1. září 2020

Obsah dílu

Návrat plošných opatření — Roušky a další omezení — Souhrn opatření od 1. září — Nová verze aplikace e-Rouška — Koronavirus v ČR — Zavádění preventivních opatření — Projev M. Vystrčila v tchajwanském parlamentu — Nová opoziční strana v Bělorusku — Ministr Havlíček v karanténě — Rekordní propad ekonomiky — Hospodaření státu — Nová nahrávka Snu noci svatojánské — Osvobozující verdikt v kauze bývalých šéfů SSHR — Slovní přestřelky mezi prezidentskými kandidáty — Žádosti o odklad splátek — Odložení případu tragické nehody s cisternou — Liberecká nemocnice mezi elitou — Začal školní rok — Rozdílná pravidla ve školách — Zavřené školy — Obytné kontejnery místo tříd — Stíhání náměstka šéfa HZS F. Vavery — Charlie Hebdo znovu otiskne karikatury — Uzavření maďarských hranic — První Škoda na elektrický pohon — Likvidace kaprů ze Sopřečského rybníka — Komplikace pro stavbu Pražského okruhu mezi D1 a Běchovicemi — 70 let od vzniku PTP — Roušky ve Francii na více místech — Dostavba jihočeské části D3 — Průlet asteroidu v blízkosti Země — Kniha o Janu Žižkovi vítězem cen Magnesia Litera

Části dílu

00:40
Návrat plošných opatření
  Přesně půl roku po prvních případech nákazy koronavirem se do Česka vrací plošná opatření. Lidé si ode dneška musejí zakrývat nos a ústa v hromadné dopravě, na úřadech, v sociálních a zdravotních zařízeních i na akcích nad sto osob.
  01:33
  Roušky a další omezení
   Pro zavedení plošné povinnosti nošení roušek se ministerstvo zdravotnictví rozhodlo s příchodem školního roku. Epidemiologové očekávají, že s návratem dětí i rodičů do běžného života bude nemocných s koronavirem přibývat.
   04:11
   Souhrn opatření od 1. září
    Roušky jsou ode dneška povinné i jinde. V lékárnách, ordinacích, čekárnách u lékařů, domovech důchodců, v dalších sociálních zařízeních a na úřadech.
    07:49
    Nová verze aplikace e-Rouška
     Za dva týdny si lidé budou moct nainstalovat novou verzi mobilní aplikace e-Rouška. Má uživatele upozorňovat na setkání s covid pozitivními kontakty. Data budou anonymní. První verzi si do svých zařízení stáhlo 250 tisíc lidí.
     08:51
     Koronavirus v ČR
      A nyní aktuální čísla o nákaze: za včerejšek laboratoře hlásí 257 pozitivně testovaných. To je nejnižší denní nárůst za posledních osm dní.
      10:01
      Zavádění preventivních opatření
       Hostem Událostí je ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová.
       12:41
       Projev M. Vystrčila v tchajwanském parlamentu
        Projev předsedy Senátu Miloše Vystrčila v tchajwanském parlamentu. Tamní poslanci ocenili slova o nutnosti bránit svobodu a jeho podporu ostrovní demokracie. Z Pekingu naopak přišla další kritika.
        16:59
        Nová opoziční strana v Bělorusku
         Běloruská opozice oznámila založení nové strany nazvané Společně. Za hlavní cíl si dává změny v ústavě proti autoritářskému režimu Alexandera Lukašenka. Stovky studentů dnes v zemi zároveň bojkotovaly začátek školního roku a vyšly do ulic.
         17:21
         Ministr Havlíček v karanténě
          Vicepremiér a šéf resortů průmyslu a dopravy Karel Havlíček je v karanténě – upozornil na to server Blesk Zprávy. Kvůli člověku s koronavirovou nákazou, který byl krátce na ministerstvu průmyslu.
          17:46
          Rekordní propad ekonomiky
           Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zaznamenala historický propad. Podle aktuálních čísel hrubý domácí produkt klesl meziročně o jedenáct procent. Naplno se v něm promítly restrikce a uzavření obchodů i provozů.
           20:10
           Hospodaření státu
            Podle nových dat ministerstva financí hospodařila vláda za prvních 8 měsíců s deficitem 230 miliard. To je o 215 miliard víc než loni touto dobou.
            21:32
            Nová nahrávka Snu noci svatojánské
             Rozhlasoví symfonici poprvé nahrávají hudbu z filmu Jiřího Trnky Sen noci svatojánské – loutková adaptace Shakespearovy komedie měla premiéru v roce 1959.
             23:58
             Osvobozující verdikt v kauze bývalých šéfů SSHR
              Osvobozující verdikt v kauze bývalých šéfů Správy státních hmotných rezerv Tomáše Perutky a Ondreje Páleníka. Čelili obžalobě kvůli smluvnímu dodatku s německou společností Viktoriagruppe.
              24:21
              Slovní přestřelky mezi prezidentskými kandidáty
               Kandidáti na amerického prezidenta v ostrém střetu. Joe Biden a Donald Trump se vzájemně obviňují z podněcování nepokojů a rozeštvávání společnosti. Prezident dnes míří do města Kenosha.
               26:43
               Žádosti o odklad splátek
                Na čtyři sta tisíc žádostí o odklad splátek kvůli koronaviru přijaly banky od začátku dubna do 21. srpna. Čtyřicet tisíc jich zamítly. Nejčastěji lidé chtěli odložit spotřebitelské úvěry, čtvrtina žádostí připadla na na hypotéky.
                27:03
                Odložení případu tragické nehody s cisternou
                 Policie odložila případ loňské večerní tragické nehody na D1, kdy do převrácené cisterny postupně narazila 4 auta. Podle posudků byl na vině defekt pneumatiky, který řidič nemohl ovlivnit.
                 27:26
                 Liberecká nemocnice mezi elitou
                  Krajská nemocnice Liberec získala jako první v republice statut Evropského centra excelence ve spinální chirurgii. Znamená to, že byla odborníky ohodnocená jako nejlepší zařízení pro operace páteře.
                  29:23
                  Začal školní rok
                   Většinou bez – jen někde s rouškami. V hlavním městě si děti ani rodiče nebyli leckdy do poslední chvíle jistí, jak začne nový školní rok.
                   30:15
                   Rozdílná pravidla ve školách
                    Situace se tak lišila i v hranicích jednotlivých městských obvodů. Třeba v Praze 4 zahájila většina škol výuku bez roušek – v několika si je naopak všichni nasadit museli – a jedna zůstala na poslední chvíli úplně zavřená.
                    32:31
                    Zavřené školy
                     Celkem odložilo začátek školního roku na 20 škol. Nejvíc ve Středočeském kraji.
                     35:55
                     Obytné kontejnery místo tříd
                      Začátek školního roku ovšem neovlivnil jenom koronavirus. Třeba v Ludgeřovicích na Hlučínsku mají tolik žáků, že se nevejdou do školy. Během léta sice začali stavět další patro, hotovo ale bude až příští školní rok.
                      37:00
                      Stíhání náměstka šéfa HZS F. Vavery
                       Generální ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba musí podle ministra vnitra Jana Hamáčka řešit další osud svého náměstka. Druhý muž sboru František Vavera totiž čelí obvinění kvůli manipulaci se stání zakázkou.
                       39:21
                       Charlie Hebdo znovu otiskne karikatury
                        Francouzský satirický časopis Charlie Hebdo znovu otiskne karikatury proroka Mohameda. Na obálce se objeví zítra, kdy začne proces se 14 obžalovanými z podílu na útocích na redakci časopisu.
                        39:41
                        Uzavření maďarských hranic
                         Živý vstup zpravodaje Petra Obrovského.
                         43:00
                         První Škoda na elektrický pohon
                          Škoda Auto představila svůj první čistě elektrický model vyráběný v Česku – Enyaq. Takto poháněných vozů i v tuzemsku přibývá ve srovnání s jinými evropskými státy pomalu.
                          45:05
                          Likvidace kaprů ze Sopřečského rybníka
                           Na Pardubicku začal předčasný výlov Sopřečského rybníka. Důvodem je nákaza koi-herpes virem, který napadá kaprovité ryby. Na člověka infekce přenosná není.
                           45:42
                           Komplikace pro stavbu Pražského okruhu mezi D1 a Běchovicemi
                            Úřadu Prahy 22, který vydal územní rozhodnutí, dorazilo 46 odvolání. Další ještě mohou přijít poštou.
                            46:03
                            70 let od vzniku PTP
                             Před 70 lety vznikly v Československu Pomocné technické prapory. U takzvaných Černých baronů sloužili hlavně ti, které režim označil za nepřátele – sedláci, umělci nebo kněží. Za čtyři roky existence jednotek jimi prošlo asi 60 tisíc mužů.
                             48:07
                             Roušky ve Francii na více místech
                              Povinnost nosit roušky se ve Francii dál rozšiřuje. Nově platí pro pracoviště s více zaměstnanci, v řadě měst se musí nosit i venku. Roušky nechyběly ani na startu Tour de France o víkendu v Nice.
                              50:06
                              Dostavba jihočeské části D3
                               Ředitelství silnic a dálnic vybralo projektanty na dostavbu jihočeské části dálnice D3. Další tři úseky až k rakouským hranicím plánuje zprovoznit nejpozději v roce 2025. Na rakouské straně je hotovo už několik let.
                               50:46
                               Průlet asteroidu v blízkosti Země
                                Asteroid o velikosti několikapatrového domu před desítkami minut proletěl v těsné blízkosti Země. Těleso, které mělo v průměru až 50 metrů, se přiblížilo asi na 120 tisíc kilometrů. To je přibližně třikrát blíž než je Měsíc.
                                51:11
                                Kniha o Janu Žižkovi vítězem cen Magnesia Litera
                                 Knihou roku se stala monografie Jan Žižka - Život a doba husitského válečníka. Její autor - historik Petr Čornej na ní pracoval mnoho let a včera večer převzal dvě ceny Magnesia Litera.
                                 Přehrát celé video
                                 Stopáž54 minut
                                 Další díl
                                 2. září 2020

                                 Přehled dílů

                                 Stopáž54 minut

                                 28. březen

                                 Headlines — Vládní slib o dodržení deficitu — Opozice čeká vyšší schodek — Schodky státních rozpočtů ČR — Regulace aut se spalovacími motory — Trest za protiválečný obrázek dcery — Zánik českých značek — Očkování proti covidu-19 — Boje o Bachmut — Politická krize v Izraeli — Prezidentova návštěva Moravskoslezského kraje — Kauza vraždy muže v Praze — Divadelní hra Přípravy na všechno — Protest vysokoškolských učitelů — Platy vysokoškolských pedagogů — Přístup ke zbraním v USA — Obžaloba učiteky kvůli popírání války na Ukrajině — Hodiny čekání na zubaře — Nehody kvůli počasí — Odklízení následků havárií — Zimní údržba silnic — Předpověď počasí — Digitalizace veřejné správy — Stávka ve Francii — Zrušené stíhání Tomáše Voráče — Mrtví migranti po požáru v USA — Vyšetřování kvůli azbestu v Milovicích — Závěr soudu v kauze sportovních dotací — Dopady vyššího cholesterolu — Spory o lom u Hlinek — Návrat Sojuzu z ISS — Spor o Zámecké lázně — Česká podpora Tchaj-wanu — Pár metrů od srážky — Rozšíření D6 — Senioři jako školáci v lavicích

                                 28. 3. 2023 na ČT1
                                 Stopáž54 minut

                                 28. březen

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 28. 3. 2023 na ČT24
                                 Stopáž54 minut

                                 27. březen

                                 Headlines — Platby za státní pojištěnce — Veřejné zdravotní pojištění — Napětí v Izraeli — Razie kvůli azbestu v Milovicích — Jednání ministra Lipavského s generálním tajemníkem NATO — Maďarsko pro rozšíření NATO o Finsko — Platy vysokoškolských vyučujících — Zabezpečení Záporožské elektrárny — Vězení pro Tomáše Čermáka — Nové album Depeche Mode — ANO ztratilo v Ostravě většinu — Stávka v Německu — Aktuální zpráva o situaci v Izraeli — Ukrajinští uprchlíci v Česku — Změny při povolování staveb — Poslední rozloučení s Emilem Bočkem — Pokuty za přetížené kamiony — Aprílové počasí v Česku — Komplikace kvůli zimě — Střídání teplého a studeného počasí — Jarní mráz ničí kvetoucí stromy — Bezpečnostní kontrola prezidentova úřadu — Nehoda nákladního auta — Česká delegace na Tchaj-wanu — Tornádo v Mississippi — Výslechy v kauze sportovních dotací — Podání daňových přiznání datovou schránkou — Demonstrant s logem Wagnerovců — NKÚ: Nedostatečná ochrana obyvatelstva — Oprava dálnice u Prahy — Spolupráce Českého rozhlasu s ukrajinskou veřejnoprávní vysílací společností — Ministr Hladík v NP České Švýcarsko — Nový skotský premiér — Operace pacientky se vzácnou nemocí — Grand festival smíchu

                                 27. 3. 2023 na ČT1
                                 Stopáž54 minut

                                 27. březen

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 27. 3. 2023 na ČT24
                                 Stopáž50 minut

                                 26. březen

                                 Headlines — Do důchodu později — Pozdější odchod do důchodu — Hlavní zásady důchodové reformy — Moskva rozmístí jaderné zbraně v Bělorusku — České vrtulníky na Ukrajině — Tisíce nejasných pozemků — Příklady nedostatečně identifikovaných vlastníků — Utonulí migranti u pobřeží Tuniska — Česká delegace na Tchaj-wanu — Výstraha před silným větrem — Muzikál The Bodyguard — Národní plán obnovy — Změny v Národním plánu obnovy — Náhradní volby v obcích — Rekonstrukce Wenkeova domu v Jaroměři — Česko-polská příhraniční spolupráce — Obětí tornád v USA je nejméně 26 — Změny ve stavebním spoření — Využití stavebního spoření — Na co lze použít stavební spoření? — Ostravské ANO opuštějí členové. — Roste počet peněžitých trestů. — Referendum o klimatické neutralitě — Situace na bankovním trhu — Do Nuslí se vrátí socha sokola — Policie má po incidentech u Národního muzea v hledáčku sedm lidí — Stávka na mnichovském letišti — Napětí mezi Izraelem a Palestinou — Začal tradiční jarní úklid v Česku — Smrtná neděle

                                 26. 3. 2023 na ČT1
                                 Stopáž50 minut

                                 26. březen

                                 Znakový jazyk a skryté titulky

                                 26. 3. 2023 na ČT24

                                 Události na sociálních sítích

                                 Napište nám