4. září 2020

Obsah dílu

Rekordní šíření koronaviru — Šíření nákazy v okresech — Koronavirus v ČR — Šíření koronaviru v Česku — Školní třídy v karanténě — Změny v zahraničním semaforu — Konec české mise na Tchaj-wanu — Reakce KSČM na tchajwanskou návštěvu — Vyšetření otravy Navalného — Konec oprav na D1 — Spor o miliardy z rozpočtu — Tržby maloobchodníku — Napětí v Bělorusko — Vztahy Srbska a Kosova — Začíná festial Dvořákova Praha — Střelba v Portlandu — Reakce na verdikt v kauze Kuciak — Noví podnikatelé v srpnu — Protest na rypadle skončil — Konec jednorázových plastů v Česku? — Obtížné trasování a zkrácená karanténa — Provedené testy — Zatajené policejní odposlechy — Věra Kuberová nepřevezme za zesnulého manžela státní vyznamenání — Známky života pod sutinami v Bejrútu — Závěry setkání mistrů V4 — Ztráty pražské MHD kvůli epidemii — Zpožděné projekty na Šumavě — Rok od zápisu hřebčína v Kladrubech na seznam UNESCO — Experimentální zkoušky motorů — Proč usychá alej v Cítolibech — Začíná festival ve Zlíně — Uhašený požár tankeru u Srí lanky — 60 let leteckých akrobatů Flying Bulls

Části dílu

00:38
Rekordní šíření koronaviru
  Další den a další rekordní počet případů nákazy koronavirem. Laboratoře za včerejšek oznámily 680 infikovaných covidem-19. To je nejvíc od začátku pandemie. Úřady už oznámily zpřísnění opatření.
  01:17
  Šíření nákazy v okresech
   I přesto zůstává Praha na mapě znázorňující okresy podle míry rizika nákazy oranžová, tedy se začínajícím komunitním přenosem. Do zeleného stupně, který značí o něco příznivější situaci, se dostalo nově dalších deset okresů.
   04:18
   Koronavirus v ČR
    Tady přehled přírůstků za poslední týden, počty rostou od úterý a jsou rekordní.
    04:56
    Šíření koronaviru v Česku
     Hostem Událostí je epidemiolog Roman Prymula.
     07:55
     Školní třídy v karanténě
      Hygienici začali zavírat kvůli nákaze zaměstnanců nejen celé školy, ale už i jednotlivé třídy. Třeba ve Frýdku – Místku poslali do karantény v jedné škole hned dvě. Zařízení snížilo počet vyučovacích hodin, jinak ale dál funguje.
      10:05
      Změny v zahraničním semaforu
       Česko z něj nově vyřadí Kanárské ostrovy. Od 14. září tak při návratu z nich bude nutný negativní test, nebo karanténa. To samé platí už teď pro zbytek Španělska.
       12:06
       Konec české mise na Tchaj-wanu
        Tchajwan je ochotný vstoupit ekonomicky do Evropy přes Českou republiku, řekl na závěr své návštěvy ostrova předseda Senátu Miloš Vystrčil. Vedle nových obchodních příležitostí se mluví o tchajwanských investicích i přímé letecké lince.
        14:41
        Reakce KSČM na tchajwanskou návštěvu
         K distancování se od mise na Tchaj-wan vyzvali vládu komunisté. Cestu označili za svévolnou až rituální a zbytečnou. Výkonný výbor KSČM se usnesl, že by Tomáš Petříček měl prohlásit delegaci cituji za nulitní, nebo odstoupit.
         15:11
         Vyšetření otravy Navalného
          NATO zvažuje společnou reakci na otravu předního kritika Kremlu Alexeje Navalného. Ten zkolaboval minulý měsíc po požití jedu ze skupiny novičok. Útok na něj potvrdili němečtí experti až po jeho převozu do Berlína, naopak ruští lékaři otravu vyloučili.
          15:36
          Konec oprav na D1
           Situaci na místě sleduje Veronika Chraščová.
           17:04
           Spor o miliardy z rozpočtu
            Obce a kraje přijdou kvůli zrušení superhrubé mzdy o víc než 20 miliard ročně. Sdružení místních samospráv dnes proto vyzvalo Ministerstvo financí, aby samosprávám výpadek peněz nahradilo.
            18:51
            Tržby maloobchodníku
             Tržby maloobchodníků v červenci rostly. Při porovnání s loňským rokem lidé utráceli téměř o dvě procenta víc. Ekonomové přitom očekávali spíš stagnaci prodejů zboží.
             19:40
             Napětí v Bělorusko
              Na činnost Severoatlantické aliance u hranic Běloruska chce tamní ministr obrany Viktar Chrenin reagovat opatřeními vojenské povahy. Oznámil to v Moskvě, kam přijel posílit vzájemné vztahy.
              22:04
              Vztahy Srbska a Kosova
               22:33
               Začíná festial Dvořákova Praha
                Živý vstup redaktorky Anny Bahnerové.
                24:16
                Střelba v Portlandu
                 Zásahová jednotka v americkém státě Washington zastřelila při zatýkání člena levicové Antify. Muž byl podezřelý, že v Portlandu v sobotu zavraždil příznivce Donalda Trumpa.
                 24:39
                 Reakce na verdikt v kauze Kuciak
                  Po osvobození možná zpátky za mříže. Slovenská prokuratura navrhuje novou vazbu pro Alenu Zsuzsovou známou z kauzy vraždy novináře Jána Kuciaka. Údajně se podílela na přípravě dalších vražd.
                  26:56
                  Noví podnikatelé v srpnu
                   V srpnu v Česku přibylo na 3450 podnikatelů – to je nejvyšší přírůstek od ledna 2012. Podnikat začalo skoro 5 000 lidí, naopak přes 15 set živnost zrušilo. Za osm měsíců v Česku začalo podnikat skoro 41 tisíc lidí,.
                   27:18
                   Protest na rypadle skončil
                    Osm aktivistů ukončilo protest v lomu Vršany na Mostecku. Z rypadla, které obsadili ve středu brzy ráno, slezli po 58 hodinách. Za vniknutí do areálu jim hrozí pokuty.
                    27:48
                    Konec jednorázových plastů v Česku?
                     Konec plastového nádobí se přiblížil. Ministerstvo životního prostředí představilo zákon, který má omezit i další výrobky na jedno použití - a to v důsledku znečištění moří, kde jich část končí.
                     30:13
                     Obtížné trasování a zkrácená karanténa
                      Hygienici v Praze nezvládají trasovat kontakty nakažených lidí. Přiznala to pražská hygienička Jágrová a požádala o shovívavost. V metropoli v posledních dnech počet nových případů rychle roste - za uplynulých 24 hodin jich přibylo 163.
                      32:37
                      Provedené testy
                       Stejně tak jako stoupá počet nemocných, stoupá i počet provedených testů. Jen za včerejší den bylo v Česku otestováno bezmála 11 tisíc lidí.
                       36:53
                       Zatajené policejní odposlechy
                        Tisíce odposlechů ročně, z nichž mnohé k trestnímu stíhání nevedou. Policie má statistiku, kolika lidem po skončení takového sledování tuto skutečnost sdělí.
                        39:06
                        Věra Kuberová nepřevezme za zesnulého manžela státní vyznamenání
                         Vdova po Jaroslavu Kuberovi Věra řekla serveru Seznam Zprávy, že odmítla přijmout od Miloše Zemana vyznamenání pro svého zesnulého manžela. Prezidentská kancelář ji prý kvůli ocenění kontaktovala minulý týden.
                         39:30
                         Známky života pod sutinami v Bejrútu
                          Měsíc od ničivé exploze v bejrútském přístavu záchranáři prohledávají trosky jednoho ze zřícených domů s nadějí, že se jim podaří nalézt někoho živého. Přístroje chilských specialistů pod sutinami zaznamenali tep a dech a tým se snaží k místu dostat.
                          41:33
                          Závěry setkání mistrů V4
                           Společný boj s daňovými podvody, praním špinavých peněz a postup při zdanění digitální ekonomiky. Hlavní body deklarace, kterou ve Varšavě podepsali ministři financí zemí Visegrádské čtyřky.
                           42:19
                           Ztráty pražské MHD kvůli epidemii
                            Dopady koronavirové krize na MHD - pražský dopravní podnik přišel za pět měsíců epidemie ve srovnání s loňským rokem o víc než půl miliardy korun z prodeje jednorázových a krátkodobých jízdenek.
                            44:00
                            Zpožděné projekty na Šumavě
                             Šumavský park se konečně mohl pustit do projektů, na které marně sháněl stavební firmy. Na řadu zakázek vypisoval výběrová řízení i pětkrát. Teď se ale kvůli nízkým cenám dřeva park potýká s nedostatkem peněz.
                             46:02
                             Rok od zápisu hřebčína v Kladrubech na seznam UNESCO
                              Kladrubský národní hřebčín dnes slavil rok od zápisu na prestižní seznam UNESCO. Oslavy musel odložit o dva měsíce kvůli epidemickým opatřením. UNESCO chrání, nejen samotný téměř pět set let starý chov koní, ale taky areál hřebčína a unikátní krajinu.
                              46:41
                              Experimentální zkoušky motorů
                               Umožňuje nezávisle posuzovat emise nových modelů aut, která mají jezdit na českých silnicích. Klíčová je taky pro testy vývojových verzí vozů. Řeč je o loni významně zmodernizované laboratoři Centra vozidel udržitelné mobility strojní fakulty ČVUT.
                               48:45
                               Proč usychá alej v Cítolibech
                                Usychající vrbová alej – V Cítolibech na Lounsku ji řeší policisté. Víc než půl století staré stromy začaly chřadnout v létě. Až při důkladném ohledání se ukázalo, že do kmenů jsou navrtané díry.
                                49:25
                                Začíná festival ve Zlíně
                                 Ve Zlíně dnes začal 60. mezinárodní festival filmů pro děti a mládež. Nabídne 300 snímků z 50 zemí světa, víc než polovinu v české nebo dokonce světové premiéře.
                                 50:10
                                 Uhašený požár tankeru u Srí lanky
                                  Hasiči zlikvidovali požár na tankeru u Srí Lanky – podle námořnictva nehrozí únik ropy. Loď, která mířila z Kuvajtu k východní Indii a vezla 270 tisíc tun suroviny, vzplála ve čtvrtek.
                                  50:39
                                  60 let leteckých akrobatů Flying Bulls
                                   Šedesáté narozeniny dnes na svém domovském letišti v Jaroměři oslavila letecká akrobatická skupina Flying Bulls. Založili ji původně jako Chrudimskou čtyřku. Od té doby předvedli piloti své umění v desítkách zemí 3 kontinentů.
                                   Přehrát celé video
                                   Stopáž50 minut
                                   Další díl
                                   5. září 2020

                                   Přehled dílů

                                   Stopáž54 minut

                                   21. březen

                                   Headlines — Změny v penzích — Valorizace důchodů — Jednání lídrů koalice — Prezident na návštěvě Německa — Jednání Petra Pavla s Olafem Scholzem — Velké zásoby plynu — Přípravy na příští zimu — Plány úspor a další podpora — Rekordní zisky ČEZ — Japonský premiér na Ukrajině — Budoucnost aut s spalovacím motorem — Ceny Czech Grand Design — Čínský prezident v Moskvě — ÚS o vyhlášce obce Loket na Sokolovsku — Pátrání po majetku ruských oligarchů — Loni ubylo narozených dětí — Migrace obyvatel — Hlavní příčiny úmrtí — Oprava kroměřížských památek — Trest pro Patrika Tušla — Předpověď počasí pro zemědělce — Bourání domu, kde zavraždili Kuciaka s partnerkou — Spor o důchodovou reformu ve Francii — Soud v kauze zřícení mostu ve Vilémově — Astronomům vadí ružice Starlink — Spor o stavbu hobbymarketu v Brně — Připomínka odbojáře Václava Morávka — Aukce Kokoshkova obrazu

                                   21. 3. 2023 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   21. březen

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   21. 3. 2023 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   20. březen

                                   Headlines — Čínský prezident v Moksvě — Sbližování Ruska a Číny — Návštěva SI v Moskvě — Čínsko-ruské vztahy — Vojenské dodávky Ukrajině — Změny v penzijním systému — Akcie bank — Stavební povolení na část D35 — Deratizace na sídlištích v Liberci — Plyn zlevňuje — Nová minisérie ČT Volha — Doplnění Ústavního soudu — Špatně zajištěné auto — Nová zelená úsporám Light — Žádosti o dotace — Vyšetřování Vratislava Mynáře — Na Ukrajině padl druhý český dobrovolník — Boje na Ukrajině — Zapojení českých občanů do války na Ukrajině — Dobrovolníci pomáhají na Ukrajině — Soud v kauze vynášení informací z trestních kauz — Nedostatek míst ve školách — Pomoc po zemětřesení v Turecku a Sýrii — Jednání o nedůvěře francouzské vládě — Omezení na brněnském okruhu — Akademici zvažují stávku — Dvacet let od invaze do Iráku — Rusko zmrazilo aktiva Volkswagenu — Nové vedení obce Hrčava — Přibývá drobných chovatelů drůbeže — Oteplování planety — Podrobnější zkoumání plic — Vynález zipu

                                   20. 3. 2023 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   20. březen

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   20. 3. 2023 na ČT24
                                   Stopáž50 minut

                                   19. březen

                                   Headlines — Vládní úspory — Návrhy úsporných opatření — Sjednocení DPH u piva — Přesun alkoholu do vyšší sazby DPH? — Sazby DPH v ČR — Zraněný dobrovolník na Donbasu — Putinova návštěva Mariupolu — Vladimir Putin v Mariupolu — Poplatky za platební terminál — Ochrana Istanbulu před zemětřesením — Výsledky kosovsko-srbských jednání — Poprvé vystavený rukopis Švejka — Dopad normy Euro 7 na výrobce — Kumulace politických funkcí — Co bude s Credit Suisse — Energetická závislost čerstvě samostatného Česka na Rusku — Zásahy horské služby a letecké záchranné služby — Likvidace požáru v Banské Štiavnici — Jarní práce na zahradě — Nákupy zahradnických potřeb — Ceny ovocných keřů a substrátů — Přpravy chat a chalup na sezonu — Výročí spojenecké invaze do Iráku — Evropské dotace na zeleň — Aukční rekord nepadl — Závěr lyžařské sezony — Útěk šimapnzů v hodonínské zoo — Přihlášky na střední školy a gymnázia — České drony pro Ukrajinu — Nepomucká pouť

                                   19. 3. 2023 na ČT1
                                   Stopáž50 minut

                                   19. březen

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   19. 3. 2023 na ČT24

                                   Události na sociálních sítích

                                   Napište nám