Události

7. březen 2021

50 minut

7. březen 2021

Obsah dílu

Výsledky zpřísněných opatření — Povolání mediků a specialistů — Počet nakažených — Pomoc dobrovolníků — Nemocnice na Ostravsku — Policie proti demonstrantům — Poradní skupina ministerstva zdravotnictví — Mše on-line — Papež v Iráku — Itálie rok poté — Zájem o stavební spoření v ČR — Masarykovo výročí — Výsledky Českého lva — Ministryně o daních — Rozdělení evropských dotací — AstraZeneca v Rakousku — Malá privatizace — Dovoz ojetin — Zájem o opuštěná zvířata — Týden opatření — Hory bez turistů — Veřejnost a opatření — Dopady omezení na obchod — Vyšetřování ropné havárie — Protesty v Myanmaru — Práce pro vězně — Omezování veřejné dopravy — Lokálky v ohrožení — Švýcarské referendum — Těžké časy pro německé pivo — Vydry v Krušných horách

Části dílu

00:37
Výsledky zpřísněných opatření
  Zpřísněná opatření se podle ministra zdravotnictví už po týdnu začínají projevovat v pomalejším nárůstu počtu nakažených.
  01:14
  Povolání mediků a specialistů
   Přetížená zdravotnická zařízení vstoupí do nového týdne s možností povolávat mediky a další studenty. Podobně už se můžou obracet na ambulantní specialisty.
   03:54
   Počet nakažených
    Včera testy prokázaly přes 9 tisíc nově nakažených, o 1200 víc než před týdnem. Reprodukční číslo se drží těsně nad jednou.
    05:08
    Pomoc dobrovolníků
     V přetížených nemocnicích začnou zítra pomáhat také další dobrovolníci z Českého červeného kříže.
     06:13
     Nemocnice na Ostravsku
      Živý vstup Marka Slavíka.
      07:25
      Policie proti demonstrantům
       Demonstrace kvůli protiepidemickým opatřením dnes v Praze policie opakovaně rozpouštěla – kvůli nedodržování pravidel.
       09:40
       Poradní skupina ministerstva zdravotnictví
        Jan Blatný by rezignoval na post ministra, pokud by při Úřadu vlády vznikal paralelní resort zdravotnictví. Řekl to v Otázkách Václava Moravce v souvislosti s působením epidemiologa Petra Smejkala, který se nedávno stal členem Rady vlády pro zdravotní rizika.
        10:27
        Mše on-line
         Vládní koronavirové restrikce poznamenávají i náboženský život. Například nejnavštěvovanější tuzemské poutní místo – svatý Hostýn na Kroměřížsku – bylo dnes zcela liduprázdné.
         12:59
         Papež v Iráku
          Papež František se na návštěvě Iráku pomodlil za oběti války s Islámským státem. Na závěr historické cesty odsloužil mši na stadionu v Irbílu, centru irácké části Kurdistánu.
          14:02
          Itálie rok poté
           16 milionů Italů vstoupilo před rokem jako první v Evropě do tvrdého lockdownu. Teď země překračuje další hranici – 100 tisíc mrtvých v souvislosti s koronavirem.
           16:06
           Zájem o stavební spoření v ČR
            16:37
            Masarykovo výročí
             Před 171 lety se narodil Tomáš Garrigue Masaryk. Prvního československého prezidenta uctila současná hlava státu položením věnců na rodinné hrobce v Lánech. Památníku na Pražském hradě se také poklonil předseda Senátu Miloš Vystrčil.
             17:00
             Výsledky Českého lva
              Českého lva pro nejlepší loňský film dostal snímek Šarlatán režisérky Agnieszky Hollandové. Ta získala i cenu za režii. Počtem sošek zvítězila Krajina ve stínu.
              19:48
              Ministryně o daních
               Daňová přiznání bude možné podávat až do 3. května, elektronicky pak do 1. června. ČT to řekla ministryně financí Alena Schillerová. Na zítřejším jednání vlády také předloží návrh, aby stát odpustil DPH na respirátory i v dalších dvou měsících.
               20:43
               Rozdělení evropských dotací
                Další vládní spor – tentokrát kvůli dotacím z Evropské unie. Ministři za hnutí ANO v týdnu schválili rozdělení peněz mezi operační programy do roku 2027 navzdory výhradám sociálních demokratů.
                23:28
                AstraZeneca v Rakousku
                 Rakouský lékový úřad stáhl z trhu jednu z šarží vakcíny AstraZeneca. Vyšetřuje totiž případ dvou žen, které měly mít po podání očkování vážné komplikace.
                 23:50
                 Malá privatizace
                  Před třiceti lety se naplno rozbíhala takzvaná malá privatizace. Lidé si mohli od státu vydražit obchody nebo provozovny. Ministr Tomáš Ježek oznamoval, že během prvních dvaceti osmi aukcí soukromníci zaplatili 84 milionů korun.
                  26:10
                  Dovoz ojetin
                   Do Česka se dováží méně ojetých vozů. Letos do konce února to bylo přes 22 tisíc použitých osobních aut. Číslo je o 17 procent nižší než před rokem.
                   26:28
                   Zájem o opuštěná zvířata
                    Rekordní zájem o adopce opuštěných zvířat. Psí útulky napříč Českem se vyprazdňují. Prudce stoupá i cena štěňat nabízených v inzerátech.
                    28:31
                    Týden opatření
                     Česko má za sebou první týden a víkend zpřísněných opatření. Až na výjimky – jako jsou cesty do práce nebo k lékaři – se nedá cestovat mezi okresy.
                     29:09
                     Hory bez turistů
                      Změna režimu pohybu a zpřísnění restrikcí jsou vidět třeba na horských parkovištích v atraktivních a oblíbených lokalitách, kde ještě týden dva zpátky musela usměrňovat provoz policie.
                      31:28
                      Veřejnost a opatření
                       Restrikcí se týkal bleskový průzkum, který zkraje týdne provedla pro Český rozhlas agentura Median. Devět z deseti respondentů uvedlo, že opatření dodržuje. Jen asi osm procent oslovených proklamovalo opak.
                       32:22
                       Dopady omezení na obchod
                        První týden přísných opatření se projevil i v prodejnách. Dopad ale není na všechny stejný. V některých supermarketech, především ve velkých městech, zákazníci ubyli. Naopak on-line obchodům se daří lépe.
                        35:11
                        Vyšetřování ropné havárie
                         Za úmyslnou sabotáž ze strany Íránu označila izraelská ministryně životního prostředí nedávný únik ropných látek na pobřeží židovského státu. K teorii enviromentálního terorismu se staví rezervovaně část politiků i veřejnosti.
                         37:25
                         Protesty v Myanmaru
                          Odbory v Myanmaru vyzvaly ke generální stávce. Reagují tak na úmrtí jednoho z bývalých činitelů vládní strany. Zemřel poté, co ho za použití násilí zadržela policie.
                          37:51
                          Práce pro vězně
                           Vydělat si peníze nebo splácet dluhy je teď složitější i pro odsouzené. Kvůli koronavirové krizi jim firmy nabízejí méně práce. Zaměstnávání navíc komplikují karantény. Věznice proto posílily sociální práci.
                           39:54
                           Omezování veřejné dopravy
                            Kraje dál redukují veřejnou dopravu. Reagují tím na restrikce kvůli koronaviru, úbytek cestujících i tržeb za jízdenky.
                            40:32
                            Lokálky v ohrožení
                             Desítkám lokálních železnic hrozí brzké zrušení. Novelou, která to má umožnit, se zabývá sněmovna.
                             43:28
                             Švýcarské referendum
                              Švýcaři v referendu schválili návrh zakazující zahalování obličeje na veřejnosti. Prošel těsně.
                              43:56
                              Těžké časy pro německé pivo
                               Německé pivovary v ohrožení. Některé přišly až o dvě třetiny odbytu. Část pivovarníků už začala likvidovat zásoby sudového piva, u kterého prošla záruční lhůta.
                               46:23
                               Vydry v Krušných horách
                                Vědci zjistili, že české vydry jsou vlastně německé. Alespoň ty žijící pod Krušnými horami. Vydry se navíc začaly specializovat na hlavače černoústého, invazivní druh ryby, který doslova ovládl Labe. To jsou překvapivé výsledky tříletého českoněmeckého projektu.
                                Přehrát celé video
                                Stopáž54 minut
                                Další díl
                                8. březen 2021

                                Přehled dílů

                                Stopáž54 minut

                                18. květen

                                Vývoj války na Ukrajině — Osud obránců z Azovstalu — Válka na Ukrajině — Obránci Mariupolu v zajetí ruských separatistů — Moskva oznámila vyhoštění desítek francouzských a italských diplomatů — Změny schválené Senátem — Podány žádosti o vstup do NATO — Technika a výzbroj Armády ČR — Vyvlastnění pozemků u Tábora — Příspěvek 5000 korun na dítě — Mezinárodní den muzeí — Vláda schválila návrh na další milostivé léto — EU chce omezit závislost na ruském plynu — Možnosti dodávek ropy do ČR — Policie obvinila ředitele SÚRAO — Na Labi rostou nová přístaviště — Kampaň pro mladé řidiče — Inflace v EU vystoupila na rekordních 8,1 % — Volně prodejné léky zdražují — Pomoc lidem prchajícím před válkou — Novinky v dávkách pro uprchlíky — Ukrajinští uprchlíci na hlavním nádraží v Praze — Ukrajinští uprchlíci v Česku — Prodeje a výroba osobních aut — Dopady války na tuzemské podnikatele — Útočník s lukem a šípy se přiznal k vraždě pěti lidí — Stranické primárky v USA — Zrušení postu odborných náměstků na ministerstvech — Zpráva o stavu klimatu — Cenu Arnošta Lustiga převzal Šimon Pánek — Klesá zájem o tradiční řemesla — Jan Kočka obviněn z vydírání — Bourání nájezdu na Barrandovský most — Příběh Hany Sternlichtové

                                Premiéra středa 18. 5. 2022 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                18. květen

                                Ve znakovém jazyce

                                Premiéra středa 18. 5. 2022 na ČT24
                                Stopáž54 minut

                                17. květen

                                Headlines — Žádost o vstup do NATO — Válka na Ukrajině — Evakuace vojáků z Azovstalu — Boje na Ukrajině — Ruské pochyby o postupu na Ukrajině — Ruská armáda znovu zaútočila na Sýrii — Sněmovna jedná o státním rozpočtu — Mimořádné jednání vlády — Uprchlíci v Praze — Stát zmrazil akcie ruského poslance v ČKD Blansko Holdingu — PPF a Home Credit oznámily dohodu o prodeji svých bankovních aktiv v Rusku — Nová koncertní síň Vltavská filharmonie — Na Ukrajině nalezli tělo českého občana — Výroba baterií pro elektromobily — Elektronický očkovací průkaz — Zemřel Herec Josef Abrhám — Vzpomínka na Josefa Abrháma — První a poslední role Josefa Abrháma — Mimořádný program ČT — RWE zahájila prodej českých zásobníků plynu — Rakouský kancléř v Česku — Vodíkové vlaky na českých železnicích — Končí příjem žádostí o covidové kompenzace — Zmírnění sankcí vůči Kubě — Dodávky německých zbraní na Ukrajinu — Tragická nehoda na D1 u Prahy — Nová větrná elektrárna u Břežan na Znojemsku — Demolice mostu v Brně — Kroužkování sokolích mláďat — 75. ročník nejslavnějšího filmového festivalu v Cannes

                                Premiéra úterý 17. 5. 2022 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                17. květen

                                Ve znakovém jazyce

                                Premiéra úterý 17. 5. 2022 na ČT24
                                Stopáž54 minut

                                16. květen

                                Headlines — Závislost ČR na plynu — Zásoby plynu — Nový sankční balík proti Rusku — Válka na Ukrajině — Boje na Donbase — Ukrajinské protiútoky — Rozšiřování NATO — Renault a McDonald pouští Rusko — Dopravní komplikace v Praze — Zadržení Štefana Harabina na Slovensku — Reakce na střelbu v americkém Buffalu — Rostoucí ceny — Nová adaptace Shakespearovy hry — Vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině — Platby za státní pojištěnce — Státní maturity — Zájem o alternativní zdroje tepla — Nedostatek policistů — Odbory chtějí růst mezd — Růst mezd v roce 2021 — Mzdy napříč regiony — Nejhůře placené profese — Jednání premiéra s prezidentem — Vyznamenání za třetí odboj — Uprchlíci z Ukrajiny v ČR — Konference Internet ve státní správě — Koronavirus v KLDR — Dopravní komplikace v Českých Budějovicích — Obvinění kvůli zakázkám — Výběh s vlky na Šumavě — Ministr Bek ve Vídni — Příprava českého předsednictví — Boris Johnson v Belfastu — Unikátní letadlo přistálo v Podhořanech — Otevírání koupališť

                                Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                16. květen

                                Ve znakovém jazyce

                                Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT24

                                Události na sociálních sítích

                                Napište nám