48 minut

15. listopad 2019

Obsah dílu

Minimální penze — Nedostetek míst v domovech pro seniory — Žádosti o umístění do domova pro seniory — Bydlení v domovech pro seniory — Slyšení v Trumpově kauze — Oběť protestů v Hongkongu — Končí omezení provozu na D1 — Trest pro slovenského příznivce džihádistů — Růst spotřebitelských cen — Sametový ples svobody — Staronová vláda ve Varšavě — Kauza Jevgenije Nikulina — Cena za architekturu — Jednání o platech ve školství — 1939: osud studenta Marka Frauwirtha — Nové kilometry českých dálnic — Dopadení zloděje nastartovaného auta — Kolísání koncentrace plynů na Marsu — Smutek za oběti nehody u Nitry — Smrtelné nehody na českých silnicích — Statistiky dopravních nehod — Opatření proti nehodám na hrázích — Těhotenství propustkou z vězení — Kde vznikne vládní čtvrť — Další vlna v Benátkách — Výročí sametové revoluce na Slovensku — Výměna vězňů mezi Ruskem a Litvou — První oběť e-cigaret v Evropě — Nové vybavení pro hasiče a pyrotechniky

Části dílu

00:34
Minimální penze
  Jak nastavit minimální penzi v Česku – řešila důchodová komise. Jednou z variant, které zazněly, je podle členů komise zhruba třetina průměrné mzdy. Peníze by na to měly jít z takzvaného nultého pilíře, který by nově vznikl.
  01:19
  Nedostetek míst v domovech pro seniory
   Ministerstvo práce se zabývá i nedostatkem míst v domovech pro seniory. V těch je kolem šestatřiceti tisíc lůžek. A podle odhadů úřadů jich chybí dalších 7 až 11 tisíc. Čekací lhůty se v průměru pohybují od šesti měsíců do dvou let.
   04:11
   Žádosti o umístění do domova pro seniory
    Z důvodu nedostatečné kapacity domovy seniorů loni odmítly přes 32 tisíc žádostí. Další pak kvůli tomu, že zájemci nesplňovali podmínky, například věk.
    04:54
    Bydlení v domovech pro seniory
     Hostem Událostí je místopředseda Rady seniorů ČR Milan Taraba.
     07:12
     Slyšení v Trumpově kauze
      Bílý dům zveřejnil přepis prvního telefonátu mezi prezidenty Trumpem a Zelenským z letošního dubna. Podle hlavy státu dokazuje, že na Kyjev nevyvíjel nátlak. Před sněmovní komisí ale vystoupila bývalá americká velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová.
      09:42
      Oběť protestů v Hongkongu
       V Hongkongu zemřel 70letý muž potom, co ho do hlavy zasáhla cihla. V polední pauze se nechtěně dostal do střetu mezi propekingskou skupinou a demonstranty. A v kritickém stavu je pak 15letý chlapec zraněný projektilem se slzným plynem.
       10:08
       Končí omezení provozu na D1
        Živý vstup redaktora Radovana Daňka.
        11:42
        Trest pro slovenského příznivce džihádistů
         Za výrobu výbušnin a propagaci organizace Islámský stát šest a půl roku vězení. Pražský městský soud vyhodnotil jednání muže původem ze Slovenska jako obecné ohrožení. A nevyhověl tak obžalobě, která požadovala odsouzení za přípravu teroristického útoku.
         12:57
         Růst spotřebitelských cen
          Míra inflace v Česku je pátá nejvyšší z celé Evropské unie. V říjnu dosáhla inflace 2 celých a 6 desetin procenta – v eurozóně přitom zboží zdražovalo ani ne o jedno procento a inflace v Unii byla jen těsně nad hranicí jednoho procenta.
          13:57
          Sametový ples svobody
           Živý vstup zpravodaje Bohumila Vostala.
           18:13
           Staronová vláda ve Varšavě
            Dvacetičlenný kabinet odpoledne jmenoval prezident Andrzej Duda. Do jeho čela se znovu postavil Mateusz Morawiecki, ve funkcích zůstává i většina ministrů.
            18:47
            Kauza Jevgenije Nikulina
             Rus, kterého Česko vydalo do Spojených států kvůli podezření ze spáchání hackerských útoků, chce odškodné. Po tuzemském ministerstvu spravedlnosti požaduje 1,5 milionu korun.
             19:07
             Cena za architekturu
              Českou cenu za architekturu získal ateliér Petra Stolína z Liberce. Stavovská komora vyhlásila nejlepším projektem roku jeho mateřskou školu ve Vratislavicích nad Nisou. Autor anketu vyhrál podruhé v její čtyřleté existenci.
              21:49
              Jednání o platech ve školství
               Premiér zopakoval, že odmítá zvýšení rozpočtu na platy ve školství – odbory a zaměstnavatelé chtějí navíc 5 miliard. O požadavku jednal s prezidentem Svazu průmyslu a dopravy. Ten argumentuje, že firmy potřebují vzdělané lidi.
               22:52
               1939: osud studenta Marka Frauwirtha
                Události 17. listopadu 1939 si dnes lidé připomněli v areálu Ruzyňských kasáren. Právě sem totiž nacisté dva dny po pohřbu Jana Opletala a zavření českých vysokých škol přivezli přes 1200 zatčených vysokoškoláků, 9 jich pak bez rozsudku zastřelili.
                25:10
                Nové kilometry českých dálnic
                 Do konce roku plánuje ministerstvo dopravy otevřít ještě 25 kilometrů nových dálnic. V prosinci hodlá zprovoznit úsek na D1 u Přerova a na jihočeské D3 mezi Ševětínem a Borkem. Celkem se má síť letos rozšířit o 34 kilometrů.
                 25:31
                 Dopadení zloděje nastartovaného auta
                  Policisti dopadli zloděje, který začátkem listopadu ukradl v Praze auto i s kojencem. Řidička nechala vůz nastartovaný před školou, kam vyběhla pro starší dceru. Muž se k činu přiznal s tím, že jednal spontánně a nemluvněte v sedačce si všiml až později.
                  25:56
                  Kolísání koncentrace plynů na Marsu
                   Záhada kyslíku na Marsu. Tu teď řeší vědci z americké NASA. Data z vozítka Curiosity ukazují na zatím nevysvětlitelné kolísání důležitých plynů, včetně toho zásadního pro život. Příčinou by mohly být mikroorganismy – nebo zatím neznámé chemické reakce.
                   28:07
                   Smutek za oběti nehody u Nitry
                    Státním smutkem uctilo Slovensko památku 12 lidí, kteří zahynuli ve středu – při srážce nákladního auta a linkového autobusu.
                    29:00
                    Smrtelné nehody na českých silnicích
                     Lidé umírali i na českých silnicích. Od začátku týdne tady zemřelo už 19 lidí. Pondělí s devíti oběťmi – je přitom nejtragičtějším dnem od roku 2015. Poslední vážné nehody se staly před pár hodinami.
                     32:19
                     Statistiky dopravních nehod
                      Podle dosavadních listopadových statistik se bouralo na silnicích více než loni. Pouze tři dny mají nulovou bilanci. Tento týden se zároveň zapsal jako nejtragičtější. Při nehodách zemřelo 16 lidí. Přes 300 bylo zraněno.
                      33:24
                      Opatření proti nehodám na hrázích
                       Snížit maximální povolenou rychlost na hrázích přehrad se snaží správci povodí. Chtějí tak zabránit dalším vážným dopravním nehodám. Těch právě v okolí vodních toků přibývá.
                       35:22
                       Těhotenství propustkou z vězení
                        Těhotenství nemá být automaticky důvodem pro přerušení pobytu ve vězení. Skupina poslanců s podporou ministerstva spravedlnosti navrhla, aby soud v některých případech ženu čekající dítě propustit nemusel.
                        36:16
                        Kde vznikne vládní čtvrť
                         Premiér Andrej Babiš trvá na vzniku vládní čtvrti. Dnes si prohlížel pozemky České pošty v pražských Malešicích – vadí mu, že jsou zastavěné.
                         38:52
                         Další vlna v Benátkách
                          Italské Benátky zasáhla nová přílivová vlna a hladina vody stoupla znovu do výšky 160 centimetrů. Starosta nechal uzavřít náměstí Svatého Marka. Školy nefungují už třetí den.
                          39:16
                          Výročí sametové revoluce na Slovensku
                           Živý vstup zpravodaje Petra Obrovského.
                           42:48
                           Výměna vězňů mezi Ruskem a Litvou
                            Litva a Rusko si na společné hranici vyměnily po dvou vězněných špionech. Moskva navíc předala i bývalého norského pohraničníka Froda Berga.
                            43:28
                            První oběť e-cigaret v Evropě
                             18letý Belgičan může být první obětí e-cigaret v Evropě. Deníku The Telegraph to řekl jeho otec s odkazem na závěry lékařů. Mladík dostal elektronickou cigaretu jako dárek od přítele – po čase užívání začal kašlat, později se i dusil.
                             43:53
                             Nové vybavení pro hasiče a pyrotechniky
                              Je lehká a odolá blízké explozi – tlakové vlně i střepinám. Právě takové vlastnosti má nově vyvinutá mobilní balistická bariéra. Společně s pražským hasiči, policejními pyrotechniky a vědci ze Stavební fakulty ČVUT ji navrhla firma z Chomutova.
                              Přehrát celé video
                              Stopáž44 minut
                              Další díl
                              16. listopad 2019

                              Přehled dílů

                              Stopáž50 minut

                              30. září

                              Headlines — Volby na Slovensku — Předčasné volby — Slováci odevzádvají své hlasy — Souboj Fico vs. Šimečka — Ve volebních štábech favoritů — Co vedlo k předčasným volbám — Rozdělování penež pro kraje — Peníze pro kraje — Válka na Ukrajině — Zavřená dálnice D10 — Mimořádné otevření Kalovratského paláce — Bleskové záplavy v New Yorku — Počet úmrtí při nehodách — Požár rodinného domu v Perlovicích na Prachaticku — Podzimní sklizeň brambor — 12 let ČT s Petrem Dvořákem — Divácky úspěšná ČT — Česká televize a iVysílání — ČT během pandemie covidu — Charita ČT — Omezení zahraničních cest — Dočasná platební neschopnost — Rusům zdražily dovolené — Prodloužený víkend na horách — Vila Rudolfa Jedličky — 30. ročník Cen Thálie

                              30. 9. 2023 na ČT1
                              Stopáž50 minut

                              30. září

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              30. 9. 2023 na ČT24
                              Stopáž54 minut

                              29. září

                              Headlines — Česká ekonomika v recesi — Domácnosti šetří, firmy méně vyvážejí — Předpověď ekonomického vývoje — Parlamentní volby na Slovensku — Předvolební průzkumy — Témata předvolební kampaně — Přívětivější okamžiky politické kampaně — Vlak z Prahy na volby — Otevření posledního úseku S3 — Putin jednal se členem Wagnerovců — Stěhování z fronty do bezpečnějších regionů — Soud o přebalu Reflexu s Tomiem Okamurou — Výročí podpisu Mnichovské dohody — Okolnosti a následky Mnichovské dohody — Stát koupil přepravce plynu Net4Gas — Spor o přesčasy lékařů — Švédsko proti gangům — Zranění po pádu atrakce v Příbrami — Rekordně teplý podzim — Start sezóny respiračních chorob — Ordinace plné nemocných děti — Respirační onemocnění v ČR — Celková výše dluhů — Novela vodního zákona — Vyšetřování požáru na území Českého Švýcarska — Čínská eskalace napětí vůči Západu — Vypouštění přehrady — Tragické úrazy na horských stezkách — Povodně v New Yorku — Gočárovy mlýny — Krize čínské realitní společnosti Evergrande — Péče o umírající doma — Policie obvinila žháře — Přehlídka české architektury

                              29. 9. 2023 na ČT1
                              Stopáž54 minut

                              29. září

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              29. 9. 2023 na ČT24
                              Stopáž50 minut

                              28. září

                              Headlines — Vláda schválila rozpočet — Vládní úspory — Návrh státního rozpočtu na r. 2024 — Útok střelce v Rotterdamu — Jens Stoltenberg v Kyjevě — Sváteční den se zavřenými obchody — Na nákupy k sousedům — Noční střelba v Bratislavě — Migrační reforma — Kontroly na hranicích — Den české státnosti — Stříbrné medaile od Senátu — Televizní debata před volbami — Spory o dovoz ukrajinského obilí — Průměrné ceny pohonných hmot — Problémy se spánkem — Dovolené o prodloužených víkendech — Zářijové dovolené v zahraničí — Počasí na konci září — Přípravy na předávání státních vyznamenání — Pořár v Českém Švýcarsku — Náhorní Karabach — Smrtelná nehoda Petra Kellnera — Armádní soutěž Svatováclavský pohár — Tání švýcarských ledovců — Zemřel sir Michael Gambon — Pomoc s obnovou i úklidem hor — Čekání na Václava

                              28. 9. 2023 na ČT1
                              Stopáž50 minut

                              28. září

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              28. 9. 2023 na ČT24
                              Stopáž54 minut

                              27. září

                              Headlines — Nákup letounů F-35 — Nové stíhačky pro českou armádu — Letouny F-35 zblízka — Vláda o rozpočtu — Sněmovna o vládním balíků úspor — Hospodaření státních rozpočtů — Kontroly na hranicích s Německem — KLDR vyhostila amerického vojáka — Smartwings ruší lety z malých letišť — Útok hackerů na Univerzitu obrany — Soud: Trump podváděl při podnikání — Konec slovenské kampaně — Zahájení sezóny České filharmonie — Nekvalitní údržba některých silnic a dálnic — Protesty pracovníků automobilek za vyšší mzdy — Dlouhé čekání na kominíka — Útok sršňů na děti v Brně — Genová terapie pro Martina díky sbírce — Úrokové sazby beze změny — Dopad vyšší úrokové sazby — Vývoj základní úrokové sazby ČNB — Změny v penzijním připojištění? — Požár v Českém Švýcarsku — Výzva opozice k odvolání ministra Rakušana — Závěr prezidentovy návštěvy na jižní Moravě — Tragický požár na ŕácké svatbě — Migrace do Francie z Itálie — Obvinění za vybízení k terorismu — Návrat ruských kosmonautů z ISS — Případ hromadné nevolnosti studentů v plzeňské škole — Témata polských voleb — 3D model včelího hnízda — Oddlužení v projektu Milostivé léto — Přípravy na Svatováclavskou pouť

                              27. 9. 2023 na ČT1
                              Stopáž54 minut

                              27. září

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              27. 9. 2023 na ČT24
                              Stopáž54 minut

                              26. září

                              Headlines — Vývoz obilí z Ukrajiny přes Evropu — Nízké výkupní ceny obilí — Vývoz ukrajinského obilí — Volby na Slovensku — Jednání o uprchlících s předsekyní Evropské komise — Kůrovcová kalamita na Broumouvsku — Petr Kott na svobodě — Prezidentova návštěva na jižní Moravě — Německé kontroly na hranicích — Prevence násilí mezi dětmi — Výzva Evropské komise k potírání dezinformací — Protesty kvůli financování kultury — Dlouhá debata ve sněmovně — Počty podnikatelů v Česku — Razie na ministerstvu průmyslu — Odhalení gangu pašeráků konopí — Úspěšná sbírka pro nemocného Martina — Dotace na opravu starých domů — Oprav dům po babičce — Státní dotace pro sport — Výzva senátorů k udělení státních poct skupině bratří Mašínů — Čínsko-filipínský spor — Boje o Náhorní Karabach — Hromadná nevolnost žákyň zdravotnické školy v Plzni — Dostavba D3 u Tábora — Pokuta pro řetězec Globus — Dražba nepojízdných aut v Prostějově — Tání ledu u Antarktidy — Otevření případu Vidkun — Česká škola v Paříži — Uber taxislužbou letiště — Samoobslužný prodej květin v kvítkomatu — Století českých zednářů

                              26. 9. 2023 na ČT1
                              Stopáž54 minut

                              26. září

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              26. 9. 2023 na ČT24

                              Události na sociálních sítích

                              Napište nám