Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Lex Dukovany v Senátu

21. červenec - datum, kdy by měl Senát projednávat takzvaný lex Dukovany. Ještě před projednáním na plénu se předlohou budou zabývat výbory.

Senátoři chtějí zákon upravit

Se schůzí, na které by o vráceném návrhu mohli hlasovat poslanci, se počítá na začátku září. Zároveň už teď Karel Havlíček i někteří poslanci připouštějí možnost mimořádné schůze ještě během léta.

Zájemci o dostavbu

Bezpečnostním posouzením projdou tři společnosti - francouzská EdF, severoamerický Westinghouse a jihokorejská KHNP.

Možné senátní úpravy

Rozhovor s Milošem Vystrčilem.

Milost pro separatisty

Španělská vláda udělila milost katalánským separatistům. Na svobodu by se měli dostat už zítra. Rozhodnutí vlády má podle premiéra Sáncheze zmírnit napětí mezi Madridem a Barcelonou.

Američani v Afghánistánu

Americká armáda zvažuje zpomalit odchod z Afghánistánu. Reaguje tak na územní zisky Talibanu. Radikální hnutí podle OSN získalo od května zhruba sedminu státu.

Nasazení armády v zahraničí

Za chybu považuje stažení spojeneckých sil z Afghánistánu český prezident Miloš Zeman. Jeho názor na konferenci s názvem Naše bezpečnost není samozřejmost podpořili i ministři zahraničí a obrany nebo Andrej Babiš.

Výstraha před bouřkami

Živý vstup Pavly Daňkové.

NRR o veřejných financích

České veřejné finance jsou podle aktuální zprávy Národní rozpočtové rady při současném nastavení dlouhodobě neudržitelné.

Konec opozičních novin

Národně bezpečnostními zájmy ospravedlňuje hongkongská vláda zátah na prodemokratický deník Apple Daily. Ten po policejní razii a zatčení vedoucích pracovníků končí.

Slučování bank

Spojení Monety a PPF se komplikuje. Akcionáři Monety Money Bank neschválili financování celého obchodu - to mělo z většiny proběhnout novým úpisem akcií.

Cena pro Šarlatána

Zahraniční ocenění pro film Šarlatán režisérky Agnieszky Hollandové. Na vyhlašování výročních cen Polské filmové akademie, takzvaných Orlů, proměnil nakonec jen jednu z deseti nominací a zvítězil v kategorii Nejlepší kostýmy.

Výstava v domovech pro seniory

Výstavy o událostech i osobnostech historie - v domovech pro seniory. Národní muzeum připravilo putovní expozice pro ty, kteří se do jeho pražských budov dostanou jen velmi obtížně.

Programové priority

Politické strany se připravují na volby. A postupně zveřejňují, na co budou klást v programech důraz. Dnes se přidali sociální demokraté - jednou z priorit pro ně bude, aby náklady na pandemii zaplatili ti majetnější.

Peníze z fondu obnovy

Evropská komise nechce podle české eurokomisařky Věry Jourové čekat na verdikt Soudního dvora o tom, jestli čerpání peněz z unijních fondů může být podmíněno dodržováním vlády práva.

Uzavřená D1

Dálnici D1 čeká o prvním červencovém víkendu mimořádně rozsáhlé omezení. Mezi Mirošovicemi a Hvězdonicemi bude uzavřená od sobotního večera zhruba 47 hodin.

Český herní průmysl

Českým herním studiím loni vzrostl obrat o sedmnáct procent na víc než 5,3 miliardy korun. Letos by měl podle herních vývojářů stoupnout minimálně o dalších deset procent.

Propuštěná Kottová

Bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová byla propuštěna z vězení. Soud jí podmínečně prominul polovinu šestiletého trestu za manipulace se zakázkami Středočeského kraje.

Jídlo v nemocnicích

Výživa jako součást léčby. I proto by podle nových pokynů měly nemocnice pacientům servírovat chutnější a zdravější jídlo.

Následky bouřek

Českem se prohnaly silné bouřky. Prudké deště udeřily hlavně na Šumavě, jižní Moravě a na Vysočině. Největší spoušť po sobě nechaly na Hodonínsku.

Zásahy na Hodonínsku

Jedna z postiženějších obcí - Dolní Bojanovice na Hodonínsku. Prudké deště s kroupami se tam prohnaly včera večer hned dvakrát. Zatopily sklepy a garáže, zničily zahrady i vinohrady.

Škody po bouřkách

S problémy se potýkali lidé i na dalších místech po celém Česku. Tisíce domácností zůstalo několik hodin bez elektřiny. Popadané stromy a větve blokovaly dopravu. Silný vítr z některých domů strhával střechy.

Předpověď

Zítra přes den se sice zase dočkáme protrhávání oblaků a bouřit bude jen výjimečně, ale další pásmo až velmi silných bouřek dorazí v noci na čtvrtek.

Potřetí vyplavené Drnovice

S vodou a nánosy bahna se znovu potýkali v Drnovicích na Vyškovsku. Už potřetí za posledních 11 dní. Lidé tady s obavami sledují předpověď počasí.

Návrhy na vyznamenání

Senátní podvýbor dnes doporučil čtrnáct jmen na státní vyznamenání. Návrhy teď projedná organizační výbor a poté seznam schválí i plénum horní komory.

Evropský soud o on-line platformách

Youtube a další on-line platformy uspěly u evropské justice. Podle soudního dvora nemají odpovědnost za uživatele, kteří porušují autorská práva.

Jak bude vypadat nový školní rok

Do konce školního roku zbývá několik dní a ředitelé stále nevědí, za jakých podmínek se budou děti na podzim vracet. Hlavní otazník zůstává u testování.

V4 o firemní dani

Návrh patnáctiprocentní globální firemní daně hodnotili ministři financí Visegrádské čtyřky ve Varšavě. K plánu skupiny G7 se spíš kriticky staví Maďarsko a Polsko, Česko a Slovensko chtějí počkat na detaily.

Havířovský obchvat

Pokračující spory o obchvat Havířova. Dnes se kvůli tomu sešli zástupci radnice, Ředitelství silnic a dálnic s obyvateli městské části Životice.

Fotbal v hospodách

Živý vstup Pavly Kubálkové.

Vzkaz Kimovy sestry

Sestra vůdce KLDR mírní přísliby lepších vztahů se Spojenými státy. Kim Jo-čong uvedla, že americkou vládu mohou vlastní očekávání brzy zklamat.

Aukce Paláce Broadway

Stát chystá prodej paláce Broadway v centru Prahy - v zářijové elektronické aukci bude nejnižší možné podání ve výši miliardy a 50 milionů korun. Informoval o tom Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

První spor v nové vládě

První spor uvnitř nové vládní koalice v Izraeli. Týká se udělování občanství Palestincům, kteří se přivdají nebo přižení do židovského státu. Opozice vedená Benjaminem Netanjahuem mezitím iniciovala hlasování o nedůvěře kabinetu.

Anifilm

V Liberci začal mezinárodní festival animovaného filmu Anifilm. Jubilejní dvacátý ročník nabídne 477 soutěžních i nesoutěžních snímků.

Spor o rozhlednu

Další hrozící spor mezi Českem a Polskem - nová rozhledna, která roste na vrcholu Kralického Sněžníku. Dílo polského investora už má betonovou základovou desku.

Památka roku a Historické město roku

Nejlepší obnova památky v loňském roce. Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska ocenilo opravu bašty u evangelického kostela v Čáslavi a taky rekonstrukci cihlového mostu u letohrádku Portz u Mikulova.

Setkání bednářů

Potkali se vůbec poprvé na jednom místě. Poslední tuzemští zástupci bednářského řemesla dnes přijeli do dílny ve Vlachovicích na Zlínsku. Tady se dřevěné sudy, vědra nebo vany vyrábějí nepřetržitě 93 let.

Přehrát vše
Stopáž54 minut
Rok výroby 2021
 P ST AD HD