18. prosinec 2019

Obsah dílu

Úrokové sazby ČNB — ČNB ponechala úrokové sazby beze změny — Zájem o hypotéky — Ekonomické vyhlídky v roce 2020 — Rozhodování o obžalobě prezidenta Trumpa — O obžalobě bude rozhodovat Senát — Jednání sněmovny — V Praze a okolí budou dál jezdit vlaky ČD — Fúze automobilek PSA a Fiat Chrysler — NS potvrdil čtyřletý trest pro důchodce Baldu — Diplomatická roztržka kvůli plynovodu Nord Stream 2 — Lidé si připomínají Václava Havla — ÚS bude řešit zvýšení rodičovského příspěvku — Uzavřená lávka v Písku — Demolice domu v Prešově — Závěrečný dil Hvězdných válek — Šest dní do Vánoc — Česká pošta doručuje statisíce zásilek — Nakupování dárků na poslední chvíli — Prostesty v Barceloně — Slovenský ÚS o předvolebním moratoriu — Prodej bytů společnosti Residomo — Spuštění tankeru na Labi — Ruská reakce na Den památky obětí invaze v roce 1968 — Čtvrt století kostela na Zelené hoře na seznamu UNESCO — Rusové podle průzkumu požadují změny — Plánovaná stavba nové linky metra — Nehoda na D1 — Interaktivní učebnice fyziky

Části dílu

00:33
Úrokové sazby ČNB
  Základní úroková sazba zůstává pro letošní rok na dvou procentech. Rozhodli o tom na svém posledním zasedání centrální bankéři. Dva z nich přitom hlasovali pro zvýšení sazeb.
  01:33
  ČNB ponechala úrokové sazby beze změny
   Centrální bankéři zvyšovali úrokové sazby letos pouze jednou, a to v květnu. Od té doby zůstávají právě na hranici dvou procent.
   04:18
   Zájem o hypotéky
    A nízké úroky zvyšují zájem o hypotéky. Banky v listopadu poskytly nejvíc úvěrů na bydlení za celý letošní rok – přes 7300.
    05:25
    Ekonomické vyhlídky v roce 2020
     Rozhovor s Evou Zamrazilovou, předsedkyní Národní rozpočtové rady.
     07:39
     Rozhodování o obžalobě prezidenta Trumpa
      Historické hlasování v Americkém Kongresu. Sněmovna reprezentantů teprve potřetí ve své 230leté historii rozhoduje o obžalobě hlavy státu. Ústavní žalobu na Donalda Trumpa připravila opozice, která drží ve Sněmovně většinu.
      10:12
      O obžalobě bude rozhodovat Senát
       Živý vstup Davida Miřejovského.
       11:30
       Jednání sněmovny
        Až desetiletý zákaz chovu zvířat – takový samostatný trest budou moci nově uložit soudy. Počítá s tím novela trestního zákoníku, kterou dnes schválila sněmovna.
        12:20
        V Praze a okolí budou dál jezdit vlaky ČD
         Dotované regionální vlaky v Praze a Středočeském kraji budou v dalších letech provozovat České dráhy. Dohodly se na tom s regiony. Státní dopravce přišel s letošní změnou jízdního řádu zhruba o 5 procent dotovaných spojů, které teď provozuje konkurence.
         14:20
         Fúze automobilek PSA a Fiat Chrysler
          Francouzský výrobce aut PSA, pod kterého spadá třeba Peugeot nebo Citroën, se sloučí s italsko-americkou společností Fiat Chrysler. Vznikne tak na trhu další silný hráč.
          15:32
          NS potvrdil čtyřletý trest pro důchodce Baldu
           Čtyři roky vězení za terorismus pro důchodce Jaromíra Baldu platí. Nejvyšší soud zamítl dovolání obhajoby, která tvrdila, že se pan Balda provinil obecným ohrožením.
           15:58
           Diplomatická roztržka kvůli plynovodu Nord Stream 2
            Diplomatická roztržka kvůli plynovodu Nord Stream 2 vrcholí. Americký Senát schválil sankce proti firmám, které se na projektu podílejí. Postihnou ruský Gazprom i několik evropských společností.
            18:25
            Lidé si připomínají Václava Havla
             22:06
             ÚS bude řešit zvýšení rodičovského příspěvku
              Zvýšení rodičovského příspěvku bude řešit Ústavní soud. Obrátit se na něj chtějí lidovci. Jejich senátoři teď oslovují další kluby v horní komoře, aby získali dostatečnou podporu.
              24:50
              Uzavřená lávka v Písku
               Město Písek uzavřelo lávku pro pěší přes řeku Otavu. Není totiž jasné, v jakém je technickém stavu. Lávka u sídliště Portyč má stejnou konstrukci jako ta, která se zřítila v roce 2017 v pražské Tróji.
               26:02
               Demolice domu v Prešově
                26:24
                Závěrečný dil Hvězdných válek
                 Vrcholí fenomén, který přitahuje diváky několika generací. Do kin vstupuje závěrečný díl Hvězdných válek s podtitulem Vzestup Skywalkera.
                 28:56
                 Šest dní do Vánoc
                  Posledních šest dní do Vánoc – poslední hodiny na to, objednat dárky na internetu. Češi tam letos utráceli rekordní sumy.
                  29:45
                  Česká pošta doručuje statisíce zásilek
                   Dva miliony rozvezených balíků za poslední týden. V pondělí největší nápor a skoro trojnásobek odbavených zásilek. Taková je bilance právě České pošty.
                   32:35
                   Nakupování dárků na poslední chvíli
                    Na samotné vánoční přípravy je stále dost času – v obchodech už ale zboží spojeného s největšími svátky v roce ubývá. Jak to vypadá v typickém menším městě, otestoval štáb České televize.
                    34:38
                    Prostesty v Barceloně
                     V Barceloně právě v těchto chvílích znovu demonstrují tisíce stoupenců nezávislosti Katalánska. Sešli se u fotbalového stadionu před zápasem s Realem Madrid.
                     35:03
                     Slovenský ÚS o předvolebním moratoriu
                      Živý vstup Petra Obrovského.
                      36:37
                      Prodej bytů společnosti Residomo
                       Společnost Residomo, vlastnící 43 tisíc hornických bytů po OKD, je na prodej. Informaci přinesly Hospodářské noviny. Transakce se má pohybovat v desítkách miliard korun.
                       37:19
                       Spuštění tankeru na Labi
                        Na hladinu řeky Labe spustili dnes tanker. Přepravovat bude jedlé oleje pro nizozemskou společnost. Jenže není jisté kdy. Kvůli nízké hladině Labe totiž bude zatím kotvit v přístavu.
                        38:36
                        Ruská reakce na Den památky obětí invaze v roce 1968
                         39:03
                         Čtvrt století kostela na Zelené hoře na seznamu UNESCO
                          Poutní kostel na Zelené hoře si v těchto dnech připomíná 25. výročí zápisu na seznam světového kulturního dědictví Unesco. Oslavy jsou ale komorní, veškerá energie se teď soustředí hlavně na zdárné dokončení oprav vzácné památky.
                          40:52
                          Rusové podle průzkumu požadují změny
                           Poslední průzkum veřejného mínění potvrdil, že Rusové chtějí změny. A to včetně celého politického systému. Kreml okamžitě na výsledky reagoval slovy, že neví, nakolik jsou důvěryhodné. Za sondáží stojí vlivné a respektované Centrum Levada.
                           43:01
                           Plánovaná stavba nové linky metra
                            322 metrů dlouhou průzkumnou štolu začnou po Novém roce razit horníci na pražském Pankráci. Geologické práce tam odbornící dělají kvůli plánované výstavbě nové linky metra.
                            44:50
                            Nehoda na D1
                             Dvě nehody dnes na několik hodin uzavřely dálnici D1 na Benešovsku ve směru do Brna.
                             45:11
                             Interaktivní učebnice fyziky
                              Obrázky v papírové učebnici fyziky rozhýbané pomocí rozšířené reality. Třeba v lekci o Newtonových zákonech jezdí po papíře vagony a děti se tak učí o vztahu mezi hmotností a sílou.
                              Přehrát celé video
                              Stopáž48 minut
                              Další díl
                              19. prosinec 2019

                              Přehled dílů

                              Stopáž54 minut

                              27. leden

                              Headlines — Začalo druhé kolo prezidentských voleb — Lidé vybírají mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem — Hlas odevzdali Pavel i Babiš — Zájem voličů o volby — Zájem v obcích s nízkou a vysokou účastí v 1. kole — Podporovatelé obou kandidátů — Zajímavá čísla k 1. kolu voleb — Příběhy prvovoličů — Práce ve volební komisi — Zájem o volby ve Špindlerově mlýně — Volby v zahraničí — Příběhy českých voličů napříč planetou — Organizace voleb — Vzkazy prezidentských kandidátů — Válka na Ukrajině — Škody po čtvrtečních raketových útocích — BIS prověřuje únik tajných informací — Průměrný starobní důchod — Mezinárodní den památky holocaustu — Investice do JE Dukovany — Jak se daří hospodám a restauracím — Šíření ptačí chřipky — Japonská obranná strategie — Útok Izralců na výrobnu raket v Pásmu Gazy — Vědci míří na Antarktidu — Obvinění policistů z vraždy muže v Memphisu — Nástup vojáků po návratu z mise v Mali — Obnova vyhořelé chaty Tesák — Škvoreckého Smiřický v Divadle na Vinohradech

                              27. 1. 2023 na ČT1
                              Stopáž54 minut

                              27. leden

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              27. 1. 2023 na ČT24
                              Stopáž54 minut

                              26. leden

                              Headlines — Vrcholí kampaň před druhým kolem voleb — Závěr kampaně obou kandidátů — Příprava druhého kola prezidentských voleb — Volby v zahraničí — Boje u Bachmut — Situace v okolí Bachmutu — Ruské raketové útoky — Ekonomická prognóza — Jednání premiéra s guvernérem ČNB — Střet izraelské armády s Palestinci na Západním břehu — Nový velvyslanec na Slovensku — Turné brněnské filharmonie v USA — Města lákají nové obyvatele — 30 let od zvolení Václava Havla prezidentem — Nová zelená úsporám light — Předpověď počasí na další dny — Jak hlasovat v druhém kole voleb — Volební účast v prezidentských volbách — Vliv počasí na volební účast — Kdy bude jasno o výsledku — Prověřování původu peněz z Ruska — Nové letecké linky — Následky útoku ve Španělsku mačetou — Protesty proti penzijní reformě ve Francii — Jednání o novém vedení Prahy — Nová pravidla sociálních služeb — Londýnské metro slaví 160 let provozu — Dokumentární tvorba ČT — Návrat vlaků na Osoblažsko — Nové vydání Rilkeho románu

                              26. 1. 2023 na ČT1
                              Stopáž54 minut

                              26. leden

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              26. 1. 2023 na ČT24
                              Stopáž54 minut

                              25. leden

                              Vrcholí prezidentská kampaň — Program prezidentských kandidátů — Lidé v izolaci volili prezidenta — Důležité termíny v prezidentské volbě — Ukrajina dostane tanky Leopard — Boje o Soledar a Bachmut — Dodávky tanků Ukrajině — Valorizace výchovného v rámci důchodů — Export léků z ČR — Zadržení muže kvůli dopisům s výbušninami — Rekordní inflace v Maďarsku — Trest pro lékařku za ublížení na zdraví — Monodrama Všechny báječný věci — Útok nožem ve vlaku v Německu — Doplnění ústavního soudu — Uložení korunovačních klenotů do Korunní komory — Soud projedná obžalobu Tušla — Žádosti o předčasný důchod — Nová pravidla hypoték — Tanky Leopard — Tanky pro Ukrajinu — Tank Leopard 2 — Leopardy pro Česko — Ředitelství silnic a dálnic před soudem — Návrh milostivého léta na dluhy na sociálních odvodech — Britský ministr obchodu v Praze — Ruský soud zrušil Moskevskou helsinskou skupinu — Prodloužení kontrol na hranicích se Slovenskem — Zřízení datových schránek — Problémy s přípravou olympiády — Slovensko je blíž k předčasným volbám — Kreativní výuka ve školách — Obnova lesů po tornádu — Paměť národa připomene romský holokaust

                              25. 1. 2023 na ČT1
                              Stopáž54 minut

                              25. leden

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              25. 1. 2023 na ČT24

                              Události na sociálních sítích

                              Napište nám