Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Výsledky zpřísněných opatření

Výsledky zpřísněných opatření

Zpřísněná opatření se podle ministra zdravotnictví už po týdnu začínají projevovat v pomalejším nárůstu počtu nakažených.

Povolání mediků a specialistů

Povolání mediků a specialistů

Přetížená zdravotnická zařízení vstoupí do nového týdne s možností povolávat mediky a další studenty. Podobně už se můžou obracet na ambulantní specialisty.

Počet nakažených

Počet nakažených

Včera testy prokázaly přes 9 tisíc nově nakažených, o 1200 víc než před týdnem. Reprodukční číslo se drží těsně nad jednou.

Pomoc dobrovolníků

Pomoc dobrovolníků

V přetížených nemocnicích začnou zítra pomáhat také další dobrovolníci z Českého červeného kříže.

Nemocnice na Ostravsku

Nemocnice na Ostravsku

Živý vstup Marka Slavíka.

Policie proti demonstrantům

Policie proti demonstrantům

Demonstrace kvůli protiepidemickým opatřením dnes v Praze policie opakovaně rozpouštěla – kvůli nedodržování pravidel.

Poradní skupina ministerstva zdravotnictví

Poradní skupina ministerstva zdravotnictví

Jan Blatný by rezignoval na post ministra, pokud by při Úřadu vlády vznikal paralelní resort zdravotnictví. Řekl to v Otázkách Václava Moravce v souvislosti s působením epidemiologa Petra Smejkala, který se nedávno stal členem Rady vlády pro zdravotní rizika.

Mše on-line

Mše on-line

Vládní koronavirové restrikce poznamenávají i náboženský život. Například nejnavštěvovanější tuzemské poutní místo – svatý Hostýn na Kroměřížsku – bylo dnes zcela liduprázdné.

Papež v Iráku

Papež v Iráku

Papež František se na návštěvě Iráku pomodlil za oběti války s Islámským státem. Na závěr historické cesty odsloužil mši na stadionu v Irbílu, centru irácké části Kurdistánu.

Itálie rok poté

Itálie rok poté

16 milionů Italů vstoupilo před rokem jako první v Evropě do tvrdého lockdownu. Teď země překračuje další hranici – 100 tisíc mrtvých v souvislosti s koronavirem.

Masarykovo výročí

Masarykovo výročí

Před 171 lety se narodil Tomáš Garrigue Masaryk. Prvního československého prezidenta uctila současná hlava státu položením věnců na rodinné hrobce v Lánech. Památníku na Pražském hradě se také poklonil předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Výsledky Českého lva

Výsledky Českého lva

Českého lva pro nejlepší loňský film dostal snímek Šarlatán režisérky Agnieszky Hollandové. Ta získala i cenu za režii. Počtem sošek zvítězila Krajina ve stínu.

Ministryně o daních

Ministryně o daních

Daňová přiznání bude možné podávat až do 3. května, elektronicky pak do 1. června. ČT to řekla ministryně financí Alena Schillerová. Na zítřejším jednání vlády také předloží návrh, aby stát odpustil DPH na respirátory i v dalších dvou měsících.

Rozdělení evropských dotací

Rozdělení evropských dotací

Další vládní spor – tentokrát kvůli dotacím z Evropské unie. Ministři za hnutí ANO v týdnu schválili rozdělení peněz mezi operační programy do roku 2027 navzdory výhradám sociálních demokratů.

AstraZeneca v Rakousku

AstraZeneca v Rakousku

Rakouský lékový úřad stáhl z trhu jednu z šarží vakcíny AstraZeneca. Vyšetřuje totiž případ dvou žen, které měly mít po podání očkování vážné komplikace.

Malá privatizace

Malá privatizace

Před třiceti lety se naplno rozbíhala takzvaná malá privatizace. Lidé si mohli od státu vydražit obchody nebo provozovny. Ministr Tomáš Ježek oznamoval, že během prvních dvaceti osmi aukcí soukromníci zaplatili 84 milionů korun.

Dovoz ojetin

Dovoz ojetin

Do Česka se dováží méně ojetých vozů. Letos do konce února to bylo přes 22 tisíc použitých osobních aut. Číslo je o 17 procent nižší než před rokem.

Zájem o opuštěná zvířata

Zájem o opuštěná zvířata

Rekordní zájem o adopce opuštěných zvířat. Psí útulky napříč Českem se vyprazdňují. Prudce stoupá i cena štěňat nabízených v inzerátech.

Týden opatření

Týden opatření

Česko má za sebou první týden a víkend zpřísněných opatření. Až na výjimky – jako jsou cesty do práce nebo k lékaři – se nedá cestovat mezi okresy.

Hory bez turistů

Hory bez turistů

Změna režimu pohybu a zpřísnění restrikcí jsou vidět třeba na horských parkovištích v atraktivních a oblíbených lokalitách, kde ještě týden dva zpátky musela usměrňovat provoz policie.

Veřejnost a opatření

Veřejnost a opatření

Restrikcí se týkal bleskový průzkum, který zkraje týdne provedla pro Český rozhlas agentura Median. Devět z deseti respondentů uvedlo, že opatření dodržuje. Jen asi osm procent oslovených proklamovalo opak.

Dopady omezení na obchod

Dopady omezení na obchod

První týden přísných opatření se projevil i v prodejnách. Dopad ale není na všechny stejný. V některých supermarketech, především ve velkých městech, zákazníci ubyli. Naopak on-line obchodům se daří lépe.

Vyšetřování ropné havárie

Vyšetřování ropné havárie

Za úmyslnou sabotáž ze strany Íránu označila izraelská ministryně životního prostředí nedávný únik ropných látek na pobřeží židovského státu. K teorii enviromentálního terorismu se staví rezervovaně část politiků i veřejnosti.

Protesty v Myanmaru

Protesty v Myanmaru

Odbory v Myanmaru vyzvaly ke generální stávce. Reagují tak na úmrtí jednoho z bývalých činitelů vládní strany. Zemřel poté, co ho za použití násilí zadržela policie.

Práce pro vězně

Práce pro vězně

Vydělat si peníze nebo splácet dluhy je teď složitější i pro odsouzené. Kvůli koronavirové krizi jim firmy nabízejí méně práce. Zaměstnávání navíc komplikují karantény. Věznice proto posílily sociální práci.

Omezování veřejné dopravy

Omezování veřejné dopravy

Kraje dál redukují veřejnou dopravu. Reagují tím na restrikce kvůli koronaviru, úbytek cestujících i tržeb za jízdenky.

Lokálky v ohrožení

Lokálky v ohrožení

Desítkám lokálních železnic hrozí brzké zrušení. Novelou, která to má umožnit, se zabývá sněmovna.

Švýcarské referendum

Švýcarské referendum

Švýcaři v referendu schválili návrh zakazující zahalování obličeje na veřejnosti. Prošel těsně.

Těžké časy pro německé pivo

Těžké časy pro německé pivo

Německé pivovary v ohrožení. Některé přišly až o dvě třetiny odbytu. Část pivovarníků už začala likvidovat zásoby sudového piva, u kterého prošla záruční lhůta.

Vydry v Krušných horách

Vydry v Krušných horách

Vědci zjistili, že české vydry jsou vlastně německé. Alespoň ty žijící pod Krušnými horami. Vydry se navíc začaly specializovat na hlavače černoústého, invazivní druh ryby, který doslova ovládl Labe. To jsou překvapivé výsledky tříletého českoněmeckého projektu.

Přehrát vše
Stopáž50 minut
Rok výroby 2021
 P ST AD HD