Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Výměna ministrů

Výměna ministrů

Komplikace pro plánované změny ve vládě. Lubomír Zaorálek zatím nechce opustit resort kultury a vést ministerstvo zahraničí. Právě takový postup přitom navrhl předseda ČSSD Jan Hamáček po včerejším odvolání Tomáše Petříčka.

Zaorálkovo rozhodování

Zaorálkovo rozhodování

O současném stavu resortu zahraničí a jeho kompetencích chce Lubomír Zaorálek jednat s premiérem. Andrej Babiš zase požaduje, aby ČSSD personální změny dokončila co nejdříve.

ČSSD o změnách ve vládě

ČSSD o změnách ve vládě

Rozhovor s Lubomírem Zaorálkem.

Vládní změny

Vládní změny

Z Babišovy vlády muselo odejít už jedenáct ministrů. Zatím naposledy ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Tolerance vlády

Tolerance vlády

Komunisté oznámili, že vypověděli dohodu o toleranci Babišovy menšinové vlády.

Napětí na Ukrajině

Napětí na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden navrhl svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi společnou schůzku. Podle Bílého domu by se summit mohl uskutečnit v příštích měsících na území třetího státu.

Američtí vojáci v SRN

Američtí vojáci v SRN

Spojené státy navýší počet jednotek v Německu. Americký ministr obrany v Berlíně slíbil posílení o 500 vojáků. Teď jich je tam zhruba 35 tisíc.

Akce jen po dvou

Akce jen po dvou

Ministr zdravotnictví nehodlá měnit nařízení, které kvůli koronaviru omezuje setkávání lidí na veřejnosti i uvnitř budov. Aktuálně platí, že pokud nejde o rodinu, sejít se mohou jen dva.

Počty nakažených

Počty nakažených

Včera testy prokázaly 3843 nově nakažených, jde o nejnižší číslo za pracovní den od konce listopadu. Naproti tomu reprodukční číslo roste a vrátilo se nad hodnotu jedna – zřejmě jde ale o výkyv daný malým počtem testů během Velikonoc.

Očkování u praktiků

Očkování u praktiků

Přestože měly, vakcíny od společnosti Johnson and Johnson zítra do Česka nakonec nepřijdou. Důvodem jsou případy krevních sraženin po aplikaci této látky, které teď vyšetřují úřady v USA.

Slovenské rozvolnění

Slovenské rozvolnění

Uvolnění protiepidemických opatření na Slovensku. Od pondělí se otevřou obchody a služby, kostely nebo hotely a penziony. Ty budou v provozu bez restaurací.

Zákon o učitelích

Zákon o učitelích

Platy učitelů by měly vzrůst v průměru až na 130 procent průměrné mzdy – sněmovna definitivně schválila novelu zákona o pedagogických pracovních, kterou jí vrátil Senát.

Zrušené kontroly

Zrušené kontroly

Německo ruší stále probíhající kontroly na hranicích s Českem. Opatření skončí zítra, tedy po dvou měsících trvání.

Vypuštění vody z Fukušimy

Vypuštění vody z Fukušimy

Japonsko vypustí do oceánu kontaminovanou vodu z jaderné elektrárny Fukušima. Přes protesty sousedních zemí to schválila vláda.

Covidové testy před zkouškami

Covidové testy před zkouškami

Testy na covid-19 budou povinné ve školách také při zkouškách. Negativním výsledkem mladším než sedm dní se budou muset prokázat žáci před přijímacími zkouškami na střední školy.

Obvinění za útok psa

Obvinění za útok psa

Obvinění v případu pokousání dítěte na pražském Petříně. Osmapadesátiletý muž, který tam prvního dubna venčil psa, je podezřelý z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Hrozí mu až čtyřletý trest. Čtyřletý chlapec skončil po útoku v umělém spánku, obviněný z místa utekl.

Jarní sněžení

Jarní sněžení

V Česku se opět ochladilo – Moravskoslezský kraj ráno dokonce pokryla souvislá vrstva sněhu. V Beskydech nasněžilo 15 centimetrů.

Odmítnuté kvóty

Odmítnuté kvóty

Poslanci dnes definitivně odmítli kvóty na potraviny, které by povinně musely prodávat české supermarkety a hypermarkety.

Novela o prodeji potravin

Novela o prodeji potravin

Povinný podíl prodaných českých potravin se nelíbil ani samotným obchodním řetězcům. Podle nich by to v praxi znamenalo omezení výběru a třeba i zdražení některých potravin.

Soběstačnost

Soběstačnost

Česká republika není soběstačná v řadě potravin. Třeba loni u vepřového masa pokryla produkce zhruba polovinu potřebného množství. O něco lepší byla situace u drůbežího masa.

Ceny potravin

Ceny potravin

Ceny některých potravin v Česku klesají. Oproti minulému roku, kdy se část z nich dostala na maxima, se teď podle analytiků vrací do normálu.

Vývoz zbraní

Vývoz zbraní

Vývoz českých zbraní a dalšího vojenského materiálu do zahraničí má usnadnit nová agentura pro mezivládní obrannou spolupráci AMOS.

Soud s neonacisty

Soud s neonacisty

Takzvaná Skupina S před soudem. 11 mužů viní obžaloba z pokusu uspořádat v Německu sérii teroristických útoků, mimo jiné na několik mešit a Spolkový sněm.

Policie v ČT a GIBS

Policie v ČT a GIBS

Ministr vnitra Jan Hamáček chce, aby Generální inspekce bezpečnostních sborů prošetřila postup policie v souvislosti s ochranou členky Rady ČT Hany Lipovské.

Obchvat Olbramovic

Obchvat Olbramovic

Ve středočeských Olbramovicích začaly práce na novém obchvatu. Desítky let ho chtějí hlavně místní obyvatelé. Přes obec totiž projíždějí auta směřující z Prahy na jih republiky, popřípadě až do sousedního Rakouska.

Náborové příspěvky

Náborové příspěvky

Víc než půl milionu korun pro primáře za to, že nastoupí do nemocnice. Nabídka, která je v českých zdravotnických zařízeních ojedinělá. Karlovarský kraj tím chce předejít personální krizi.

Testy a roušky do škol

Testy a roušky do škol

Zakázku na dalších víc než pět a půl milionu antigenních testů do škol vypsala Správa státních hmotných rezerv. Zájem už projevilo 32 firem. Vítěz tendru by měl materiál dodat do 3. května.

Nebezpečný parkour

Nebezpečný parkour

Banální situace, ze kterých vznikají úrazy s fatálními následky. Právě před nimi se snaží už sedm let varovat Česká asociace paraplegiků v rámci projektu BanalFatal. Teď spustili kampaň zaměřenou na parkour.

Požár v Petrohradě

Požár v Petrohradě

Od včerejšího poledne hoří bývalá továrna v Petrohradě. Požár postihl kancelářské prostory, navíc se rozšířil i na blízké byty, které úřady evakuovaly.

Rostoucí cena květin

Rostoucí cena květin

Pěstitelům květin se během letošního jara mimořádně daří. Největší světová květinová burza, která sídlí v Nizozemsku nedaleko Amsterdamu, hlásí nárůst cen až o dvacet procent.

Návrh do rady ÚSTR

Návrh do rady ÚSTR

Prezident navrhl Senátu na post člena rady Ústavu pro studium totalitních režimů historika Vojtěcha Šustka. Pracuje v Archivu hlavního města Prahy.

Odstřel skály

Odstřel skály

Víc než 200 let se v Krkonoších těží krystalický vápenec. V kamenolomu Černý Důl dnes provedli clonový odstřel stěny, která vážila 10 tisíc tun. Kvůli bezpečnosti museli pracovníci dolu omezit vstup na turistickou stezku Svaté Barbory.

Komiks o autismu

Komiks o autismu

Komiks nejen jako zábava, ale i jako osvěta. Teprve 18letá kreslířka s Aspergerovým syndromem otevírá skrze své kresby dveře do světa autismu.

Přehrát vše
Stopáž54 minut
Rok výroby 2021
 P ST AD HD