56 minut

13. května 2020

Obsah dílu

Parlament o zákonech ke koronaviru — Parlament o zákonech ke koronaviru — Jednání sněmovny — Senát o krizových zákonech — Inflace v Česku — Nákaza mezi horníky v polském pohraničí — Bilance šíření koronaviru ve světě — Británie rozvolnila opatření — Trvalé následky po covidu-19 — Potíže kadeřníků s dvojitou ochranou obličeje — Prádelny s minimem zakázek — Armádní rozpočet — Armádní zakázky za desítky miliard — Kompenzace pro rodiny romských dětí v Maďarsku — Miroslav Stingl: 1930–2020 — Spory o otáčivé hlediště v Č. Krumlově — Restart cestování po Evropě — Otevírání německých hranic — Na kole podél hranice — Částečné obnovení leteckých linek z Prahy — Přípravy šumavských hoteliérů — Výpadek zahraniční klientely u Lipna — Hlava na hlavě v MHD — Nával na úřadech — Tábory od července? — Karanténa domova pro seniory v Břevnici — Koronavirus v ČR — Život po ztrátě manžela — Prodloužená odstávka v TPCA — Virtuální koncert Tata Bojs — Koncert Hudebníků vědcům — Výsledky pitvy Jaroslava Kubery — Mokřady pomáhají proti suchu — Výjimečný trest za vraždu dítěte — Úspěch českých vědců — Osud Magdaleny Fictumové z Kolovrat — Kuriózní nehoda v Praze — Sloní přírůstky v pražské zoo — Pocta Janu Kašparovi

Části dílu

00:37
Parlament o zákonech ke koronaviru
  Sněmovna i Senát se sešly nad dalšími zákony, které reagují na koronavirovou krizi. Poslanci měli původně na programu ve stavu legislativní nouze i návrh, kterým chce kabinet uvolnit pravidla pro veřejné zakázky.
  01:28
  Parlament o zákonech ke koronaviru
   Na programu ale zůstaly další 2 normy: jednak možnost předložit sněmovně státní rozpočet v delší lhůtě až do konce října, a pak taky odklad úhrady sociálních odvodů.
   04:19
   Jednání sněmovny
    Živý vstup redaktorky Izabely Niepřejové.
    05:27
    Senát o krizových zákonech
     Krizovými zákony se zabývají taky senátoři. A vracejí je poslancům s vlastními úpravami.
     08:29
     Inflace v Česku
      V situaci, kdy má řada lidí výrazně omezené příjmy, se v Česku dál zdražuje. V dubnu stouply ceny podle statistiků meziročně o 3,2 procenta. Tempo o dvě desetiny zaostává za březnovým růstem.
      11:08
      Nákaza mezi horníky v polském pohraničí
       Polsko v pondělí otevře restaurace, kavárny nebo kadeřnictví. Všude budou platit přísná hygienická opatření. V zemi se daří epidemii zvládat - s výjimkou Slezska, kde se ohniskem nákazy staly tamní černouhelné doly.
       13:25
       Bilance šíření koronaviru ve světě
        Na dva a půl milionu aktivních případů a bezmála 295 tisíc obětí - celosvětová bilance k 18. hodině.
        14:00
        Británie rozvolnila opatření
         Život ve Velké Británii se začíná vracet k normálu - v Anglii se spustila první etapa uvolňování opatření. Lidé se mohli vrátit do některých zaměstnání v průmyslu nebo stavebnictví, obyvatelé ale mají dál pokud možno pracovat z domova.
         14:20
         Trvalé následky po covidu-19
          Vyléčených po celém světě je víc než milion šest set tisíc. Mnozí přitom prožívají zdravotní komplikace. Únava, bolesti hlavy a svalů, kašel - jakého procenta pacientů se týkají, není jasné.
          16:15
          Potíže kadeřníků s dvojitou ochranou obličeje
           Část kadeřníků žádá vládu o zrušení povinnosti dvojí ochrany obličeje. Od pondělí mohli obnovit provoz, chránit se ale musejí rouškou a zároveň i ochranným štítem.
           16:37
           Prádelny s minimem zakázek
            Koronavirová krize výrazně zasáhla i velké prádelny a čistírny. Se zavřenými hotely jim ubyla většina zakázek. V Česku jde zhruba o dvacítku provozů s dvou a půl tisíci zaměstanci.
            18:44
            Armádní rozpočet
             Vláda neplánuje kvůli koronaviru výrazně škrtat v armádním rozpočtu. Vedení obrany o tom ujistil premiér Andrej Babiš, podle kterého by příští rok mohly výdaje přesáhnout 1,4 procenta HDP.
             19:21
             Armádní zakázky za desítky miliard
              Vláda pak podle premiéra neustoupí ani od pozdějšího cíle dávat na obranu 2 % HDP tak, jak to vyžadují dohody v rámci NATO.
              21:45
              Kompenzace pro rodiny romských dětí v Maďarsku
               Romská menšina v Maďarsku je spokojená s výrokem tamního nejvyššího soudu o letité segregaci romských dětí ve škole, bojí se ale další eskalace napětí.
               22:13
               Miroslav Stingl: 1930–2020
                Zemřel Miloslav Stingl. Etnografovi a spisovateli bylo 89 let. Jeho knih se po celém světě vytisklo na 17 milionů, a byl tak nejprodávanějším českým autorem.
                24:18
                Spory o otáčivé hlediště v Č. Krumlově
                 Otáčivé hlediště v Českém Krumlově potřebuje opravu - a to ještě předtím, než se přestěhuje. Po dřívějších neshodách se na průběhu prací domluvili zástupci Českých Budějovic, Českého Krumlova a památkářů.
                 25:03
                 Restart cestování po Evropě
                  Evropská unie slibuje, že její obyvatelé o letní turistickou sezonu nepřijdou. Komise navrhla postupné otevírání hranic, které by mělo pomoct cestování nastartovat.
                  27:55
                  Otevírání německých hranic
                   Živý vstup zpravodaje Martina Jonáše.
                   29:39
                   Na kole podél hranice
                    S hezkým počasím uplynulých dnů přibylo i lidí na cyklostezkách a cestách pro pěší. Ty v jihomoravském pohraničí ale často vedou na Slovensko nebo do Rakouska.
                    31:18
                    Částečné obnovení leteckých linek z Prahy
                     ČSA od příštího týdne obnoví další letecké spojení z Prahy. Létat se bude do Amsterdamu, Frankfurtu, Stockholmu a Paříže. Ke konci týdne pak taky do Kyjeva, Oděsy a Bukurešti.
                     31:56
                     Přípravy šumavských hoteliérů
                      Šumava se připravuje na nápor turistů – největší za poslední roky. Lidé letos mění zrušené zahraniční dovolené za pobyt na horách. A na centrální Šumavě už poptávka po volném ubytování překračuje nabídku téměř dvojnásobně.
                      33:25
                      Výpadek zahraniční klientely u Lipna
                       Restauracím na Lipensku citelně chybí zahraniční turisté. Obtížnějí kvůli tomu dorovnávají finanční ztráty způsobené opatřením proti koronaviru.
                       34:09
                       Hlava na hlavě v MHD
                        Pomalu ožívá i veřejná doprava - jenže to nemusí být úplně optimistická zpráva. Na řadě míst se tramvaje či autobusy plní tak, že lidé už nemohou zachovávat doporučené dvoumetrové rozestupy.
                        36:26
                        Nával na úřadech
                         Úřady práce zažívají nápor. Přibyla jim nejen běžná agenda - včetně žadatelů o zaměstnání. Nově mají úředníci na starost třeba i program antivirus.
                         38:45
                         Tábory od července?
                          Dětské tábory by se mohly konat už od července. Dohodla se na tom pracovní skupina na ministerstvu zdravotnictví, která má na starosti uvolňování současných zákazů.
                          39:03
                          Karanténa domova pro seniory v Břevnici
                           Domov pro seniory se speciálním režimem v Břevnici na Vysočině je stále v karanténě – už sedmý týden. Z původních 22 klientů jsou dva podle testů stále pozitivní. Mezi nemocnými jsou i zaměstnanci.
                           40:58
                           Koronavirus v ČR
                            Ještě čísla - počet nových případů zůstává i dnes nízký - a zatím ne konečný. Do půl šesté přibylo 18 nakažených. Včera jich za celý den bylo 45.
                            41:39
                            Život po ztrátě manžela
                             Před měsícem zemřel jeden z nejmladších pacientů nakažený koronavirem v Česku.
                             43:39
                             Prodloužená odstávka v TPCA
                              Kolínská automobilka TPCA znovu prodloužila odstávku kvůli koronaviru. Výrobu chce obnovit až po více než dvou měsících – v pondělí 25. května.
                              44:04
                              Virtuální koncert Tata Bojs
                               Jako každý květen i letos odehraje kapela Tata Bojs koncert v Divadle V Celetné - i když její fanoušci nepřijdou.
                               45:36
                               Koncert Hudebníků vědcům
                                Živý vstup redaktorky Karolíny Kočí.
                                46:56
                                Výsledky pitvy Jaroslava Kubery
                                 Předseda Senátu Jaroslav Kubera zemřel na infarkt. O výsledku pitvy informovala jeho dcera Vendula Vinšová. Ta se zároveň podivila, proč oficiální protokol rodina dostala až teď. Politik zemřel náhle letos v lednu ve věku 72 let.
                                 47:19
                                 Mokřady pomáhají proti suchu
                                  Do tuzemské krajiny se zvolna vracejí mokřady. Třeba v Březolupech a Podolí na Uherskohradišťsku. Systém mokřadů a malých rybníků v blízkosti vesnic zadrží vodu, která by jinak nenávratně odtekla.
                                  49:03
                                  Výjimečný trest za vraždu dítěte
                                   Výjimečný trest 25 let vězení uložil pražský vrchní soud matce, která loni na Benešovsku utopila svého šestiletého syna ve vaně.
                                   49:22
                                   Úspěch českých vědců
                                    Českým vědcům se podařilo vytvořit povrch pokrytý molekulami, které po ozáření světlem změní svůj tvar. Skupiny atomů je tak v podstatě možné osvícením zapínat nebo vypínat.
                                    50:07
                                    Osud Magdaleny Fictumové z Kolovrat
                                     Ojedinělý výzkum ukončili antropologové v Kadani na Chomutovsku. Zkoumali ostatky vnučky zakladatele františkánského kláštera.
                                     51:53
                                     Kuriózní nehoda v Praze
                                      Lehká zranění a šok utrpěla 41letá řidička v Praze při kuriózní nehodě. S autem skončila ve dvoumetrovém výkopu na opravované silnici.
                                      52:16
                                      Sloní přírůstky v pražské zoo
                                       Slůňata, která se narodila v pražské zoo, se dnes poprvé ukázala návštěvníkům.
                                       53:57
                                       Pocta Janu Kašparovi
                                        Po 109 letech od památného dálkového letu 1. českého aviatika překonal trasu z Pardubic do Prahy elektroletoun M. Štěpánka.
                                        Přehrát celé video
                                        Stopáž54 minut
                                        Další díl
                                        14. května 2020

                                        Přehled dílů

                                        Stopáž54 minut

                                        17. května

                                        Zdravotní stav slovenského premiéra — Headlines — Situace na Slovensku — Péče o zraněného premiéra Fica — Vyšetřování útoku na premiéra — Bezpečnostní opatření na Slovensku — Zemědělci odsouvají protest — Přesuny v rozpočtu — Požadavky ministrů na změny v rozpočtu — Hospodaření státu — Odročení soudu s podezřelým ze žhářství — Komplikace při stavbě dálnice D49 — Vývoj bojů na Ukrajině — Památník pro skauty — Festival Open House — Soudní řízení v Haagu — Situace v Gaze — Modernizace přečerpávací elektrárny Štěchovice — Hlubší vrty kvůli nedostatku vody — Předpověď počasí na další dny — Papírových účtenek ubývá — Počet účtenek — K čemu jsou účtenky — Putin na návštěvě Číny — Silná bouře v Houstonu — Nedostatek pěstounů — Inflace v EU — Úklid na sjezdovkách ve Špindlerově Mlýně — Zámek Štiřín na prodej — Experiment s regulací marihuany v Nizozemsku — Zkoumání obrazu Mony Lisy — Rozšíření dálnice mezi Prahou a Berounem — Mapování podzemních krytů v Třeboni — Muzejní noc — Soutěž terénních pracovníků

                                        17. 5. 2024 na ČT1
                                        Stopáž54 minut

                                        17. května

                                        Znakový jazyk a skryté titulky

                                        17. 5. 2024 na ČT24
                                        Stopáž54 minut

                                        16. května

                                        Fico je dál ve vážném stavu — Lékaři premiéra operovali pět hodin — Kdo zastoupí slovenského předsedu vlády — Vyšetřování střelby a obvinění podezřelého — Otázky kolem postupu ochranné služby premiéra — Vyšetřování na místě útoku — Zdravotní péče o premiéra Fica — Postupy ochranné služby — Odboráři zrušili demonstraci — Jmenování ministra pro vědu, výzkum a inovace — Profil nového ministra Marka Ženíška — Priority nového ministra pro vědu — Vyšetřování okolností výbuchů ve Vrběticích — Obvinění padělatele vstupenek na hookejové mistrovství — Soud s podezřelým ze žhářství v Českém Švýcarsku — Národní park dva roky po požáru — Ochrana před lesními požáry — Putin na návštěvě Číny — Německý poslanec Bystroň přišel o imunitu — Investice do české energetiky — Oprava Barrandovského mostu se protáhne — Situace v Nové Kaledonii — Boje na Ukrajině — Zaměstnanci Kovosvitu podávají výpovědi — Vyšetřování kvůli splašenému koni v Pardubicích — Nález středověkých denárů — Požár v Kladně — Pomoc ohroženým dětem — Předvolební debata k evropským volbám — Barokní koncert na hladině Vltavy

                                        16. 5. 2024 na ČT1
                                        Stopáž54 minut

                                        16. května

                                        Znakový jazyk a skryté titulky

                                        16. 5. 2024 na ČT24
                                        Stopáž55 minut

                                        15. května

                                        Atentát na slovenského premiéra — Roberta Fica postřelili v Handlové — Co se stalo na náměstí v Handlové — Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica — Zasedání slovenské vlády v Handlové — Kde je Handlová — Policejní vyšetřování na náměstí v Handlové — Podezřelého policie zadržela na místě — Reakce od slovenských politiků — Reakce na atentát na Roberta Fica — Útok odsoudili politici z ČR — Reakce na střelbu ze zahraničí — Ruská ofenziva severně od Charkova — Trh s hypotékami — Zemřel Vlastimil Harapes — Výsledky přijímacích zkoušek na SŠ — Úspěšnost uchazečů — Problémy s přijámacími zkouškami — Výsledky přijímacích zkoušek — Pátrání po uprchlém vězni ve Francii — Prodej poštovní budovy v Jindřišské ulici — Soud v kauze kupčení s byty v Brně — Protesty v Gruzii — Bronzový úspěch českých parahokejistů — Zadržování vody v krajině — Problémy astmatiků — Návrh na růst koncesionářských poplatků — Nábor vojáků do armády — Prahou prošlo Svatojánské procesí — Stav slovenského premiéra Roberta Fica

                                        15. 5. 2024 na ČT1
                                        Stopáž55 minut

                                        15. května

                                        Znakový jazyk a skryté titulky

                                        15. 5. 2024 na ČT24
                                        Stopáž54 minut

                                        14. května

                                        Schválení migračního paktu — Zapojení třetích zemí do řešení migrace — Detaily nové dohody — Spolupráce států EU v řešení migrace — Jmenování ministra pro vědu a výzkum — Úsporné spotřebiče — Ministr zahraničí USA na Ukrajině — Boje na Ukrajině — Pokus o odvolání dvou slovenských ministryň — Debaty o zavedení bankovní daně — Jednání o kolektivní smlouvě v huti Liberty — Zisky ČEZ v prvním čtvrtletí — Poslední rozloučení se Simonou Postlerovou — Protesty v Gruzii — Záměna pacientek v nemocnici na Bulovce — Vyhodnocení přijímacích zkoušek na SŠ — Odstřel mostu v Baltimoru — Pravidla paliativní péče — Letecké cvičení Lion Effort — Program cvičení Lion Effort — Místním vadí hluk z armádního letiště — Požár chlévu pro telata — Nový tunel v Českých Budějovicích — Samosběr jahod — USA a cla na čínská elektroauta — Předsedkyně sněmovny v Pobaltí — Útok na policisty na severu Francie — Průzkum podzemních vod v Karlových Varech — Příprava stavby tramvajové trati přes Václavské náměstí — Nová lůžka pro dětskou psychiatrickou péči — Pokuta pro Björna Höckeho — Přibývá zločinů z nenávisti — Nové soví voliéry v Borových lesech — Návrh na zvýšení koncesionářských poplatků — Začíná filmový festival v Cannes

                                        14. 5. 2024 na ČT1
                                        Stopáž54 minut

                                        14. května

                                        Znakový jazyk a skryté titulky

                                        14. 5. 2024 na ČT24
                                        Stopáž54 minut

                                        13. května

                                        Rychlejší růst cen — Inflace v dubnu — Které zboží a služby nejvíce zdražily — Měnová politika ČNB — Ruský postup v okolí Charkova — Nový ruský ministr obrany — Protesty v Tbilisi — Příprava na stavbu nových jaderných bloků — Soud v kauze uplácení kolem rozdělování bytů v Brně — Izraelský postup v Pásmu Gazy — Zemřel Josef Michl — Festival Pražské jaro — Cvičení Lion Effort — Nominace za ČR do Evropské komise — Nehoda kamionu — Zápas hokejové reprezentace se Švýcarskem — Studie o intimním chováním Čechů — Sledování pornografie — Sexuální potíže — Historie seznamek a inzerátů — Premiér Fiala v Římě — Zveřejňování trestních rozsudků — Komplikace v přijimacích zkouškách na SŠ — Převod majetku na obce — Voda u Turowa — Změny ve vyšetřování korupce na Slovensku — Volby v Litvě — Šíření černého kašle — Ocenění webových portálů obcí a měst — Sledování německé strany AfD — Katalánští separatisté ztratili většinu v parlamentu — Proces s Trumpem — Betonování dna pod mostem u Pardubic — Natáčení vánoční pohádky

                                        13. 5. 2024 na ČT1
                                        Stopáž54 minut

                                        13. května

                                        Znakový jazyk a skryté titulky

                                        13. 5. 2024 na ČT24

                                        Události na sociálních sítích

                                        Napište nám