1. únor 2021

Obsah dílu

Příjezdy z ciziny — Příspěvky pro lidi v karanténě — Rozpočet — Deficit rozpočtu — Dodávky vakcín — PES — Převozy do ciziny — Převrat v Myanmaru — Zákaz vycházení na Slovensku — Koalice v Ústí nad Labem — Produkce masa — Demonstrace v Rusku — Manipulace s cenou stříbra — Tři králové — Dopis Ústavnímu soudu — Uhelná energetika — Nákaza HIV — Mráz a ledovka — Chov šelem — Daň na respirátory — Cena respirátorů — Respirátory a roušky — Žaloba kvůli rouškám — Odvolání Vladislava Husáka — Kauza daňových úniků — Soud o hidžábu — E-známky — Německé detenční zařízení — Protiteroristický zákon — Testování pendlerů — Smrt na sjezdovce — Jarní prázdniny — Ochrana oznamovatelů — Moore v nemocnici — Itálie uvolňuje omezení — Zvolňování v Polsku — Odstřel komínu — Přehrada Kryry — Filmy v Rotterdamu

Části dílu

00:32
Příjezdy z ciziny
  Vláda schválila další opatření kvůli koronavirové epidemii. Týkají se cest do Česka z ciziny. Od pátku bude povinný test na covid ještě před příjezdem z oranžových nebo červených zemí.
  01:26
  Příspěvky pro lidi v karanténě
   Už dopoledne se vybraní ministři radili se zástupci firem a odborů, jak motivovat lidi, aby chodili na testy a hlásili rizikové kontakty.
   04:33
   Rozpočet
    Vláda hospodařila v prvním letošním měsíci se schodkem 31,5 miliardy korun. To je nejhorší lednový výsledek v české historii. Loni v lednu před začátkem epidemie byl deficit osm miliard, předtím stát v začátcích roků hospodařil s přebytkem.
    06:02
    Deficit rozpočtu
     Rozhovor s Alenou Schillerovou.
     08:51
     Dodávky vakcín
      Se zpožděním se začaly rozvážet vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Do skladů dorazilo včera 12 tisíc dávek, dvojnásobek by měl přijít ke konci týdne.
      11:37
      PES
       Dohromady už zdravotníci aplikovali skoro 269 tisíc dávek vakcíny proti covidu. Index protiepidemického systému dnes vzrostl na 73 bodů ze sta. Důvodem je zvyšující se reprodukční číslo, které už přesáhlo hodnotu 1.
       12:44
       Převozy do ciziny
        Zastupitelstvo Karlovarského kraje v usnesení vyzvalo vládu, aby umožnila převoz pacientů s covidem z Karlovarského kraje do německých nemocnic.
        13:37
        Převrat v Myanmaru
         Převrat v Myanmaru. Armáda zatkla nositelku Nobelovy ceny za mír Aung San Su Ťij a několik představitelů její strany a vlády.
         16:02
         Zákaz vycházení na Slovensku
          Slovenský ministr zdravotnictví chce ještě zpřísnit volný pohyb osob. Navrhuje, aby o výjimku ze zákazu vycházení žádali lidé pomocí SMS zpráv.
          16:28
          Koalice v Ústí nad Labem
           Živý vstup Iva Brániše.
           17:46
           Produkce masa
            Produkce masa v Česku dál roste. Vloni ho zemědělci dodali skoro 455 tisíc tun. To je zhruba o procento víc než rok předtím a taky nejvyšší hodnota za posledních osm let.
            18:02
            Demonstrace v Rusku
             Chuligány a provokatéry nazývá ruská vláda desetitisíce lidí, kteří v neděli demonstrovali proti Vladimiru Putinovi a za propuštění opozičního lídra Navalného.
             20:11
             Manipulace s cenou stříbra
              Drobní investoři zvedli ceny stříbra o víc než desetinu – a to poté, co se na sociální síti Reddit objevily příspěvky, že tento krok může poškodit velké fondy. Stříbro je tak na maximálních hodnotách od roku 2013.
              20:42
              Tři králové
               Gestapo jim říkalo Tři králové. Hrdinové protinacistického odboje Mašín, Balabán a Morávek patřili k nočním můrám nacistické tajné policie. Jak vypadal jejich život, i když se zrovna nestřílelo, popisuje v novém románu Dalibor Vácha.
               23:27
               Dopis Ústavnímu soudu
                Prezident republiky varoval dopisem Ústavní soud před rizikem neřešitelné ústavní krize. Podle Miloše Zemana by k ní mohlo vést zrušení systému voleb do sněmovny. Upozornil, že do příštího hlasování, které sám vyhlásil s rezervou, už zbývá krátká doba.
                24:03
                Uhelná energetika
                 Vláda odložila rozhodnutí o konci uhlí, neboť není jednotná. Takzvaná uhelná komise doporučila rok 2038, ministři za sociální demokracii jsou ale pro dřívější termín.
                 25:58
                 Nákaza HIV
                  Přibylo nových případů nákazy virem HIV v Česku. Lékaři jich vloni zaznamenali 251 – o 29 víc než rok předtím.
                  26:20
                  Mráz a ledovka
                   Mrazivá noc a nebezpečí ledovky. Meteorologové varují, že večerní mrholení a déšť vytvoří hlavně na jihu a západě Česka vrstvu námrazy. Opatrní by měli být chodci i řidiči.
                   26:46
                   Chov šelem
                    Začala platit novela zákona na ochranu zvířat. Zpřísňuje taky podmínky chovu velkých šelem.
                    28:30
                    Daň na respirátory
                     Vláda schválila dvouměsíční zrušení daně z přidané hodnoty na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Opatření bude platit od středy.
                     29:04
                     Cena respirátorů
                      Opatření ohledně zrušení DPH u respirátorů bude platit od středy. Zatím do začátku dubna.
                      31:55
                      Respirátory a roušky
                       Běžná rouška člověka před virem neochrání. Přesto je ale důležitá. Respirátory FFP2 už do jisté míry lidi, kteří je nosí, chrání.
                       33:12
                       Žaloba kvůli rouškám
                        Povinnost nosit roušky ve školách se nelíbí některým lidem. Třeba rodiče osmileté dívky kvůli tomu podali žalobu na základní školu v Českém Těšíně.
                        35:16
                        Odvolání Vladislava Husáka
                         Vladislav Husák je stále šéfem liberecké krajské policie. Policejní prezident Jan Švejdar plánoval jeho odvolání k dnešnímu dni, Husák si ale odvolání nepřevzal, leží v nemocnici.
                         36:13
                         Kauza daňových úniků
                          Policie navrhla státnímu zástupci obžalobu v kauze pražského podnikatele Jana Kočky. Podle detektivů je součástí skupiny 26 obviněných, která pomocí fiktivních faktur připravila stát na daních zhruba o 150 milionů korun.
                          38:19
                          Soud o hidžábu
                           Konec případu nošení hidžábu na škole. Pražský městský soud pravomocně potvrdil zastavení sporu muslimské studentky a pražské střední zdravotnické školy.
                           38:50
                           E-známky
                            Dálniční známky ode dneška fungují už jen elektronicky. Platnost papírových kuponů vypršela o půlnoci. K nákupu nových řidiči potřebují počítač, telefon nebo někoho, kdo to udělá za ně.
                            41:04
                            Německé detenční zařízení
                             Šlesvicko-Holštýnsko jako první spolková země v Německu bude posílat odmítače karantény do speciálního zařízení – nevyužitého ústavu pro mladistvé.
                             41:25
                             Protiteroristický zákon
                              Zákon o separatismu ve francouzském Národním shromáždění. Má přimět muslimskou komunitu, aby respektovala zákony republiky a sama bojovala proti radikálním islamistům.
                              43:39
                              Testování pendlerů
                               Na hranicích s Bavorskem dnes čekaly desítky pendlerů, aby se mohly nechat otestovat na nemoc covid-19. Mobilní odběrové místo v Pomezí nad Ohří zřídil Karlovarský kraj.
                               44:08
                               Smrt na sjezdovce
                                Smrtelný úraz při bobování na sjezdovce. V Kopřivné na Bruntálsku narazila 45letá cizinka při jízdě na plastových bobech do odstaveného sněžného skútru s přívěsem.
                                44:32
                                Jarní prázdniny
                                 Dětem z 15 okresů začaly jarní prázdniny. Jenže nefungují lyžařské areály, zavřené jsou bazény, tělocvičny i hřiště.
                                 46:24
                                 Ochrana oznamovatelů
                                  Ti, kdo oznámí protiprávní jednání, mají být lépe chráněni před možnou odvetou ze strany zaměstnavatele. Zároveň by takzvaným whistleblowerům hrozila pokuta až 50 tisíc korun, pokud budou vědomě lhát.
                                  46:43
                                  Moore v nemocnici
                                   Britský válečný veterán Tom Moore je hospitalizován kvůli covidu-19. Stoletý hrdina bojů druhé světové války má potíže s dýcháním. Stav ale podle vyjádření jeho dcery na Twitteru není vážný.
                                   47:28
                                   Itálie uvolňuje omezení
                                    Itálie uvolňuje protipandemická opatření. Ve většině regionů znovu fungují kavárny a restaurace. Hosty ale mohou obsluhovat jen do šesti do večera.
                                    47:57
                                    Zvolňování v Polsku
                                     Polsko se uvolňuje – otevřely se tam obchody v nákupních centrech, muzea a galerie. Ke zmírnění opatření vláda přistoupila díky stabilní epidemické situaci.
                                     50:00
                                     Odstřel komínu
                                      110 metrů vysoký komín už nebude dominantou Zubří na Vsetínsku – dnes začala příprava na jeho náročnou demolici.
                                      50:32
                                      Přehrada Kryry
                                       Plán na novou přehradu na Lounsku pokročil do další fáze. Stát je připravený vykoupit pozemky. Uvolnil na to stovky milionů.
                                       52:24
                                       Filmy v Rotterdamu
                                        V Rotterdamu začíná filmový festival – letos jen on-line formou pro akreditované profesionály a diváky v Nizozemsku. Zahajovacím snímkem je dánská tragikomedie Riders of Justice.
                                        Přehrát celé video
                                        Stopáž54 minut
                                        Další díl
                                        2. únor 2021

                                        Přehled dílů

                                        Stopáž54 minut

                                        8. únor

                                        Headlines — Pátrání po obětech zemětřesení — Následky ničivého zemětřesení — Zoufalý otec drží za ruku zavalenou dceru — Návrat Čechů z Turecka — Pomoc českých záchranářů — Mohutné zemětřesení v Turecku a Sýrii — Ukrajinský prezident v britském parlamentu — Zelenskyj navštívil Británii — Zaměřovače na obranu Ukrajiny — Nezaměstnanost v ČR — Soud zvýšil Alainu Banongovi výjimečný trest — Milan Kundera, Odysea ztracených iluzí — Jednání předsednictva hnutí ANO — Poselství amerického prezidenta o stavu unie — Vláda chystá penzijní reformu — Ze zařízení v Bálkové utekli migranti — Situace v zasaženém Iskenderunu — ČR získala z EU o 61,2 miliardy více, než odvedla — Registr dárců kostní dřeně v Česku — Zájem o výroční tisícikorunu — Pamětní mince a bankovky — Výročí měnové odluky — Zeman ukončil návštěvu Slovenska — Konec kanálu DOL — Kompenzace pro velké firmy — Soud k tragédii při rally v Lopeníku — Pozastavené vyšetřování sestřeleného letadla nad Ukrajinou — USA investují do klimatu a boje s inflací — Státní příspěvek na služby operátorů — Přísnější emisní limity pro nová auta — Vrcholí přípravy na Jizerskou 50 — Výstava Ne-On Davida Černého

                                        8. 2. 2023 na ČT1
                                        Stopáž54 minut

                                        8. únor

                                        Znakový jazyk a skryté titulky

                                        8. 2. 2023 na ČT24
                                        Stopáž54 minut

                                        7. únor

                                        Zemětřesení v Turecku a Sýrii — Komplikace při záchranných akcích — Situace ve městě Iskenderun — Češi v Turecku po zemětřesení — Maloobchodní tržby — Vývoj bojů na Ukrajině — Válka na Ukrajině — Rok od schůzky Macrona s Putinem — Stížnosti na prezidentské volby — Ovocnáři likvidují sady — Prezident Zeman na Slovensku — Stavba nových úseků dálnice D6 — Zločinů v kyberprostoru přibývá — Politická budoucnost Andreje Babiše — Marek Baláž končí ve funkci — Zájem o domovy pro seniory — Pomoc českých záchranářů v Turecku — Záběry z dronů ukazují zkázu v Turecku — Pomoc dobrovolníků po zemětřesení — Sbírky na pomoc lidem v Turecku a Sýrii — Nepotřebné nemovitosti státu — Zaměstnanci v Nexenu dostanou přidáno — Soud potvrdil osvobození Janouška — Schůze Poslanecké sněmovny — Objem majetku v podílových fondech — Doučování na ZŠ a SŠ po pandemii covidu — Francouzi protestují proti důchodové reformě — Čapkova Matka v Izraeli — USA vyzvedly z moře část trosek sestřeleného balonu — Meteorologové varují před silným mrazem — Česko na Eurovision Song Contest

                                        7. 2. 2023 na ČT1
                                        Stopáž54 minut

                                        7. únor

                                        Znakový jazyk a skryté titulky

                                        7. 2. 2023 na ČT24
                                        Stopáž54 minut

                                        6. únor

                                        Zemětřesení v Turecku a Sýrii — Češi v postižené části Turecka — Následky ničivého zemětřesení — Pomoc českých hasičů — Průmysl v Česku se vrátil na předcovidovou úroveň — Vývoj průmyslové produkce v Česku — Válka na Ukrajině — Ukrajinský ministr obrany zůstává ve funkci — Zeman nebude jmenovat předsedu Ústavního soudu — Ceny Grammy ovládla Beyoncé — Prezident Zeman na návštěvě Slovenska — Ruské majetky v Česku — Zemřel bývalý československý premiér Lubomír Štrougal — Silné mrazy v Česku — Záchranných akcí na horách přibývá — Příčina silných mrazů a výhled počasí — Zájem o pobyt na horách — Útok na koleje na Moldavu — Fiala na návštěvě MZV — Izraelští vojáci v uprchlickém táboře u Jericha zabili pět ozbrojenců — Ilegálních cest z Mexika do USA ubývá — Spotřeba elektřiny v roce 2022 — Obce a města šetří energie — Trest pro pražského soudce Kydalku — Oprava náhrobků poškozených tornádem — Soudní proces s prodemokratickými aktivisty — Stávka zaměstnanců Nexen Tire u Žatce — Čína kritizuje USA za sestřelení balonu — Výcvik záchranných psů — Zemětřesení v Turecku a Sýrii zaznamenaly české stanice — Vlna stávek v Británii pokračuje — Veteránský autosalon v Paříži

                                        6. 2. 2023 na ČT1
                                        Stopáž54 minut

                                        6. únor

                                        Znakový jazyk a skryté titulky

                                        6. 2. 2023 na ČT24

                                        Události na sociálních sítích

                                        Napište nám