Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Nákaza u českých olympioniků

Příčinami šíření covidu 19 mezi členy české olympijské výpravy se bude zabývat ministerstvo zdravotnictví. Pozitivní test už mělo pět lidí z týmu, všichni do Tokia letěli minulý týden stejným letadlem.

Český olympijský skandál

Koronavirus už se potvrdil u tří českých olympioniků. Dnes – den před startem letních her v Tokiu – vyšel pozitivní test plážové volejbalistce Markétě Nausch Slukové. Kromě sportovců je nakažený také jeden trenér a lékař.

Nakažení v české olympijské výpravě

Zatím všichni nakažení členové české výpravy letěli společně minulý pátek. Jako první měl pozitivní test zmíněný ortoped Vlastimil Voráček. Působí například v Centru pohybové medicíny Pavla Koláře a je dlouholetým lékařem českého fedcupového týmu.

Podivné olympijské hry

Zítra začíná v Tokiu letní olympiáda, jedna z nejkontroverznějších v historii. Koná se v nouzovém stavu, za situace kdy rostou počty nakažených nejen v japonské metropoli, ale i v olympijské vesnici.

Pravidla pro podzimní volby

Voliči v karanténě nebo izolaci nejspíš budou moct při podzimních volbách do sněmovny hlasovat podobně jako když vloni vybírali krajské zastupitele.

Konání sněmovních voleb

Čas na přípravu podzimních voleb do sněmovny se krátí. Hlasování vyhlásil prezident na 8. a 9. října. Zbývá tedy 78 dnů.

Provoz center duševního zdraví

Senát se zabýval i klíčovou zdravotnickou novelou o veřejném pojištění. A vrátil ji do sněmovny. Horní komoře vadila například pravidla pro fungování center duševního zdraví, která se navíc do normy dostala až pozměňovacím návrhem.

Vysokorychlostní trať Praha–Drážďany

Živý vstup redaktora Iva Brániše.

Vyšetřování původu covidu-19

Čína odmítla plán Světové zdravotnické organizace na druhou fázi vyšetřování původu nemoci covid-19. Pekingu vadí, že se dál počítá i s hypotézou, podle které mohl virus uniknout z čínské laboratoře.

Vývoj počtu nakažených v Česku

Koronavirová epidemie v Česku dál stagnuje. Včera laboratoře potvrdily 235 nových případů. Zhruba o desetinu míň než před týdnem.

Nvrh zákona o žalobcích

Nový nejvyšší státní zástupce Igor Stříž chce přepracovat návrh zákona o žalobcích. Na pracovní schůzce požádal ministryni spravedlnosti o jeho stažení.

Rozsáhlé záplavy v Číně

Přes 150 tisíc lidí evakuovali záchranáři v provinciích ve střední Číně. Region čelí následkům silných dešťů. Platné zůstává i varování před dalšími záplavami.

Spory kolem Nord Stream 2

Ukrajina má výhrady k dohodě mezi Spojenými státy a Německem o plynovodu Nord Stream 2. Zajímá ji, jakým způsobem bude smlouva mírnit bezpečnostní hrozbu, kterou stavba představuje.

Nové sbírky v Národním muzeu

Nejrozsáhlejší expozici moderních dějin v Česku otevřelo Národní muzeum. Na téměř dvou tisících metrech čtverečních představuje tisícovku předmětů, které se dotýkají jak důležitých politických a společenských momentů, tak každodenního života.

Roman Janoušek nastoupil do vězení

Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil do vězení. Včera soud policii přikázal, aby Janouška do výkonu trestu dodala. Dopoledne bylo dokonce vyhlášeno celostátní pátrání. Janouškův obhájce se ale s Vězeňskou službou dohodl na dobrovolném nástupu.

Pohonné hmoty zdražují

Cena benzinu se vyhoupla nejvýš za víc než 2 roky. Litr Naturalu stojí v průměru 33,70. Nafta je zhruba o 2 koruny levnější. Nejvíc platí řidiči v Praze – na opačném pólu jsou Ústecko a Moravskoslezský kraj.

10 let od norského masakru

V Oslu i jinde v Norsku se konaly smuteční obřady na počest 77 obětí nejhoršího krveprolití v poválečné historii země.

Padělky za stovky milionů v Sapě

Rekordní množství padělků objevili ve středu celníci v pražské tržnici Sapa. Škoda jde do stovek milionů korun. Na všech třech předem vytipovaných místech zajistili desítky tisíc kusů oblečení, obuvi, doplňků a dalšího zboží.

Počasí na koupání

Živý vstup meteorologoa Michala Žáka.

Očkování dětí proti covidu-19

Očkování dětí bez předchozí registrace. Od pondělka si pro vakcínu mohou přijít na brněnské výstaviště. Jde o první místo v zemi, kde to bude pro tuto věkovou skupinu možné.

Očkování třetí dávkou vakcíny

Odborná skupina ministerstva zdravotnictví dnes také dál jednala o plánech na přeočkování třetí dávkou. Cílit by mělo hlavně na rizikové skupiny – třeba lidi po transplantaci nebo s poruchou imunity.

Debaty o očkování zdravotníků

Povinné očkování proti koronaviru zatím podle premiéra Andreje Babiše v Česku nebude - a to ani pro zdravotníky. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch to ale do budoucna nevyloučil.

Vrácená novela o DPH kvůli ČT

Senát vrátil sněmovně novelu o DPH. Připojil k ní prodloužení výjimky na odpočet této daně pro Českou televizi a Český rozhlas až do konce roku 2024.

Zásilky z Číny bez poplatku

S vrácením této novely se zatím odkládá i nová povinnost platit daň u drobných zásilek ze zemí mimo Evropskou unii. V Česku se to dotkne hlavně oblíbených nákupů z čínských internetových obchodů.

Trest pro bojovníka na Ukrajině

Výjimečný trest za účast v bojích na východě Ukrajiny. Vrchní soud v Praze zpřísnil trest Alexeji Fadějevovi na 21 let vězení. Bělorus, který dlouhodobě žije v Praze, tvrdil, že se v oblasti zapojil jen do pomocných aktivit.

Prezidentův atomový kufřík

Od vynálezu jaderných zbraní a jejich použití na konci 2. světové války doprovází americké prezidenty tzv. atomový kufřík. Právě jeho prostřednictvím mohou nařídit ničivý útok.

Začaly žně

Na severní Moravě a ve Slezsku začaly žně. Letos zhruba o 14 dní později než obvykle – trvat budou zároveň déle než v předchozích letech.

Noční opravy na pražské železnici

Dělnící začali s opravami nejvytíženější trati v Praze – mezi Libní a Hlavním nádražím. Pracují v noci tak, aby se denní provoz co nejméně omezil.

Nehoda opilé řidičky

Přes 2 a půl promile alkoholu a další návykové látky zjistili policisté u řidičky po nedělní nehodě v Praze 10. Podle svědků nabourala autem do stromu a z místa odešla.

Návrat ukradených sošek andělů

Do Česka se vrátily dvě barokní sošky andělů, které před 20 lety zmizely z kostela v Perninku na Karlovarsku. Kriminalisté je našli v roce 2016 v Rakousku, do vlasti se vrací po soudním sporu.

(Ne)zájem Poláků o očkování

Varšava prodá na čtyři miliony přebytečných dávek vakcíny proti covidu. Zájem o ni v zemi prudce poklesl. Plnou ochranu dosud získalo necelých 45 procent Poláků.

Odškodnění za protiprávní sterilizaci

Za protiprávní sterilizaci tři sta tisíc korun. Žádat o odškodné by mohly ženy, které v minulých desetiletích úřady k zákroku donutily třeba hrozbou odebrání dětí. Zákon schválil Senát, k podpisu ho teď dostane prezident.

Dostavba školy svépomocí

Staví si školu svépomocí - tak tráví léto učitelé a rodiče dětí z obce Okna na Českolipsku. A ne poprvé. Nejdřív k původní malotřídce před lety přidali další třídy prvního stupně, a teď - když místní děti dorostly - budují stupeň druhý.

Výcvik policejních koní

Ze Zemského hřebčince v Písku si policie odvezla první koně, které tam vycvičila do služby. Využívá je pro běžné hlídky, ale také třeba při fotbalových zápasech nebo demonstracích.

Přehrát vše
Stopáž54 minut
Rok výroby 2021
 P ST AD HD