Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Příjezdy z ciziny

Příjezdy z ciziny

Vláda schválila další opatření kvůli koronavirové epidemii. Týkají se cest do Česka z ciziny. Od pátku bude povinný test na covid ještě před příjezdem z oranžových nebo červených zemí.

Příspěvky pro lidi v karanténě

Příspěvky pro lidi v karanténě

Už dopoledne se vybraní ministři radili se zástupci firem a odborů, jak motivovat lidi, aby chodili na testy a hlásili rizikové kontakty.

Rozpočet

Rozpočet

Vláda hospodařila v prvním letošním měsíci se schodkem 31,5 miliardy korun. To je nejhorší lednový výsledek v české historii. Loni v lednu před začátkem epidemie byl deficit osm miliard, předtím stát v začátcích roků hospodařil s přebytkem.

Deficit rozpočtu

Deficit rozpočtu

Rozhovor s Alenou Schillerovou.

Dodávky vakcín

Dodávky vakcín

Se zpožděním se začaly rozvážet vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Do skladů dorazilo včera 12 tisíc dávek, dvojnásobek by měl přijít ke konci týdne.

PES

PES

Dohromady už zdravotníci aplikovali skoro 269 tisíc dávek vakcíny proti covidu. Index protiepidemického systému dnes vzrostl na 73 bodů ze sta. Důvodem je zvyšující se reprodukční číslo, které už přesáhlo hodnotu 1.

Převozy do ciziny

Převozy do ciziny

Zastupitelstvo Karlovarského kraje v usnesení vyzvalo vládu, aby umožnila převoz pacientů s covidem z Karlovarského kraje do německých nemocnic.

Převrat v Myanmaru

Převrat v Myanmaru

Převrat v Myanmaru. Armáda zatkla nositelku Nobelovy ceny za mír Aung San Su Ťij a několik představitelů její strany a vlády.

Zákaz vycházení na Slovensku

Zákaz vycházení na Slovensku

Slovenský ministr zdravotnictví chce ještě zpřísnit volný pohyb osob. Navrhuje, aby o výjimku ze zákazu vycházení žádali lidé pomocí SMS zpráv.

Koalice v Ústí nad Labem

Koalice v Ústí nad Labem

Živý vstup Iva Brániše.

Produkce masa

Produkce masa

Produkce masa v Česku dál roste. Vloni ho zemědělci dodali skoro 455 tisíc tun. To je zhruba o procento víc než rok předtím a taky nejvyšší hodnota za posledních osm let.

Demonstrace v Rusku

Demonstrace v Rusku

Chuligány a provokatéry nazývá ruská vláda desetitisíce lidí, kteří v neděli demonstrovali proti Vladimiru Putinovi a za propuštění opozičního lídra Navalného.

Manipulace s cenou stříbra

Manipulace s cenou stříbra

Drobní investoři zvedli ceny stříbra o víc než desetinu – a to poté, co se na sociální síti Reddit objevily příspěvky, že tento krok může poškodit velké fondy. Stříbro je tak na maximálních hodnotách od roku 2013.

Tři králové

Tři králové

Gestapo jim říkalo Tři králové. Hrdinové protinacistického odboje Mašín, Balabán a Morávek patřili k nočním můrám nacistické tajné policie. Jak vypadal jejich život, i když se zrovna nestřílelo, popisuje v novém románu Dalibor Vácha.

Dopis Ústavnímu soudu

Dopis Ústavnímu soudu

Prezident republiky varoval dopisem Ústavní soud před rizikem neřešitelné ústavní krize. Podle Miloše Zemana by k ní mohlo vést zrušení systému voleb do sněmovny. Upozornil, že do příštího hlasování, které sám vyhlásil s rezervou, už zbývá krátká doba.

Uhelná energetika

Uhelná energetika

Vláda odložila rozhodnutí o konci uhlí, neboť není jednotná. Takzvaná uhelná komise doporučila rok 2038, ministři za sociální demokracii jsou ale pro dřívější termín.

Nákaza HIV

Nákaza HIV

Přibylo nových případů nákazy virem HIV v Česku. Lékaři jich vloni zaznamenali 251 – o 29 víc než rok předtím.

Mráz a ledovka

Mráz a ledovka

Mrazivá noc a nebezpečí ledovky. Meteorologové varují, že večerní mrholení a déšť vytvoří hlavně na jihu a západě Česka vrstvu námrazy. Opatrní by měli být chodci i řidiči.

Chov šelem

Chov šelem

Začala platit novela zákona na ochranu zvířat. Zpřísňuje taky podmínky chovu velkých šelem.

Daň na respirátory

Daň na respirátory

Vláda schválila dvouměsíční zrušení daně z přidané hodnoty na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Opatření bude platit od středy.

Cena respirátorů

Cena respirátorů

Opatření ohledně zrušení DPH u respirátorů bude platit od středy. Zatím do začátku dubna.

Respirátory a roušky

Respirátory a roušky

Běžná rouška člověka před virem neochrání. Přesto je ale důležitá. Respirátory FFP2 už do jisté míry lidi, kteří je nosí, chrání.

Žaloba kvůli rouškám

Žaloba kvůli rouškám

Povinnost nosit roušky ve školách se nelíbí některým lidem. Třeba rodiče osmileté dívky kvůli tomu podali žalobu na základní školu v Českém Těšíně.

Odvolání Vladislava Husáka

Odvolání Vladislava Husáka

Vladislav Husák je stále šéfem liberecké krajské policie. Policejní prezident Jan Švejdar plánoval jeho odvolání k dnešnímu dni, Husák si ale odvolání nepřevzal, leží v nemocnici.

Kauza daňových úniků

Kauza daňových úniků

Policie navrhla státnímu zástupci obžalobu v kauze pražského podnikatele Jana Kočky. Podle detektivů je součástí skupiny 26 obviněných, která pomocí fiktivních faktur připravila stát na daních zhruba o 150 milionů korun.

Soud o hidžábu

Soud o hidžábu

Konec případu nošení hidžábu na škole. Pražský městský soud pravomocně potvrdil zastavení sporu muslimské studentky a pražské střední zdravotnické školy.

E-známky

E-známky

Dálniční známky ode dneška fungují už jen elektronicky. Platnost papírových kuponů vypršela o půlnoci. K nákupu nových řidiči potřebují počítač, telefon nebo někoho, kdo to udělá za ně.

Německé detenční zařízení

Německé detenční zařízení

Šlesvicko-Holštýnsko jako první spolková země v Německu bude posílat odmítače karantény do speciálního zařízení – nevyužitého ústavu pro mladistvé.

Protiteroristický zákon

Protiteroristický zákon

Zákon o separatismu ve francouzském Národním shromáždění. Má přimět muslimskou komunitu, aby respektovala zákony republiky a sama bojovala proti radikálním islamistům.

Testování pendlerů

Testování pendlerů

Na hranicích s Bavorskem dnes čekaly desítky pendlerů, aby se mohly nechat otestovat na nemoc covid-19. Mobilní odběrové místo v Pomezí nad Ohří zřídil Karlovarský kraj.

Smrt na sjezdovce

Smrt na sjezdovce

Smrtelný úraz při bobování na sjezdovce. V Kopřivné na Bruntálsku narazila 45letá cizinka při jízdě na plastových bobech do odstaveného sněžného skútru s přívěsem.

Jarní prázdniny

Jarní prázdniny

Dětem z 15 okresů začaly jarní prázdniny. Jenže nefungují lyžařské areály, zavřené jsou bazény, tělocvičny i hřiště.

Ochrana oznamovatelů

Ochrana oznamovatelů

Ti, kdo oznámí protiprávní jednání, mají být lépe chráněni před možnou odvetou ze strany zaměstnavatele. Zároveň by takzvaným whistleblowerům hrozila pokuta až 50 tisíc korun, pokud budou vědomě lhát.

Moore v nemocnici

Moore v nemocnici

Britský válečný veterán Tom Moore je hospitalizován kvůli covidu-19. Stoletý hrdina bojů druhé světové války má potíže s dýcháním. Stav ale podle vyjádření jeho dcery na Twitteru není vážný.

Itálie uvolňuje omezení

Itálie uvolňuje omezení

Itálie uvolňuje protipandemická opatření. Ve většině regionů znovu fungují kavárny a restaurace. Hosty ale mohou obsluhovat jen do šesti do večera.

Zvolňování v Polsku

Zvolňování v Polsku

Polsko se uvolňuje – otevřely se tam obchody v nákupních centrech, muzea a galerie. Ke zmírnění opatření vláda přistoupila díky stabilní epidemické situaci.

Odstřel komínu

Odstřel komínu

110 metrů vysoký komín už nebude dominantou Zubří na Vsetínsku – dnes začala příprava na jeho náročnou demolici.

Přehrada Kryry

Přehrada Kryry

Plán na novou přehradu na Lounsku pokročil do další fáze. Stát je připravený vykoupit pozemky. Uvolnil na to stovky milionů.

Filmy v Rotterdamu

Filmy v Rotterdamu

V Rotterdamu začíná filmový festival – letos jen on-line formou pro akreditované profesionály a diváky v Nizozemsku. Zahajovacím snímkem je dánská tragikomedie Riders of Justice.

Přehrát vše
Stopáž54 minut
Rok výroby 2021
 P ZJ ST AD HD