55 minut

9. června 2021

Obsah dílu

Schválené covid pasy — Sněmovna o covid pasech nejednala — Covid pas pro cestovatele — Podmínky pro vstup do evropských zemí — Spor o covidové pasy — Nejasnosti kolem covidových pasů — Projev S. Cichanouské v Senátu — Sněmovna nejednala o novele zákona o střetu zájmů — Očkování nepojištěných cizinců — Žaloba na Česko kvůli diskriminaci cizinců v politice — Společný postup měst proti nelegálním billboardům — Prezident na pracovní návštěvě Rakouska — Kniha roku 2021: Shakespearova Anglie — Spor o štědřejší přídavky pro rodiny — Podmínky kurzarbeitu — Antisemitské projevy v ČR — Nová povinnost pro dodavatele energií — Kůrovec ničí turistické značení — Libuše Šafránková: 1953–2021 — Barunka, Popelka a další velké role — Slavné postavy v podání Libuše Šafránkové — Vzpomínky na Libuši Šafránkovou — Reorganizace ČSA — Debaty o zpřísnění trestů za sexuální násilí — Odvolací soud v kauze Bečvářova statku — Testování ve firmách — Americké plány investic — Verdikt proti ministerstvu zdravotnictví — Protesty kvůli Turówu — Legendární pilot znovu v kokpitu — Rozvolňování ve Francii — Testování odolnosti proti požáru — Rekonstrukce střechy Rudolfina — Berlinale s diváky v letních kinech

Části dílu

00:34
Schválené covid pasy
  Evropský parlament definitivně schválil covid pasy pro obyvatele Unie. Certifikáty mají od začátku července umožnit lidem cestovat mezi jednotlivými státy sedmadvacítky.
  01:03
  Sněmovna o covid pasech nejednala
   Méně přehledná je debata o covid pasech v Česku. Podle vlády je pro jejich vydávání nutný zákon. Sněmovna dnes ale novelu zákona o ochraně veřejného zdraví odmítla zrychleně schvalovat.
   01:50
   Covid pas pro cestovatele
    Podle evropských poslanců je covidový certifikát klíčem k tomu, aby se Unie vrátila k volnému cestování. Drtivá většina z nich proto pro pas zvedla ruku.
    04:16
    Podmínky pro vstup do evropských zemí
     Do většiny evropských zemí se už může volně cestovat. Uzavřené jsou pro turisty už jen Finsko, Norsko, Irsko a Lotyšsko. Podmínky pro vstup se ale v jednotlivých zemích zatím výrazně liší.
     05:50
     Spor o covidové pasy
      Covid pasy by měly vydávat i úřady v Česku. Aktuálně ale stále řeší, na základě jakých předpisů. Vládní předlohu, která by to podle kabinetu umožnila, sněmovna dnes opět neprojednala.
      08:39
      Nejasnosti kolem covidových pasů
       Hostem Událostí je ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
       12:10
       Projev S. Cichanouské v Senátu
        Rázný postup vůči běloruské vládě – včetně vzniku mezinárodního tribunálu. Jedna z mnoha výzev Svjatlany Cichanouské v Senátu, kde přednesla hlavní projev během návštěvy Česka.
        14:56
        Sněmovna nejednala o novele zákona o střetu zájmů
         Poslanci hnutí ANO a KSČM dnes zablokovali projednávání novely zákona o střetu zájmů. Na mimořádné schůzi o ní chtěla diskutovat část opozice, její svolání iniciovali Piráti. Pro schválení programu ale neměli dost hlasů.
         15:22
         Očkování nepojištěných cizinců
          Cizinci bez veřejného zdravotního pojištění žijící v Česku se budou moci začít hlásit k očkování proti covidu-19 od pátku. Systém jim to dosud neumožňoval.
          17:47
          Žaloba na Česko kvůli diskriminaci cizinců v politice
           Evropská komise zažalovala Česko a Polsko u Soudního dvora Evropské unie kvůli tomu, že nedovolují cizincům ze sedmadvacítky vstupovat do politických stran.
           18:29
           Společný postup měst proti nelegálním billboardům
            Živý vstup redaktorky Veroniky Skřivanové.
            19:47
            Prezident na pracovní návštěvě Rakouska
             Prezident Miloš Zeman odcestoval na pracovní návštěvu Rakouska. Zítra se ve Vídni setká se svým protějškem Alexandrem van der Bellenem. Přítomné budou i obě první dámy.
             20:23
             Kniha roku 2021: Shakespearova Anglie
              Knihou roku je Shakespearova Anglie překladatele Martina Hilského. Jeho dlouholetou práci ocenila v soutěži Magnesia Litera porota složená z literární veřejnosti.
              22:57
              Spor o štědřejší přídavky pro rodiny
               Chudší rodiny s dětmi ani rodiny s více potomky zatím víc peněz dostávat nebudou. Senát totiž do sněmovny vrátil návrh na štědřejší přídavky i plán na vyšší daňové slevy na druhého a dalšího potomka.
               25:35
               Podmínky kurzarbeitu
                Senát schválil pravidla pro kurzarbeit. Zaměstnanci by podle novely mohli být v nepříznivém období pro ekonomiku doma až čtyři dny v týdnu, a to maximálně rok.
                26:42
                Antisemitské projevy v ČR
                 V Česku loni podle Federace židovských obcí přibylo antisemitských projevů – zaznamenala o 180 případů víc než v roce 2019, celkem skoro 900.
                 27:01
                 Nová povinnost pro dodavatele energií
                  Od ledna příštího roku musejí dodavatelé ve vyúčtování uvádět datum ukončení smlouvy. Podle Energetického regulačního úřadu, který vyhlášku vydal, se díky tomu řada zákazníků vyhne vysokým pokutám za předčasné ukončení smluv na dobu určitou.
                  27:23
                  Kůrovec ničí turistické značení
                   Stovky turistických značek a rozcestníků zmizely – kvůli kůrovcové těžbě. Třeba v Hostýnských vrších na Kroměřížsku komplikují turistům orientaci v terénu rozsáhlé holiny – prakticky bez stromů.
                   29:20
                   Libuše Šafránková: 1953–2021
                    Zemřela herečka Libuše Šafránková. Dva dny po 68. narozeninách. Divadelní kariéru spojila s někdejším brněnským Státním divadlem, s pražským Činoherním klubem i Národním divadlem.
                    29:56
                    Barunka, Popelka a další velké role
                     Libuše Šafránková vystudovala herectví na brněnské konzervatoři – v roce 1971 tam absolvovala na dramatickém oddělení. Kritici i publikum ji obdivovali pro její komediální talent.
                     33:31
                     Slavné postavy v podání Libuše Šafránkové
                      Libuše Šafránková byla dvakrát nominována na Českého lva – za výkon v Báječných letech pod psa a v Koljovi – a oscarová komedie Jana Svěráka jí křišťálovou sošku pro nejlepší herečku roku 1996 vynesla.
                      34:55
                      Vzpomínky na Libuši Šafránkovou
                       Velký profesionál a přirozený talent, který se objevuje zřídka. Tak shodně vzpomínají na Libuši Šafránkovou její kolegové a spolupracovníci.
                       36:52
                       Reorganizace ČSA
                        Městský soud v Praze povolil v rámci insolvenčního řízení reorganizaci zadlužené letecké společnosti ČSA. Reorganizační plán by zhruba do čtyř měsíců měla sestavit mateřská firma Smartwings.
                        37:14
                        Debaty o zpřísnění trestů za sexuální násilí
                         Mimořádná schůze kvůli zpřísnění trestů za násilné chování vůči ženám a za znásilnění. Část poslanců ji iniciovala poté, co vypukla kauza bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, kterého několik žen obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí.
                         39:52
                         Odvolací soud v kauze Bečvářova statku
                          Kauza restituce Bečvářova statku – odvolací soud udělil bývalé ředitelce pražského pozemkového úřadu Evě Benešové tříletou podmínku. Podle obžaloby se svým podřízeným Janem Horákem nezákonně vydala restituentům lukrativní pozemky v Praze.
                          41:05
                          Testování ve firmách
                           Povinné testování ve firmách by mohlo pokračovat i po 30. červnu – podle ministra zdravotnictví by se mohlo týkat podniků v krajích s horší epidemickou situací. Adam Vojtěch to řekl Českému rozhlasu.
                           41:21
                           Americké plány investic
                            43:39
                            Verdikt proti ministerstvu zdravotnictví
                             Regulace provozu sportovišť, koupališť a wellness zařízení kvůli prevenci šíření covidu-19 byla nezákonná – rozhodl o tom Nejvyšší správní soud. Ministerstvo zdravotnictví podle něj náležitě neodůvodnilo konkrétní míru rizika ani se nezabývalo nezbytností regulace.
                             44:02
                             Protesty kvůli Turówu
                              Proti plánu energetické transformace polské vlády protestovaly ve Varšavě tisíce odborářů. Na demonstraci dorazili i horníci z Turówa. Jejich předáci kritizovali rozhodnutí Soudního dvora EU o zastavení těžby i postup české vlády.
                              44:46
                              Legendární pilot znovu v kokpitu
                               Emil Boček znovu v oblacích. Poslední žijící pilot československých perutí RAF dnes dostal dodatečný dárek ke svým 98. narozeninám – v historickém stroji se proletěl nad armádní základnou v Čáslavi.
                               47:06
                               Rozvolňování ve Francii
                                Plně očkovaní čeští turisté už nepotřebují k cestě do Francie test PCR, to samé platí pro další státy v zelené zóně. V zemi galského kohouta začíná třetí stupeň uvolňování, lidé mohou jíst i ve vnitřních prostorách restaurací a zákaz vycházení platí až od 23. hodiny.
                                48:44
                                Testování odolnosti proti požáru
                                 Obyčejné dveře mohou při požáru prohořet za 20 nebo 30 minut. Protipožárním to trvá déle. Lépe také zadržují kouř. Informace o odolnosti materiálů zajímají nejen jejich výrobce, ale i hasiče.
                                 50:51
                                 Rekonstrukce střechy Rudolfina
                                  Do dvou let se veřejnosti otevře střecha Rudolfina. Česká filharmonie počítá s prohlídkami a také koncerty. Zpřístupnění bude předcházet rekonstrukce v hodnotě třiadvaceti milionů korun.
                                  51:23
                                  Berlinale s diváky v letních kinech
                                   Pod širým nebem a za přísných hygienických podmínek začalo Berlinale, první velký filmový festival od vypuknutí koronavirové pandemie. Divákům nabídne zhruba stovku snímků. Soutěžní část festivalu proběhla už v únoru a porota už také rozdala ceny.
                                   Přehrát celé video
                                   Stopáž55 minut
                                   Další díl
                                   10. června 2021

                                   Přehled dílů

                                   Stopáž55 minut

                                   20. května

                                   Headlines — Preuident Íránu po smrti — Pátrání po vrtulníku s prezidentem — Rozdělení moci v Íránu — Vliv na politickou situaci v regionu — Návrh na zatykač na lídry Hamásu a Izraele — Reakce izraelských politiků na žádost o zatykač — Ceny výrobců v zemědělství klesly, v průmyslu rostly — Boje o Vovčansk — Státní podpora dětských skupin — Zrušení schůzky lídrů slovenských stran — Britský soud o J. Assangovi — Smlouva LOM Praha a Lockheed Martin — Slovenské herecké legedy v jedné hře — Prezident o rozpočtu na příští rok — Priority pro českou ekonomiku — Šíření černého kašle — Servis kolem hokejového turnaje — Nehoda malého letadla v Milovicích — Havrani škodí na polích — Dotace na výměnu kotle — Náhrady za neekologické kotle — Čím nahradit kotel — Supercela nad Litomyšlí — Škody po bouřce — Výdělky ve zdravotnictví — Odtah havarované lodi v Baltimoru — Nový prezident Tchaj-wanu — Kampaň Spolu do eurovoleb — Nehody motocyklistů kvůli rychlosti — Dostavba pruhu na D3 u Tábora — Festival v Cannes — Protestvní koncert moravských filharmoniků — Úspěšnost maturantů — Problémy s účtováním v MHD v Hradci Králové — Český příspěvek k výzkumu mikrometeoritů — Orchestr La Scaly na Pražském jaru

                                   20. 5. 2024 na ČT1
                                   Stopáž55 minut

                                   20. května

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   20. 5. 2024 na ČT24
                                   Stopáž50 minut

                                   19. května

                                   Headlines — Investice do dopravy — Zapojení soukromého sektoru — Nové úseky dálnic — Pátrání po vrtulníků s prezidentem Íránu — Jednání vlády s odbory — Potíže se sociálními dávkami — Situace na Slovensku — Jednání koaličních a opozičních stran — Tryzna v Terezíně — Sochy na budově Máj v Praze — Volební model — Nové normy pro jezy na řekách — Hokejové mistrovství světa v Ostravě — Jízda králů — 35 let od propuštění V. Havla z vězení — Nový film s Jiřinou Bohdalovou — Ukázka z filmu Svatá — Filmy Jiřiny Bohdalové — Jednání o sektorové dani — Postup Izraele v Pásmu Gazy — Nehoda na Dunaji — Demolice staré haly na nádraží Brno Královo Pole — Nová sezona letních kin — Ruské útoky na Charkov — Následky prudkých lijáků v Německu a Francii — Výstraha před silnými bouřkami — Otevření zámku Vartenberk — Poslední jízda salónního vozu Ferdinanda d'Este — Nová pomoc pacientům s Parkinsonovou nemocí

                                   19. 5. 2024 na ČT1
                                   Stopáž50 minut

                                   19. května

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   19. 5. 2024 na ČT24
                                   Stopáž50 minut

                                   18. května

                                   Víc pravomocí pro praktiky a pediatry — Všeobecný lékař a předpis léků — Počty vybraných specialistů v Česku — Strůjce atentátu na premiéra Fica ve vazbě — Rozsah poranění Roberta Fica — Zasedání slovenské vlády — Anonymní výhrůžky politikům — Volby do Evropského parlamentu — Biomasa místo uhlí — Zápas českého týmu na hokejovém MS — Vetování sporného zákona — Útoky Izraele v Pásmu Gazy — Případy vysoce infekčních spalniček — Návykové látky v dobách totality — Válka na Ukrajině — Festival Hrabalovo Kersko — Nové dílo Davida Černého — Aplikace na podporu pohybu dětí — Propady reálných výdělků — Vývoj průměrné mzdy v r. 2023 — Odměny pro zaměstnance — Transparentnost odměňování — Zadržení aktivisté — Napětí v Nové Kaledonii — Setkávání novodobých válečných veteránů — Zájem řidičů o elektromobily — Závody powerboatů — Obvinění kvůli pokácení slavného javoru — Rusko a banky — Sbírka proti rakovině — Festival Mahler - Jihlava — Nové varhany pro kostel Svatého Ducha

                                   18. 5. 2024 na ČT1
                                   Stopáž50 minut

                                   18. května

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   18. 5. 2024 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   17. května

                                   Zdravotní stav slovenského premiéra — Situace na Slovensku — Péče o zraněného premiéra Fica — Vyšetřování útoku na premiéra — Bezpečnostní opatření na Slovensku — Zemědělci odsouvají protest — Přesuny v rozpočtu — Požadavky ministrů na změny v rozpočtu — Hospodaření státu — Odročení soudu s podezřelým ze žhářství — Komplikace při stavbě dálnice D49 — Vývoj bojů na Ukrajině — Památník pro skauty — Festival Open House — Soudní řízení v Haagu — Situace v Gaze — Modernizace přečerpávací elektrárny Štěchovice — Hlubší vrty kvůli nedostatku vody — Předpověď počasí na další dny — Papírových účtenek ubývá — Počet účtenek — K čemu jsou účtenky — Putin na návštěvě Číny — Silná bouře v Houstonu — Nedostatek pěstounů — Inflace v EU — Úklid na sjezdovkách ve Špindlerově Mlýně — Zámek Štiřín na prodej — Experiment s regulací marihuany v Nizozemsku — Zkoumání obrazu Mony Lisy — Rozšíření dálnice mezi Prahou a Berounem — Mapování podzemních krytů v Třeboni — Muzejní noc — Soutěž terénních pracovníků

                                   17. 5. 2024 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   17. května

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   17. 5. 2024 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   16. května

                                   Fico je dál ve vážném stavu — Lékaři premiéra operovali pět hodin — Kdo zastoupí slovenského předsedu vlády — Vyšetřování střelby a obvinění podezřelého — Otázky kolem postupu ochranné služby premiéra — Vyšetřování na místě útoku — Zdravotní péče o premiéra Fica — Postupy ochranné služby — Odboráři zrušili demonstraci — Jmenování ministra pro vědu, výzkum a inovace — Profil nového ministra Marka Ženíška — Priority nového ministra pro vědu — Vyšetřování okolností výbuchů ve Vrběticích — Obvinění padělatele vstupenek na hookejové mistrovství — Soud s podezřelým ze žhářství v Českém Švýcarsku — Národní park dva roky po požáru — Ochrana před lesními požáry — Putin na návštěvě Číny — Německý poslanec Bystroň přišel o imunitu — Investice do české energetiky — Oprava Barrandovského mostu se protáhne — Situace v Nové Kaledonii — Boje na Ukrajině — Zaměstnanci Kovosvitu podávají výpovědi — Vyšetřování kvůli splašenému koni v Pardubicích — Nález středověkých denárů — Požár v Kladně — Pomoc ohroženým dětem — Předvolební debata k evropským volbám — Barokní koncert na hladině Vltavy

                                   16. 5. 2024 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   16. května

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   16. 5. 2024 na ČT24

                                   Události na sociálních sítích

                                   Napište nám