55 minut

2. února 2021

Obsah dílu

ÚS rozhodoval o volbách — Politici a voby — Jak se přepočítávají hlasy — ÚS o systému voleb — ÚS a stavební novela — Soud s Navalným — Obvinění Donalda Trumpa — Vzrostl počet zemřelých — PES — Rozebírání nemocnice — Sputnik V — Očkování v Maďarsku — Cestování do Rakouska — Jednání o potyčce ve sněmovně — Úspory Čechů — Varování meteorologů — Cestovní kanceláře a nový semafor — Odhady poklesu HDP — Pokles kvůli omezením — Vývoj ekonomiky — Ekonomika v příhraničí — Volební průzkum — Komunisté o podpoře nouzového stavu — Úmrtí veterána — Na dálnici bez známky — Sněhová bouře v USA — Další případ ptačí chřipky — Posudek k otrávené Bečvě — Prodej oblečení — Sankce proti Myanmaru — Lesní požár — Úrazy na horách — Buněčný výzkum — Platební bilance — Policejní incident v Rochesteru — Zatýkání na Bosporské univerzitě — Čištění lednického rybníku — Přípravy na Českého lva — Svíčky v kostele

Části dílu

00:37
ÚS rozhodoval o volbách
  Ústavní soud dnes rozhodl o stížnosti na systém voleb do Poslanecké sněmovny. Netrpělivě očekávaný výsledek ale oznámí až zítra.
  01:22
  Politici a voby
   Prezident Zeman se obává, že by se strany do léta nestihly dohodnout na novém volebním systému. ČT oslovila všechny sněmovní subjekty. Většina je připravena se na úpravě domluvit, pokud to bude potřeba.
   05:20
   Jak se přepočítávají hlasy
    Jedním z hlavních argumentů proti systému voleb do sněmovny je zvýhodnění velkých stran.
    06:25
    ÚS o systému voleb
     Rozhovor s Milošem Vystrčilem.
     08:49
     ÚS a stavební novela
      Spolky ani dál nebudou moci zastupovat veřejnost ve stavebních a územních řízeních menších nebo středních projektů. Jejich působnost poslední tři roky omezuje novela zákona o ochraně přírody a krajiny.
      10:29
      Soud s Navalným
       Ruská policie pozatýkala přes tři sta lidí v blízkosti soudu, kde kritik prezidenta Putina Alexej Navalnyj čelí rozhodnutí o změně podmínečného trestu na tři roky vězení. Byl obviněn z porušování podmínky.
       12:44
       Obvinění Donalda Trumpa
        Nový právní tým Donalda Trumpa měl podat písemné vyjádření k obviněním, která proti prezidentovi vznesla sněmovna. Ta ho viní z podněcování k lednovému útoku na Kapitol.
        13:12
        Vzrostl počet zemřelých
         V Česku loni zemřelo přes 129 tisíc lidí. To je téměř o 17 tisíc víc než rok předtím.
         16:22
         PES
          Index protiepidemického systému zůstává na 73 bodech ze sta. Všechny čtyři hodnocené ukazatele se mírně zlepšily, reprodukční číslo ovšem zůstává nad hodnotou 1.
          17:34
          Rozebírání nemocnice
           Vojáci začali rozebírat polní nemocnici v pražských Letňanech. Ta vznikla na podzim jako záloha, kdyby došla volná místa ve zdravotnických zařízeních.
           20:19
           Sputnik V
            Ruská vakcína Sputnik V je podle třetí fáze klinických testů účinná z 92 procent. Studii, které se zúčastnilo 20 tisíc lidí, publikoval vědecký časopis Lancet. Výrobce už podal v Evropské unii žádost o registraci.
            20:49
            Očkování v Maďarsku
             První dávku Sputniku V už Budapešť dostala. Vláda Viktora Orbána počítá i s očkovací látkou od čínské firmy Sinopharm. Právě pokrok v očkování je podle kabinetu podmínkou k uvolnění lockdownu.
             23:35
             Cestování do Rakouska
              Rakousko zpřísní režim na hranicích. V příštích dnech pendleři z Česka budou muset nově jednou týdně předložit negativní test.
              23:55
              Jednání o potyčce ve sněmovně
               Sněmovní mandátový a imunitní výbor opět přerušil projednávání potyčky poslance Lubomíra Volného. Ten totiž namítl, že jsou členové podjatí.
               25:56
               Úspory Čechů
                Obyvatelé Česka rekordně navyšují své úspory. Na konci loňského roku měly domácnosti v bankách přes tři biliony korun.
                26:17
                Varování meteorologů
                 Rozvodněné řeky, ledovka i silný vítr. Meteorologové varují, že od večera se budou zvedat hladiny řek. Hlavně v jihovýchodních Čechách.
                 26:39
                 Cestovní kanceláře a nový semafor
                  Cestovní kanceláře reagují na nové podmínky pro příjezd z ciziny. Od pátku vláda zavede novou kategorii velmi rizikových států.
                  28:59
                  Odhady poklesu HDP
                   Česká ekonomika se loni propadla nejvíc v novodobé historii země –⁠ o 5,6 procenta. Předchozí odhady byly ale ještě o něco pesimističtější.
                   29:40
                   Pokles kvůli omezením
                    Na poklesu tuzemské ekonomiky se výrazně podepsala protiepidemická opatření –⁠ včetně zavřených služeb, obchodů, ale i lyžařských areálů.
                    31:13
                    Vývoj ekonomiky
                     Za pokles ekonomiky loni mohla hlavně utlumená spotřeba domácností, nižší investice a v první polovině roku i propad zahraniční poptávky.
                     33:02
                     Ekonomika v příhraničí
                      Vládní omezení v Česku i v zahraničí se projevila i v příhraničí, kde města a obce přišly o zahraniční turisty, kteří přijížděli do restaurací nebo na nákupy.
                      34:54
                      Volební průzkum
                       Sněmovní volby by v lednu vyhrálo podle společnosti Median hnutí ANO –⁠ průzkum mu přisuzuje 26,5 procenta. Koalici Pirátů a Starostů by volilo 25 procent respondentů.
                       35:28
                       Komunisté o podpoře nouzového stavu
                        KSČM zřejmě další prodloužení nouzového stavu nepodpoří. Vyplynulo to z jednání užšího vedení strany. Podle jejího předsedy tak nechce učinit převážná část členů.
                        37:41
                        Úmrtí veterána
                         Po nákaze koronavirem zemřel ve věku sto let britský hrdina boje s pandemií sir Thomas Moore.
                         38:07
                         Na dálnici bez známky
                          Skoro 1200 aut bez nové elektronické dálniční známky zatím odhalili policisté a celníci. Většinu přestupků vyřídili na místě pokutou, celkem už vybrali přes milion korun.
                          38:25
                          Sněhová bouře v USA
                           Severovýchod Spojených států je pod sněhem. New York a další velká města zasáhla bouře, která místy přinesla až sedmdesát centimetrů sněhové pokrývky.
                           40:13
                           Další případ ptačí chřipky
                            40:26
                            Posudek k otrávené Bečvě
                             Znalecký posudek, který si nechala vypracovat policie v souvislosti s ekologickou havárií na řece Bečvě 20. září, má být hotový do konce února.
                             41:06
                             Prodej oblečení
                              Dohady obchodníků o tom, co smí a nesmí nabízet, pokračují. Jasno třeba nemají u prodeje spodního prádla, ponožek a pyžam.
                              43:31
                              Sankce proti Myanmaru
                               Evropská unie zvažuje uvalení sankcí na strůjce vojenského převratu v Myanmaru. Zároveň vyzvala vedení tamní armády, aby propustilo vězněného prezidenta společně s premiérkou.
                               43:50
                               Lesní požár
                                Lesní požár blízko města Perth na západě Austrálie. Horké dny a silný vítr rozšířily oheň už na víc než sedm tisíc hektarů půdy. Dvoumilionovou metropoli ráno zahalil kouř.
                                44:12
                                Úrazy na horách
                                 Další dopad nefungujících skiareálů –⁠ třeba na Šumavě záchranáři evidují míň úrazů. I přes vysokou návštěvnost. Výjezdy jsou ale náročnější a po celé oblasti.
                                 45:55
                                 Buněčný výzkum
                                  Výzkum Univerzity Palackého v Olomouci a Masarykova onkologického ústavu v Brně umožňuje s přesností vystavovat jednotlivé bílkoviny stresu.
                                  46:27
                                  Platební bilance
                                   Česko dál z Evropské unie víc peněz získává, než do ní odvádí. Loni do společné pokladny vložilo 60 miliard korun –⁠ dostalo ale skoro o 86 miliard víc.
                                   46:47
                                   Policejní incident v Rochesteru
                                    Policisté z amerického Rochesteru, kteří nastříkali pepřový sprej do očí devítileté dívce, jsou postaveni mimo službu. Rozhodla o tom starostka města.
                                    47:59
                                    Zatýkání na Bosporské univerzitě
                                     Policie v Istanbulu tvrdě zasáhla na večerní demonstraci proti omezování akademické svobody. Dnešní akce byla další v řadě protestů, které vypukly před měsícem po jmenování nového rektora uznávané Bosporské univerzity prezidentem Erdoganem.
                                     50:05
                                     Čištění lednického rybníku
                                      Zámecký rybník v Lednici na Břeclavsku prochází jednou z největších úprav za poslední desítky let. Na dně je víc než 100 tisíc kubíků bahna, které působí problémy krajině i živočichům.
                                      50:37
                                      Přípravy na Českého lva
                                       Slavnostní večer 6. března uvede v přímém přenosu ČT1. Organizátoři jej v Rudolfinu plánují jen s účinkujícími, tedy nominovanými. S jednotlivými umělci teď ve zkušebně na Kavčích horách natáčejí medailonky.
                                       52:38
                                       Svíčky v kostele
                                        Chátrající kostel svatého Jana Křtitele v Opavě, jehož interiér teď sledujete, se dnes po letech otevřel veřejnosti. Lidé v něm od 17 hodin na oslavu přicházejícího jara zapalují hromniční svíčky.
                                        Přehrát celé video
                                        Stopáž55 minut
                                        Další díl
                                        3. února 2021

                                        Přehled dílů

                                        Stopáž55 minut

                                        15. dubna

                                        Headlines — Premiéra Fialu čeká jednání v Bílém domě — Ekonomická spolupráce USA a ČR — Schůzka Bidena s Fialou — Dar pro prezidenta Bidena — Odbory chystají protesty proti vládě — Rozdíly v příjmech mezi ženami a muži — Rezignace libereckého náměstka — Inscenace Štíři z února — Následky íránského útoku na Izrael — Dopady útoku — Tenisový svaz má vrátit dotace — Přípravy nového ročníku Stardance — Šíření Černého kašle — Výhrady Evropské komise ke krokům slovenské vlády — Péče o lidi s poruchou autistického spektra — Plán na stavbu kasina v Chráštanech — Občané chtějí referendum o kasinu — Hazard v Česku — Soud s americkým exprezidentem Trumpem — Stížnosti na dristribuci léků — Výuka autoškoly ve virtuální realitě — Oprava historické kašny v Táboře — Vloupání do domů — Lužní lesy pod ochranou CHKO — Rvačka v gruzínském parlamentu — Pět let od požáru katedrály Notre Dame — Koncert Collegia 1704

                                        15. 4. 2024 na ČT1
                                        Stopáž55 minut

                                        15. dubna

                                        Znakový jazyk a skryté titulky

                                        15. 4. 2024 na ČT24
                                        Stopáž49 minut

                                        14. dubna

                                        Krize na Blízkém východě — Íránský útok na Izrael — Eskalace napětí — Reakce z Blízkého východu a USA — Situace Čechů v Izraeli — Íránský útok odsoudili i čeští politici — Reakce premiéra Fialy — Petr Fiala na cestě do USA — Program cesty — Očekávání od návštěvy premiéra v USA — Fialova návštěva v Bílém domě — Vrácené peníze za léky — Ochranný limit na doplatky za léky — ANO a SPD — Volební model — Dva muže zranil na Slovensku medvěd — Nadprůměrně teplý víkend — Počasí a úspory na vytápění — Agresivita a fyzické napadání na ulicích — Agresivní chování — Výtržnictví — Agresivita v nemocnicích — Základní sleva na poplatníka — Útoky na Ukrajině — Mezinárodní legie na Ukrajině — Jarní potravinová sbírka — Candáti v Lipně bojují o přežití — Etický kodex ve sportu — Muzeum ve Studenci na Třebíčsku — Digitalizované sbírky Národní knihovny

                                        14. 4. 2024 na ČT1
                                        Stopáž49 minut

                                        14. dubna

                                        Znakový jazyk a skryté titulky

                                        14. 4. 2024 na ČT24
                                        Stopáž50 minut

                                        13. dubna

                                        Vedení ODS — Kongres ODS — Vizitka ODS — Strategie ODS — Reakce na zvolení Petra Fialy — Celostátní konference SPD — Ohlasy na znovuzvolení Tomia Okamury — Vizitka SPD — Důvěra v politickou reprezentaci — Ruské posílení pozic na Ukrajině — Následky útoků na ukrajinské elektrárny — Omezení na D10 kvůli bourání mostu — Zájem o prémiová paliva — Biden o napětí mezi Íránek a Izraelem — Útok v australském obchodním centru — Kompenzace za slevy na jízdném — Mimořádná aktivita klíšťat — Zabezpečení kol proti krádežím — Potravinová sbírka — Ročníky potravinové sbírky — Nákupy dárců a co ve zásobách chybí — Sňatky párů stejného pohlaví — Opravy u dálnice D46 — Očekávání Rusů — Soud s Donaldem Trumpem — Inaugurace olomouckého arcibiskupa — Tragický pád lanovky v Turecku — Vyschlé studny na Táborsku — Česká stopa v genové terapii — Odemykání Vltavy v Českém Krumlově — Příběh Casanovy na jevišti divadla Rokoko

                                        13. 4. 2024 na ČT1
                                        Stopáž50 minut

                                        13. dubna

                                        Znakový jazyk a skryté titulky

                                        13. 4. 2024 na ČT24
                                        Stopáž54 minut

                                        12. dubna

                                        Sněmovna schválila růst příspěvků na péči — Výše příspěvků — Počet lidí pobírajících příspěvek na péči — Izrael se připravuje na odvetu Íránu — Další ruské útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu — Kauza Čapí hnízdo se vrací k soudu — Pátrání po ozbrojených útočnících — Oživení hypotečního trhu — Stavební spoření — Debaty o potratech v Polsku — Působení proruské manipulační sítě — Česká vážná hudba na Britských ostrovech — Jednání ministra Jurečky s odbory — Počet zadržených tranzitních migrantů — Sázení brambor a cibule — Nehody na železnici — Nebezpečná jízda v protisměru — Nové mládě gorily v pražské zoo — Gorily patří spolu i se šimpanzi mezi nejbližší příbuzné člověku — Ohrožená zvířata a rostliny — Obvinění Petra Syrovátky — Začaly přijímací zkoušky — Povodně v Rusku — Tchajwanská civilní obrana — Odpad míří do lesa — ČKD Blansko Holding v insolvenci — V Česku chybí dárci krve — Nehoda autobusu — Průzkum věznice v Uherském Hradišti — Dětští uprchlíci z Ukrajiny bez doprovodu — Otevření památníku v Letech — Výtvarník Pavel Čech v Topičově salonu — Výročí Karla Kryla

                                        12. 4. 2024 na ČT1
                                        Stopáž54 minut

                                        12. dubna

                                        Znakový jazyk a skryté titulky

                                        12. 4. 2024 na ČT24
                                        Stopáž54 minut

                                        11. dubna

                                        Pronájem gripenů — Pronájem švédských gripenů — Gripeny ve světě — Summit Trojmoří — Výzva k odvolání Peipera — Obchodní centra střídají nákupní parky — Propojení sociální a zdravotní péče — Vazba pro dva obviněné — Průměrné ceny pohonných hmot — Česko a ropa z Ruska — Revize trhů s elektřinou a plynem — Trest smrti pro vietnamskou realitní magnátku — Nejlépe opravené památky loňského roku — Hádky poslanců během mimořádné schůze — Hrozba další miliardové arbitráže — Zemřel O. J. Simpson — Podvodné výzvy k přeplatkům na dani — Hospodaření České pošty — Pobočková síť — Pošta hledá zaměstnance — Zájem o mobilní poštu — Shody na úpravě korespondenční volby — Jednání vlád Slovenska a Ukrajiny — Fresky v Pompejích — Trest za shození turisty z hradeb — Modernější zázemí pro pražskou říční policii — Fond pro oběti komunistického režimu — Problémy s pitnou vodou v Malém Hradisku — Pád laviny v rakouském Ötztalu — Rizikový úsek u Karlových Varů — Speciální hasební deky — Miloš Vystrčil v Zambii — 80. výročí vylodění spojenců v Normandii — Speciální zdicí robot — Výstava Knihy do rukou lidu — Filmový festival Jeden svět

                                        11. 4. 2024 na ČT1
                                        Stopáž54 minut

                                        11. dubna

                                        Znakový jazyk a skryté titulky

                                        11. 4. 2024 na ČT24

                                        Události na sociálních sítích

                                        Napište nám