6. únor 2020

Obsah dílu

Zvýšení úrokových sazeb — Mírný propad průmyslu — Růst základní úrokové sazby — Rozhodnutí ČNB — Donald Trump ustál ústavní žalobu — Přepočítávání hlasů po primárkách v Iowě — Evropský audit dotací pro Agrofert — Prezident na vyšetření v nemocnici — Pokuta pro Arrivu za potíže na tratích — Návrhu rozpočtů EU do roku 2027 — Šíření koronaviru — Jednodenní předseda zemské vlády — Výnos z mýta — Zemřel Kirk Douglas — Poslanci o zakázce na dálniční e-známky — Pokles výkupních cen papíru — Vlci v Lužických horách — Předpověď počasí — Pokles cen pohonných hmot — Hazardující učitelky předškoláků — Přínos rozšíření EET pro rozpočet — 3. a 4. vlna elektronické evidene tržeb — Výjimky z EET — Rozdílné sazby DPH — Nehoda letounu v Istanbulu — Měsíc fungování e-neschopenek — Závěry vyšetřování loňské potyčky Ladislava Jakla — Paříž zavalená odpadky — Těžba čediče v lomu u Brniště — Vykolejení vlaku u Milána — Hromadné žaloby za nekalé firemní praktiky? — Návrat astronautů z ISS — Kolaborativní průmysloví roboti — Kameny z židovských náhrobků — Předávání komiksových cen Muriel — Obří ledovec míří do oceánu — Handicapovaní pracují v petrohradské kavárně

Části dílu

00:36
Zvýšení úrokových sazeb
  Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu – ta se tak pohybuje na dvou a čtvrtině procenta. Centrální bankéři tento krok udělali poprvé po tři čtvrtě roce. A to hlavně kvůli rychlému růstu cen v tuzemských obchodech.
  01:18
  Mírný propad průmyslu
   Banka sazby zvýšila bez ohledu na vývoj ekonomiky – jak zahraniční, tak zdejší. Zároveň proto snížila odhad růstu tuzemského hospodářství. To loni příliš nepodpořil ani průmysl.
   03:53
   Růst základní úrokové sazby
    Jak se základní úroková sazba měnila v posledních letech – centrální banka ji začala zvyšovat v roce 2017. Postupně na dvě procenta, kde zůstala do dneška.
    04:46
    Rozhodnutí ČNB
     Hostem Událostí je Jiří Rusnok, guvernér České národní banky.
     07:16
     Donald Trump ustál ústavní žalobu
      Nevinen a osvobozen! Donald Trump zůstává ve funkci. Senát Spojených států – změněný na soudní porotu – potřetí v historii země rozhodoval o ústavní žalobě proti prezidentovi.
      10:19
      Přepočítávání hlasů po primárkách v Iowě
       10:37
       Evropský audit dotací pro Agrofert
        Úředníci ministerstva pro místní rozvoj se začali seznamovat s českou verzí auditu Evropské komise – týká se dotací ze strukturálních fondů pro skupinu Agrofert.
        13:41
        Prezident na vyšetření v nemocnici
         Prezidentu Zemanovi vyšetřili v Ústřední vojenské nemocnici v Praze sluch – podle lékařů je průměrný vzhledem k věku – naslouchátko nebude třeba. Hlava státu absolvovala taky interní vyšetření s výsledkem: bez potíží.
         14:01
         Pokuta pro Arrivu za potíže na tratích
          Živý vstup redaktora Josefa Kvasničky.
          15:15
          Návrhu rozpočtů EU do roku 2027
           Česko je podle premiéra proti návrhu víceletého rozpočtu Evropské unie na roky 2021 až 27. Na konferenci v Bratislavě Andrej Babiš řekl, že je třeba udělat vše pro jeho změnu.
           16:11
           Šíření koronaviru
            Ve Wu-chanu zemřel lékař, který se koncem prosince jako první snažil varovat před hrozící epidemií koronaviru. Úřady se ho snažily umlčet. Obětí už je 565 – nemocných přes 28 tisíc.
            17:01
            Jednodenní předseda zemské vlády
             Necelý den vydržel ve funkci premiér spolkové země Durynsko Thomas Kemmerich. Do čela zemské vlády ho včera nečekaně zvolily pravicové síly v místním parlamentu – a to i hlasy Alternativy pro Německo.
             19:30
             Výnos z mýta
              Mýtné vyneslo v lednu meziročně o šest procent víc. Stát vybral 948 milionů korun – loni to bylo 894 milionů. Plyne to z údajů společnosti CzechToll.
              19:51
              Zemřel Kirk Douglas
               Ve 103 letech zemřel herec Kirk Douglas. Pamětník největší slávy zlaté éry hollywoodské kinematografie.
               23:13
               Poslanci o zakázce na dálniční e-známky
                BIS postupovala v souvislosti se zakázkou na elektronické dálniční známky v souladu se zákonem. Shodli se na tom poslanci bezpečnostního výboru. Služba čelila kritice kvůli obrazovému záznamu aut.
                24:26
                Pokles výkupních cen papíru
                 Ministerstvo životního prostředí se zabývá krizí na trhu s tříděným papírem. Společnost Eko-kom, která organizuje sběr, připlatí odpadovým firmám, aby materiál z obcí svážely.
                 26:41
                 Vlci v Lužických horách
                  V Lužických horách se pohybují minimálně čtyři vlci. Zachytila je fotopast ochránců přírody. Záběry zveřejnili na sociálních sítích. Usuzují z nich, že šelmy se v oblasti rozmnožují.
                  27:05
                  Předpověď počasí
                   Vstup meteorologa Pavla Karase.
                   29:48
                   Pokles cen pohonných hmot
                    Pohonné hmoty dál zlevnily – za poslední týden o desítky haléřů. Natural 95 vyjde v průměru asi na 32 korun, nafta stojí zhruba o třicetník míň.
                    30:09
                    Hazardující učitelky předškoláků
                     Spuštěné závory, blikající výstražná světla – v této situaci převáděly tři ženy skupinu dětí přes přejezd v Řeporyjích. Jejich počínání zachytila internetová televize MALL.TV. Na video upozornil starosta této pražské čtvrti Pavel Novotný.
                     32:18
                     Přínos rozšíření EET pro rozpočet
                      Elektronická evidence tržeb by měla letos podle ministerstva financí do veřejných rozpočtů přinést přes 15 miliard korun. Skoro dvě a půl miliardy si úřad slibuje od květnového rozšíření EET na další obory.
                      33:00
                      3. a 4. vlna elektronické evidene tržeb
                       Postupné zavádění EET dlouhodobě kritizuje i část opozice. Skupina poslanců se kvůli němu obrátila na Ústavní soud. Ekonomové zas tvrdí, že za vyšším výběrem DPH v posledních letech stojí především vyšší ekonomický růst.
                       34:59
                       Výjimky z EET
                        Existuje ale i řada výjimek, které elektronické evidenci tržeb nepodléhají. Tady je jejich souhrn.
                        36:00
                        Rozdílné sazby DPH
                         Novela zákona, která zavádí 3. a 4. vlnu EET, mění taky sazby DPH. Už v pondělí jsme informovali, že avizované snížení daně z točeného piva se ale nebude týkat části výčepů.
                         39:09
                         Nehoda letounu v Istanbulu
                          3 oběti a na 180 zraněných – konečná čísla ke včerejší havárii letadla tureckých aerolinií Pegasus v Istanbulu.
                          39:28
                          Měsíc fungování e-neschopenek
                           Výhrady k elektronickým neschopenkám i spokojenost s jejich spuštěním vyjádřili poslanci sociálního výboru. To když hodnotili první měsíc fungování. Ministerstvo práce projekt chválí.
                           41:36
                           Závěry vyšetřování loňské potyčky Ladislava Jakla
                            Úředníci rozhodli v případu loňské potyčky Ladislava Jakla s mužem, který ho údajně napadl v pražském metru. Tresty nesdělili.
                            41:57
                            Paříž zavalená odpadky
                             Zpožděné vlaky, zrušené linky metra a teď i přeplněné popelnice – důsledky protestů francouzských odborářů proti penzijní reformě. Do ulic vyšli poprvé na začátku prosince a nechtějí přestat, dokud vláda kontroverzní návrh nestáhne.
                             44:02
                             Těžba čediče v lomu u Brniště
                              Lidi v Brništi na Českolipsku požadují referendum kvůli možnému obnovení těžby čediče. Tu podpořilo zastupitelstvo – místní chtějí rozhodnutí zvrátit. Obávají se otřesů, hluku, prachu a hustého provozu.
                              44:43
                              Vykolejení vlaku u Milána
                               U italského Milána vykolejil nad ránem vysokorychlostní vlak. Zemřeli dva strojvůdci – 33 lidí utrpělo lehká zranění.
                               45:04
                               Hromadné žaloby za nekalé firemní praktiky?
                                Zákazníci jsou blíž možnosti podávat hromadné žaloby kvůli nekalému jednání firem. Ministerstvo spravedlnosti posílá na vládu konečnou verzi zákona, který umožní zdarma se připojit ke společnému vymáhání škody v jednom soudním řízení.
                                47:16
                                Návrat astronautů z ISS
                                 Z Mezinárodní vesmírné stanice se na Zemi vrátili tři kosmonauti – mezi nimi i Američanka Christina Kochová, která se stala rekordmankou. Na ISS byla nepřetržitě 328 dnů.
                                 47:34
                                 Kolaborativní průmysloví roboti
                                  Sofistikovaný mechanismus schopný úzce spolupracovat s člověkem. Vnímá ho, učí se jeho pohyby a následně převezme příliš náročnou nebo příliš rutinní část jeho práce.
                                  49:48
                                  Kameny z židovských náhrobků
                                   První tři kameny z náhrobků převzala od Prahy židovská obec. Pomníky byly za komunistického režimu rozřezány na kostky, kterými se dláždily některé chodníky v centru hlavního města.
                                   50:26
                                   Předávání komiksových cen Muriel
                                    Nejlepší komiks minulého roku získá dnes večer cenu Muriel. Jednotlivá díla si zájemci můžou před ceremoniálem prohlédnout v pražském kině Oko.
                                    50:56
                                    Obří ledovec míří do oceánu
                                     Teď záběry ze satelitu u Antarktidy, které znepokojují vědce – je na nich obří ledovec – pro představu větší než Moravskoslezský kraj, který z pevniny míří na otevřené moře.
                                     51:20
                                     Handicapovaní pracují v petrohradské kavárně
                                      S bohulibým projektem přišla majitelka kavárny v ruském Petrohradu. Rozhodla se zaměstnat mentálně postižené – ať už jako obsluhu nebo v kuchyni. Kavárnu, která funguje teprve druhý měsíc, vyhledávají nejen turisté, ale taky rodiče handicapovaných.
                                      Přehrát celé video
                                      Stopáž55 minut
                                      Další díl
                                      7. únor 2020

                                      Přehled dílů

                                      Stopáž54 minut

                                      8. únor

                                      Pátrání po obětech zemětřesení — Následky ničivého zemětřesení — Zoufalý otec drží za ruku zavalenou dceru — Návrat Čechů z Turecka — Pomoc českých záchranářů — Mohutné zemětřesení v Turecku a Sýrii — Ukrajinský prezident v britském parlamentu — Zelenskyj navštívil Británii — Zaměřovače na obranu Ukrajiny — Nezaměstnanost v ČR — Soud zvýšil Alainu Banongovi výjimečný trest — Milan Kundera, Odysea ztracených iluzí — Jednání předsednictva hnutí ANO — Poselství amerického prezidenta o stavu unie — Vláda chystá penzijní reformu — Ze zařízení v Bálkové utekli migranti — Situace v zasaženém Iskenderunu — ČR získala z EU o 61,2 miliardy více, než odvedla — Registr dárců kostní dřeně v Česku — Zájem o výroční tisícikorunu — Pamětní mince a bankovky — Výročí měnové odluky — Zeman ukončil návštěvu Slovenska — Konec kanálu DOL — Kompenzace pro velké firmy — Soud k tragédii při rally v Lopeníku — Pozastavené vyšetřování sestřeleného letadla nad Ukrajinou — USA investují do klimatu a boje s inflací — Neštěstí v Kanadě — Státní příspěvek na služby operátorů — Přísnější emisní limity pro nová auta — Vrcholí přípravy na Jizerskou 50 — Výstava Ne-On Davida Černého

                                      8. 2. 2023 na ČT1
                                      Stopáž54 minut

                                      8. únor

                                      Znakový jazyk a skryté titulky

                                      8. 2. 2023 na ČT24
                                      Stopáž54 minut

                                      7. únor

                                      Zemětřesení v Turecku a Sýrii — Komplikace při záchranných akcích — Situace ve městě Iskenderun — Češi v Turecku po zemětřesení — Maloobchodní tržby — Vývoj bojů na Ukrajině — Válka na Ukrajině — Rok od schůzky Macrona s Putinem — Stížnosti na prezidentské volby — Ovocnáři likvidují sady — Prezident Zeman na Slovensku — Stavba nových úseků dálnice D6 — Zločinů v kyberprostoru přibývá — Politická budoucnost Andreje Babiše — Marek Baláž končí ve funkci — Zájem o domovy pro seniory — Pomoc českých záchranářů v Turecku — Záběry z dronů ukazují zkázu v Turecku — Pomoc dobrovolníků po zemětřesení — Sbírky na pomoc lidem v Turecku a Sýrii — Nepotřebné nemovitosti státu — Zaměstnanci v Nexenu dostanou přidáno — Soud potvrdil osvobození Janouška — Schůze Poslanecké sněmovny — Objem majetku v podílových fondech — Doučování na ZŠ a SŠ po pandemii covidu — Francouzi protestují proti důchodové reformě — Čapkova Matka v Izraeli — USA vyzvedly z moře část trosek sestřeleného balonu — Meteorologové varují před silným mrazem — Česko na Eurovision Song Contest

                                      7. 2. 2023 na ČT1
                                      Stopáž54 minut

                                      7. únor

                                      Znakový jazyk a skryté titulky

                                      7. 2. 2023 na ČT24
                                      Stopáž54 minut

                                      6. únor

                                      Zemětřesení v Turecku a Sýrii — Češi v postižené části Turecka — Následky ničivého zemětřesení — Pomoc českých hasičů — Průmysl v Česku se vrátil na předcovidovou úroveň — Vývoj průmyslové produkce v Česku — Válka na Ukrajině — Ukrajinský ministr obrany zůstává ve funkci — Zeman nebude jmenovat předsedu Ústavního soudu — Ceny Grammy ovládla Beyoncé — Prezident Zeman na návštěvě Slovenska — Ruské majetky v Česku — Zemřel bývalý československý premiér Lubomír Štrougal — Silné mrazy v Česku — Záchranných akcí na horách přibývá — Příčina silných mrazů a výhled počasí — Zájem o pobyt na horách — Útok na koleje na Moldavu — Fiala na návštěvě MZV — Izraelští vojáci v uprchlickém táboře u Jericha zabili pět ozbrojenců — Ilegálních cest z Mexika do USA ubývá — Spotřeba elektřiny v roce 2022 — Obce a města šetří energie — Trest pro pražského soudce Kydalku — Oprava náhrobků poškozených tornádem — Soudní proces s prodemokratickými aktivisty — Stávka zaměstnanců Nexen Tire u Žatce — Čína kritizuje USA za sestřelení balonu — Výcvik záchranných psů — Zemětřesení v Turecku a Sýrii zaznamenaly české stanice — Vlna stávek v Británii pokračuje — Veteránský autosalon v Paříži

                                      6. 2. 2023 na ČT1
                                      Stopáž54 minut

                                      6. únor

                                      Znakový jazyk a skryté titulky

                                      6. 2. 2023 na ČT24

                                      Události na sociálních sítích

                                      Napište nám