28. prosinec 2019

Obsah dílu

O čem letos rozhodla sněmovna — Jak se stranám daří prosazovat zájmy — Jednání Poslanecké sněmovny v roce 2019 — Devadesát mrtvých po výbuchu v Mogadišu — Šetření příčiny dopravního neštěstí — Dopravní komplikace kvůli sněhu — Násilí při protestech v Hongkongu — Hospodaření Lesů ČR — Nedostatek vody ve studnách kvůli suchu — 30. výročí nové polské ústavy — 199. dítě z babyboxu — Ptákovina v režii Vladimíra Morávka — Problémy Arrivy na dotovaných tratích — Výročí seskoku výsadků z operací Silver A, Silver B a Anthropoid — Hromadné propouštění v bankách — E-upozornění před nebezpečím — Krádež šperků v pražském nákupním centru — Bionické náhrady pro děti s vrozenou vadou — Vánoční svátky na horách — Nové turistické cíle v Česku — Cestovní ruch — Netradiční ubytování pro turisty — Úmrtí na železnici — Loď pro lidi bez domova — Nehoda kamionu v Texasu — Koledníci ve Stětí — Oprava mostu přes nádrž Nové Mlýny — Rekordní drogová zásilka — Obecní pec v Lenoře

Části dílu

00:36
O čem letos rozhodla sněmovna
  Rozšíření EET na další podnikatele, zvýšení příspěvku na péči, růst důchodů nad zákonnou valorizaci nebo vyšší rodičovský příspěvek – i o tom letos rozhodli poslanci.
  01:08
  Jak se stranám daří prosazovat zájmy
   Poslanci vedle už zmíněného odsoudili invazi do Sýrie s tím, že Turecko porušilo mezinárodní právo. A taky se několikrát mimořádně sešli, když část opozice chtěla řešit podezření na střet zájmů premiéra Andreje Babiše.
   03:56
   Jednání Poslanecké sněmovny v roce 2019
    Jak už zaznělo, poslanci v letošním roce zasedali v dolní komoře na 14 schůzích. Což znamená 72 jednacích dnů. Ten nejdelší trval 19 hodin a 23 minut. Osmého listopadu dokonce proběhly 4 schůze najednou.
    05:27
    Devadesát mrtvých po výbuchu v Mogadišu
     Bombový útok v somálském hlavním městě Mogadišu zabil nejméně 90 lidí. Desítky dalších utrpěly zranění. Útočníci odpálili auto naplněné výbušninami na rušném kontrolním stanovišti v centru města. Jde o jeden z nejhorších útoků v neklidné zemi za mnoho let.
     07:36
     Šetření příčiny dopravního neštěstí
      Kazachstán drží státní smutek za oběti včerejší letecké nehody u města Almaty. Nepřežilo ji 12 lidí včetně kapitána. Stroj se zřítil krátce po startu – proč, to úřady zatím nevyšetřily. K dispozici ale mají obě černé skříňky.
      07:56
      Dopravní komplikace kvůli sněhu
       Živý vstup redaktora Luboše Dostála.
       09:26
       Násilí při protestech v Hongkongu
        Přes deset lidí zatkla policie v obchodním centru v Hongkongu. Při zásahu proti demonstrantům použila pepřový sprej a obušky. Aktivisté se už od Štědrého dne snaží narušit provoz maloobchodů.
        09:45
        Hospodaření Lesů ČR
         Lesy ČR počítají s tím, že budou až do roku 2023 ve ztrátě. Vyplývá to ze strategie rozvoje podniku, kterou má v lednu projednat vláda. Až do loňska byl státní podnik v zisku. Výsledky se ale zhoršují kvůli výraznému poklesu cen dřeva.
         10:28
         Nedostatek vody ve studnách kvůli suchu
          Některé obce se potýkají s nedostatkem vody. Problémem je – i teď v zimě – sucho. Podle údajů ministerstva životního prostředí se s tím u podzemních vod potýká skoro třetina území. Přitom třeba studny stále část obyvatel využívá jako jediný zdroj vody.
          13:13
          30. výročí nové polské ústavy
           Poláci si zítra připomenou 30 let od přijetí novely ústavy. Završil se tím rok demokratických přeměn, který v zemi začal už v únoru roku 1989 rozhovory opozice a režimu u kulatého stolu. Z těch pak vzešly i první polosvobodné červnové volby.
           15:32
           199. dítě z babyboxu
            199. dítě nalezené v babyboxu je zhruba devítiměsíční kluk. Někdo ho včera umístil do zařízení v České Lípě – spolu se složkou dokumentů. Chlapec je zdravý a od zakladatele babyboxů Ludvíka Hesse dostal jméno Vojtěch, věk odhadl pediatr.
            15:57
            Ptákovina v režii Vladimíra Morávka
             Spisovatel Milan Kundera udělil královéhradeckému Klicperovu divadlu práva uvést Ptákovinu. Hru, kterou napsal na konci šedesátých let jako kritiku tehdejšího komunistického režimu. Po revoluci ji povolil hrát jenom jednou.
             19:14
             Problémy Arrivy na dotovaných tratích
              Ministerstvo dopravy hrozí sankcemi společnosti Arriva, která v půlce prosince převzala 4 dotované rychlíkové linky. Od té doby desítky jejích vlaků jely buď s velkým zpožděním, nebo vůbec.
              20:41
              Výročí seskoku výsadků z operací Silver A, Silver B a Anthropoid
               Před 78 lety – v noci z 28. na 29. prosince 1941 – seskočily na území takzvaného protektorátu výsadky Silver A, Silver B a Anthropoid. Parašutisti z poslední skupiny Jan Kubiš a Jozef Gabčík zlikvidovali Reinharda Heydricha.
               23:16
               Hromadné propouštění v bankách
                Největší plánované propouštění za poslední čtyři roky letos oznámily hlavní světové banky. Přes 50 finančních domů podle agentury Bloomberg uvedlo, že zruší skoro 78 tisíc míst. Nejvíc od roku 2015.
                23:40
                E-upozornění před nebezpečím
                 Elektronická upozornění, SMS nebo e-maily – města varují své obyvatele před nebezpečím novými cestami. Upozorňují tak na povodně, požáry nebo uniklé látky. Zpráva se dostane i k lidem, kteří jsou zrovna mimo oblast – třeba v práci nebo na dovolené.
                 26:03
                 Krádež šperků v pražském nákupním centru
                  Teď záběry z vloupání do pražské nákupní galerie Arkády. Policie pátrá po zlodějích a hledá i svědky. Skupina se dovnitř dostala bočním vchodem 16. prosince před půl třetí ráno a z klenotnictví odnesla šperky a hodinky zhruba za 20 milionů.
                  26:25
                  Bionické náhrady pro děti s vrozenou vadou
                   V posledních letech roste zájem o nejmodernější protézy, které dokážou nahradit zdravé ruce i nohy. V Česku je má zhruba 160 lidí. Jenže jsou drahé a nárok na proplacení měli dosud jen ti, kterým chyběly obě ruce nebo obě nohy.
                   28:34
                   Vánoční svátky na horách
                    Pro české hory bývají Vánoce jedním z vrcholů sezony. Každoročně do nich na svátky přijedou tisíce lyžařů. A hotely bývají plně obsazené.
                    29:20
                    Nové turistické cíle v Česku
                     Obecně se cestovnímu ruchu v Česku se daří. Ve zdejších hotelech a penzionech se letos do konce září ubytovalo přes 17 milionů turistů. Meziročně o 3 procenta víc. Z ciziny nejčastěji přijíždějí Němci. Přibývá ale i návštěvníků z Číny nebo Spojených států.
                     31:53
                     Cestovní ruch
                      Ze zmíněných 17 milionů turistů, kteří Česko navštívili od ledna do září, bylo cizinců přes 8 milionů. O dvě a půl procenta víc než před rokem. Čechů se ve zdejších hotelech, penzionech a v kempech ubytovalo 9 milionů.
                      32:36
                      Netradiční ubytování pro turisty
                       Vznikají i netradiční místa, kde mohou turisté přespat. Třeba labyrint chodeb pod brněnským hradem Špilberk. Protiletecký kryt tam vznikl za druhé světové války a dlouhé roky byl nepřístupný. Teď tam návštěvníci najdou na jednom místě hotel i muzeum.
                       34:29
                       Úmrtí na železnici
                        Tragická bilance nehod na železnici – za 11 měsíců zemřelo 219 lidí. To je víc než za celý loňský rok, kdy jich bylo 212.
                        34:50
                        Loď pro lidi bez domova
                         Mše na lodi se mohou zúčastnit bezdomovci ve Francii. Plavidlo na Seině poskytuje taky střechu nad hlavou lidem z celého světa, kteří jsou zrovna v nouzi. Většinou jsou to uprchlíci. Dostanou najíst a učí je tu i jazyk.
                         37:04
                         Nehoda kamionu v Texasu
                          Na okamžik do amerického Texasu – dramatické záběry ukazují nehodu kamionu, která provázela vyšetřování jiné dřívější havárie. Auto se převrátilo přímo před záchranáři a ještě několik desítek metrů se nekontrolovaně řítilo dál.
                          37:28
                          Koledníci ve Stětí
                           Víc než stovka malých koledníků s plášti a korunami na hlavě se sešla v kostele Stětí svatého Jana Křtitele v Hranicích na Přerovsku. Dopoledne se tam konalo tradiční žehnání před začátkem tříkrálové sbírky.
                           38:11
                           Oprava mostu přes nádrž Nové Mlýny
                            Most přes novomlýnské nádrže na jihu Moravy se začne opravovat v březnu. Ředitelství silnic a dálnic už vybralo firmu, která stavbu a přilehlé silnice zrekonstruuje zhruba za 280 milionů korun.
                            40:13
                            Rekordní drogová zásilka
                             Uruguajští celníci odhalili rekordní zásilku drog – šest tun kokainu pašeráci ukryli do čtyř kontejnerů se sojovou mouku. Dealeři by za ně získali v přepočtu 30 miliard korun. Kontraband mířil do afrického Toga, odkud měl putovat dál do Evropy.
                             40:37
                             Obecní pec v Lenoře
                              V Lenoře na Prachaticku se dnes pekl chleba ve venkovní obecní peci. Ta vydržela výbuch a požár bytového domu, který stál v sousedství. Při tragédii ze začátku října zemřel jeden člověk a dalších devět bylo zraněno.
                              Přehrát celé video
                              Stopáž44 minut
                              Další díl
                              29. prosinec 2019

                              Přehled dílů

                              Stopáž50 minut

                              28. květen

                              Headlines — Růst penzí po valorizaci — Valorizace současných a budoucích důchodů — Hospodaření systému důchodového pojištění — Zpomalující růst cen — Volby v Turecku — Průběžné výsledky voleb v Turecku — Dluhový strop USA — Zájem o bydlení v dojezdu měst — Smrt dítěte v Mostu — Drony nad Kyjevem — Konec sjezdu sudetských Němců — Vzpomínky na rok 1989 v projektu DAMU 33 — Financování sociálních služeb — Nebezpečí požárů kvůli suchu — První stávka odborů po revoluci — Útoky na mobilní telefony — Nehody na Karlovarsku — Boj zahrádkářů proti slimákům — Skokové zdražení s koncem fixaxi cen energií — Ceny energií po ukončení vládního stropu — Roční platby za energie — Snížení cen energií — Program sněmovny v příštím týdnu — Změny prezidentských voleb — Hlavní plavební sezona na přehradách — Pokuta za nešetrnou těžbu — Vítězové festivalu v Cannes — Útoky na protiimigrační politiky ve Francii — Dražba obrazu Toyen — Poprvé k moři, na kole a pomáhat — Jízda králů ve Vlčnově — Romský festival Khamoro

                              28. 5. 2023 na ČT1
                              Stopáž50 minut

                              28. květen

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              28. 5. 2023 na ČT24
                              Stopáž50 minut

                              27. květen

                              Headlines — Zvyšování výplat — Mzdy zaměstnanců — Průměrné mzdy v r. 2022 — Válka na Ukrajině — Drony jako součást vybavení armády — 81 let od atentátu na Reinharda Heydricha — Uctění památky Josefa Valčíka — Levnější palivové dřevo — Napětí na severu Kosova — Sudetoněmecký sjezd v bavorském Řeznu — 80 let Národního filmového archivu — Změny pro pracující na dohodu — Stížnosti kvůli drahým energiím — Conterganová aféra — Noční opravy dálnic — Smrt dvou mužů v Olešníku — Mistrovství republiky vodicích a asistenčních psů — Lázeňské pobyty podraží — Návštěvníci lázní — Lázně v Česku — Změny chování návštěvníků lázní — Kolony na dálnicích — Jednání o Istanbulské úmluvě — Jáchymovské peklo — Cvičení výstavby protipovodňové ochrany — Ochrana zvěře před senoseči — Nehoda na dálnici D1 — Koupaliště zahájila sezónu — Den starokladrubského koně — Pacienti s vzácným onemocněním — Festival v Cannes — Kácení májky

                              27. 5. 2023 na ČT1
                              Stopáž50 minut

                              27. květen

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              27. 5. 2023 na ČT24
                              Stopáž54 minut

                              26. květen

                              Headlines — Úspory v rezortech — Opoziční reakce k úsporám na platech státních zaměstnanců — Dopady úsporných opatření na rozpočet — Úspory úřadů a ministerstev — Podpora investic — Útok na nemocnici v Dnipru — Tresty za dezerci dobrovolníků — Obvinění za požár národního parku — Okolnosti obvinění podezřelého ze žhářství — Jednání o kontrolách na hranicích — Ministr Lipavský v Bagdádu — Incident na palubě Asiana Airlines — Žádosti o dávky na poštách? — Händelův dům po rekonstrukci — Výmaz rodných čísel z dokladů — Prezidentova návštěva Vysočiny — Obžaloby za úmrtí turistek v Alpách — Nebezpečí požárů kvůli suchu — Dvě nehody na hradeckých křižovatkách — Náhrada za plyn do teplárny — Chybějící řidiči z profese — Nehody řidičů kamionů — Řidiči v ČR ze zemí mimo EU — Nedostatek řidičů autobusů — Premiérova omluva za vyměření důchodu — Kongresová turistika plní hotely — Záplavy v Kampánii — Americké uznání pro Česko — Program víkendové Aviatické pouti — Nález pozůstatků antické nádoby — Rekonstrukce Dicolandu Sylvie — Rehabilitace pomocí virtuální reality — Prodloužení trasy tramvají do Libuše — Obnova značení turistických stezek — Mizející prstence Saturnu — Dražba cenné sbírky historických aut — Festival Jablonecké tóny

                              26. 5. 2023 na ČT1
                              Stopáž54 minut

                              26. květen

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              26. 5. 2023 na ČT24

                              Události na sociálních sítích

                              Napište nám