50 minut

21. únor 2021

Obsah dílu

Nová opatření — Zájem o respirátory — Průzkum o krocích vlády — Policie a tendr na testy — Nově nakažení — Uzavřené okresy — Výročí vraždy — Rozvolňování v Izraeli i Británii — Volební zákon — Mše za Jana Sokola — První měsíc Joe Bidena — Íránský jaderný program — 100 let Zdeňka Milera — Prymula se stahuje — Výročí útoku na RFE — Slevy na oblečení — Teplé počasí — Lidé na horách — Rok s koronavirem — Jak se šířil vir — Omezení v roce 2020 — Nejpostiženější oblast — Uzavřené obce — Nákaza na fotbale — Nepokoje ve Španělsku — Pád leteckého motoru — Demonstrace proti opatřením — Lyžování v Polsku — Rozhovor s Miroslavem Kalouskem — Sběrový papír — Žlutý tučňák — Letní tábory — On-line koncert Tata bojs

Části dílu

00:41
Nová opatření
  Česko čeká další opatření - zítra mají úřady nařídit nošení respirátorů FFP2 nebo podobné ochrany nosu a úst na místech s vyšší koncentrací lidí.
  01:26
  Zájem o respirátory
   Detaily k povinnému nošení respirátorů by měly být jasné až po zítřejším jednání vlády. Kromě zmíněných míst by je chtěl Jan Blatný prosadit i na pracovištích nebo středních školách po jejich otevření.
   04:50
   Průzkum o krocích vlády
    Kroky vlády v souvislosti s očkováním hodnotila většina oslovených špatně. Opačný názor vyjádřila necelá pětina.
    05:55
    Policie a tendr na testy
     Tendrem na pořízení antigenních testů se bude zabývat policie i vláda. Do sporu se kvůli němu dostali premiér Babiš s vicepremiérem Hamáčkem.
     09:03
     Nově nakažení
      Laboratoře v Česku včera zjistily 6 755 nakažených koronavirem. Výrazně míň než v předchozích dnech - o víkendu je obvykle nižší počet testů - zároveň ale jde o vyšší číslo než před týdnem.
      09:46
      Uzavřené okresy
       Živý vstup Karolíny Nové.
       11:38
       Výročí vraždy
        Tři roky od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Slovensko si připomnělo tragédii, která spustila rozsáhlé společenské změny.
        13:55
        Rozvolňování v Izraeli i Británii
         Izrael uvolňuje velkou část protiepidemických opatření. Otevřel obchody i místa k trávení volného času. V očkování je daleko taky Británie, plán rozvolňování zveřejní v pondělí.
         14:26
         Volební zákon
          Vláda by měla v pondělí projednat varianty nové podoby volebního zákona. Jedna počítá s volebním obvodem pro celé Česko. Podle té druhé by jich zůstalo 14, ale změnilo by se přidělování mandátů.
          16:32
          Mše za Jana Sokola
           Rodina se v sobotu rozloučila se zesnulým filozofem, pedagogem a signatářem Charty 77 Janem Sokolem. Zádušní mše se konala v bazilice svaté Markéty v Praze na Břevnově.
           16:56
           První měsíc Joe Bidena
            Americký prezident Joe Biden je měsíc v úřadu. V mnoha oblastech už stihl změnit politiku prosazovanou svým předchůdcem.
            19:35
            Íránský jaderný program
             Írán oznámil, že vypne kamery na svých jaderných zařízeních, kterými je dle dohody z roku 2015 monitoruje Mezinárodní agentura pro atomovou energii.
             20:00
             100 let Zdeňka Milera
              Ilustrátor Zdeněk Miler by dnes oslavil sto let. Tvůrce Krtka, který se stal nedílnou součástí dětství několika generací, žil ale mnohem bohatší umělecký život. Jak ukazuje i expozice na Kladenském zámku.
              22:35
              Prymula se stahuje
               Roman Prymula se už nechce vrátit do veřejných funkcí. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Tento týden skončil jako poradce premiéra. A to poté, co několik hodin po slovech o zpřísňování opatření navštívil fotbalový zápas.
               23:14
               Výročí útoku na RFE
                Od útoku na bývalé sídlo Rádia Svobodná Evropa v Mnichově je to přesně 40 let. Pod okny československé redakce tehdy explodovalo bezmála dvacet kilogramů plastické výbušniny.
                25:32
                Slevy na oblečení
                 Část obchodů s módou kvůli epidemii zlevnila. Snaží se zbavit přebytků zboží a nalákat zákazníky na internet.
                 27:33
                 Teplé počasí
                  Nezvyklé teplo po silných mrazech minulého týdne. Meteorologové včera zaznamenali několik rekordů – hlavně v jihozápadních Čechách. V Plzni naměřili bezmála patnáct stupňů Celsia.
                  27:55
                  Lidé na horách
                   Na horách většinou sníh neroztál, i proto je tento víkend znovu zaplnili lidé. Platí sice vládní doporučení zůstat doma, při dodržení všech protiepidemických zákazů jsou ale cesty do přírody povolené.
                   29:16
                   Rok s koronavirem
                    Příští týden to už bude rok od začátku koronavirových problémů v Česku. Vloni na konci února tuzemské úřady s nervozitou pozorovaly postupné šíření nákazy Evropou.
                    30:09
                    Jak se šířil vir
                     Všechny tři případy, které laboratořím vyšly jako první pozitivně, měly souvislost právě s Itálií. Tam se před rokem virus šířil nejrychleji v Evropě.
                     32:45
                     Omezení v roce 2020
                      Od loňského března se mohlo téměř bez omezení cestovat do ciziny jen dva měsíce z dvanácti, většina škol byla otevřená tři měsíce, restaurace a služby půl roku. Nouzový stav platil sedm měsíců.
                      33:57
                      Nejpostiženější oblast
                       Aktuálně nejpostiženější zůstává západ Čech. Chebsko je jedním ze tří uzavřených okresů. Jeho hranice teď hlídají policisté. Už loni na jaře právě tato oblast patřila mezi nejvíce zasažené.
                       35:35
                       Uzavřené obce
                        Jaké je to žít v uzavřené oblasti, ví taky 24 tisíc obyvatel Litovle, Uničova a dalších obcí na Olomoucku. Ve dvoutýdenní karanténě se ocitli loni v březnu a nesměli opouštět bydliště.
                        36:54
                        Nákaza na fotbale
                         Před rokem se začaly propadat světové burzy. V té době nejhůře zasažené Itálii se ještě stihl odehrát zápas Ligy mistrů - později epidemiology označený za největší evropský zdroj nákazy.
                         38:36
                         Nepokoje ve Španělsku
                          V noci na dnešek protestovalo v Barceloně už pátý den v řadě asi šest tisíc lidí proti uvěznění kontroverzního rapera. Střetli se s policií. Pablo Hasél dostal devět měsíců za hanobení monarchie a oslavu teroristických skupin ve svých skladbách a tweetech.
                          39:02
                          Pád leteckého motoru
                           Ohromné štěstí měli cestující letu United Airlines z Denveru na Honolulu. Motor boeingu začal krátce po startu hořet. Stroj nouzově přistál, kusy motoru ale předtím dopadly na obytnou čtvrť.
                           40:59
                           Demonstrace proti opatřením
                            Přibližně tři stovky lidí odpoledne demonstrovaly na pražském Václavském náměstí proti vládním opatřením, které mají zabránit šíření koronaviru.
                            41:19
                            Lyžování v Polsku
                             Lyžaři z Česka jezdí i do polských hor. Využívají toho, že sousední země zatím neomezila pohyb přes hranice, i když takový krok zvažuje.
                             42:00
                             Rozhovor s Miroslavem Kalouskem
                              Bývalý poslanec Miroslav Kalousek nevylučuje politický comeback. Teď mu prý ale sněmovna nechybí. V Interview speciál naznačil, čím se bude živit.
                              43:13
                              Sběrový papír
                               Nové využití pro starý papír. Před rokem pro něj nebyl odbyt. Výkupny platily málo nebo ho odmítaly. Teď je všechno jinak. Zájem o sběr roste kvůli vyšší poptávce po taškách a krabicích.
                               45:10
                               Žlutý tučňák
                                Zvířecí rarita z jižního Atlantiku. Belgickému fotografovi se podařilo zachytit jedinečně zbarveného tučňáka královského. Úplně mu chybí černá barva. Jeho zobák, nohy, křídla i záda jsou zbarvené žlutě.
                                45:36
                                Letní tábory
                                 Organizátoři letních táborů už vypsali turnusy. Mnohé z nich se hned zaplnily. Pořadatelé totiž často garantují vrácení celé sumy, pokud se tábory kvůli koronaviru nebudou moct uskutečnit.
                                 47:18
                                 On-line koncert Tata bojs
                                  Hudební skupina Tata bojs dnes zahraje u příležitosti vydání nového alba Jedna nula, kterým navázala na oslavy třiceti let fungování. Namísto křtu nové desky před fanoušky zvolila on-line koncert z pražského centra DOX.
                                  Přehrát celé video
                                  Stopáž54 minut
                                  Další díl
                                  22. únor 2021

                                  Přehled dílů

                                  Stopáž50 minut

                                  25. červen

                                  Headlines — Změna služebního zákona — Novela služebního zákona — Sporné zákony v Poslanecké sněmovně — Masivní protesty kvůli zákazu potratů — Reakce na historický verdikt — Následky velmi silných bouřek — Závěr vyšetřování v kauze Čapí hnízdo — Střelba v centru Osla — Zemřela Lisa Miková — Díla architekta Martina Rajniše — Taktika bojů o pozice na Ukrajině — Dobrovolnící z Česka podezřelí z rabování — Priority firem během předsednictví EU — Mapa výskytu komárů — Čekání na studnu — Zájem o letní dovolené — Nápory cestujících na letištích — Rychlejší odbavení přes kiosky — Kam jezdí Češi — Dovolená v Česku — Utopení urpchlíci — Odchod firem z Ruska — Poděkování za pomoc po tornádu — Demence u mladších pacientů — Jak vzniká blesk — Nové politické uspořádání ve Francii — Den pozemních vojsk Bahna — Poslední kněžské svěcení Jana Graubnera

                                  25. 6. 2022 na ČT1
                                  Stopáž50 minut

                                  25. červen

                                  Ve znakovém jazyce

                                  25. 6. 2022 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  24. červen

                                  Headlines — Pomoc v době zdražování — Snazší žádost o příspěvek na bydlení — Příspěvek 5 tis. Kč za dítě — Zisky a ztráty Ukrajiny — Boje o Lysyčansk — Kandidáti na ministra školství — Summit EU o zdražování a energetice — Dodávky plynu do Česka — Termín prezidentských voleb — Extrémní bouřky v části Česka — Výstraha před silnými bouřkami — Zákaz interrupcí ve Spojených státech — Opatření proti korupci — Nový velitel NATO na Slovensku — Spor o zachování EET — Případů covidu přibývá — Nedostatek brigádníků na letní sezonu — Památník obětem tornáda — Vzdušný vír změnil desítky životů — Mapování cesty tornáda — Rok od rodinné tragédie — Opravy kostelů poničených tornádem — Poslední rozloučení se Zdeňkem Velíškem — Metrostav bez veřejných zakázek — Stěhování části archivu Milana Kundery do Brna — Připomínky obětí po vyhlazení Ležáků — Zemřel Ján Zákopčaník — Dopravní priority českého předsednictví EU — Noc Sokoloven — Bourání vybydleného paneláku v Janově — Rockový festival ve Spáleném Poříčí — Prestižní cena pro architektu Jiřičnou

                                  24. 6. 2022 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  24. červen

                                  Ve znakovém jazyce

                                  24. 6. 2022 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  23. červen

                                  Headlines — Projev premiéra Petra Fialy — Cesta k energetické soběstačnosti — Hlavní změny na poli energií — Pomoc s placením účtů za energie — Česká pomoc Ukrajině — Summit EU o Ukrajině — Výstraha před velmi silnými bouřkami — Škody zemědělců po bouřkách — Mimořádná schůze sněmovny — Audit středočeských silničářů — České nemovitosti ruské televizní celebrity — Nehoda autobusu s dětmi — Náklady na paliva prodraží dovolené — Tornádo rok poté — Rok od tornáda na Moravě — Okamžiky před a po tornádu — Škody po loňském tornádu — Střet vlaku s kamionem — Hvězdy na festivalu Metronome — Mobiliář a sbírky ze zámku v Opočně se vrátí restiuentům — První summit s Ruskem od invaze — AFghánistn po zemětřesení — Odbory ČT ve stávkové pohotovosti — Transplantační centrum podle návrhu architektky Jiřičné — Kladno bez internetu a pevných linek — Práva na značku Škoda — Poslední rozloučení s válečnými hrdiny — Mezinárodní folklorní festival — Pískové sochy na Pustevnách — Záchrana modráska vičencového

                                  23. 6. 2022 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  23. červen

                                  Ve znakovém jazyce

                                  23. 6. 2022 na ČT24

                                  Události na sociálních sítích

                                  Napište nám