Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Uvolnění ve školství

Uvolnění ve školství

Do středy vláda rozhodne, jestli se i v nejpřísnějším pátém stupni systému PES budou moct do lavic vrátit studenti a žáci posledních ročníků základních a středních škol.

PES a školy

PES a školy

Žáci a studenti závěrečných ročníků základních a středních škol by se mohli i v pátém stupni protiepidemického systému vrátit do lavic. V pondělí vláda projedná úpravy systému, který by umožnil i prezenční výuku na malotřídních školách.

Otevírání škol

Otevírání škol

Rozhovor s Robertem Plagou.

Změny v PES

Změny v PES

Co dalšího by se vedle školství mohlo změnit už v současném nejpřísnějším pátém stupni? Moc toho podle pracovní verze nového PSA není. Většina zákazů zůstává.

Proočkovanost obyvatel

Proočkovanost obyvatel

Očkování proti koronaviru má v Česku kolem 170 tisíc lidí. Za včerejšek se počet zvedl o zhruba 13 tisíc. Celková proočkovanost je podle ministra zdravotnictví 1,7 procent.

PES

PES

Index protiepidemického systému dnes zůstal na hodnotě 73 bodů. Už přes týden se drží ve čtvrtém stupni. Opatření ale dál zůstávají na úrovni nejpřísnějšího, pátého stupně.

Summit EU

Summit EU

Evropané ze států s rychlejším šířením koronaviru se musí připravit na složitější cestování. Lídři zemí EU odsouhlasili, že zavedou nový stupeň rizikové země – na škále bude mít tmavě červenou barvu a lidé budou potřebovat test, aby jí mohli opustit.

Kompenzace

Kompenzace

Sněmovna schválila rozšíření kompenzací i na podnikatele v úpadku. Ti by tak měli moci čerpat příspěvek na podnikání postižené dopady pandemie.

Americká strategie

Americká strategie

Joe Biden oznámil celonárodní strategii boje s covidem-19. Mezinárodní cestující budou muset mít před vstupem do země negativní test, poté je čeká dvoutýdenní karanténa.

Wu-chanské výročí

Wu-chanské výročí

Je to rok od lockdownu čínského Wu-chanu, místa, odkud se do světa rozšířil koronavirus. Země si ho připomíná premiérou propagandistického filmu Dny a noci ve Wu-chanu.

Prodej potravin

Prodej potravin

Premiér Babiš očekává, že Senát vrátí poslancům povinné kvóty na podíl českých potravin ve velkých obchodech. Novelu považuje za nesmysl, který je navíc v rozporu s evropským právem.

Ptačí chřipka

Ptačí chřipka

Živý vstup Martina Štěpánka.

Výtržnictví ve sněmovně

Výtržnictví ve sněmovně

Podezření z výtržnictví. Tak vyšetřuje pražská policie čtvrteční incident v Poslanecké sněmovně, během kterého poslanec Lubomír Volný fyzicky napadl jiného politika.

Návrat z nemocnice

Návrat z nemocnice

Prezident Miloš Zeman dopoledne opustil Ústřední vojenskou nemocnici. Ve středu ho tam lékaři naočkovali proti koronaviru a poté absolvoval plánovanou preventivní prohlídku.

Vítr a sníh

Vítr a sníh

Silný vítr na východě a sněžení na západě země. Meteorologové varují před větrem o rychlosti až sedmdesáti kilometrů v hodině, který by měl přijít už po půlnoci. Na horách může foukat až o síle sto deseti kilometrů v hodině. Na západě republiky včetně středních Čech pak může sníh zkomplikovat dopravu.

Nehoda na přejezdu

Nehoda na přejezdu

Lidská chyba zavinila loňský incident na železničním přejezdu na Litoměřicku. V říjnu tam v plné rychlosti projel vlak – závory byly přitom otevřené. Správa železnic teď uzavřela vyšetřování s tím, že k pochybení se přiznal její pracovník.

Pravidla pro sjezdovky

Pravidla pro sjezdovky

Upravený protiepidemický systém přináší i změny pro sport. Nová tabulka – o které bude vláda rozhodovat až příští týden – nijak neupravuje například chod skiareálů.

Horská střediska

Horská střediska

Provozovatelé skiareálů čekali, že zítra už budou moci vleky a lanovky pustit. Týden před začátkem jarních prázdnin ale není podle ministra zdravotnictví situace natolik příznivá.

Počty nakažených

Počty nakažených

Číslo R je 0,8, šíření nákazy brzdí, ale virová nálož je pořád vysoká.

PES a sport

PES a sport

Aktualizace opatření protiepidemického systému, které se vláda chystá projednávat v pondělí, by měly přinést změny třeba pro amatérské sportovce a posilovny.

Platy učitelů

Platy učitelů

Poměr učitelských platů k průměrné mzdě zřejmě bude stanoven zákonem. Sněmovna dnes v rámci novely učitelského zákona schválila dílčí úpravu Pirátů, podle níž by se tyto platy měly zvyšovat minimálně na 130 procent průměrné mzdy do roku 2023.

Laici u soudů

Laici u soudů

Laici budou u soudů dál spolurozhodovat v pracovně právních sporech. Nově ale nebudou posuzovat hospodářskou kriminalitu a méně závažné trestné činy. Návrh ministerstva spravedlnosti schválili poslanci.

Cena ojetin

Cena ojetin

Ojetá auta zdražují. Průměrná cena vloni vzrostla o 2,5 procenta na skoro 230 tisíc korun. Důvodem je nižší počet nabízených vozů kvůli koronavirové epidemii.

Podpora Navalnému

Podpora Navalnému

Chystané sobotní demonstrace na podporu Alexeje Navalného jsou podle Kremlu nezákonné – a tudíž nepřípustné. Úřady varují, že za nepovolené akce bude následovat postih.

Sucho v Turecku

Sucho v Turecku

Turecko se potýká s extrémním suchem. Hladiny vodních nádrží v okolí nejlidnatějšího města země, sedmnáctimilionového Istanbulu, jsou nejníž za posledních patnáct let.

Blanka bez kolaudace

Blanka bez kolaudace

Městský soud v Praze zrušil kolaudaci pro nejdelší část pražského tunelu Blanka. Vyhověl tak žalobě spolku Holešovičky pro lidi.

Koronavirové novotvary

Koronavirové novotvary

Kvůli pandemii sčítá česká společnost hlavně ztráty, jedna oblast ale přeci jen vykazuje černá čísla – čeština je bohatší o stovky novotvarů.

Upálený v Bělorusku

Upálený v Bělorusku

V centru Minsku se zapálil 35letý muž. Podle svědků k tomu došlo před sídlem běloruské vlády. Má popáleniny na víc než padesáti procentech těla a leží v nemocnici. Detaily o jeho stavu ale zatím nejsou jasné, stejně jako motiv.

Zemřel Bernard Papánek

Zemřel Bernard Papánek

Zemřel válečný veterán Bernard Papánek, bylo mu 101 let. V uniformě československé zahraniční armády bojoval u Tobruku a Dunkerku.

Oprava katedrály

Oprava katedrály

Oprava národní kulturní památky – katedrály svatého Bartoloměje v Plzni – za více než sto milionů je skoro u konce. Práce začaly v půlce roku 2018.

Pašování lidí

Pašování lidí

V Británii padly rozsudky za smrt desítek migrantů z Vietnamu. Celkem 39 lidí se předloni udusilo v kamionu při pašování z Belgie.

Francouzské testy

Francouzské testy

Francouzská vláda nevylučuje úplnou karanténu. Počet hospitalizovaných stoupá, navíc se zpomaluje vakcinace. Klíčem ke zdolání epidemie je navýšení počtu testů. Schváleny už jsou ty, které zkoumají vzorky slin a v krátkém čase otestují větší skupiny lidí.

Divočáci v parku

Divočáci v parku

Divoká prasata se v Praze stále častěji dostávají do blízkosti lidí. Velkou pozornost vzbudila například v oboře Hvězda, kde běhala mezi návštěvníky.

Starlink

Starlink

Přes tisíc. Tolik satelitů pro budované globální pokrytí internetem už vypustila na oběžnou dráhu firma SpaceX. Posledních 60 družic sítě Starlink odstartovalo tento týden.

Přehrát vše
Stopáž54 minut
Rok výroby 2021
 P ZJ ST AD HD