Události

18. prosinec 2019

48 minut

18. prosinec 2019

Obsah dílu

Úrokové sazby ČNB — ČNB ponechala úrokové sazby beze změny — Zájem o hypotéky — Ekonomické vyhlídky v roce 2020 — Rozhodování o obžalobě prezidenta Trumpa — O obžalobě bude rozhodovat Senát — Jednání sněmovny — V Praze a okolí budou dál jezdit vlaky ČD — Fúze automobilek PSA a Fiat Chrysler — NS potvrdil čtyřletý trest pro důchodce Baldu — Diplomatická roztržka kvůli plynovodu Nord Stream 2 — Lidé si připomínají Václava Havla — ÚS bude řešit zvýšení rodičovského příspěvku — Uzavřená lávka v Písku — Demolice domu v Prešově — Závěrečný dil Hvězdných válek — Šest dní do Vánoc — Česká pošta doručuje statisíce zásilek — Nakupování dárků na poslední chvíli — Prostesty v Barceloně — Slovenský ÚS o předvolebním moratoriu — Prodej bytů společnosti Residomo — Spuštění tankeru na Labi — Ruská reakce na Den památky obětí invaze v roce 1968 — Čtvrt století kostela na Zelené hoře na seznamu UNESCO — Rusové podle průzkumu požadují změny — Plánovaná stavba nové linky metra — Nehoda na D1 — Interaktivní učebnice fyziky

Části dílu

00:33
Úrokové sazby ČNB
  Základní úroková sazba zůstává pro letošní rok na dvou procentech. Rozhodli o tom na svém posledním zasedání centrální bankéři. Dva z nich přitom hlasovali pro zvýšení sazeb.
  01:33
  ČNB ponechala úrokové sazby beze změny
   Centrální bankéři zvyšovali úrokové sazby letos pouze jednou, a to v květnu. Od té doby zůstávají právě na hranici dvou procent.
   04:18
   Zájem o hypotéky
    A nízké úroky zvyšují zájem o hypotéky. Banky v listopadu poskytly nejvíc úvěrů na bydlení za celý letošní rok – přes 7300.
    05:25
    Ekonomické vyhlídky v roce 2020
     Rozhovor s Evou Zamrazilovou, předsedkyní Národní rozpočtové rady.
     07:39
     Rozhodování o obžalobě prezidenta Trumpa
      Historické hlasování v Americkém Kongresu. Sněmovna reprezentantů teprve potřetí ve své 230leté historii rozhoduje o obžalobě hlavy státu. Ústavní žalobu na Donalda Trumpa připravila opozice, která drží ve Sněmovně většinu.
      10:12
      O obžalobě bude rozhodovat Senát
       Živý vstup Davida Miřejovského.
       11:30
       Jednání sněmovny
        Až desetiletý zákaz chovu zvířat – takový samostatný trest budou moci nově uložit soudy. Počítá s tím novela trestního zákoníku, kterou dnes schválila sněmovna.
        12:20
        V Praze a okolí budou dál jezdit vlaky ČD
         Dotované regionální vlaky v Praze a Středočeském kraji budou v dalších letech provozovat České dráhy. Dohodly se na tom s regiony. Státní dopravce přišel s letošní změnou jízdního řádu zhruba o 5 procent dotovaných spojů, které teď provozuje konkurence.
         14:20
         Fúze automobilek PSA a Fiat Chrysler
          Francouzský výrobce aut PSA, pod kterého spadá třeba Peugeot nebo Citroën, se sloučí s italsko-americkou společností Fiat Chrysler. Vznikne tak na trhu další silný hráč.
          15:32
          NS potvrdil čtyřletý trest pro důchodce Baldu
           Čtyři roky vězení za terorismus pro důchodce Jaromíra Baldu platí. Nejvyšší soud zamítl dovolání obhajoby, která tvrdila, že se pan Balda provinil obecným ohrožením.
           15:58
           Diplomatická roztržka kvůli plynovodu Nord Stream 2
            Diplomatická roztržka kvůli plynovodu Nord Stream 2 vrcholí. Americký Senát schválil sankce proti firmám, které se na projektu podílejí. Postihnou ruský Gazprom i několik evropských společností.
            18:25
            Lidé si připomínají Václava Havla
             22:06
             ÚS bude řešit zvýšení rodičovského příspěvku
              Zvýšení rodičovského příspěvku bude řešit Ústavní soud. Obrátit se na něj chtějí lidovci. Jejich senátoři teď oslovují další kluby v horní komoře, aby získali dostatečnou podporu.
              24:50
              Uzavřená lávka v Písku
               Město Písek uzavřelo lávku pro pěší přes řeku Otavu. Není totiž jasné, v jakém je technickém stavu. Lávka u sídliště Portyč má stejnou konstrukci jako ta, která se zřítila v roce 2017 v pražské Tróji.
               26:02
               Demolice domu v Prešově
                26:24
                Závěrečný dil Hvězdných válek
                 Vrcholí fenomén, který přitahuje diváky několika generací. Do kin vstupuje závěrečný díl Hvězdných válek s podtitulem Vzestup Skywalkera.
                 28:56
                 Šest dní do Vánoc
                  Posledních šest dní do Vánoc – poslední hodiny na to, objednat dárky na internetu. Češi tam letos utráceli rekordní sumy.
                  29:45
                  Česká pošta doručuje statisíce zásilek
                   Dva miliony rozvezených balíků za poslední týden. V pondělí největší nápor a skoro trojnásobek odbavených zásilek. Taková je bilance právě České pošty.
                   32:35
                   Nakupování dárků na poslední chvíli
                    Na samotné vánoční přípravy je stále dost času – v obchodech už ale zboží spojeného s největšími svátky v roce ubývá. Jak to vypadá v typickém menším městě, otestoval štáb České televize.
                    34:38
                    Prostesty v Barceloně
                     V Barceloně právě v těchto chvílích znovu demonstrují tisíce stoupenců nezávislosti Katalánska. Sešli se u fotbalového stadionu před zápasem s Realem Madrid.
                     35:03
                     Slovenský ÚS o předvolebním moratoriu
                      Živý vstup Petra Obrovského.
                      36:37
                      Prodej bytů společnosti Residomo
                       Společnost Residomo, vlastnící 43 tisíc hornických bytů po OKD, je na prodej. Informaci přinesly Hospodářské noviny. Transakce se má pohybovat v desítkách miliard korun.
                       37:19
                       Spuštění tankeru na Labi
                        Na hladinu řeky Labe spustili dnes tanker. Přepravovat bude jedlé oleje pro nizozemskou společnost. Jenže není jisté kdy. Kvůli nízké hladině Labe totiž bude zatím kotvit v přístavu.
                        38:36
                        Ruská reakce na Den památky obětí invaze v roce 1968
                         39:03
                         Čtvrt století kostela na Zelené hoře na seznamu UNESCO
                          Poutní kostel na Zelené hoře si v těchto dnech připomíná 25. výročí zápisu na seznam světového kulturního dědictví Unesco. Oslavy jsou ale komorní, veškerá energie se teď soustředí hlavně na zdárné dokončení oprav vzácné památky.
                          40:52
                          Rusové podle průzkumu požadují změny
                           Poslední průzkum veřejného mínění potvrdil, že Rusové chtějí změny. A to včetně celého politického systému. Kreml okamžitě na výsledky reagoval slovy, že neví, nakolik jsou důvěryhodné. Za sondáží stojí vlivné a respektované Centrum Levada.
                           43:01
                           Plánovaná stavba nové linky metra
                            322 metrů dlouhou průzkumnou štolu začnou po Novém roce razit horníci na pražském Pankráci. Geologické práce tam odbornící dělají kvůli plánované výstavbě nové linky metra.
                            44:50
                            Nehoda na D1
                             Dvě nehody dnes na několik hodin uzavřely dálnici D1 na Benešovsku ve směru do Brna.
                             45:11
                             Interaktivní učebnice fyziky
                              Obrázky v papírové učebnici fyziky rozhýbané pomocí rozšířené reality. Třeba v lekci o Newtonových zákonech jezdí po papíře vagony a děti se tak učí o vztahu mezi hmotností a sílou.
                              Přehrát celé video
                              Stopáž48 minut
                              Další díl
                              19. prosinec 2019

                              Přehled dílů

                              Stopáž54 minut

                              27. květen

                              Headlines — 80 let od útoku na R. Heydricha — Oslavy hrdinského činu Kubiše a Gabčíka — Shromáždění a výstava v Národním muzeu — Boje o Severodoněck — Ruský postup na Ukrajině — Život Rusů na hranici války — Česká spolupráce s Británií a Slovenskem — Podpora drobných farmářů — Dvojí ceny pohonných hmot v Maďarsku — Hlasy proti Si Ťin-pchingovi — Útlum těžby uhlí v zemích G7 — Homolkovi na divadelních prknech — Rozpočet Finančního analytického úřadu — Ekonomika a inflace — Padělky na Hatích — Kurzy bezpečné jízdy pro motocyklisty — Připomínkové akce k výročí atentátu na Heydricha — Klíčové okamžiky atentátu — Hrdinové Operace Anthropoid — Zadržení nelegálních migrantů — Slovensko a ruský plyn — Rozsáhlé cvičení NATO v Polsku končí — Zahájení lázeňské sezony v Teplicích — Obnovení přímých letů do USA — Lodní výtah na Orlíku v ostrém provozu — Zemřel Andrew Fletcher z Depeche Mode — Sčítání cvrčků — Přehlídka malých letounů — Sníh na českých hřebenech — Fotograf filmových hvězd z Cannes — Výstava obrazů buddhistických mnichů

                              27. 5. 2022 na ČT1
                              Stopáž54 minut

                              27. květen

                              Ve znakovém jazyce

                              27. 5. 2022 na ČT24
                              Stopáž54 minut

                              26. květen

                              Ohrožený růst české ekonomiky — Růst české ekonomiky — Dopady ruské invaze na ekonomiku — Ruské útoky na Ukrajině — Klíčová fronta války — Ostřelování Charkova — Zabavené peníze — Křivoklátsko jako národní park — Kandidátka NKÚ — Elvis Presley ve filmu — Další tři případy opičích neštovic v Česku — Vyšetřování útoku na texaské škole — Ceny pohonných hmot — Omezení pití alkoholu v Praze — Výročí operace Anthropoid — 80 let od operace Anthropoid — Drahé energie a hospodaření nemocnic — Druhé stanové městečko v Praze — Vojenské cvičení Slovenský ští — Lety z letiště Schiphol — Domy ve špatném stavu — Festival Praha srdce národů — Švýcarský prezident v ČR — Veletrh Práce pro Ukrajince — Alianční pivo ve Finsku — Čestné občanství Prahy — Bourání mostu v Brně — Speciální kurz pro ukrajinské studenty medicíny — Roubená stodola v Hanáckém muzeu — 62. ročník zlínského filmového festivalu

                              26. 5. 2022 na ČT1
                              Stopáž54 minut

                              26. květen

                              Ve znakovém jazyce

                              26. 5. 2022 na ČT24
                              Stopáž54 minut

                              25. květen

                              Střelba na americké škole — Střelba ve škole a držení zbraní — Debaty o držení zbraní v USA — Příspěvek rodinám kvůli růstu cen — Průměrné zvyšování důchodů v r. 2022 — Hádky o platy ve státní sféře — Válka na Ukrajině — Ruská taktika v bojích na Ukrajině — Odchod před válkou do Ruska — Eurokomise o sankcích a ropě — Zemědělské dotace — Prodaná nevěsta v režii Alice Nellis — Budování dalšího stanového města — Příspěvky pro země pomáhající uprchlíkům — Opičí neštovice v Česku — ČEZ výrazně zdražuje — Kontrola pomůcek u jezů k záchraně života — Střelba v Texasu — Přípravy na útok a motiv pachatele — Případy střelby ve školách — Studenti z Česka na amerických školách — Bezpečnost na školách v USA — Schůzka předsedů Senátu a sněmovny — Covidové večírky v Downing Street — Pokuta za vyhrožování exministru Vojtěchovi — Energetické novinky schválené vládou — Plány na nové armádní centrum — Turecký ministr v Izraeli — Den pohřešovaných dětí — Odložená rekonstrukce mostu — Česká družice s Hurvínkem — Škody po páteční bouři v lesích — Péče o zdraví lidí bez domova — Osud vysílače v Topolné — České ne(úspěchy) ve filmových Cannes

                              25. 5. 2022 na ČT1
                              Stopáž54 minut

                              25. květen

                              Ve znakovém jazyce

                              25. 5. 2022 na ČT24

                              Události na sociálních sítích

                              Napište nám