13. září 2021

Obsah dílu

Spor o platy — Jednání o platech — Státní zaměstnanci — Změny v penzích — Papež na Slovensku — Uznávání protilátek — Počet nakažených — Omezené cestování — Pomoc Afghánistánu — Nová děla — Nadměrný nálad — Vydání Franchettiho — Cesty — Andrej Babiš ml. vypovídal — Záchrana horolezců — Korejské testy — Střídání času — Chybějí převozníci — Nárůst počtu úmrtí — Epidemická situace — Statistika obyvatelstva — Předvolební debata — Čeští policisté na hranicích EU — Nebezpečná situace na železnici — Požáry ve Španělsku — Covid-19 v Izraeli — Obnova zasažených obcí — Dotace do zdravotnictví — Objev grošů v lese — Kůrovec v Českém lese — Psychiatrie v Opařanech — Expo 2020 — Zabalený Vítězný oblouk — Americké jaro

Části dílu

00:40
Spor o platy
  Koaliční strany se dál přou o platy stovek tisíc státních zaměstnanců v příštím roce. ČSSD dnes na jednání vlády partnerovi oznámila, že bude prosazovat zvýšení výdělků plošně o tři tisíce korun měsíčně.
  01:37
  Jednání o platech
   O platech státních zaměstnanců chce koalice rozhodnout do konce září, kdy musí poslat do sněmovny i návrh rozpočtu na příští rok. Zvýšení výdělků tak mají zatím jisté jen zmínění učitelé, a to o tři procenta.
   04:30
   Státní zaměstnanci
    Pro stát pracuje čím dál víc lidí. Příští rok už bude veřejná sféra nabízet přes 489 tisíc míst – o desetinu víc než před pěti lety.
    05:19
    Změny v penzích
     Vláda diskutovala taky o možném dřívějším odchodu do důchodu u náročných profesí. Nepřiklonila se ale ani k pro, ani proti. Návrh znovu předložili sociální demokraté – ve sněmovně by ho navíc chtěli projednat zrychleně.
     08:06
     Papež na Slovensku
      Obnova Evropy po pandemii se neobejde bez jednoty a solidarity, řekl na úvod návštěvy Slovenska papež František. Církev vyzval k otevřenosti a s příslušníky židovské komunity si připomněl oběti holocaustu.
      10:37
      Uznávání protilátek
       Protilátky jako záruku bezinfekčnosti zatím tuzemské úřady uznávat nebudou. Adam Vojtěch ale konstatoval, že u lidí, kteří covid-19 prodělali, bude jako dodatečná ochrana stačit jednodávková vakcína.
       11:24
       Počet nakažených
        Včera laboratoře v Česku potvrdily 138 nových pozitivních testů. To je víceméně stejně jako předchozí neděli. Ostatní dny minulého týdne ale epidemie výrazně posilovala.
        12:09
        Omezené cestování
         Kvůli nákaze Česko taky ode dneška zpřísnilo podmínky pro návrat z Chorvatska, Rakouska a Irska. Ti, kdo nemají aspoň dva týdny ukončené očkování, musejí strávit minimálně pět dnů v izolaci.
         14:31
         Pomoc Afghánistánu
          Afghánistánu hrozí podle OSN humanitární katastrofa. Spojené národy pořádají dárcovskou konferenci a doufají, že vyberou 600 milionů dolarů na její odvrácení. Zemi postižené suchem hrozí hlad.
          17:07
          Nová děla
           Nákup nových děl pro českou armádu. Resort obrany je pořídí za osm a půl miliardy korun od francouzské firmy Nexter Systems. Nahradí houfnice Dana.
           17:34
           Nadměrný nálad
            Živý vstup Blanky Poulové.
            19:08
            Vydání Franchettiho
             Úřady v Kyjevě dokončují proces potřebný k vydání Rusa Alexandra Franchettiho zadrženého v Praze. Ukrajina už o jeho přesun požádala. Franchetti byl v minulosti zapojen do ruské anexe poloostrova Krym.
             19:30
             Cesty
              Akrobacie, žonglování, živá hudba a tanec. Soubor Cirk La Putyka uvedl nové, zatím své nejnáročnější představení. Projekt s názvem Cesty odložily dvakrát koronavirové zákazy.
              22:16
              Andrej Babiš ml. vypovídal
               Syn premiéra Andreje Babiše dnes více než šest hodin vypovídal na policii v kauze padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo.
               24:58
               Záchrana horolezců
                V Pákistánu pokračují práce na záchranu dvou českých horolezců a jejich místního průvodce. Dnes se podařilo vrtulníkem vysadit na hoře Rakapoši jednoho horolezce, který se vydal na pomoc výpravě uvázlé ve výšce bezmála sedm tisíc metrů.
                25:22
                Korejské testy
                 Severní Korea otestovala novou raketu dlouhého doletu. Tvrdí, že jde o významnou strategickou zbraň, která je schopna urazit patnáct set kilometrů.
                 27:24
                 Střídání času
                  Čas se v Česku bude střídat ještě nejméně dalších pět let. Rozhodla o tom vláda. Letní čas by měl stejně jako doteď trvat vždy od poslední březnové neděle do závěrečného říjnového víkendu.
                  27:45
                  Chybějí převozníci
                   Lipenským přívozům chybějí kapitáni. Mladí lidé nemají o práci na lodi zájem. Uchazečů je málo.
                   29:51
                   Nárůst počtu úmrtí
                    O třetinu více úmrtí v Česku. Ministerstvo zdravotnictví připouští vliv pandemie covidu.
                    30:37
                    Epidemická situace
                     Momentální vývoj epidemie považuje ministr zdravotnictví za příznivý. Počty nově nakažených po návratu z letních dovolených a prázdnin sice vzrostly, ale loni byly touto dobou už zhruba trojnásobné.
                     32:50
                     Statistika obyvatelstva
                      Během letošního prvního pololetí v Česku zemřelo přes 76 tisíc lidí – o třetinu víc než za stejné období vloni. Vyšší počet mrtvých evidují statistici hlavně v prvních třech měsících – nejvíc se to projevilo v březnu, kdy jich bylo dokonce o 64 procent víc než před rokem.
                      36:32
                      Předvolební debata
                       Živý vstup Martina Řezníčka.
                       37:32
                       Čeští policisté na hranicích EU
                        V Severní Makedonii na pomezí s Řeckem slouží na 40 českých policistů. U města Gevgelija se denně snaží hranici nelegálně překročit stovky uprchlíků.
                        40:05
                        Nebezpečná situace na železnici
                         Dva rychlíky se v noci na dnešek málem střetly na trati u Horažďovic na Klatovsku. Strojvůdce jednoho z vlaků projel návěstidlo na červenou a vjel do cesty rychlíku v opačném směru. Vlaky se podařilo včas zastavit.
                         40:47
                         Požáry ve Španělsku
                          Šestým dnem bojují španělští hasiči s rozsáhlými požáry. Oheň už v provincii Malaga spálil na sedm tisíc hektarů půdy. Do boje s ním nasadily úřady i vojáky a dál evakuují z okolí tisíce lidí.
                          41:11
                          Covid-19 v Izraeli
                           Izrael zvažuje, že změní strategii boje s pandemií. Země zažívá její čtvrtou vlnu, počty nakažených i hospitalizovaných stagnují.
                           43:37
                           Obnova zasažených obcí
                            Živý vstup Kateřiny Beranové.
                            45:23
                            Dotace do zdravotnictví
                             Dalších téměř pět a půl miliardy korun do zdravotnictví. Vláda dnes rozhodla o přesunu části mimořádných dodatečných zdrojů z programu REACT-EU, který Česko získalo za účelem snížení dopadů pandemie covidu-19.
                             46:29
                             Objev grošů v lese
                              Objev historického pokladu v lese na Valašsku. Nádobu s bezmála čtyřmi stovkami stříbrných mincí ze čtrnáctého století vyhrabala v srpnu fenka Máša. Majitel zvířete cenný archeologický nález odevzdal.
                              46:51
                              Kůrovec v Českém lese
                               V Českém lese je na vzestupu populace kůrovce. Ještě na začátku léta Domažlické městské lesy odhadovaly, že se rekordní těžba z loňska nebude opakovat. Teď už je jasné, že množství pokácených stromů bude skoro stejné.
                               48:41
                               Psychiatrie v Opařanech
                                Dětské psychiatrické nemocnici v Opařanech hrozí ukončení provozu. O její existenci dnes na místě jednal tým z ministerstva zdravotnictví. Zařízení dlouhodobě řeší personální krizi kvůli nedostatku lékařů.
                                49:27
                                Expo 2020
                                 Do začátku největší výstavní akce světa zbývá sedmnáct dní. Hostitelské město Dubaj ve Spojených arabských emirátech věří, že prohlédnout si 180 národních pavilonů přijde mezi 20 a 25 miliony návštěvníků.
                                 52:03
                                 Zabalený Vítězný oblouk
                                  Lesklá látka zahalila pařížský Vítězný oblouk. Uměleckou instalaci navrhl loni zesnulý výtvarník Christo, který v minulosti nechal podobně zabalit řadu památek včetně třeba sídla Německého spolkového sněmu v Berlíně.
                                  52:28
                                  Americké jaro
                                   Nejvýraznější talent své generace, bývalý koncertní mistr České filharmonie, houslista Josef Špaček, a violloncelista Tomáš Jamník právě zahajují 16. ročník mezinárodního hudebního festivalu Americké jaro.
                                   Přehrát celé video
                                   Stopáž54 minut
                                   Další díl
                                   14. září 2021

                                   Přehled dílů

                                   Stopáž54 minut

                                   23. březen

                                   Headlines — Daň z nemovitosti — Koaliční jednání o zvýšení daní — Problémy obcí — Summit EU — Hlavní témata na summitu EU — Valorizace důchodů — Válka na Ukrajině — Přípravy ukrajinské protifenzívy — Obavy z bezpečnosti aplikace TikTok — Stávky a protesty ve Francii — Aleš Opata bude velvyslancem — Velký knižní čtvrtek — Jednání pražské rady — Ochrany vody — Nový náměstek ministra financí — Přemnožení hrabošů — Ceny pohonných hmot — Pendolina na železnici — Teplý začátek jara — Předpověď počasí na další dny — Přípravy na jarní turistickou sezonu — Okolnosti konce ředitele Úřadu práce Najmona — Vztahy na Korejském poloostrově — Regiojet získá trať Praha–Jihava–Brno — Vyzvedávání léků v zahraničí — Začíná muslimský svátek ramadán — Oprava přivaděčů na dálnici D1 u Jihlavy — Raketomet pro Ukrajinu — Stavba horkovodu z Temelína — Běh pro Světlušku — Předsudečné násilí — Mladí uprchlíci z Ukrajiny — Pašování drog z Nizozemska — Průzkum Madony z Havraně

                                   23. 3. 2023 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   23. březen

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   23. 3. 2023 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   22. březen

                                   Změny v penzích — Jednání vlády s opozicí — Hospodaření důchodového systému — Zelenskyj u frontové linie — Válka na Ukrajině a drony — Kompenzace Slovensku za odávky zbraní Ukrajině — Těžba uhlí v ČR — Razie proti hnutí Říští občané v Německu — Kauza večírků v Downing street 10 — Pracovní úrazy — Zdravotní prohlídky — Provoz na železnici v Řecku — Výstava o Alfonsu Muchovi — Solidární příspěvěk na ubytování uprchlíků — Průzkum na trase dálnice D35 — Rozšíření regionálního vysílání ČT24 — Kontroly cen potravin — Podpora onkologických pacientů — Český dobrovolník zraněný na frontě — Ocenění Gentleman silnic — Transformace České pošty — Pošta zdražuje — Rušení poboček České pošty — Budoucnost ostravského primátora — Vyšetřování exprezidenta Trumpa — Ochrana zemědělské půdy — Dodávky tanků Leopard do ČR — Soud kvůli smrtelné nehodě v Adršpachu — Organické sloučeniny z asteroidu — Oprava opěrných zdí v Karlových Varech — Projev prezidenta Macrona — Zdražování potravin v Polsku — Ceny Wernera von Siemense — Plavební sezona na brněnské přehradě — Spor zaměstnanců s ředitelem ÚSTR — Začal festival dokumentárních filmů Jeden svět

                                   22. 3. 2023 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   22. březen

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   22. 3. 2023 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   21. březen

                                   Headlines — Změny v penzích — Valorizace důchodů — Jednání lídrů koalice — Prezident na návštěvě Německa — Jednání Petra Pavla s Olafem Scholzem — Velké zásoby plynu — Přípravy na příští zimu — Plány úspor a další podpora — Rekordní zisky ČEZ — Japonský premiér na Ukrajině — Budoucnost aut s spalovacím motorem — Ceny Czech Grand Design — Čínský prezident v Moskvě — ÚS o vyhlášce obce Loket na Sokolovsku — Pátrání po majetku ruských oligarchů — Loni ubylo narozených dětí — Migrace obyvatel — Hlavní příčiny úmrtí — Oprava kroměřížských památek — Trest pro Patrika Tušla — Předpověď počasí pro zemědělce — Bourání domu, kde zavraždili Kuciaka s partnerkou — Spor o důchodovou reformu ve Francii — Soud v kauze zřícení mostu ve Vilémově — Astronomům vadí ružice Starlink — Spor o stavbu hobbymarketu v Brně — Připomínka odbojáře Václava Morávka — Aukce Kokoshkova obrazu

                                   21. 3. 2023 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   21. březen

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   21. 3. 2023 na ČT24

                                   Události na sociálních sítích

                                   Napište nám