27. září 2019

Obsah dílu

Omezení tzv. politických trafik — Zástupce státu má vybírat vládní výbor — Případy rozdělování tzv. trafik v minulosti — Důvody pro omezení politických trafik — Stížnost na prezidenta Trumpa — Premiér Babiš končí návštěvu USA — Návrh na uzákonění 5 týdnů dovolené — Senát vyznamenal 12 osobností — Cestovní kancelář Neckermann ruší další zájezdy — Francie se připravuje na tvrdý brexit — Rakousko čekají v neděli předčasné volby — Noc vědců — Návrh znemožňující bezdůvodné odvolání šéfa žalobců neprošel sněmovnou — Rodičům chlapce nemocného tetanem postih nehrozí — Páteční protesty za klima — Lukáš Nečesaný požaduje odškodnění za své stíhání — Pouť s Paladiem země české — Před 90 lety byla dokončena Katedrála sv. Víta — Katedrála sv. Víta v číslech — Každodenní údržba katedrály — Írán propustil zadržovaný britský tanker — Bašta Alternativy pro Německo — Podpora přirozeného pohybu u dětí — Vyšetřování nehody havarovaného letadla na Klatovsku — Pokuta za nelegální odběr vody — Řecko chce posílit hlídky na hranici s Tureckem — 70 let od Akce K.

Části dílu

00:36
Omezení tzv. politických trafik
  Ministři se nově budou muset při výběru zástupců do orgánů státních či polostátních firem řídit speciálním nominačním zákonem.
  01:26
  Zástupce státu má vybírat vládní výbor
   Zákon proti takzvaným politickým trafikám se ale nebude týkat obsazování řady důležitých institucí, jako jsou fakultní nemocnice, zdravotní pojišťovny nebo kulturní organizace.
   04:23
   Případy rozdělování tzv. trafik v minulosti
    Zřejmě nejznámějším případem, o kterém se mluví v souvislosti s takzvanými politickými trafikami, je ten kolem v bývalých poslanců ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy.
    05:09
    Důvody pro omezení politických trafik
     Rozhovor s Marianem Jurečkou /KDU-ČSL/.
     07:43
     Stížnost na prezidenta Trumpa
      Za stížností na amerického prezidenta stojí podle amerických médií pracovník CIA s kontakty v Bílém domě. Ten tvrdí, že Trumpovi podřízení o závažnosti jeho telefonátu s ukrajinským prezidentem věděli, a proto jeho přepis utajili.
      09:44
      Premiér Babiš končí návštěvu USA
       Premiér Andrej Babiš ukončuje návštěvu Spojených států. Dopoledne uctil památku obětí teroristických útoků z 11. září na Ground Zero v New Yorku. V plánu má ještě několik bilaterálních jednání.
       10:21
       Návrh na uzákonění 5 týdnů dovolené
        Pět týdnů dovolené povinně - návrh, o kterém by měli opět jednat poslanci. Teď mají v Česku podle zákona 25 dní volna jen státní zaměstnanci. Soukromé firmy musí svým lidem umožnit 20 dní, zhruba tři čtvrtiny z nich ale poskytují pátý týden jako benefit.
        12:22
        Senát vyznamenal 12 osobností
         Dvanáct mužů a žen ocenil Senát u příležitosti zítřejšího Dne české státnosti. Stříbrnou pamětní medaili získal například armádní generál Emil Boček nebo cestovatel Miroslav Zikmund.
         14:01
         Cestovní kancelář Neckermann ruší další zájezdy
          Česká cestovní kancelář Neckermann ruší další zájezdy do zahraničí. Lety odvolala na celý příští týden.
          15:01
          Francie se připravuje na tvrdý brexit
           Skotská premiérka Nicola Sturgeonová oznámila, že je připravená podpořit časově omezenou britskou vládu pod vedením labouristického lídra Jeremyho Corbyna.
           17:25
           Rakousko čekají v neděli předčasné volby
            Cílem rakouských lidovců je podle bývalého kancléře Sebastiana Kurze dosáhnout v nedělních předčasných volbách takového vítězství, aby je ostatní nemohli při skládání koalice obejít.
            18:13
            Noc vědců
             Živý vstup Jany Šrámkové.
             21:31
             Návrh znemožňující bezdůvodné odvolání šéfa žalobců neprošel sněmovnou
              Poslanci odmítli pirátský návrh, který by vzal vládě možnost kdykoli bez důvodu odvolat Nejvyššího státního zástupce. Ten teď přezkoumává zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo.
              23:45
              Rodičům chlapce nemocného tetanem postih nehrozí
               Rodičům nenaočkovaného chlapce, který se nakazil tetanem, nehrozí žádný postih. Přestupek za nedodržení povinnosti očkovat je už totiž promlčený.
               25:43
               Páteční protesty za klima
                Dneškem vyvrcholily protestní akce Týdne pro klima. V evropských městech demonstrovaly dohromady stovky tisíc lidí za lepší ochranu klimatu.
                26:10
                Lukáš Nečesaný požaduje odškodnění za své stíhání
                 45 milionů korun. Tolik peněz zatím žádá po státu Lukáš Nečesaný a jeho rodina jako odškodné za několikaleté trestní stíhání.
                 28:42
                 Pouť s Paladiem země české
                  Prahou prošel náboženský průvod s jednou z nejvýznamnějších památek, která se váže k svatováclavskému kultu - s palladiem země české. Podle legendy ho sv. Václavovi darovala svatá Ludmila.
                  29:26
                  Před 90 lety byla dokončena Katedrála sv. Víta
                   Přesně před 90 lety byla dokončena i Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Monumentální objekt na dostavbu čekal od 14. století.
                   32:05
                   Katedrála sv. Víta v číslech
                    Teď katedrála svatého Víta optikou zajímavých čísel. Nad stavbou ční dohromady tři věže. Ta jižní s výškou téměř sto metrů je třetí nejvyšší kostelní věží v Česku.
                    33:05
                    Každodenní údržba katedrály
                     Funkční kostel v areálu nejnavštěvovanější památky v zemi, ale taky logistická výzva. I to je pro zaměstnance a údržbáře katedrála svatého Víta.
                     35:11
                     Írán propustil zadržovaný britský tanker
                      Írán propustil tanker Stena Impero plující pod britskou vlajkou, který vzápětí vyrazil do Dubaje. Teherán ho zadržoval od července. Posádka podle něj porušila pravidla námořní plavby.
                      35:37
                      Bašta Alternativy pro Německo
                       Peenemünde. Během nacistického režimu laboratoř na rakety V1 a V2, používané k útokům na Velkou Británii. Teď k sobě obec na baltském pobřeží znovu poutá pozornost - a nejen jako historická památka.
                       38:08
                       Podpora přirozeného pohybu u dětí
                        Děti je potřeba podporovat ve sportu a hlavně v přirozeném pohybu. Shodli se experti na konferenci spolupořádané Olympijským výborem.
                        40:25
                        Vyšetřování nehody havarovaného letadla na Klatovsku
                         Policisté ráno u Petrovic na Klatovsku našli od včerejšího večera pohřešované malé sportovní letadlo. Poslední signál dvoučlenná posádka vyslala v půl deváté.
                         41:02
                         Pokuta za nelegální odběr vody
                          Česká inspekce životního prostředí udělila pokutu 133 tisíc korun za nelegální odběr vody obci České Petrovice na Orlickoústecku.
                          42:43
                          Řecko chce posílit hlídky na hranici s Tureckem
                           Řecká vláda plánuje posílit hlídky na pozemní i námořní hranici s Tureckem. Důvodem je nárůst počtu běženců, nejčastěji Afghánců, kteří se jí snaží překonat. I v září jejich počty zůstávají na zhruba dvojnásobné úrovni oproti loňsku.
                           44:56
                           70 let od Akce K.
                            Moravský Velehrad, stejně jako další kláštery, si příští rok připomene 70 let od Akce K. Už dnes si násilné internování stovek kněžích a řeholníků připomenul ve velehradském ateliéru výtvarník Otmar Oliva s přáteli.
                            Přehrát celé video
                            Stopáž44 minut
                            Další díl
                            28. září 2019

                            Přehled dílů

                            Stopáž54 minut

                            31. březen

                            Headlines — Změny v důchodech — Hospodaření systému důchodového pojištění — Penzijní reforma — Stávkové výbory ve školství — Obvinění Donalda Trumpa z falšování účetnictví — Reakce na obvinění exprezidenta Trumpa — Kondice české ekonomiky — Finsko se stane 31. členem NATO — Podpora Ukrajiny — Rok od osvobození města Buča — Dodávky léků — Reklamy v totalitním Československu — Speciální zákon o civilní rozvědce — Plošné izolace kvůli covidu — Celková výše dluhů — David Svoboda skončí v Komisi sportovců — Otevření soutěsek v Hřensku — Seznam zrušených poboček pošty — Kde se ruší pobočky České pošty — Návrh na zrušení poboček v krajích — Ivo Vondrák ve školském výboru — Tchajwanská prezidentka v USA — Propuštění papeže z nemocnice — Trest za požár liberecké Severochemy — Turecko před volbami — Bouřky v Česku — Požár v tanečním klubu v centru Prahy — Registrace ukrajinských uprchlíků — Vladimír Kruliš nastupuje do ČNB — Provizorní tábořiště lidí bez domova — Opravova silnici mezi Břeclaví a Moravskou Novou Vsí — Příběh pilota Garyho Powerse — Noc s Andersenem

                            31. 3. 2023 na ČT1
                            Stopáž54 minut

                            31. březen

                            Znakový jazyk a skryté titulky

                            31. 3. 2023 na ČT24
                            Stopáž54 minut

                            30. březen

                            Vládní spor o úpravy rodičovského příspěvku — Nová Strategie rodinné politiky — Počet narozených dětí v Česku — Vývoj české ekonomiky — Přípravy na protiofenzivu — Zadržení novináře z Wall Street Journal — Prezident Pavel v Senátu — Vyšetřování kauzy Dozimetr — Vyjednávání o nové koalici v Ostravě — Odškodné za nezákonné stíhání — Josef Mánes ve Valdštejnské jízdárně — Přistoupení Finska k Severoatlantické alianci — Karel III. v Německu — Průměrné ceny pohonných hmot — Památky před otevřením — Varování před silnými bouřkami — Tragické nehody motorkářů — Léčba pacientů s mnohočetným myelomem — Rakovina v ČR — Středisko dětské paliativní péče — Peníze pro obce a kraje — Pronásledování aktivisty Olega Orlova — Nehoda vlaku v USA — Zastání Miroslava Ševčíka — Kritická místa na železnici — Jednání Senátu — Obecní budovy zničené tornádem — Zdražování letních dovolených — Vraníci se vrátili — Děčínská společnost napojená na Rusko — Údržba přírodních lezeckých stezek na Děčínsku — Cenzura ve školních knihovnách v USA — Festival Česká taneční platforma

                            30. 3. 2023 na ČT1
                            Stopáž54 minut

                            30. březen

                            Znakový jazyk a skryté titulky

                            30. 3. 2023 na ČT24
                            Stopáž54 minut

                            29. březen

                            Headlines — ČNB o úrokových sazbách — Dopad vysokých sazeb na dlužníky a věřitele — Vývoj základní úrokové sazby — Zelenskyj pozval Si Ťin-pchinga — Mise bojových vrtulníků na Ukrajině — Napětí mezi Moskvou a Stockholmem — Dotace na sociálně znevýhodněné školáky — Zasedání vlády na Jesenicku — Protesty odborů kvůli penzím — Protiruské sankce v Moldavsku — Kritika izraelské justiční reformy — Přehlídka českého sklářství v Miláně — Změna dodavatele jaderného paliva — Přibývá státních zaměstnanců — Vyšetřování výbuchu plynovodů — Stíhání fyzioterapeuta z Hostivaře — Mrazivá noc v ovocných sadech — Omezení velkochovů i kvůli ptačí chřipce — Počty drůbeže a vajec — Vývoj cen vajec a prodeje slepic — Petr Pavel na severu Moravy — Premiér o ruských sportovcích na olympiádě — Transformace České pošty — Karel III. v Německu — Dohoda o migraci mezi USA a Kanadou — Strategie vyjednávání o nové koalici — Praskliny ve škole v Prušánkách — Dvakrát načapaný opilec za volantem — Obědy pro školky — Závěr soudu s exšéfem českého fotbalu — Olympiáda pod dohled umělé inteligence — Dražba vzáceného dřeva

                            29. 3. 2023 na ČT1
                            Stopáž54 minut

                            29. březen

                            Znakový jazyk a skryté titulky

                            29. 3. 2023 na ČT24

                            Události na sociálních sítích

                            Napište nám