Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Jednání tripartity

Vláda se se zaměstnavateli a odboráři neshodla na výši minimální mzdy ani růstu platu státních zaměstnanců. Ministryně financí Alena Schillerová totiž na dnešní Tripartitě předložila návrh, který počítá se zamrazením platů.

Zmrazení platů

Přidáno by druhý rok po sobě nedostali mimo jiné policisté, hasiči, úředníci nebo někteří pracovníci v sociálních službách.

Minimální mzda

Tripartita a ani jednotliví členové vlády se neshodují na růstu minimální mzdy. Ministryně práce a sociálních věcí spolu s odbory navrhuje, aby se zvýšila o 2800 korun na 18 tisíc.

Odbory a růst mezd a platů

Rozhovor s Josefem Středulou.

Sankce proti Bělorusku

Živý vstup Lukáše Dolanského.

Stíhání vojáků

Čtyři čeští vojáci čelí stíhání kvůli údajnému podílu na smrti vraha jejich kolegy. Informaci přinesl týdeník Respekt. Afghánský bojovník zastřelil na základně v Šindándu českého psovoda Tomáše Procházku.

Dotazník k dostavbě Dukovan

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazníky firmám, které mají zájem o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Tento dopis, jak bylo v plánu, česká energetická společnost neodeslala ruskému ani čínskému zájemci.

Silné bouřky

Živý vstup Blanky Poulové.

Milost pro Katalánce

Španělská vláda chce zítra udělit milost devíti katalánským politikům, prohlásil premiér Pedro Sánchez. Krok musí ještě formálně potvrdit kabinet na pravidelném zasedání.

Zemřela Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková. Bylo jí 84 let. Dlouhé roky působila v pražském Činoherním klubu. Ztvárnila i řadu televizních a filmových rolí.

Programová změna

A Ninu Divíškovou připomene i Česká televize –⁠ ve středu mimořádně zařazuje pořad Neobyčejné životy, který přiblíží hereččin příběh.

Rychlejší rozvolnění

Další plánovaná vlna rozvolnění protiepidemických opatření nepřijde 1. července, ale už tuto sobotu. Rozhodla o tom vláda. Důvodem je úprava testování na dětských táborech, některé totiž začínají už před prázdninami.

Regionální volby ve Francii

V prvním kole regionálních voleb ve Francii neuspěli kandidáti Národního sdružení Marine Le Penové ani vládnoucí strany Republika vpřed prezidenta Emmanuela Macrona.

Evropský plán obnovy

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová je na turné u příležitosti schvalování unijního plánu obnovy. Navštívila Vídeň a Bratislavu –⁠ jejich návrh využití peněz už Brusel schválil.

Likvidace varny

Vyklízení chemikálií z domu v centru Kyjova. Několik tun látek používaných na výrobu pervitinu odstraňuje odborná firma z objektů na Komenského třídě. Tu policie uzavřela minimálně na pět dní.

Státní dluhopisy

Vyšší zájem o státní dluhopisy - lidé si v rámci 11. emise objednali cenné papíry za víc než čtyři a půl miliardy korun.

Smrt po policejním zákroku

Smrt muže v Teplicích podle soudní pitvy nesouvisí se zákrokem policie. Proti muži, který byl pod vlivem drog, v sobotu musela zasáhnout policie, o chvíli později zemřel v sanitce.

Kontroly po návratech z ciziny

Hygienici mají podle ministra zdravotnictví hlídat dodržování opatření u lidí vracejících se z ciziny. Zamezit se tak má zavlečení nakažlivějších variant koronaviru.

Češi na dovolené

I kvůli nejistotě ohledně pandemie plánuje většina Čechů trávit letos dovolenou v tuzemsku. Podle průzkumu agentury CzechTourism až 76 procent lidí.

Problémy při nákupu dovolené

Zrušení plánovaného termínu odletu, navýšení ceny zájezdu nebo ubytování, které neodpovídá původní objednávce. To jsou problémy, které už teď řeší desítky klientů cestovních kanceláří.

Vyšší platby za státní pojištěnce

Platby za státní pojištěnce od příštího roku vzrostou o 200 korun. Schválila to vláda. Stát by měl tedy od ledna za důchodce, děti nebo nezaměstnané hradit měsíčně 1967 korun.

Tresty v kauze Key Investments

Padly definitivní tresty v kauze krachu finanční společnosti Key Investments. Bývalý šéf představenstva Daniel Brzkovský a manažerka Klára Fenstererová půjdou do vězení na pět a čtyři roky.

Protesty proti obchodním řetězcům

Zemědělci v čele s Agrární komorou zvažují protestní akce kvůli chování obchodních řetězců. V krajním případě mluví až o blokádách parkovišť supermarketů.

Jak Češi nakupují

Češi teď do obchodů míří méně často, zato pro větší nákupy. Zákazníci se v době pandemie přizpůsobili a dosavadní trendy se podle Svazu obchodu a cestovního ruchu příliš měnit nebudou.

Zpráva o extremismu

Pandemie covidu-19 ovlivnila i tuzemskou extremistickou scénu. Vyplývá to ze zprávy o extremismu a předsudečné nenávisti za loňský rok, kterou schválila vláda.

V4 o farmaprůmyslu

Rychlejší schvalování léčiv unijními úřady žádají hospodářští ministři Visegrádské čtyřky a Francie. Shodli se na tom ve společné deklaraci, kterou přijali na schůzce v Krakově.

Odškodnění za Vrbětice

Finanční odškodnění za výbuchy muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Tři sta milionů korun dostanou obyvatelé a dalších 350 Zlínský kraj.

Arménské volby

V arménských parlamentních volbách vyhrála strana Občanská smlouva premiéra Nikoly Pašinjana. Uskupení podle ústřední komise získalo skoro 54 % hlasů.

Muzeum německých vyhnanců

Německo otevřelo, po letech sporů a diskusí, centrální dokumentační centrum pro vyhnance. Projekt, který se věnuje mimo jiné sudetským Němcům, vznikal od roku 2008 a vyvolával protesty v Česku i v Polsku.

Pieta k Heliodoru Píkovi

Památku generála Heliodora Píky uctili zástupci armády, politiků i rodinní příslušníci. Legionáře a představitele zahraničního protinacistického odboje zavraždili komunisti přesně před 72 lety.

Neochota Bulharů nechat se očkovat

Bulharsko má výrazné problémy s neochotou lidí nechat se očkovat. Aspoň jednu dávku dostalo jen třináct procent populace. To je nejmíň v Evropě.

Poprava českých pánů

Před 400 lety se uskutečnila poprava 27 českých pánů. Kat Jan Mydlář 21. června 1621 na Staroměstském náměstí sťal nebo oběsil vůdce stavovského povstání.

Přehrát vše
Stopáž54 minut
Rok výroby 2021
 P ST AD HD