14. září 2020

Obsah dílu

Nová opatření kvůli koronaviru — Nové on-line trasování — Bilance šíření koronaviru v ČR — Nová opatření kvůli přírůstku nakažených — Jednání o změně pravidel — Omezení při cestách na Slovensko — Kontroly na českých hranicích — Semafor pro cesty za hranice — Čína nestojí o návštěvníky z Česka — Putinova podpora Lukašenkova režimu — Další potvrzení otravy Navalného — Setkání prezidenta s premiérem — Průzkum ke zrušení superhrubé mzdy — Výměna kladenského primátora — Horké babí léto — Teplé zářijové dny — Davy u nové zubní ordinace — 60 let orlické přehrady — Přibývá lidí s covidem-19 v nemocnicích — Skupiny ohrožené covidem-19 — Komplikace u rizikových pacientů — Dopad koronaviru na plíce — Cesty prezidentských kandidátů po USA — Nový japonský premiér — Závěrečná fáze kampaně T0P 09 — Omezený provoz na úřadech — Geograficky chráněné názvy — Omezování asistentů u žáků v inkluzi — Obvinění kvůli poplašené zprávě — Předvolební debata v Pardubickém kraji — Johnson o brexitu — Doživotí pro židovského extremistu — Socha TGM v Hranicích — Existence života na Venuši? — Bratři Rašilovovi v jednom představení

Části dílu

00:36
Nová opatření kvůli koronaviru
  Počty nakažených koronavirem v Česku dál rostou a stát představil nová opatření: mění třeba pravidla pro karanténu, upraví se i způsob hledání lidí, se kterými byl nakažený v kontaktu.
  01:23
  Nové on-line trasování
   Hygienici přiznávají, že často nestíhají hledat nakažené v řádném termínu. Nově by jim měli pozitivně testovaní lidé nahlašovat své kontakty formou internetového formuláře.
   04:37
   Bilance šíření koronaviru v ČR
    Včera přibylo 791 případů, číslo tak v neděli po pěti dnech spadlo pod tisíc, průběžná hodnota za dnešek zatím přesáhla 500.
    05:31
    Nová opatření kvůli přírůstku nakažených
     Zavádění dalších opatření se má týkat pouze rizikových oblastí. Tam mají dopady také na místní podnikatele. Vláda jim kompenzace už nenabízí, chce, aby se zaměstnanost dala udržet přes kurzarbeit.
     08:51
     Jednání o změně pravidel
      Hostem Událostí je ministr vnitra Jan Hamáček /ČSSD/.
      11:42
      Omezení při cestách na Slovensko
       Živý vstup redaktora Petra Obrovského.
       14:33
       Kontroly na českých hranicích
        Živý vstup redaktorky Heleny Dohnalové.
        15:47
        Semafor pro cesty za hranice
         K různým omezením vstupu lidem z Česka na své území sáhly i další evropské země. Zcela uzavřené hranice má stále mimo jiné Ukrajina, Litva a Maďarsko, od minulého pátku je na mapě vyznačeno červeně i Dánsko.
         16:40
         Čína nestojí o návštěvníky z Česka
          S tím, jak se epidemická situace v zemi zhoršuje, se ale cestování dál komplikuje. Naposledy před příjezdem do Česka varovaly čínské úřady.
          18:10
          Putinova podpora Lukašenkova režimu
           Půjčka a ujištění podpory ze strany Moskvy, to je výsledek cesty běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka do Soči. Při setkání s Vladimirem Putinem mu šéf Kremlu slíbil, že spolupráce při vzájemné obraně bude pokračovat.
           20:23
           Další potvrzení otravy Navalného
            Laboratoře ve Švédsku a Francii oznámily nezávisle na sobě, že ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj byl otráven látkou novičok. Potvrdily tak informace vlády Německa, kde se Navalnyj léčí v nemocnici v Berlíně.
            20:52
            Setkání prezidenta s premiérem
             Živý vstup redaktorky Izabely Niepřejové.
             22:18
             Průzkum ke zrušení superhrubé mzdy
              Většina lidí si podle průzkumu přeje zrušení superhrubé mzdy. Vyplývá to z bleskového šetření agentury Median pro Český rozhlas. Pro snížení daní z příjmu se vyslovilo 56 procent respondentů.
              23:05
              Výměna kladenského primátora
               Nečekaná výměna v čele Kladna. Zastupitelé města odvolali primátora Dana Jiránka z ODS. Na jeho místo pak zvolili Milana Volfa z Volby pro Kladno. Důvod na jednání nikdo nepřednesl.
               23:23
               Horké babí léto
                Teploty až ke třiceti stupňům Celsia – a skoro jasná obloha. Česko zažívá uprostřed září ryzí babí léto. Rekordy sice padaly jen na stanicích, které nepamatují rekordní rok 1947, přesto tu něco takového několik let nebylo.
                25:30
                Teplé zářijové dny
                 A jak dlouho takové počasí potrvá a jak vlastně babí léto vzniká, teď vysvětlí Taťána Míková.
                 26:55
                 Davy u nové zubní ordinace
                  Nedostatek zubařů přiměl dav lidí v Ostravě, aby strávil noc před novou ordinací. Kvůli registracím, které začaly dnes v 7 ráno, jich několik čekalo na místě už od neděle. Fronta během dopoledne měřila až dvě stě metrů, sjeli se sem lidé z celého regionu.
                  27:13
                  60 let orlické přehrady
                   Před šedesáti lety projely poslední vory přes rozestavěnou orlickou přehradu. Vodohospodáři pak začali s jejím napouštěním. Pod hladinou přehrazené Vltavy zanikly skoro dvě desítky osad a obcí. Základy staveb se teď znovu objeví.
                   29:07
                   Přibývá lidí s covidem-19 v nemocnicích
                    Dál přibývá hospitalizovaných s covidem-19. Podle premiéra Andreje Babiše bylo včera v nemocnicích 305 pacientů s nákazou, 51 z nich potřebovalo intenzivní péči. Celkový počet je nejvyšší od konce dubna.
                    30:06
                    Skupiny ohrožené covidem-19
                     Lidí s vážnými nemocemi je podle odhadů státního zdravotního ústavu zhruba 1 a půl milionu.
                     32:40
                     Komplikace u rizikových pacientů
                      Nejčastější komplikace při onemocnění koronavirem mívají diabetci, již zmiňovaní pacienti s nemocemi dýchacích cest, onkologičtí pacienti – všetně těch již vyléčených.
                      33:19
                      Dopad koronaviru na plíce
                       Zadýchávání se nebo nemožnost plně načerpat vzduch do plic. Problémy, které se podle zahraničních výzkumů objevují u pacientů, kteří prodělali nákazu koronavirem, i týdny po vyléčení. Česká studie právě vzniká.
                       35:48
                       Cesty prezidentských kandidátů po USA
                        Živý vstup zpravodaje Davida Miřejovského.
                        37:47
                        Nový japonský premiér
                         Novým premiérem Japonska se po zvolení předsedou vládní Liberálnědemokratické strany stane pravděpodobně Jošihide Suga, 71letý dosavadní mluvčí vlády a dlouholetý spojenec Šinzóa Abeho.
                         38:08
                         Závěrečná fáze kampaně T0P 09
                          Řešení místo úplatků – s takovou strategií vstupuje podle předsedkyně Markéty Pekarové Adamové strana TOP 09 do závěrečné fáze předvolební kampaně.
                          38:46
                          Omezený provoz na úřadech
                           Kvůli koronaviru se uzavřela i některá oddělení na úřadech, jinde lidé stojí ve frontách – třeba kvůli výměně řidičských průkazů.
                           40:56
                           Geograficky chráněné názvy
                            Evropská unie podepsala s Čínou dohodu o geograficky chráněných názvech. Kromě parmské šunky nebo irské whisky se týká i českobudějovického piva nebo žateckého chmele.
                            41:30
                            Omezování asistentů u žáků v inkluzi
                             Ministerstvo školství připravilo novou vyhlášku k inkluzi. Ta mění skupiny dětí, které mají nárok na podporu – třeba na asistenty pedagoga. Podle návrhu by se bez něj nově museli obejít například žáci s poruchami učení nebo tělesným handicapem.
                             43:53
                             Obvinění kvůli poplašené zprávě
                              Z šíření poplašné zprávy obvinili policisté 2 ženy – upozornilo Právo. Případ se týká březnové nahrávky s nepravdivou zprávou, že kvůli koronaviru bude v celém Česku platit zákaz vycházení a v ulicích bude hlídkovat armáda.
                              44:27
                              Předvolební debata v Pardubickém kraji
                               I dnes večer pokračují předvolební debaty ČT. Postupně se věnujeme všem krajům, ve kterých si příští měsíc lidi zvolí nové nebo někde možná staronové vedení.
                               45:18
                               Johnson o brexitu
                                Britský premiér Boris Johnson v parlamentu osobně bránil kontroverzní plán porušit mezinárodní smlouvu s Evropskou unií o podmínkách vystoupení. Podle něj jde o to, aby EU nemohla použít hůl na Spojené království.
                                45:56
                                Doživotí pro židovského extremistu
                                 Izraelský soud poslal židovského extremistu Amirama ben Uliela na doživotí za žhářský útok na palestinskou vesnici Dúma. Před pěti lety při něm zemřeli tři lidé, čin vyvolal pobouření mezi Palestinci i Izraelci.
                                 48:07
                                 Socha TGM v Hranicích
                                  V Hranicích na Přerovsku slavnostně odhalili památník prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Bronzovou jezdeckou sochu v životní velikosti od Ladislava Sorokáče a Ondřeje Tučka vybrala odborná porota hlavně kvůli modernímu pojetí.
                                  48:48
                                  Existence života na Venuši?
                                   V atmosféře Venuše možná žijí bakterie. Závěry vědeckého týmu, který nad planetou našel fosfan. Tedy sloučeninu, která podle autorů výzkumu v naměřeném množství na planetě nemůže vznikat jinak než biologicky.
                                   50:50
                                   Bratři Rašilovovi v jednom představení
                                    Bratři Saša a Václav Rašilovovi spolu na jevišti. Právě teď má v pražském divadle MeetFactory premiéru hra Můj boj.
                                    Přehrát celé video
                                    Stopáž54 minut
                                    Další díl
                                    15. září 2020

                                    Přehled dílů

                                    Stopáž54 minut

                                    20. březen

                                    Headlines — Čínský prezident v Moksvě — Sbližování Ruska a Číny — Návštěva SI v Moskvě — Čínsko-ruské vztahy — Vojenské dodávky Ukrajině — Změny v penzijním systému — Akcie bank — Stavební povolení na část D35 — Deratizace na sídlištích v Liberci — Plyn zlevňuje — Nová minisérie ČT Volha — Doplnění Ústavního soudu — Špatně zajištěné auto — Nová zelená úsporám Light — Žádosti o dotace — Vyšetřování Vratislava Mynáře — Na Ukrajině padl druhý český dobrovolník — Boje na Ukrajině — Zapojení českých občanů do války na Ukrajině — Dobrovolníci pomáhají na Ukrajině — Soud v kauze vynášení informací z trestních kauz — Nedostatek míst ve školách — Pomoc po zemětřesení v Turecku a Sýrii — Jednání o nedůvěře francouzské vládě — Omezení na brněnském okruhu — Akademici zvažují stávku — Dvacet let od invaze do Iráku — Rusko zmrazilo aktiva Volkswagenu — Nové vedení obce Hrčava — Přibývá drobných chovatelů drůbeže — Oteplování planety — Podrobnější zkoumání plic — Vynález zipu

                                    20. 3. 2023 na ČT1
                                    Stopáž54 minut

                                    20. březen

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    20. 3. 2023 na ČT24
                                    Stopáž50 minut

                                    19. březen

                                    Headlines — Vládní úspory — Návrhy úsporných opatření — Sjednocení DPH u piva — Přesun alkoholu do vyšší sazby DPH? — Sazby DPH v ČR — Zraněný dobrovolník na Donbasu — Putinova návštěva Mariupolu — Vladimir Putin v Mariupolu — Poplatky za platební terminál — Ochrana Istanbulu před zemětřesením — Výsledky kosovsko-srbských jednání — Poprvé vystavený rukopis Švejka — Dopad normy Euro 7 na výrobce — Kumulace politických funkcí — Co bude s Credit Suisse — Energetická závislost čerstvě samostatného Česka na Rusku — Zásahy horské služby a letecké záchranné služby — Likvidace požáru v Banské Štiavnici — Jarní práce na zahradě — Nákupy zahradnických potřeb — Ceny ovocných keřů a substrátů — Přpravy chat a chalup na sezonu — Výročí spojenecké invaze do Iráku — Evropské dotace na zeleň — Aukční rekord nepadl — Závěr lyžařské sezony — Útěk šimapnzů v hodonínské zoo — Přihlášky na střední školy a gymnázia — České drony pro Ukrajinu — Nepomucká pouť

                                    19. 3. 2023 na ČT1
                                    Stopáž50 minut

                                    19. březen

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    19. 3. 2023 na ČT24
                                    Stopáž50 minut

                                    18. březen

                                    Headlines — Automatická valorizace dávek a podpor — Možné úpravy mimořádné valorizace důchodů — Reakce na zatykač na Vladimira Putina — Dohoda o vývozu ukrajinského obilí — Spotřeba plynu a elektřiny klesá — Stavební spoření — Požár v Banské Štiavnici — Protesty ve Francii — Pravomil v Divadle v Dlouhé — Žaloby kvůli platům — Zatčení Donalda Trumpa — Strážci v národních parcích — Písečný prach ze Sahary — Zvířata napadená krkavci — Přípravy na začátek sezony hradů a zámků — Návštěvnost památek — Jak přilákat turisty ze zahraničí — Unijní směrnice neschválené včas — Jednání Kosova a Srbska — Útěky Rusů do Gruzie — Omezení na dálnici D1 před Prahou — Ukliďme Česko — Křest ukrajinské dívky Miry — Přepadení devět a šedesátiletého invalidy na vozíku — Od stavitelů k restaurátorům — Rozkvetlé mandloně

                                    18. 3. 2023 na ČT1
                                    Stopáž50 minut

                                    18. březen

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    18. 3. 2023 na ČT24

                                    Události na sociálních sítích

                                    Napište nám