Nahrávám video

3. listopad 2019

Obsah dílu

Revize systému dávek — Změna ve výplatě dávek v nezaměstnanosti — Sociální dávky — Příspěvek na auto pro handicapované — Přeplněné tábory pro migranty — Střety v Hongkongu — Platy ve školství — Zánik firem v Česku — Výbuch v továrně Explosie má první oběť — Zimní noci s lidmi bez domova — Zprovozněný úsek D1 po modernizaci — Úklid a sčítání škod po požárech v Kalifornii — Aramco míří na burzu — Zfilmovaný osud Václava Havla — Schvalování daňového balíčku — Povinná registrace dronů — BIS a Čína — Vykolejený vlak — Celoroční třídění bioodpadu — Výměna pneumatik — Kontroly dodržování pravidel výlovu — Obchody nachystané na Vánoce — Rok obchodníka — Nákup vánočních dárků v e-shopech — Bouře ve Francii — Stěhování ruských Židů do Izraele — Hubertská mše — Kotel na spalování agropelet — Výbuch sopky na Kamčatce — Ilustrace Elišky Podzimkové v knize a na výstavě — Ozvěny brněnského JazzFestu

Části dílu

00:34
Revize systému dávek
  Ministerstvo práce a sociálních věcí dokončuje slibovanou revizi sociálních dávek. A už teď je podle šéfky resortu Jany Maláčové jisté, že změn bude víc, než se dosud předpokládalo.
  01:09
  Změna ve výplatě dávek v nezaměstnanosti
   Konkrétní plány na zpřísnění pravidel pro výplatu dávek jsou už známé třeba u podpory v nezaměstnanosti. Pokud uchazeč opakovaně odmítne nabídku práce nebo jinak poruší podmínky, přišel by o státní pomoc na celý rok. Teď je trest jen půlroční.
   04:17
   Sociální dávky
    Stát na sociálních dávkách utrácí stále víc peněz. Letos od ledna do konce října výdaje přesáhly půl bilionu korun. Před rokem to bylo zhruba o 38 miliard míň.
    05:12
    Příspěvek na auto pro handicapované
     A právě poslední zmíněnou položku čeká změna. Příspěvek na auto pro handicapované má být od března spravedlivější. Prezident už podepsal novelu, která mimo jiné omezuje krácení této dávky pracujícím lidem.
     07:44
     Přeplněné tábory pro migranty
      Řecko začíná s přicházející zimou stěhovat migranty z přeplněných táborů na ostrovech v Egejském moři na pevninu. Vláda prosadila zákon o zrychlení azylového řízení, který má neúnosnou situaci řešit. Lidi bez nároku na azyl hodlá co nejdřív deportovat.
      10:25
      Střety v Hongkongu
       Policie a prodemokratičtí aktivisté se znovu střetli v Hongkongu. K incidentu došlo u nákupního centra. Během něj tam přitom útočník, údajně přívrženec Pekingu, pobodal nejmíň čtyři lidi a jednomu ukousl část ucha.
       10:48
       Platy ve školství
        Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek nevěří, že by se do středeční stávky učitelů zapojilo hodně škol. Nepředpokládá ani, že by se kvůli požadavku odborářů na desetiprocentní růst tarifních platů měnil státní rozpočet.
        11:42
        Zánik firem v Česku
         V Česku letos zanikne 17 tisíc firem. To je nejvíc od roku 1989. Vyplývá to z jejich databáze. Celkem skončí víc než tři procenta ze všech registrovaných obchodních společností.
         12:09
         Výbuch v továrně Explosie má první oběť
          Jeden ze zaměstnanců pardubické Explosie včera zemřel na následky zranění po pátečním výbuchu v areálu firmy. Jedná se o muže, který byl popálený na víc než devadesáti procentech těla.
          12:24
          Zimní noci s lidmi bez domova
           Živý vstup redaktora Luboše Dostála.
           13:42
           Zprovozněný úsek D1 po modernizaci
            Silničáři dnes večer zprovozňují další kus dálnice D1 u Humpolce – konkrétně mezi 94. a 98. kilometrem. Je to nejproblémovější úsek celé modernizace; vloni stavební firmy opustily nedokončené staveniště a v něm pak při prvním sněhu zkolabovala doprava.
            14:26
            Úklid a sčítání škod po požárech v Kalifornii
             Požáry v Kalifornii zničily za posledních devět dní už 400 domů. Stále víc lidí má přitom problém sehnat pojištění. Společnosti totiž kvůli vyššímu riziku v oblasti výrazně zvyšují sazby.
             16:40
             Aramco míří na burzu
              Saúdská energetická společnost Aramco získala povolení vstoupit na domácí burzu. Mohla by se tak stát největší obchodovanou firmou na světě.
              17:04
              Zfilmovaný osud Václava Havla
               Padla poslední klapka filmu o prvním porevolučním prezidentovi. Režisér Slávek Horák jej natočil podle vlastního scénáře. Snímek zachycuje události v životě Václava Havla od roku 1968 až k přelomovým událostem v roce 1989.
               19:44
               Schvalování daňového balíčku
                Sněmovna ve středu bude hlasovat o schválení daňového balíčku i bez ukončení rozpravy.
                20:53
                Povinná registrace dronů
                 Od příštího července budou muset mít všechny drony v Česku povinnou registraci. Systém zaeviduje údaje o jeho parametrech a majiteli.
                 22:54
                 BIS a Čína
                  Čína se podle BIS snaží v poslední době získávat pro spolupráci i příslušníky českých bezpečnostních složek. Mluvčí tuzemské kontrarozvědky Ladislav Šticha to řekl v Otázkách Václava Moravce.
                  23:15
                  Vykolejený vlak
                   Na východním okraji Prahy dnes odpoledne vykolejil nákladní vlak. Podle záchranářů jde zhruba o deset vagonů. Nikomu se nic nestalo.
                   23:43
                   Celoroční třídění bioodpadu
                    Novinka v třídění odpadu – ten biologický jako tráva, listí nebo větve se má dávat zvlášť celoročně, ne jen od jara do podzimu jako dosud. Patří do hnědých popelnic.
                    25:47
                    Výměna pneumatik
                     Pneumatiky letos zatím vyměnilo míň motoristů než před rokem. Hlavně kvůli letošnímu teplému podzimu. Zimní výbavu má teď na začátku listopadu zhruba 64 procent řidičů.
                     26:10
                     Kontroly dodržování pravidel výlovu
                      V Česku vrcholí výlovy rybníků a veterináři se proto vydali na kontroly. Zajímají se o dodržování zákonů na ochranu zvířat nebo hygienických pravidel, třeba při stánkovém prodeji.
                      28:03
                      Obchody nachystané na Vánoce
                       Je 3. listopadu a přesně za čtyři týdny bude první adventní neděle. Podle odhadu ekonomů letos každý Čech utratí za vánoční dárky v průměru víc než 6 tisíc korun.
                       30:37
                       Rok obchodníka
                        Může se zdát, že vánoční výzdoba a nabídky přicházejí brzy. Ale kalendář obchodníků kvůli sezonním akcím vypadá trochu jinak než ten klasický. Začíná to lednovými výprodeji, druhý měsíc se rozjíždějí kampaně k Valentýnu.
                        31:46
                        Nákup vánočních dárků v e-shopech
                         A na závěr roku se teď připravují taky e-shopy – první vánoční objednávky začaly odbavovat už na přelomu září a října. Zákazníci letos podle nich začali s přípravou dřív než loni.
                         34:42
                         Bouře ve Francii
                          Jihovýchodní pobřeží Francie zasáhla bouře Amelie. Nárazy větru dosáhly přes 160 kilometrů v hodině, víc než 140 tisíc domácností se ocitlo bez proudu.
                          35:05
                          Stěhování ruských Židů do Izraele
                           Rusko zažívá v posledních dvou letech strmý nárůst vystěhovalectví do Izraele. Jen loni tam odešlo přes 10 tisíc lidí, letos je zatím tempo migrace ještě vyšší.
                           37:19
                           Hubertská mše
                            Desítky lidí dnes přišly na mši netradičně do lesů Lednicko-valtického areálu. Konala se u kaple svatého Huberta – patrona myslivců, lovu a ochránce zvěře.
                            37:57
                            Kotel na spalování agropelet
                             Pravidla pro kotle se průběžně zpřísňují. Topení uhlím je na ústupu. Třeba na něj nelze vůbec čerpat kotlíkové dotace. Vhodnou alternativou mohou být taky pelety, které nejsou z dřeva, ale z ostatních rostlin.
                             39:45
                             Výbuch sopky na Kamčatce
                              Erupce sopky na Kamčatce může omezit leteckou dopravu. Vulkán Šiveluč vychrlil popel do výšky až deseti kilometrů. Mračno míří nad Ochotské moře a pro lidi nepředstavuje žádné nebezpečí.
                              40:03
                              Ilustrace Elišky Podzimkové v knize a na výstavě
                               Malý princ bez kreseb Antoina de Saint-Exupéryho. Pro poslední vydání známé knihy oslovil Albatros ilustrátorku Eliškou Podzimkovou. Ta hrdinu umístila na Island a připravila i interaktivní výstavu, která se teď představuje v holešovickém Vnitroblocku.
                               42:27
                               Ozvěny brněnského JazzFestu
                                Japonská klavíristka a hudební skladatelka Hiromi Uehara dnes večer vystupuje v Janáčkově divadle v Brně.
                                Přehrát celé video
                                Stopáž48 minut
                                Další díl
                                4. listopad 2019

                                Přehled dílů

                                Stopáž54 minut

                                27. září

                                Headlines — Návrh státního rozpočtu — Deficit rozpočtu: 295 miliard korun — Rozpočty ministerstev — Úniky plynu z podmořského potrubí — Válka na Ukrajině — Okupovaná území na Ukrajině — Proces v kauze Čapí hnízdo — Kontroly na hranicích se Slovenskem — Japonci uctili památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho — Divadla a drahé energie — Rozhodnutí o koalici v Ostravě — Bezvýsledné vyjednávání v Praze — Povolební vyjednávání v Brně — Koalice v Karlových Varech — Vývoj počtu nakažených — Vítr na Sněžce — Minimální teploty ve školách — Kontroly na hranicích — Česko obnoví kontroly na hranicích — Nelegální migranti zadržení v ČR — Migranti na pražském hlavním nádraží — Senátor Zdeněk Hraba odchází z hnutí STAN — Evropské politické společenství — Opravy pražského Barrandovského mostu — Národní Svatováclavská pouť — Zásah asteroidu — Ředitel nového útvaru — Nový adaptační program pro žáky a studenty z Ukrajiny — Výtržnosti na hokejovém zápase — Stavba obchvatu Rokytna a Býště — Konec ruských vrtulníků v české armádě — Ocenění bratrů Formanů

                                27. 9. 2022 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                27. září

                                Ve znakovém jazyce

                                27. 9. 2022 na ČT24
                                Stopáž54 minut

                                26. září

                                Headlines — Povolební vyjednávání — Vyjednávání o koalici v hlavním městě — Výsledek jednání v Praze — Koalice v krajských městech — Jednání o spolupráci v Brně — Povolební jednání v Ostravě — Nej letošních voleb — Úprk Rusů před mobilizací — Referenda v okupovaných oblastech — Rozpočet na příští rok — Volební model – srpen — Obří záchyt efedrinu k výrobě pervitinu — Pokračuje soud v kauze Čapí hnízdo — Vláda o snížení teploty v zaměstnání — Maximální teplota na pracovišti — Spotřeba energií — Nesnáze sportovních spolků — Důvěra v českou ekonomiku — Útok v ruské škole — Německý kancléř má covid-19 — Podmíněné tresty za pád mostu ve Studénce — Výměna šéfa NP České Švýcarsko — Povolební uspořádání v Itálii — Zmařený pokus o únos belgického ministra — Tragédie v Měšicích u Prahy — Vznik ústavu pro výzkum rakoviny — Přemlouvání Čechů ke Green Dealu — Obžaloba v kauze vraždy učitele — Pokus o odklon asteroidu — Výstava snímků Emila Fafeka

                                26. 9. 2022 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                26. září

                                Ve znakovém jazyce

                                26. 9. 2022 na ČT24
                                Stopáž50 minut

                                25. září

                                Headlines — Výsledky komunálních voleb — Výsledky politických stran — Hlavní momenty voleb — Výsledky voleb v Praze — Jednání o koalici v Praze — Výsledky stran v Brně a Ostravě — Výsledky v Plzni a Pardubicích — Volební výsledky v Olomouci — Povolební jednání v Olomouci — Další krajská a statutární města — Výsledky voleb do třetiny Senátu — Senátoři, kteří neobhájí mandát — Zajímavé volební souboje — Válka na Ukrajině — Protiútoky ukrajinské armády — Změny v bodovém systému — Nejčastější prohřešky řidičů — Zastropování cen energií — Parlamentní volby v Itálii — Nemovitosti Ruské federace v ČR — Roste zájem o učební obor kamnáře — Ocenění seriálu Pět let

                                25. 9. 2022 na ČT1
                                Stopáž50 minut

                                25. září

                                Ve znakovém jazyce

                                25. 9. 2022 na ČT24

                                Události na sociálních sítích

                                Napište nám