Události

18. březen 2021

54 minut

18. březen 2021

Obsah dílu

Jednání o opatřeních — Uzávěry okresů — Výsledky jednání — Počet nakažených — Bezpečná vakcína — Očkování a hospitalizace — Testování ve firmách — Opatření v Polsku — Putin reaguje na Bidena — Peníze pro armádu — Naděje pro Jaroslava Bartáka — Slam poetry v autokině — Nizozemské volby — Migrační dohoda s Tureckem — Ceny benzinu a nafty — Podpora policejních zákroků — Střelba v Trutnově — Výhled počasí — Potravinový zákon — Možné důsledky kvót — Spotřeba potravin — Tuzemské potravinářství — Zvýšení ošetřovného — Eutanazie ve Španělsku — Bouřlivé počasí v USA — Poničené stromy — Lhůty na STK — Zvuky z Marsu — Likvidace nebezpečného odpadu — Drony u nehod — Nová Káhira — Úprava zákazu výletů do přírody mimo obec — Návrat čápů — Navigace vrtulníků — Velký knižní čtvrtek — Darovaný klavír

Části dílu

00:39
Jednání o opatřeních
  Vláda právě teď jedná o opatřeních, která budou platit po víkendu. Na větší rušení zákazů ale není podle premiéra vhodná doba. Hlavně kvůli vysokému počtu pacientů v nemocnicích.
  01:31
  Uzávěry okresů
   S pokračujícími uzávěrami okresů nesouhlasí část opozice. Právě její hlasy přitom bude kabinet potřebovat pro další prodloužení nouzového stavu.
   04:47
   Výsledky jednání
    Živý vstup Jakuba Pacnera.
    05:30
    Počet nakažených
     Včera bylo v českých nemocnicích skoro dva tisíce lidí s covidem ve vážném stavu. Je to zhruba stejně jako před týdnem.
     06:21
     Bezpečná vakcína
      Vakcína od společnosti AstraZeneca je podle Evropské lékové agentury bezpečná a nezvyšuje riziko krevních sraženin. Organizace zkoumala možné vedlejší účinky, kvůli kterým některé státy pozastavily očkování touto látkou.
      09:03
      Očkování a hospitalizace
       Aspoň jednu dávku vakcíny u nás dostalo už přes 886 tisíc lidí. Státní ústav pro kontrolu léčiv pak od začátku očkování obdržel zhruba dva tisíce podezření na nežádoucí vedlejší účinky.
       10:03
       Testování ve firmách
        Vláda se dnes večer zabývá taky testováním. Projedná povinné odběry pro zaměstnance menších úřadů. Ministři se mohou vrátit i k diskusi, jestli ve firmách budou testy nutné dvakrát týdně, nebo jen jednou jako dosud.
        13:08
        Opatření v Polsku
         Polsko od soboty rozšiřuje přísnější opatření na celé území. Znovu úplně zavírá základní školy a hotely, lidé nebudou moct za kulturou a do nákupních center jen pro základní zboží.
         15:26
         Putin reaguje na Bidena
          Ruský prezident Vladimir Putin je připraven diskutovat s americkým protějškem o vzájemných vztazích obou zemí. Ty by podle šéfa Kremlu měly Moskva a Washington udržovat a chránit.
          15:59
          Peníze pro armádu
           Ministerstvo obrany požádá nejpozději do konce března vládu o navrácení zbylých pěti miliard do svého rozpočtu. Dohodli se na tom ministryně financí a ministr obrany s premiérem.
           18:23
           Naděje pro Jaroslava Bartáka
            K soudu se vrací případ Jaroslava Bartáka. Nižší instance ho potrestala šesti lety vězení za to, že za mřížemi plánoval vraždy a vydírání. Lékař ale uspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu.
            18:48
            Slam poetry v autokině
             Parkoviště pražského stadionu Strahov se včera proměnilo v autokino. Na programu nebyl film, ale současná poezie – konkrétně soutěž slam poetry.
             20:57
             Nizozemské volby
              Nizozemský premiér Mark Rutte bude sestavovat v pořadí už čtvrtou vládu. Ukazují to předběžné výsledky po sečtení zhruba tří čtvrtin hlasů odevzdaných v parlamentních volbách.
              21:23
              Migrační dohoda s Tureckem
               Evropská unie a Turecko chtějí vyjednat pokračování migrační dohody, kterou uzavřely přesně před pěti lety.
               23:53
               Ceny benzinu a nafty
                Pohonné hmoty prudce zdražují. Cena Naturalu 95 stoupla za poslední týden o víc než 80 haléřů na průměrných 30 korun a 79 haléřů za litr. Nafta stojí zhruba o korunu šedesát méně.
                24:15
                Podpora policejních zákroků
                 Sněmovní Výbor pro bezpečnost podpořil policisty i strážníky, kteří dohlížejí na dodržování vládních nařízení. Poslanci si na jednání pozvali policejního prezidenta Jana Švejdara.
                 27:03
                 Střelba v Trutnově
                  Střelba na benzinové pumpě v Trutnově. Kolem čtvrté hodiny ráno tam městská policie zasahovala kvůli krádeži. Podezřelý jim nejdřív nadával, pak i vystřelil. Strážníci střelbu opětovali a osmadvacetiletého muže zranili. Postřelen byl i jeden strážník.
                  27:30
                  Výhled počasí
                   Živý vstup Michala Žáka.
                   29:42
                   Potravinový zákon
                    Senát podle očekávání odmítl povinný podíl českých potravin v obchodech nad 400 metrů čtverečních.
                    30:42
                    Možné důsledky kvót
                     Zavedení povinných kvót by podle obchodníků znamenalo s největší pravděpodobností omezení sortimentu zboží i jeho zdražování. Zájem o tuzemské výrobky je přitom stále vysoký.
                     33:23
                     Spotřeba potravin
                      Spotřeba potravin v Česku se v posledních desetiletích mění. Třeba u hovězího masa statistici za 30 let zaznamenali až dvoutřetinový pokles.
                      34:14
                      Tuzemské potravinářství
                       Spotřeba závisí i na tom, jak se vyvíjí výroba. Třeba před půl stoletím Česko ještě nebylo soběstačné v produkci hovězího masa.
                       36:43
                       Zvýšení ošetřovného
                        37:07
                        Eutanazie ve Španělsku
                         Španělský parlament schválil zákon o eutanazii. Země se tak stala čtvrtou v Evropské unii, která svým občanům umožní ukončit život za asistence lékaře.
                         37:32
                         Bouřlivé počasí v USA
                          Vlna bouří trápí jihovýchod Spojených států. Oblastí se přehnaly desítky tornád – strhávaly domy, elektrická vedení i stromy. Rozmary počasí ale postihly i další místa.
                          39:33
                          Poničené stromy
                           Poškození stromů, o které se vedou spory. V aleji v Zašové na Vsetínsku neznámý pachatel nařezal 20 stromů starých přibližně 50 let. Byly určeny k pokácení, protože měly ustoupit stavbě protipovodňového opatření.
                           39:57
                           Lhůty na STK
                            Závěrem března končí loni mimořádně prodloužená platnost STK. Řidiči, kteří možnost odkladu o sedm měsíců využili, už tak mají necelé dva týdny na absolvování kontroly.
                            41:55
                            Zvuky z Marsu
                             Zvuky robotického vozítka křižujícího povrch Marsu. NASA zveřejnila sestřih audiozáznamu průzkumníku Perseverance. Na zvláštním webu si lidé mohou poslechnout i další ukázky skřípání, rachocení i závanů větru vybrané z celkem šestnáctiminutového záznamu.
                             42:30
                             Likvidace nebezpečného odpadu
                              Výrazně přibývá nebezpečného odpadu – a to nejen kvůli covidu. Nemocnice hlásí až třetinový nárůst produkce, což se projevuje i v nákladech na likvidaci.
                              44:28
                              Drony u nehod
                               Piloti dronů z Plzně jsou nově nedílnou součástí integrovaného záchranného systému. Díky modrým majákům se na místo zásahu dostanou rychleji.
                               45:08
                               Nová Káhira
                                Egypt finišuje s první etapou výstavby nového hlavního města. Leží zhruba 40 kilometrů východně od Káhiry. Prestižní projekt za desítky miliard dolarů už brzy bude mít první obyvatele.
                                47:37
                                Úprava zákazu výletů do přírody mimo obec
                                 48:05
                                 Návrat čápů
                                  Z Afriky se do Česka po zimě vracejí první čápi. Migrují buď podél Sahary, nebo přes Suezský průplav.
                                  48:50
                                  Navigace vrtulníků
                                   Bezpečné přistání helikoptér s pacienty i za špatného počasí. Přínos naváděcího systému, který začala na svém heliportu používat nemocnice v pražském Motole.
                                   50:42
                                   Velký knižní čtvrtek
                                    Dvanáct titulů jarní sezony přináší Velký knižní čtvrtek. Čtenáři mezi nimi najdou povídky Biancy Bellové, memoáry Woodyho Allena, ale třeba také návod, jak zabavit děti během lockdownu, Mazej ven.
                                    51:26
                                    Darovaný klavír
                                     Dar z Tchaj-wanu pro Českou filharmonii dorazil na místo. Koncertní klavír Antonín Petrof za víc než čtyři miliony korun převezli z továrny v Hradci Králové do pražského Rudolfina.
                                     Přehrát celé video
                                     Stopáž54 minut
                                     Další díl
                                     19. březen 2021

                                     Přehled dílů

                                     Stopáž54 minut

                                     17. květen

                                     Headlines — Žádost o vstup do NATO — Válka na Ukrajině — Evakuace vojáků z Azovstalu — Boje na Ukrajině — Ruské pochyby o postupu na Ukrajině — Ruská armáda znovu zaútočila na Sýrii — Sněmovna jedná o státním rozpočtu — Mimořádné jednání vlády — Uprchlíci v Praze — Stát zmrazil akcie ruského poslance v ČKD Blansko Holdingu — PPF a Home Credit oznámily dohodu o prodeji svých bankovních aktiv v Rusku — Nová koncertní síň Vltavská filharmonie — Na Ukrajině nalezli tělo českého občana — Výroba baterií pro elektromobily — Elektronický očkovací průkaz — Zemřel Herec Josef Abrhám — Vzpomínka na Josefa Abrháma — První a poslední role Josefa Abrháma — Mimořádný program ČT — RWE zahájila prodej českých zásobníků plynu — Rakouský kancléř v Česku — Vodíkové vlaky na českých železnicích — Končí příjem žádostí o covidové kompenzace — Zmírnění sankcí vůči Kubě — Dodávky německých zbraní na Ukrajinu — Tragická nehoda na D1 u Prahy — Nová větrná elektrárna u Břežan na Znojemsku — Demolice mostu v Brně — Kroužkování sokolích mláďat — 75. ročník nejslavnějšího filmového festivalu v Cannes

                                     Premiéra úterý 17. 5. 2022 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     17. květen

                                     Ve znakovém jazyce

                                     Premiéra úterý 17. 5. 2022 na ČT24
                                     Stopáž54 minut

                                     16. květen

                                     Headlines — Závislost ČR na plynu — Zásoby plynu — Nový sankční balík proti Rusku — Válka na Ukrajině — Boje na Donbase — Ukrajinské protiútoky — Rozšiřování NATO — Renault a McDonald pouští Rusko — Dopravní komplikace v Praze — Zadržení Štefana Harabina na Slovensku — Reakce na střelbu v americkém Buffalu — Rostoucí ceny — Nová adaptace Shakespearovy hry — Vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině — Platby za státní pojištěnce — Státní maturity — Zájem o alternativní zdroje tepla — Nedostatek policistů — Odbory chtějí růst mezd — Růst mezd v roce 2021 — Mzdy napříč regiony — Nejhůře placené profese — Jednání premiéra s prezidentem — Vyznamenání za třetí odboj — Uprchlíci z Ukrajiny v ČR — Konference Internet ve státní správě — Koronavirus v KLDR — Dopravní komplikace v Českých Budějovicích — Obvinění kvůli zakázkám — Výběh s vlky na Šumavě — Ministr Bek ve Vídni — Příprava českého předsednictví — Boris Johnson v Belfastu — Unikátní letadlo přistálo v Podhořanech — Otevírání koupališť

                                     Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     16. květen

                                     Ve znakovém jazyce

                                     Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT24
                                     Stopáž50 minut

                                     15. květen

                                     Headlines — Finsko žádá o členství v NATO — Představitelé NATO vítají zájem Finů o vstup — Bezpečnostní záruky NATO pro nové členy Další ruský útok u Lvova — Pomoc Židů na Ukrajině — Střelba v Bufallu má deset obětí — Masové střelby v USA — Střelba v americkém supermarketu — Ukrajinští uprchlíci v Česku — Uprchlíci v pražské Troji — Ruské majetky v Karlových Varech — Očkování proti covidu-19 — Sněmovna bude jednat o zrušení EET — Část Ruska sužují požáry — Češi šetří na horší časy — Začiná rekonstrukce Barrandovského mostu — Objízdné trasy kolem Barrandovského mostu — Dohled nad opravami Barrandovského mostu — Dopravní uzavírky v Česku — Tryzna za oběti nacistů v Terezíně — Dotace za pomoc uprchlíkům z Ukrajiny — Parlamentní volby v Libanonu — Eurovize už zná svého vítěze — 3. ročník Festivalu rodiny — Plán odpadového hospodářství víc třídit odpad — Začíná období rojení včel — Zvony se z harrachovského kostela ozvou poprvé po osmdesáti letech — Svatojánské slavnosti na Vltavě — Hurvínek v Paříži

                                     Premiéra neděle 15. 5. 2022 na ČT1
                                     Stopáž50 minut

                                     15. květen

                                     Ve znakovém jazyce

                                     Premiéra neděle 15. 5. 2022 na ČT24

                                     Události na sociálních sítích

                                     Napište nám