Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Nouzový stav

Nouzový stav

Vláda znovu požádá poslance o prodloužení nouzového stavu. Chce dalších 30 dní.

Otevřené obchody

Otevřené obchody

Papírnictví a s oblečením a obuví pro děti. Ty by už od zítřka měly mít otevřeno. Ještě včera premiér mluvil i o otevření obchodů se spodním prádlem. Ty naopak výjimku nedostaly.

PES

PES

Index systému PES setrvává na 70 bodech ze 100. Pátý den se tak drží ve 4. stupni. Opatření ale dál zůstávají na úrovni toho nejpřísnějšího, pátého.

Kapacity nemocnic

Kapacity nemocnic

Nouzový stav je třeba udržet podle ministra Blatného kvůli stále zaplněným nemocnicím. A to i přesto, že od poloviny minulého týdne počty hospitalizovaných pacientů s koronavirem mírně klesají.

Opatření vlády

Opatření vlády

Rozhovor s Karlem Havlíčkem.

Vysvědčení

Vysvědčení

Pro většinu žáků a studentů zůstanou školy dál zavřené – vláda dnes o uvolnění výuky nerozhodovala.

Kompenzace

Kompenzace

Vláda schválila pokračování programů COVID – ubytování i COVID – lázně a plánuje rozšířit kompenzační bonus i na podnikatele v úpadku. Ode dneška také můžou živnostníci žádat o podporu COVID – gastro uzavřené provozovny.

Rezervace očkování

Rezervace očkování

Do rezervačního systému k očkování se zapsala zhruba polovina lidí nad 80 let, kteří nežijí v domovech pro seniory. Třetina z nich už má termín na očkování.

Navalnyj ve vazbě

Navalnyj ve vazbě

Soud poslal Navalného na 30 dní do vazby. Opozičního představitele zadrželi v Moskvě po příletu z Německa.

Před inaugurací

Před inaugurací

Americká prokuratura obvinila ženu, která během útoku na Kapitol 6. ledna ukradla počítač šéfky sněmovny Nancy Pelosiové. Vyšetřovatelé ji podezírají, že chtěla přístroj prodat známému v Rusku.

Přihlášky do UNESCO

Přihlášky do UNESCO

Žatec a přiléhající krajina s chmelnicemi budou oficiálně usilovat o zápis na Seznam UNESCO. Ministr kultury Lubomír Zaorálek podepsal dokumenty nutné pro nominaci.

Filmové nominace

Filmové nominace

Český lev byl loni poslední velkou kulturní akcí před protiepidemickými opatřeními. Letošní ročník ale covid-19 poznamená.

Pokles kriminality

Pokles kriminality

Kriminalita v Česku se loni snížila. Policisté evidovali zhruba 165 a půl tisíce trestných činů – o 17 procent méně než v roce 2019.

Slovensko a Rakousko

Slovensko a Rakousko

Bratislava a Vídeň prodlužují opatření proti koronaviru nejmíň do 7. února. U jižních sousedů je přitom epidemická situace výrazně lepší.

Čistější vzduch

Čistější vzduch

Výrazně čistší ovzduší v Česku. Podle meteorologů se loni některé polétavé látky dokonce dostaly na nejnižší hodnotu od začátku jejich měření. Napomohlo tomu teplejší počasí, častější srážky, ale i úbytek dopravy kvůli epidemickým omezením.

Nejchladnější noc

Nejchladnější noc

Česko zažilo zatím nejstudenější noc roku 2021 – hlavně na severovýchodě republiky klesly teploty často na rekordní hodnoty.

Rezervační systém

Rezervační systém

Senioři nad 80 let se dál můžou zapisovat do Centrálního rezervačního systému pro očkování. Vláda ho ale chce upravit.

Chyby v rezervacích

Chyby v rezervacích

Na řadě míst už třetí den pokračuje očkování lidí starších 80 let. Někteří se ale dnes, přestože měli registraci a termín, očkování nedočkali.

Zájem o očkování

Zájem o očkování

Na očkování se zatím zaregistrovalo skoro 170 tisíc lidí starších 80 let. 53 tisíc z nich už má i konkrétní termín. Jak rychle se bude očkovat, závisí na množství vakcín, které budou k dispozici.

Mimo systém

Mimo systém

Právě kvůli komplikacím se někde rozhodli očkovat mimo centrální registrační systém – a vakcínu lidem nad 80 let podávat po vlastní linii.

Mzdy v ČD

Mzdy v ČD

Snížení platů manažerům a úředníkům, kteří berou víc než 60 tisíc – tak podle ministra dopravy reagují České dráhy na propad tržeb kvůli koronaviru.

Zásahy Pavla Zemana

Zásahy Pavla Zemana

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se podle serveru Seznam Zprávy snažil zprostředkovat dohodu mezi svým známým a šlechtickým rodem Czerninů.

Pendleři v Německu

Pendleři v Německu

Jedenkrát týdně test na covid. Začalo platit nové pravidlo pro všechny, kteří dojíždějí za prací do Německa. V případě Saska je to ale ústupek.

Vzkaz uvíznutých horníků

Vzkaz uvíznutých horníků

Nejmíň 12 čínských horníků uvězněných po výbuchu v dole v provincii Šan-tung je naživu. Po 8 dnech v podzemním závalu se jim podařilo poslat záchranářům na povrch vzkaz.

Potíže vinařů

Potíže vinařů

Ve Francii platí od víkendu celostátní zákaz vycházení po 18. hodině. Opatření proti koronaviru působí velké potíže v řadě tamních tradičních sektorů. Třeba vinaři nemají odbyt.

Krize v Hradci Králové

Krize v Hradci Králové

Zbytku menšinové koalice ODS a hnutí ANO v Hradci Králové se dnes nepodařilo vyřešit krizi na radnici.

Útoky vlků

Útoky vlků

Chovatelé už přišli o více než 100 kusů dobytka. Místní říkají, že se šelmy chovají netypicky – nejsou plaché.

Milionový nákup

Milionový nákup

Bývalá poslankyně ODS a exprimátorka Chomutova Ivana Totter – dříve Řápková – získala podle Radiožurnálu třetinový podíl ve firmě, kterou vybudovali severočeští podnikatelé Alexandr Novák a Daniel Ježek.

Vyšetřování hackerů

Vyšetřování hackerů

Českou stopu odhalilo vyšetřování jednoho z největších hackerských incidentů v historii Spojených států. Podle tamních médií se úřady při prověřování kauzy SolarWinds zajímali kromě jiného o mezinárodní softwarovou společnost JetBrains. Ta má hlavní sídlo v Praze a zaměřuje se na tvorbu vývojářských nástrojů.

Turecká diplomacie

Turecká diplomacie

Turecká vláda se snaží vylepšit vztahy se Západem. Přesně do toho zapadá i dnešní jednání šéfa německé diplomacie Heika Maase v Ankaře.

Vesnický ráz

Vesnický ráz

Z mnoha malých vesnic se kvůli nové výstavbě stávají satelity. Jsou ale obce, které se tomuto trendu brání. Třeba Chýstovice, kde žije jen 35 lidí.

Přehrát vše
Stopáž54 minut
Rok výroby 2021
 P ZJ ST AD HD