55 minut

18. března 2021

Obsah dílu

Jednání o opatřeních — Uzávěry okresů — Výsledky jednání — Počet nakažených — Bezpečná vakcína — Očkování a hospitalizace — Testování ve firmách — Opatření v Polsku — Putin reaguje na Bidena — Peníze pro armádu — Naděje pro Jaroslava Bartáka — Slam poetry v autokině — Nizozemské volby — Migrační dohoda s Tureckem — Ceny benzinu a nafty — Podpora policejních zákroků — Střelba v Trutnově — Výhled počasí — Potravinový zákon — Možné důsledky kvót — Spotřeba potravin — Tuzemské potravinářství — Zvýšení ošetřovného — Eutanazie ve Španělsku — Bouřlivé počasí v USA — Poničené stromy — Lhůty na STK — Zvuky z Marsu — Likvidace nebezpečného odpadu — Drony u nehod — Nová Káhira — Úprava zákazu výletů do přírody mimo obec — Návrat čápů — Navigace vrtulníků — Velký knižní čtvrtek — Darovaný klavír

Části dílu

00:39
Jednání o opatřeních
  Vláda právě teď jedná o opatřeních, která budou platit po víkendu. Na větší rušení zákazů ale není podle premiéra vhodná doba. Hlavně kvůli vysokému počtu pacientů v nemocnicích.
  01:31
  Uzávěry okresů
   S pokračujícími uzávěrami okresů nesouhlasí část opozice. Právě její hlasy přitom bude kabinet potřebovat pro další prodloužení nouzového stavu.
   04:47
   Výsledky jednání
    Živý vstup Jakuba Pacnera.
    05:30
    Počet nakažených
     Včera bylo v českých nemocnicích skoro dva tisíce lidí s covidem ve vážném stavu. Je to zhruba stejně jako před týdnem.
     06:21
     Bezpečná vakcína
      Vakcína od společnosti AstraZeneca je podle Evropské lékové agentury bezpečná a nezvyšuje riziko krevních sraženin. Organizace zkoumala možné vedlejší účinky, kvůli kterým některé státy pozastavily očkování touto látkou.
      09:03
      Očkování a hospitalizace
       Aspoň jednu dávku vakcíny u nás dostalo už přes 886 tisíc lidí. Státní ústav pro kontrolu léčiv pak od začátku očkování obdržel zhruba dva tisíce podezření na nežádoucí vedlejší účinky.
       10:03
       Testování ve firmách
        Vláda se dnes večer zabývá taky testováním. Projedná povinné odběry pro zaměstnance menších úřadů. Ministři se mohou vrátit i k diskusi, jestli ve firmách budou testy nutné dvakrát týdně, nebo jen jednou jako dosud.
        13:08
        Opatření v Polsku
         Polsko od soboty rozšiřuje přísnější opatření na celé území. Znovu úplně zavírá základní školy a hotely, lidé nebudou moct za kulturou a do nákupních center jen pro základní zboží.
         15:26
         Putin reaguje na Bidena
          Ruský prezident Vladimir Putin je připraven diskutovat s americkým protějškem o vzájemných vztazích obou zemí. Ty by podle šéfa Kremlu měly Moskva a Washington udržovat a chránit.
          15:59
          Peníze pro armádu
           Ministerstvo obrany požádá nejpozději do konce března vládu o navrácení zbylých pěti miliard do svého rozpočtu. Dohodli se na tom ministryně financí a ministr obrany s premiérem.
           18:23
           Naděje pro Jaroslava Bartáka
            K soudu se vrací případ Jaroslava Bartáka. Nižší instance ho potrestala šesti lety vězení za to, že za mřížemi plánoval vraždy a vydírání. Lékař ale uspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu.
            18:48
            Slam poetry v autokině
             Parkoviště pražského stadionu Strahov se včera proměnilo v autokino. Na programu nebyl film, ale současná poezie – konkrétně soutěž slam poetry.
             20:57
             Nizozemské volby
              Nizozemský premiér Mark Rutte bude sestavovat v pořadí už čtvrtou vládu. Ukazují to předběžné výsledky po sečtení zhruba tří čtvrtin hlasů odevzdaných v parlamentních volbách.
              21:23
              Migrační dohoda s Tureckem
               Evropská unie a Turecko chtějí vyjednat pokračování migrační dohody, kterou uzavřely přesně před pěti lety.
               23:53
               Ceny benzinu a nafty
                Pohonné hmoty prudce zdražují. Cena Naturalu 95 stoupla za poslední týden o víc než 80 haléřů na průměrných 30 korun a 79 haléřů za litr. Nafta stojí zhruba o korunu šedesát méně.
                24:15
                Podpora policejních zákroků
                 Sněmovní Výbor pro bezpečnost podpořil policisty i strážníky, kteří dohlížejí na dodržování vládních nařízení. Poslanci si na jednání pozvali policejního prezidenta Jana Švejdara.
                 27:03
                 Střelba v Trutnově
                  Střelba na benzinové pumpě v Trutnově. Kolem čtvrté hodiny ráno tam městská policie zasahovala kvůli krádeži. Podezřelý jim nejdřív nadával, pak i vystřelil. Strážníci střelbu opětovali a osmadvacetiletého muže zranili. Postřelen byl i jeden strážník.
                  27:30
                  Výhled počasí
                   Živý vstup Michala Žáka.
                   29:42
                   Potravinový zákon
                    Senát podle očekávání odmítl povinný podíl českých potravin v obchodech nad 400 metrů čtverečních.
                    30:42
                    Možné důsledky kvót
                     Zavedení povinných kvót by podle obchodníků znamenalo s největší pravděpodobností omezení sortimentu zboží i jeho zdražování. Zájem o tuzemské výrobky je přitom stále vysoký.
                     33:23
                     Spotřeba potravin
                      Spotřeba potravin v Česku se v posledních desetiletích mění. Třeba u hovězího masa statistici za 30 let zaznamenali až dvoutřetinový pokles.
                      34:14
                      Tuzemské potravinářství
                       Spotřeba závisí i na tom, jak se vyvíjí výroba. Třeba před půl stoletím Česko ještě nebylo soběstačné v produkci hovězího masa.
                       36:43
                       Zvýšení ošetřovného
                        37:07
                        Eutanazie ve Španělsku
                         Španělský parlament schválil zákon o eutanazii. Země se tak stala čtvrtou v Evropské unii, která svým občanům umožní ukončit život za asistence lékaře.
                         37:32
                         Bouřlivé počasí v USA
                          Vlna bouří trápí jihovýchod Spojených států. Oblastí se přehnaly desítky tornád – strhávaly domy, elektrická vedení i stromy. Rozmary počasí ale postihly i další místa.
                          39:33
                          Poničené stromy
                           Poškození stromů, o které se vedou spory. V aleji v Zašové na Vsetínsku neznámý pachatel nařezal 20 stromů starých přibližně 50 let. Byly určeny k pokácení, protože měly ustoupit stavbě protipovodňového opatření.
                           39:57
                           Lhůty na STK
                            Závěrem března končí loni mimořádně prodloužená platnost STK. Řidiči, kteří možnost odkladu o sedm měsíců využili, už tak mají necelé dva týdny na absolvování kontroly.
                            41:55
                            Zvuky z Marsu
                             Zvuky robotického vozítka křižujícího povrch Marsu. NASA zveřejnila sestřih audiozáznamu průzkumníku Perseverance. Na zvláštním webu si lidé mohou poslechnout i další ukázky skřípání, rachocení i závanů větru vybrané z celkem šestnáctiminutového záznamu.
                             42:30
                             Likvidace nebezpečného odpadu
                              Výrazně přibývá nebezpečného odpadu – a to nejen kvůli covidu. Nemocnice hlásí až třetinový nárůst produkce, což se projevuje i v nákladech na likvidaci.
                              44:28
                              Drony u nehod
                               Piloti dronů z Plzně jsou nově nedílnou součástí integrovaného záchranného systému. Díky modrým majákům se na místo zásahu dostanou rychleji.
                               45:08
                               Nová Káhira
                                Egypt finišuje s první etapou výstavby nového hlavního města. Leží zhruba 40 kilometrů východně od Káhiry. Prestižní projekt za desítky miliard dolarů už brzy bude mít první obyvatele.
                                47:37
                                Úprava zákazu výletů do přírody mimo obec
                                 48:05
                                 Návrat čápů
                                  Z Afriky se do Česka po zimě vracejí první čápi. Migrují buď podél Sahary, nebo přes Suezský průplav.
                                  48:50
                                  Navigace vrtulníků
                                   Bezpečné přistání helikoptér s pacienty i za špatného počasí. Přínos naváděcího systému, který začala na svém heliportu používat nemocnice v pražském Motole.
                                   50:42
                                   Velký knižní čtvrtek
                                    Dvanáct titulů jarní sezony přináší Velký knižní čtvrtek. Čtenáři mezi nimi najdou povídky Biancy Bellové, memoáry Woodyho Allena, ale třeba také návod, jak zabavit děti během lockdownu, Mazej ven.
                                    51:26
                                    Darovaný klavír
                                     Dar z Tchaj-wanu pro Českou filharmonii dorazil na místo. Koncertní klavír Antonín Petrof za víc než čtyři miliony korun převezli z továrny v Hradci Králové do pražského Rudolfina.
                                     Přehrát celé video
                                     Stopáž54 minut
                                     Další díl
                                     19. března 2021

                                     Přehled dílů

                                     Stopáž55 minut

                                     23. dubna

                                     Headlines — Debata o nové bankovní dani — Budoucnost daně z mimořádných zisků — Čistý zisk bank v Česku — Schůzka lídrů vládních stran — Britská pomoc Ukrajině — Evakuace na Ukrajině — Dovoz zemědělské produkce z Ukrajiny do EU — Mrazy v Česku vrcholí — Nový šéf Vojenského zpravodajství — Podezření na špionáž pro Čínu — Britské vyhošťování nelegálních migrantů — Nákup potravin v online obchodu — Zásilkový výdej léků na předpis — Přípravy na MFF Karlovy Vary — Čísla politických subjektů pro volby do EP — Soud s Janem Cimickým — Právo spotřebitele na opravu — Napadený web České noviny — Hazardní chování na kolejích — Otevření památníku holokaustu Romů a Sintů — Podoba památníku v Letech — Osudy z koncentračního tábora v Letech — Pohnutá historie místa — Propalestinské demonstrace v USA — Zadržení gangu v Oděse — Nový ředitel SÚKL — Peníze na celoplošné sociální služby — Soud za akci Asanace — Proslavil ho Miloš Jakeš, teď z něj budou byty — Testování nových padáků — Obovené spojení se sondou Voyager 1 — Trpké oslavy svátku Pesach — Pátrání po Pavlu Zítkovi — Test uzávěry na přehradě Fláje — Statečné psí srdce — Academia film festival v Olomouci

                                     23. 4. 2024 na ČT1
                                     Stopáž55 minut

                                     23. dubna

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     23. 4. 2024 na ČT24
                                     Stopáž55 minut

                                     22. dubna

                                     Výpověď bez udání důvodu — Jednodušší ukončení pracovního poměru — Návrhy NERV — Jednání na Hradě o důchodech — Hlasování o podpoře Kyjeva — Americká pomoc pro Ukrajinu — Obžaloba bývalého hradního kancléře — Očkování proti černému kašli — Deficit veřejných financí — Referendum o průmyslové zóně v Dolní Lutyni — Británie a deportace nelegálních migrantů do Rwandy — Aharon Haliva končí — Ivan Trojan ve hře Žáby — Kandidáti na ústavní soudce — Trestní řízení s Donaldem Trumpem — Návrat zimního počasí do Evropy — Mrazivá noc v Česku — Tři roky vězení pro Dominika Feriho — Případ Dominika Feriho — Obvinění Dominika Feriho — Vláda a strategické investice — Obvinění kandidátů AfD do eurovoleb — Referendum v Kosovu — Podvody s falešnými nahrávkami — Kauza prodeje městských bytů v centru Prahy — Nebezpečná znaménka — Společná část státních maturit — Zemřela Hana Brejchová — Soud kvůli požáru supermarketu — Objev nevyčíslitelné hodnoty — Zvláštnosti hanáckého nářečí — Michael Jackson v Redutě

                                     22. 4. 2024 na ČT1
                                     Stopáž55 minut

                                     22. dubna

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     22. 4. 2024 na ČT24
                                     Stopáž50 minut

                                     21. dubna

                                     Vojenská pomoc pro Ukrajinu — USA a pomoc Ukrajině — Proces schvalování pomoci pro Ukrajinu — Reakce z Ukrajiny — Cvičení vojáků — Tresty pro pachatele — Místo vězení peněžité tresty — Peněžité tresty — Sdílení elektřiny — Problémy kvůli sněhu — Výstraha před mrazem — Rekonstrukce Hradu Trosky — Zemřel Josef Laufer — Otevření Památníku holokaustu Romů a Sintů — Parkování kolem stadionu — Roste zájem o slepice — Požár dřevěné chalupy na okraji Vsetína — Soukromé rezidence Karla III. — Lidé po amputaci — V Česku chybí automechanici — Poškození íránské základny — Kontrola migrace v Rusku — Česko a migrační pakt — Nový aukční rekord — Taxi jako pomoc pro seniory — Opravy silnic — Zavřený most u Střezimíře — Kristian se vrací do kin — Referendum v Kosovu — Zemřel Miroslav Švejda — Slavné operní sbory ve Španělském sále

                                     21. 4. 2024 na ČT1
                                     Stopáž50 minut

                                     21. dubna

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     21. 4. 2024 na ČT24
                                     Stopáž50 minut

                                     20. dubna

                                     Hospodaření obcí a krajů — Jednání o rozpočtovém určení daní — Rozpočty samospráv v rekordním přebytku — Zákon o zhraniční pomoci v americkém Kongresu — Ceny bytů i nájmů opět rostou — Trh s nemovitostmi — Počasí komplikuje dopravu — Silničáři drží zimní pohotovost — Istanbulská úmluva — Úklid odpadků — Česká kultura v Belgii — Převody nepotřebného majetku — České dráhy vyřazují staré vlaky — Výcvik nových strojvedoucích — Paliativní péče o nemocné — Personál pro obsluhu nových stíhacích letounů — Modernizace letectva — Opravy starých objektů armády — Administrativa ve školách — Napětí na Blízkém východě — Setkání Erdogana s vedením hnutí Hamás — Výstup skautů na Lysou horu — Nízké odměny za právní pomoc zranitelným — Půl století od rozehnání koncertu Plastic People — Británie odmítla jednání s EU — Česká pomoc Ukrajině — Mefisto v Národním divadle

                                     20. 4. 2024 na ČT1
                                     Stopáž50 minut

                                     20. dubna

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     20. 4. 2024 na ČT24
                                     Stopáž55 minut

                                     19. dubna

                                     Jednání o reformě penzí — ANO zrušilo jednání s koalicí a prezidentem — Cíle důchodové reformy — Populační vývoj a důchodový systém — Útoky v Íránu — Sankce na izralské osadníky — Přiznání k dani elektronicky — Obvinění v kauze brněnských bytů — Speed Marathon 2024 — Měření rychlosti na silnicích — Boje na Ukrajině — Jednání EU s Británií — Oslavy šéfa brněnské filharmonie — Iniciativa Poslední adresa připomíná hrdiny minulé doby — Volby do Evropského parlamentu — Maďarská strana Fidesz zahájila kampaň — Kázeňské řízení s ředitelem policie v Hradci Králové — Andrej Babiš se rozvádí — Stavba metra D — Vítězové cen Magnesia litera — Nejprodávanější knihy — Nový díl románu Šikmý kostel — Jednání sněmovny — Rychlodráha na letiště — Leyenová ve Finsku — Posilování obrany pobaltský zemí — Podezřelí z útoku na Leonida Volkova — Čištění Labe — Vysoké ceny moderních léků — Oběti záplav v Dubaji — Volby v Indii — Dárci kostní dřeně — Záchrana hnízd čejky chocholaté — Soud s Donaldem Trumpem — Analýza odpadních vod

                                     19. 4. 2024 na ČT1
                                     Stopáž55 minut

                                     19. dubna

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     19. 4. 2024 na ČT24

                                     Události na sociálních sítích

                                     Napište nám