50 minut

1. květen 2020

Obsah dílu

Uvolnění opatření — Harmonogram uvolňování — Otevírání obchodů a restaurací — Fungování obchodních center — Otevírání kadeřnictví — Návrat do škol — Zájem o dobrovolnou výuku — Fungování školek — Znovuotevření škol — Jak se učí na dálku — Hodnocení žáků — Vrchol pandemie v Británii — Uvolňování opatření v zahraničí — Obnovení kulturních akcí — Otevřít smí i cirkusy — Otevírání sportovišť — Nákaza v ČR — Účinnost nošení roušek — Chytrá karanténa — Fungování chytré karantény — Protesty pendlerů — Uvízlá auta českých občanů v Polsku — Testování kolektivní imunity na Olomoucku — Oslavy Prvního máje — Svátek práce ve Francii — DPH na pivo — Uzavření části D1 — Izraelský nálet v Sýrii — Turecko a uprchlíci — Nový výtah pro lodě na Orlíku

Části dílu

00:59
Uvolnění opatření
  Už za deset dní čeká Česko další vlna rozvolnění opatření proti koronaviru. Vláda dnes představila její detaily, aby se ni podnikatelé mohli připravit.
  01:43
  Harmonogram uvolňování
   Zatím ale vláda stále počítá s celkem třemi vlnami uvolnění pravidel. Ta největší by měla, jak už zaznělo, přijít 11. května. To lidé budou moci začít chodit třeba do divadel, muzeí a kin.
   04:57
   Otevírání obchodů a restaurací
    Zopakujme si pro přehlednost základní termíny pro otvírání obchodů, restaurací a služeb. Od 11. května by se tedy mohla otevřít všechna nákupní centra i velké obchody.
    07:58
    Fungování obchodních center
     Podobné principy budou platit i v nákupních centrech, ta se otevřou v pondělí 11. května, pokud se epidemiologická situace nezhorší.
     10:04
     Otevírání kadeřnictví
      Kadeřníci budou muset nosit roušku i ochranný štít. Někteří namítají, že jim to výrazně zkomplikuje práci – stejně jako klienti v rouškách. I tak mají mnohé provozy obsazené termíny na několik týdnů.
      11:39
      Návrat do škol
       A teď základní termíny pro školáky. 11. května se můžou do tříd vrátit maturanti. Nepůjde o klasickou výuku, ale přípravu na závěrečné zkoušky.
       14:42
       Zájem o dobrovolnou výuku
        Školní docházka je až do konce června nepovinná. Ředitelé tak mezi rodiči zjišťují, jak velký zájem o vyučování ve třídách bude.
        15:09
        Fungování školek
         Jasnější představu o fungování už mají mateřské školy. Jejich uzavření ministerstvo nenařídilo, šlo o doporučení. Podle resortu by mělo být fungování školek podobné jako obvykle – ovšem za zvýšených hygienických požadavků.
         15:37
         Znovuotevření škol
          Rozhovor s Robertem Plagou, ministrem školství.
          17:37
          Jak se učí na dálku
           Docházku teď nahrazuje on-line výuka. A to i u mladších žáků. Po prvních pokusech od uzavření škol už učitelé většinou nastavili jasná pravidla.
           19:19
           Hodnocení žáků
            Rozhovor s Robertem Plagou, ministrem školství.
            21:00
            Vrchol pandemie v Británii
             Velká Británie má podle premiéra Borise Johnsona za sebou vrchol epidemie. Počet obětí se k dnešku vyšplhal na 27 a půl tisíce.
             23:00
             Uvolňování opatření v zahraničí
              Vývoj pandemie a její dopady v zahraničí: Washington zvažuje, že přehodnotí obchodní dohody s Čínou. Americký prezident naznačil možnost zavedení nových celních tarifů.
              26:21
              Obnovení kulturních akcí
               11. května smí otevřít muzea, galerie, kina, divadla nebo třeba koncertní sály. I pro ně dnes ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo hygienické podmínky, za kterých to můžou udělat.
               28:53
               Otevřít smí i cirkusy
                11. května smí otevřít také cirkusy. Ani jim se to ale za současných omezení zřejmě nevyplatí.
                29:30
                Otevírání sportovišť
                 32:32
                 Nákaza v ČR
                  Nově nakažených v Česku znovu přibývá rychleji. Včera testy odhalily 103 nových případů. To je nejvíc za 9 dní.
                  33:30
                  Účinnost nošení roušek
                   Podle vědců je přitom všeobecné nošení roušek mnohem účinnější, než se čekalo. Virus se totiž šíří hlavně kapénkami, a to i v případě, že nakažený nemá rýmu ani kašel.
                   34:33
                   Chytrá karanténa
                    V ostrém provozu dnes začala ve všech čtrnácti krajích fungovat tzv. chytrá karanténa. Původně ji chtěl stát spustit už po Velikonocích.
                    37:18
                    Fungování chytré karantény
                     Rozhovor s Romanem Prymulou, náměstkem ministra zdravotnictví.
                     40:25
                     Protesty pendlerů
                      Na česko-německých hranicích ve Folmavě dnes protestovali pendleři. Odmítají povinné testování na COVID-19.
                      41:52
                      Uvízlá auta českých občanů v Polsku
                       43:29
                       Testování kolektivní imunity na Olomoucku
                        43:59
                        Oslavy Prvního máje
                         Je večer, první máj. Lásky čas letos zůstal. V kalendáři je ale zapsán Svátek práce – právě s ním, případně i s mítinky politických stran nebo studentským majálesem, si první květen mnozí spojují.
                         46:23
                         Svátek práce ve Francii
                          Málokde ve světě se Svátek práce slaví tak intenzivně jako ve Francii.
                          48:26
                          DPH na pivo
                           Ode dneška mají restauratéři nižší DPH na točené pivo. Do desetiprocentní sazby se přesunulo to, které zákazníci vypíjí přímo v podniku, včetně zahrádky.
                           49:45
                           Uzavření části D1
                            Živý vstup Barbory Žítkové.
                            50:51
                            Izraelský nálet v Sýrii
                             Letecký útok a následná masivní exploze zničily muniční sklad u syrského Homsu. Patrně šlo o izraelský úder, ačkoliv Damašek to popírá.
                             51:29
                             Turecko a uprchlíci
                              Turecký prezident Erdogan u příležitosti Prvního máje přislíbil pomoc lidem, kteří kvůli koronaviru přišli o práci. Ta se ale netýká běženců, kteří v zemi v drtivé většině pracují načerno.
                              53:51
                              Nový výtah pro lodě na Orlíku
                               I na Vltavě dnes začala plavební sezona. Povodí spustilo pro rekreační lodě nejen komory mezi Českými Budějovicemi a Štěchovicemi, ale i zmodernizovaný lodní výtah na orlické přehradě.
                               Přehrát celé video
                               Stopáž50 minut
                               Další díl
                               2. květen 2020

                               Přehled dílů

                               Stopáž54 minut

                               9. srpen

                               Headlines — Výrazný růst zisku ČEZ — Čisté zisky bank v 1. pololetí — Čisté zisky bank — Jižní částí Družby neteče ropa — Vývoj války na Ukrajině — Situace na jihu Ukrajiny — Vrchní státní zastupitelství prověří případ reklamy na Čapím hnízdě — Nedostatek hasičů na kontrolu Českého Švýcarska — Zásah FBI v Trumpově rezidenci — Nové sídlo Památníku národního písemnictví — Zemřela Olivia Newton-Johnová — ČNB se snaží udržet českou měnu silnou — Dohady o navýšení minimální mzdy — Pravidla pro úsporu energie ve Španělsku — Klienti H-Systemu budou opět platit — Následky povodní 2002 — Zahraniční turisté v Česku — Cestovní ruch v Praze — Turecko pátrá po nerostném bohatství — Stavba tunelu Pohůrka na D3 se protahuje — Lesy ničí sucho a kůrovec — Lék proti covidu Paxlovid na Slovensku — Posudek na nástřiky v prostějovských školách — Čínské vojenské cvičení u Tchaj-wanu pokračuje — Rekonstrukce rozhledny na Rýdově kopci se odkládá — Neukáznění majitelé karavanů znečišťují Moravský kras — Středoevropské skautské jamboree — BMW u Sokolova zahájilo testování — Akademie Václava Hudečka pro mladé houslisty

                               9. 8. 2022 na ČT1
                               Stopáž54 minut

                               9. srpen

                               Ve znakovém jazyce

                               9. 8. 2022 na ČT24
                               Stopáž54 minut

                               8. srpen

                               Headlines — Zeman odmítl snížení plateb — Prezidentská veta Miloše Zemana — Reakce na prezidentské veto — Situace v Záporožské elektrárně — Vývoz obilí z Ukrajiny — Vyšetření válečných zločinů na Ukrajině — Nezaměstnanost v ČR — Hlinecký Megatech ukončí výrobu — Začíná festival Prague Pride — Čínské vojenské cvičení kolem Tchaj-wanu pokračuje — Americký Senát schválil klimatický balík — Likvidace požáru v Českém Švýcarsku — Požár v Krupce na Teplicku — Zpronevěra školních peněz v Olomouci — Povodně roku 2002 — Aukce na doplnění plynu v zásobnících — Zdroje tepla v domácnostech — Češi pořizují solární panely — Školení policistů — Jednání o školení policistů — Příměří mezi Izraelem a Islámským džihádem — Další lockdown v Číně — Rekonstrukce tratí se zpožďují o roky a výrazně se prodražují — Bezpilotní letouny z Izraele — Víza pro ukrajinské uprchlíky — Návštěva Joea Bidena v Kentucky — Zemřel biskup Jozef Tomko — Žně letos postupují rychleji — Ukrajinská sochařka tvoří v Praze

                               8. 8. 2022 na ČT1
                               Stopáž54 minut

                               8. srpen

                               Ve znakovém jazyce

                               8. 8. 2022 na ČT24
                               Stopáž50 minut

                               7. srpen

                               Headlines — Větší výdaje krajů — Vyšší výdaje za energie pro kraje — Vládní kompenzace kvůli inflaci — Situace v Záporožské elektrárně — Likvidace požáru v Českém Švýcarsku — Čínské cvičení útoku — Šíření covidu-19 v Česku — Výpadky léků v lékárnách — Prezident Joe Biden je negativní — Výstava celoživotního díla fotografky Mináčové — Česko se chce zlepšit v boji proti praní špinavých peněz — Dočasná ochrana pro uprchlíky z Ukrajiny — Zájem o věci z druhé ruky — Noční požár bytu v Berouně si vyžádal jeden lidský život — Nadúroda jablek v Evropě — Nejničivější povodně v novodobé historii Česka — Příčiny povodní v Česku — Protržená hráz nad obcí Metly — Povodeň v Praze 2002 — 20 let od povodní v Česku — Boje v Gaze pokračují — Záchrana horníků v Mexiku — Fotbalová sezona v plném proudu — Oprava mostů na D1 — Úrazy turistů v Česku — Snaha o soběstačnost německých domácností — V Číně shořel nejdelší dřevěný most — Příspěvky pro lidi s celiakií — Jízda králů v Kunovicích

                               7. 8. 2022 na ČT1
                               Stopáž50 minut

                               7. srpen

                               Ve znakovém jazyce

                               7. 8. 2022 na ČT24

                               Události na sociálních sítích

                               Napište nám