200 exemplářů vzácných živočichů – rysů, medvědů, vlků nebo tetřevů.
                     28:55
                     Testy do ordinací
                      Antigenní testy v ordinacích všech praktiků. Doteď je lidem nabízeli jen někde. Nově ministerstvo zdravotnictví doporučuje, aby se to stalo standardem.
                      29:33
                      S covidem k praktikům
                       Ministerstvo se na testech dohodlo se Sdružením praktických lékařů. Covid-19 se postupně přesouvá do kategorie onemocnění, se kterými se lidé potýkají běžně.
                       31:33
                       Výsledky testů
                        Jen během včerejška zdravotníci na odběrových místech provedli 65 tisíc testů. Dvě třetiny připadaly na ty antigenní. Dělají se zejména preventivně.
                        32:35
                        Očkování proti chřipce
                         Ordinace se také chystají na očkování proti chřipce. Praktičtí lékaři teď dostávají vakcíny a začali objednávat první zájemce.
                         35:10
                         Předvolební debata
                          Živý vstup Jakuba Železného.
                          36:14
                          Hurikán u Texasu
                           Hurikán Nicholas dorazil k pobřeží amerického Texasu. Mezitím zeslábl na tropickou bouři – i tak ale může podle meteorologů přinést skoro 50 centimetrů srážek a silný vítr.
                           36:38
                           Ocenění Rakušanů
                            Rakouští záchranáři převzali české medaile. Za zásluhy a především rychlou pomoc lidem z jižní Moravy, kudy se v červnu prohnalo tornádo.
                            39:04
                            Nejvyšší soud o kauze Kuciak
                             Osvobození údajných objednavatelů vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka bylo předčasné. V písemné verzi rozsudku to uvedl odvolací senát Nejvyššího soudu.
                             39:46
                             Kalifornské referendum
                              Lidi v Kalifornii v referendu rozhodují o odvolání demokratického guvernéra Gavina Newsoma. Nahradit ho uprostřed mandátu chtějí desítky protikandidátů, víc než polovina z nich jsou republikáni.
                              41:56
                              Český alkohol v Afghánistánu
                               Český alkohol na záběrech Talibanu. Ten zveřejnil video z údajné razie v domě bývalého afghánského ministra zahraničí Salahudína Rabbaního. Ten tvrdí, že nejde o jeho dům – ale sídlo české ambasády.
                               42:20
                               Nový most
                                Po novém železničním mostě přes Labe v Čelákovicích můžou po dnešku znovu projíždět vlaky. Zatím ve zkušebním provozu a jen po jedné koleji. Jde o důležitý úsek frekventované trati mezi Prahou a Lysou nad Labem.
                                43:09
                                Novinky ve zdravotním pojištění
                                 Poslanci schválili taky novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Hlavní změnu přináší pro pacienty se vzácnými nemocemi. Měli by mít snazší přístup k nové a nákladné léčbě.
                                 45:25
                                 Fotografická soutěž
                                  Nejkrásnější fotografie mikroskopického světa za uplynulý rok ocenila porota soutěže Nikon Small World. Vítězný snímek ukazuje části listu dubu virginského.
                                  45:43
                                  Archeologický nález piva
                                   Možná nejstarší pivo v Evropě objevili archeologové na Pardubicku. Prokázaly to speciální analýzy zbytků nápoje, který obsahovala tři tisíce let stará nádoba, nalezená u obce Kladina.
                                   46:29
                                   Nehoda s policisty
                                    Srážka osobního a policejního auta. To jelo se zapnutými majáky k zásahu. Při nehodě u Krupé na Rakovnicku se zranilo pět lidí včetně dítěte. Posádku osobního vozu převezly do nemocnic vrtulníky.
                                    46:52
                                    Dodávky uhlí
                                     Domácnosti se už chystají na topnou sezonu. Například uhlí ale teď vyjde zákazníky dráž než v první půlce roku. Kvůli náporu objednávek si taky na zboží počkají déle.
                                     48:44
                                     Vypouštění koní
                                      Šest divokých koní obývá novou přírodní rezervaci – Meandry Lužnice na Třeboňsku. Ode dneška mají k dispozici pastvu o rozloze 24 hektarů.
                                      49:18
                                      Návrat štítu
                                       Česko získalo zpátky mimořádné umělecké dílo – renesanční štít ze sbírky rodiny d'Este původně vystavený na Konopišti. Tam ho za 2. světové války uloupili nacisti.
                                       51:41
                                       Pomoc handicapovaným
                                        V Česku každoročně ochrne a zůstane na vozíku na 180 lidí. S návratem do běžného života pacientům s poškozením míchy už sedmadvacet let pomáhá Centrum paraple.
                                        Přehrát celé video
                                        Stopáž54 minut
                                        Další díl
                                        15. září 2021

                                        Přehled dílů

                                        Stopáž54 minut

                                        15. srpen

                                        15. 8. 2022 na ČT1
                                        Stopáž54 minut

                                        15. srpen

                                        Ve znakovém jazyce

                                        15. 8. 2022 na ČT24
                                        Stopáž50 minut

                                        14. srpen

                                        Headlines — Podpora stavebního spoření — Snížení státní podpory stavebního spoření — Stavební spoření v Česku — Potravinová pomoc pro Afriku — Situace v Záporožské elektrárně — Válka na Ukrajině rozděluje rodiny — Příspěvek 5000 Kč na dítě — Rushdieho odpojili od ventilátoru — Německo sužuje mimořádné sucho — Na Tchaj-wan dorazila pětičlenná delegace amerického Kongresu — Úspory energie ve firmách — Film o bratrech Mašínových — Nejméně nevyřízených případů u soudů — Hasiči kontrolují České Švýcarsko — Výhledy české ekonomiky — Obce nechtějí těžbu v lomu Zárubka — Povodně 2002 a Gastonův příběh — Pád letadla v Chebu — Vytápění na nižší teploty — Průměrné teploty v topném období — Snaha snížit spotřeby energie v Evropě — Vytápění domovů dříve a dnes — Při požáru v egyptském kostele zemřelo nejméně 41 lidí — Jerevanem otřásla exploze — Oprava silnice od Českých Budějovic na Dolní Dvořiště — Dostali zdarma,prodávají až za 160 milionů — Útok na autobus v Jeruzalémě — Černý odběr elektrické energie — Rallye veteránů — Hrdinové leží vedle zrádců

                                        14. 8. 2022 na ČT1
                                        Stopáž50 minut

                                        14. srpen

                                        Ve znakovém jazyce

                                        14. 8. 2022 na ČT24
                                        Stopáž50 minut

                                        13. srpen

                                        Headlines — Návrat obyvatel Hřenska — Evakuovaní obyvatelé se vrací domů — USA zvažují označení Ruska za teroristický stát — Vývoj války na Ukrajině — ANO chce odvolání Rakušana — Kritika církve v Česku — Útok na Salmana Rushdieho — Tradiční Chodské slavnosti v plném proudu — Zdanění mimořádných zisků firem i bank — Vývoj kolem vyšetřování exprezidenta USA Donalda Trumpa — Duhový průvod se vydal na pochod Prahou — Vracení léků do lékáren — Zákazy odběrů povrchových vod — Hřensko pod kontrolou — Požár v Českém Švýcarsku — Nová trasa na Pravčickou bránu — Sněmovna reprezentantů schvália klimatický balík — Příspěvek na zaměstnávání handicapovaných — Brno si připomíná vítězství nad Švédy — Zákaz pití alkoholu na veřejnosti — Obnova českých lesů — Dětem věznů pomáhá Andělský kemp — Mezinárodní folklorní festival v Šumperku — Hudební festival Sziget

                                        13. 8. 2022 na ČT1
                                        Stopáž50 minut

                                        13. srpen

                                        Ve znakovém jazyce

                                        13. 8. 2022 na ČT24

                                        Události na sociálních sítích

                                        Napište nám