Události

23. leden 2020

55 minut

23. leden 2020

Obsah dílu

Skončil ministr dopravy Vladimír Kremlík — Zrušení podezřelé zakázky — Podrobnosti sporné zakázky — Amrádní zakázka na pasivní sledovací systémy — Index vnímání korupce v Česku — Karanténa proti šíření nákazy koronavirem — Odhad růstu české ekonomiky — Soudní ochrana Rohingů — Výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim — Pamětní deska na počest padlých bojovníků proti fašismu — Odvetná opatření v případě zavedení digitální daně — Spor o stavbu domova pro postižené — Sňatky gayů a leseb — Příběh české malířky na festivalu Sundance — Návrat Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí — Pád hasicího letounu — Hubení přemnožených hrabošů — Teplá zima a předpovď na další dny — Průměrné ceny pohonných hmot — Výsledek vyšetřování tragédie ve Vejprtech — Opatření proti šíření koronaviru — Vážnost situace řeší Světová zdravotnická organizace — Původce nového koronaviru — Lety mezi Čínou a Českem — Opatření na pražském letišti — Připravenost Česka na nákazu — Rezignace slovenského ministra — Třetí den slyšení k žalobě na Donalda Trumpa — 130 let Akademie věd — Akce Asanace u soudu — Kdy skončí svět — Snahy o získání vyšší rodičovské — Talichovo kvarteto hraje k 250. výročí Beethovena — Plány na výrobu Tesly u Berlína — 30 let od pochodu proti Sovětům v zahraničí — Aplikace Záchranka pomáhá v zahraničí

Části dílu

00:36
Skončil ministr dopravy Vladimír Kremlík
  Ve funkci ministra dopravy dnes oficiálně skončil Vladimír Kremlík. Důvodem jeho odchodu je smlouva na systém a e-shop k elektronickým dálničním známkám. Kontrakt plánuje zrušit Karel Havlíček, který zítra vedení resortu dopravy přebírá.
  01:18
  Zrušení podezřelé zakázky
   Kvůli zakázce dnes skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík. Premiér by měl zítra na jeho místo uvést dosavadního vicepremiéra a současně i šéfa resortu průmyslu a obchodu Karla Havlíčka.
   04:11
   Podrobnosti sporné zakázky
    Hostem Událostí je Martin Kolovratník, šéf sněmovního podvýboru pro dopravu a někdejší člen dozorčí rady Státního fondu dopravní infrastruktury.
    06:50
    Amrádní zakázka na pasivní sledovací systémy
     Politici řeší i další zakázku. Týká se nákupu pasivních sledovacích systémů Věra Nové generace pro českou armádu. Ministr obrany Lubomír Metnar ji nechá prověřit. Za dva komplety vojáci zaplatí 1,5 mld. Kč – 3krát víc než před 6 lety zaplatilo NATO.
     07:51
     Index vnímání korupce v Česku
      Česko si výrazně pohoršilo v žebříčku vnímání korupce společnosti Transparency International.
      08:30
      Karanténa proti šíření nákazy koronavirem
       Na 20 milionů obyvatel Číny je kvůli šíření koronaviru v izolaci. Úřady uzavřely tři velká města, včetně Wuchanu, kde je ohnisko nákazy.
       10:32
       Odhad růstu české ekonomiky
        Ekonomiku ohrožuje nejistý vývoj v zahraničí. Podle České bankovní asociace je rizikem hlavně možný obchodní spor mezi Evropskou unií a Spojenými státy.
        12:57
        Soudní ochrana Rohingů
         Mezinárodní soudní dvůr nařídil Myanmaru, aby ochránil tamní Rohingy. Od roku 2017 ze země uteklo víc než 700 tisíc lidí – kvůli pronásledování a masakrům, které vyšetřovatelé OSN označili za genocidu.
         13:23
         Výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim
          V Jeruzalémě proběhlo mezinárodní fórum o holocaustu, na které přijelo na 50 světových státníků. Izraelský prezident Reuven Rivlin 75 let po osvobození nacistického vyhlazovacícho tábora v Osvětimi označil antisemitismus za zhoubnou nemoc.
          15:43
          Pamětní deska na počest padlých bojovníků proti fašismu
           V Polské Wroclawi odhalili pamětní desku na počest tisícovky českých bojovníků proti fašismu. Nacisté je v tamní věznici umučili nebo zavraždili během druhé světové války.
           16:43
           Odvetná opatření v případě zavedení digitální daně
            Spojené státy oficiálně protestovaly proti návrhu na zavední sedmiprocentní digitální daně pro velké nadnárodní firmy. České televizi to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček.
            17:30
            Spor o stavbu domova pro postižené
             Vstup redaktora Martina Laštůvky.
             18:54
             Sňatky gayů a leseb
              Většina obyvatel si podle průzkumu firmy Median myslí, že by gayové a lesby měli mít možnost uzavírat manželství.
              19:13
              Příběh české malířky na festivalu Sundance
               V americkém Park City začíná filmový festival Sundance. Přední událost světové nezávislé kinematografie letos promítne hned několik snímků s výraznou českou účastí.
               21:54
               Návrat Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí
                Na Staroměstské náměstí v Praze se zřejmě vrátí diskutovaný Mariánský sloup. Vedení Prahy dnes odsouhlasilo návrh, který už mnohokrát neprošel.
                24:10
                Pád hasicího letounu
                 Australské požáry mají další tři oběti – pád kanadského hasicího letounu nepřežili všichni členové posádky. Jde o Američany, kteří pomáhali s likvidací plamenů.
                 24:33
                 Hubení přemnožených hrabošů
                  Hraboše půjde hubit i jedem rozházeným na polích. Opatření, kvůli kterému se loni střetly resorty zemědělství a životního prostředí – podle farmářů ale nezbytné.
                  26:39
                  Teplá zima a předpovď na další dny
                   Živý vstup meteoroložky Taťány Míkové.
                   28:40
                   Průměrné ceny pohonných hmot
                    Pohonné hmoty začaly opět zlevňovat. Cena Naturalu 95 klesla za poslední týden na 32 korun a 32 haléřů za litr – nafta stojí o 30 haléřů míň.
                    28:57
                    Výsledek vyšetřování tragédie ve Vejprtech
                     Žádná technická závada, ale chyba člověka – takové jsou zatím výsledky policejního vyšetřování tragického požáru ve Vejprtech. V domově pro mentálně postižené zemřelo v neděli 8 lidí.
                     30:59
                     Opatření proti šíření koronaviru
                      Znovu se teď vracíme k šíření respiračního viru z čínského Wu-chanu. Úřady toto jedenáctimilionové město víceméně uzavřely – tedy zakázaly cesty do metropole i z ní.
                      31:51
                      Vážnost situace řeší Světová zdravotnická organizace
                       Zda je nutné vyhlásit celosvětový stav zdravotní nouze, zvažovala dva dny Světová zdravotnická organizace. Málo znalostí o novém koronaviru zatím nedovolovalo vyhlásit plošná preventivní opatření.
                       34:46
                       Původce nového koronaviru
                        Přenos nového druhu koronaviru na člověka.
                        35:53
                        Lety mezi Čínou a Českem
                         Týdně tady odbaví 12 letů mezi Čínou a Prahou. Přímá linka do města Wu-chan, odkud se nákaza koronavirem šíří, nelétá, většinou vede do Šanghaje nebo do Pekingu.
                         36:15
                         Opatření na pražském letišti
                          Žádná opatření letiště nezavedlo. Stává se tak jedině na výzvu hygieniků. Ti taky určují, jak mají případné kontroly a omezení vypadat.
                          36:49
                          Připravenost Česka na nákazu
                           České úřady uklidňují – k panice podle nich zatím není důvod. Zároveň ale tvrdí, že v případě potřeby jsou připravené okamžitě reagovat. Ministerstvo zahraničí je v kontaktu se třemi Čechy v uzavřeném Wu-chanu.
                           39:48
                           Rezignace slovenského ministra
                            Rvačka v čínské restauraci stála křeslo slovenského ministra Lászla Sólymose, který stál v čele resortu životního prostředí, včera s bratrem napadl obsluhu.
                            40:04
                            Třetí den slyšení k žalobě na Donalda Trumpa
                             Živý vstup zpravodaje Davida Miřejovského.
                             42:00
                             130 let Akademie věd
                              Akademie věd si připomíná sto třicet let od založení své přímé předchůdkyně. Vznik České akademie pro vědu, umění a slovesnost zpečetil podpisem císař František Josef I.
                              42:42
                              Akce Asanace u soudu
                               Začalo hlavní líčení s bývalými příslušníky StB. Podle státního zástupce v rámci takzvané akce Asanace šikanovali disidenty. Mimo jiné třeba člena skupiny The Plastic People of the Universe Vratislava Brabence.
                               44:55
                               Kdy skončí svět
                                Jaderné zbraně v kombinaci s rivalitou supervelmocí, klimatická změna nebo dezinformace v kyberprostoru – to jsou 3 hlavní důvody, proč američtí jaderní vědci posunuli pověstné tikající hodiny na 100 sekund do dvanácté.
                                45:20
                                Snahy o získání vyšší rodičovské
                                 Velký zájem o navýšený rodičovský příspěvek. Jeho měsíční výši si od začátku roku změnilo přes 40 procent těch, kteří dávky čerpají. Podle úřadů je situace už klidnější.
                                 47:15
                                 Talichovo kvarteto hraje k 250. výročí Beethovena
                                  Talichovo kvarteto slaví Beethovenovy narozeniny. V budově bývalé Fuchsovy kavárny na pražské Štvanici, která svého času fungovala jako diskotéka, zní výběr z kvartetů Ludwiga van Beethovena od raných děl až po ta, která psal už jako hluchý.
                                  47:38
                                  Plány na výrobu Tesly u Berlína
                                   Je to jedna z největších investic v bývalém východním Německu. Výrobce elektromobilů Tesla chce do dvou let nedaleko Berlína vyrábět desetitisíce a později až půl milionu aut ročně.
                                   50:13
                                   30 let od pochodu proti Sovětům v zahraničí
                                    Obyvatelé Vysokého Mýta na Pardubicku si dnes připomněli protestní pochod městem, který se uskutečnil přesně před třiceti lety.
                                    50:50
                                    Aplikace Záchranka pomáhá v zahraničí
                                     Začalo to bakalářskou prací a teď je z toho projekt, který zachraňuje životy. Aplikaci Záchranka má v Česku staženou už víc než 1 milion lidí.
                                     Přehrát celé video
                                     Stopáž55 minut
                                     Další díl
                                     24. leden 2020

                                     Přehled dílů

                                     Stopáž54 minut

                                     17. květen

                                     Headlines — Žádost o vstup do NATO — Válka na Ukrajině — Evakuace vojáků z Azovstalu — Boje na Ukrajině — Ruské pochyby o postupu na Ukrajině — Ruská armáda znovu zaútočila na Sýrii — Sněmovna jedná o státním rozpočtu — Mimořádné jednání vlády — Uprchlíci v Praze — Stát zmrazil akcie ruského poslance v ČKD Blansko Holdingu — PPF a Home Credit oznámily dohodu o prodeji svých bankovních aktiv v Rusku — Nová koncertní síň Vltavská filharmonie — Na Ukrajině nalezli tělo českého občana — Výroba baterií pro elektromobily — Elektronický očkovací průkaz — Zemřel Herec Josef Abrhám — Vzpomínka na Josefa Abrháma — První a poslední role Josefa Abrháma — Mimořádný program ČT — RWE zahájila prodej českých zásobníků plynu — Rakouský kancléř v Česku — Vodíkové vlaky na českých železnicích — Končí příjem žádostí o covidové kompenzace — Zmírnění sankcí vůči Kubě — Dodávky německých zbraní na Ukrajinu — Tragická nehoda na D1 u Prahy — Nová větrná elektrárna u Břežan na Znojemsku — Demolice mostu v Brně — Kroužkování sokolích mláďat — 75. ročník nejslavnějšího filmového festivalu v Cannes

                                     Premiéra úterý 17. 5. 2022 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     17. květen

                                     Ve znakovém jazyce

                                     Premiéra úterý 17. 5. 2022 na ČT24
                                     Stopáž54 minut

                                     16. květen

                                     Headlines — Závislost ČR na plynu — Zásoby plynu — Nový sankční balík proti Rusku — Válka na Ukrajině — Boje na Donbase — Ukrajinské protiútoky — Rozšiřování NATO — Renault a McDonald pouští Rusko — Dopravní komplikace v Praze — Zadržení Štefana Harabina na Slovensku — Reakce na střelbu v americkém Buffalu — Rostoucí ceny — Nová adaptace Shakespearovy hry — Vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině — Platby za státní pojištěnce — Státní maturity — Zájem o alternativní zdroje tepla — Nedostatek policistů — Odbory chtějí růst mezd — Růst mezd v roce 2021 — Mzdy napříč regiony — Nejhůře placené profese — Jednání premiéra s prezidentem — Vyznamenání za třetí odboj — Uprchlíci z Ukrajiny v ČR — Konference Internet ve státní správě — Koronavirus v KLDR — Dopravní komplikace v Českých Budějovicích — Obvinění kvůli zakázkám — Výběh s vlky na Šumavě — Ministr Bek ve Vídni — Příprava českého předsednictví — Boris Johnson v Belfastu — Unikátní letadlo přistálo v Podhořanech — Otevírání koupališť

                                     Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     16. květen

                                     Ve znakovém jazyce

                                     Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT24
                                     Stopáž50 minut

                                     15. květen

                                     Headlines — Finsko žádá o členství v NATO — Představitelé NATO vítají zájem Finů o vstup — Bezpečnostní záruky NATO pro nové členy Další ruský útok u Lvova — Pomoc Židů na Ukrajině — Střelba v Bufallu má deset obětí — Masové střelby v USA — Střelba v americkém supermarketu — Ukrajinští uprchlíci v Česku — Uprchlíci v pražské Troji — Ruské majetky v Karlových Varech — Očkování proti covidu-19 — Sněmovna bude jednat o zrušení EET — Část Ruska sužují požáry — Češi šetří na horší časy — Začiná rekonstrukce Barrandovského mostu — Objízdné trasy kolem Barrandovského mostu — Dohled nad opravami Barrandovského mostu — Dopravní uzavírky v Česku — Tryzna za oběti nacistů v Terezíně — Dotace za pomoc uprchlíkům z Ukrajiny — Parlamentní volby v Libanonu — Eurovize už zná svého vítěze — 3. ročník Festivalu rodiny — Plán odpadového hospodářství víc třídit odpad — Začíná období rojení včel — Zvony se z harrachovského kostela ozvou poprvé po osmdesáti letech — Svatojánské slavnosti na Vltavě — Hurvínek v Paříži

                                     Premiéra neděle 15. 5. 2022 na ČT1
                                     Stopáž50 minut

                                     15. květen

                                     Ve znakovém jazyce

                                     Premiéra neděle 15. 5. 2022 na ČT24

                                     Události na sociálních sítích

                                     Napište nám