15. listopad 2020

Obsah dílu

Nouzový stav — Mírnější rozvolňování — Počet nakažených — Hackeři a vakcína — Vývoj vakcíny — Plošné testování — Neklid po volbách — Superhrubá mzda — Volební model — Protesty proti mírové dohodě — Obchodní dohoda — Průzkum Bečvy — Komenského výročí — Peníze z Harvardských fondů — Běloruské protesty — Dopravní nehody — Chalupy — Výročí 17. listopadu — Balíky a dopravci — Nákupní chování — On-line nákupy — Konflikt v Etiopii — Čínské očkování — Vánoční stromy — Ceny Thálie — Světla naděje — Franouzské známky — Autokina — Trojská lávka — Novinářská cena

Části dílu

00:37
Nouzový stav
  Vláda požádá poslance o schválení dalších třiceti dní nouzového stavu. Sněmovna by o jeho pokračování měla rozhodnout ve čtvrtek. S nouzovým stavem totiž počítají všechny rizikové stupně protiepidemického plánu.
  01:28
  Mírnější rozvolňování
   Rozvolňovat by se podle premiéra mělo pomaleji než na jaře. Ministr zdravotnictví předpokládá, že do konce roku se v Česku nedostane na první úroveň opatření.
   04:02
   Počet nakažených
    Nových případů koronaviru znovu ubylo - včera laboratoře zjistily přes 4 tisíce nakažených - zhruba o 3 a půl tisíce méně než minulou sobotu. Dnes přibylo prozatím 1042 případů.
    05:42
    Hackeři a vakcína
     Hackeři ze Severní Koreje a Ruska napadli software firem, které vyvíjejí vakcínu proti koronaviru. Oznámila to společnost Microsoft s tím, že útoky byly vesměs neúspěšné.
     06:04
     Vývoj vakcíny
      V poslední fázi klinického testování je v tuto chvíli 11 experimentálních vakcín. Nejdál je výzkum společností AstraZeneca a Pfizer.
      08:04
      Plošné testování
       Rakousko brzy po vzoru Slovenska spustí plošné testování obyvatel na koronavirus. Oznámil to kancléř Sebastian Kurz - chce tak zemi zajistit vánoční svátky bez výraznějších omezení.
       08:58
       Neklid po volbách
        Americký prezident Donald Trump poprvé veřejně napsal, že Joe Biden vyhrál volby. Ty ale podle něj byly zmanipulované.
        11:34
        Superhrubá mzda
         Premiér Andrej Babiš dnes v rozhovoru pro ČT řekl, že ve čtvrtek hodlá ve sněmovně prosadit svůj návrh na snížení daní zaměstnanců i přes případný odpor koaliční ČSSD.
         12:52
         Volební model
          Kdyby se volilo do sněmovny na přelomu října a listopadu, vyhrálo by podle průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi hnutí ANO.
          13:39
          Protesty proti mírové dohodě
           Ázerbájdžán o deset dní prodloužil lhůtu pro předání kelbadžarského okresu Arménii. Dohoda o konci války o Náhorní Karabach počítala s dnešním dnem.
           15:52
           Obchodní dohoda
            Pět zemí Asie a Tichomoří v čele s Čínou a Japonskem podepsaly dohodu o volném obchodu. Ta je největší svého druhu na světě, zahrnuje dvě miliardy lidí a zhruba třetinu světové ekonomiky.
            16:17
            Průzkum Bečvy
             Živý vstup Martina Laštůvky.
             17:53
             Komenského výročí
              Dnes je to 350 let od smrti Jana Amose Komenského. Výročí se prolíná celý rokem a připomíná si ho řada institucí, nejen těch kulturních.
              21:05
              Peníze z Harvardských fondů
               Po sedmnáci letech padl první verdikt, komu připadnou peníze po vytunelovaných Harvardských fondech. Na sto milionů korun původně zabavených Viktoru Koženému ale nemají podle Obvodního soudu pro Prahu 2 nárok poškození.
               23:38
               Běloruské protesty
                Protesty v Bělorusku s heslem „Jdu ven“. Záběry ze sociálních sítí ukazují protesty, na kterých lidé skandují poslední vzkaz aktivisty Romana Bandarenka. Podle organizace Vjasna bylo zadrženo na sto padesát lidí.
                24:03
                Dopravní nehody
                 Svět si dnes připomíná oběti dopravních nehod. Na českých silnicích letos do října zemřelo 400 osob, méně než loni. Podle expertů i kvůli koronaviru a nižšímu provozu.
                 26:26
                 Chalupy
                  Zájem o chaty a chalupy letos výrazně vzrostl. Do konce září se jich prodalo bezmála 5 tisíc. Skoro o 13 procent víc než za stejné loňské období.
                  26:50
                  Výročí 17. listopadu
                   Česko si pozítří připomene události 17. listopadu 1989. Letos kvůli koronaviru v omezené podobě.
                   29:45
                   Balíky a dopravci
                    Firmy se ve velkém připravují na rekordní sezónu. I na to, aby zvládly nápor objednávek. Nabírají zaměstnance a rozšiřují svá výdejní místa.
                    32:48
                    Nákupní chování
                     Kvůli pandemii koronaviru se změnilo chování zákazníků. Z meziročního srovnání týdne na přelomu října a listopadu u vybraných obchodníků vyplývá, že lidé sice dělali míň nákupů, ale víc za ně utráceli.
                     33:45
                     On-line nákupy
                      Obchodníci očekávají, že kvůli opatřením proti koronaviru budou lidé mnohem víc nakupovat dárky i daší zboží přes internet. Včetně potravin.
                      36:44
                      Konflikt v Etiopii
                       Konflikt mezi povstalci a federální vládou na severu Etiopie se už přelil přes hranice. Vzbouřenci ostřelovali sousední Eritreu a pohrozili i dalšími útoky na civilisty, pokud tamní vláda vyšle do Etiopie své jednotky.
                       37:12
                       Čínské očkování
                        Statisíce Číňanů už dostaly experimentální vakcíny proti koronaviru - dřív, než prošly třetí fází klinického testování. Zahraniční experti považují takový postup za neetický a zdraví škodlivý.
                        39:24
                        Vánoční stromy
                         Na náměstí obcí a měst míří první vánoční stromy. Často je darují soukromí vlastníci. Právě od nich letos České Budějovice dostaly skoro třicet let starou jedli kavkazskou.
                         40:21
                         Ceny Thálie
                          Poprvé vyhlašovala Herecká asociace držitele cen Thálie na internetu.
                          41:27
                          Světla naděje
                           Svíčky nebo lampiony, ideálně v červené barvě. Lidé je mezi 18. a 19. hodinou rozsvěceli v Brně v oknech svých domů a bytů. Symbolizovat mají naději pro dobrovolníky a nemocné.
                           41:47
                           Franouzské známky
                            Nasazení zdravotníků v boji s koronavirem se nezvyklým způsobem rozhodla ocenit i francouzská vláda. Připomínat ho budou v těchto dnech vydané poštovní známky známky.
                            43:48
                            Autokina
                             Krajská hygienická stanice v Plzni zakázala provoz klatovského autokina. Přestože v jiných krajích dál promítají.
                             44:43
                             Trojská lávka
                              Jsou to necelé tři roky od pádu lávky spojující pražskou Troju s parkem Stromovka. Teď už Vltavu překonává nová stavba. Její kondici neustále sleduje množství instalovaných čidel.
                              46:33
                              Novinářská cena
                               Česko německý fond budoucnosti udělil ceny novinářům, kteří svou prací přispívají k porozumění mezi lidmi obou zemí. Zvláštní cenu Mileny Jesenské získal redaktor ČT Jan Beránek.
                               Přehrát celé video
                               Stopáž54 minut
                               Další díl
                               16. listopad 2020

                               Přehled dílů

                               Stopáž50 minut

                               1. duben

                               Headlines — Jednání politiků o omezení vlastních platů — Základní platy ústavních činitelů — Rusko předsedá RB OSN — Útěky před válkou — Dražší české pivo — Rekonstrukce dálnice D1 mezi Vyškovem a Kroměříží — Praní špinavých peněz v Moldavsku — Po třech dnech opustil papež František nemocnici v Římě — Slabé tornádo se objevilo v okolí Letovic na Blanensku — Musoleum Davida Černého — Hospodaření obcí a krajů — Hospodaření veřejných rozpočtů — Vlna tornád ve Spojených státech — Počet úmrtí při nehodách — Požár rodinného domu v Olomouci-Chválkovicích — Otevírání památek v Česku — V Česku stále chybí některé léky — Množství léků vrácených do lékáren — Problémy se závislostí na lécích — Rekordní tání ledovců v Rakousku — Napětí uprostřed Tchajwanského průlivu — Ukliďme Česko — Příběhy zavražděných odbojářů z věznice na Cejlu — Referendum o větrných elektrárnách — Teorie Velkého třesku — Knihovna Milana Kundery — Referendum o elektrických koloběžkách v Paříži — Otevření Frantovy budovy — Nízká hladina Orlické přehrady

                               1. 4. 2023 na ČT1
                               Stopáž50 minut

                               1. duben

                               Znakový jazyk a skryté titulky

                               1. 4. 2023 na ČT24
                               Stopáž54 minut

                               31. březen

                               Headlines — Změny v důchodech — Hospodaření systému důchodového pojištění — Penzijní reforma — Stávkové výbory ve školství — Obvinění Donalda Trumpa z falšování účetnictví — Reakce na obvinění exprezidenta Trumpa — Kondice české ekonomiky — Finsko se stane 31. členem NATO — Podpora Ukrajiny — Rok od osvobození města Buča — Dodávky léků — Reklamy v totalitním Československu — Speciální zákon o civilní rozvědce — Plošné izolace kvůli covidu — Celková výše dluhů — David Svoboda skončí v Komisi sportovců — Otevření soutěsek v Hřensku — Seznam zrušených poboček pošty — Kde se ruší pobočky České pošty — Návrh na zrušení poboček v krajích — Ivo Vondrák ve školském výboru — Tchajwanská prezidentka v USA — Propuštění papeže z nemocnice — Trest za požár liberecké Severochemy — Turecko před volbami — Bouřky v Česku — Požár v tanečním klubu v centru Prahy — Registrace ukrajinských uprchlíků — Vladimír Kruliš nastupuje do ČNB — Provizorní tábořiště lidí bez domova — Opravova silnici mezi Břeclaví a Moravskou Novou Vsí — Příběh pilota Garyho Powerse — Noc s Andersenem

                               31. 3. 2023 na ČT1
                               Stopáž54 minut

                               31. březen

                               Znakový jazyk a skryté titulky

                               31. 3. 2023 na ČT24
                               Stopáž54 minut

                               30. březen

                               Vládní spor o úpravy rodičovského příspěvku — Nová Strategie rodinné politiky — Počet narozených dětí v Česku — Vývoj české ekonomiky — Přípravy na protiofenzivu — Zadržení novináře z Wall Street Journal — Prezident Pavel v Senátu — Vyšetřování kauzy Dozimetr — Vyjednávání o nové koalici v Ostravě — Odškodné za nezákonné stíhání — Josef Mánes ve Valdštejnské jízdárně — Přistoupení Finska k Severoatlantické alianci — Karel III. v Německu — Průměrné ceny pohonných hmot — Památky před otevřením — Varování před silnými bouřkami — Tragické nehody motorkářů — Léčba pacientů s mnohočetným myelomem — Rakovina v ČR — Středisko dětské paliativní péče — Peníze pro obce a kraje — Pronásledování aktivisty Olega Orlova — Nehoda vlaku v USA — Zastání Miroslava Ševčíka — Kritická místa na železnici — Jednání Senátu — Obecní budovy zničené tornádem — Zdražování letních dovolených — Vraníci se vrátili — Děčínská společnost napojená na Rusko — Údržba přírodních lezeckých stezek na Děčínsku — Cenzura ve školních knihovnách v USA — Festival Česká taneční platforma

                               30. 3. 2023 na ČT1
                               Stopáž54 minut

                               30. březen

                               Znakový jazyk a skryté titulky

                               30. 3. 2023 na ČT24

                               Události na sociálních sítích

                               Napište nám